Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Nga Poli Hoxha

  Mbrmjen e djeshme, ambasadori i SHBA n Tiran Donald Lu, gjat nj interviste pr Blendi Fevziun n emisionin e tij Opinion dha nj prgjigje amorfe, pr protestn e kuksianve dhe aksionin politik t opozits, e cila thot se krkon rrzimin e qeveris Rama, nprmjet mosbindjes civile.

  Nga njra an ai theksoi, se do protest sht legjitime n demokraci, kurse nga ana tjetr krcnoi me burg!

  Pr protestn e kuksianve, t cilt arritn t bjn at q bn n traun e Kalimashit q ka vn Rama s bashku me koncesionarin, tha se dhuna duhet t prballet me pasoja ligjore. Kurse pr mosbindjen civile dhe m konkretisht pr aksionin e bllokimit t rrugve si mesazh ndaj qeveris s shurdht t Rams, ai deklaroi se ata q e bjn kt duhet t jen t gatshm, q t shkojn n burg.

  N do demokraci njerzit kan t drejt t ngren zrit. Nse prdorin dhun apo nuk paguajn taksa, njerzit duhet t jen t gatshm t prballen me pasojat ligjore. SHBA ka tradit t gjat me mosbindjen civile. Ata protestues n Shtetet e Bashkuara q kan br mosbindje civile, kan qen t gatshm t shkojn edhe n burg, tha tekstualisht pr kt shtje, ambasadori Lu.

  Ambasadori theksoi se n do demokraci njerzit kan t drejt zrin, por nuk mundi t shpjegoj dot (ose nuk donte), se si mund t sillesh me nj qeveri, q as e dgjon dhe as e pyet popullin pr vendime, q kan t bjn direkt me xhepin e tyre dhe mbijetesn.

  far duhet br me nj kryeministr, q e quan popullin e vet organ gjenital i lodhur, t cilit nuk i ngrihet koka fardo q ti bsh?!

  Me nj qeveri, q ngre stadium dhe teatro me kulla oligarksh brenda; q rrit taksat e biznesit t vogl e t mesm, me nj t rn t lapsit; q krkon t mbush vrimat n buxhetin e shtetit t vn n shrbim t 4-5 biznesmenve me parat e ndihms s mbijetess; q bn ligje pr importin e plehrave kur nuk menaxhon dot ato q ka ktu brenda; q jep dhjetra milion euro parapagim, pr incenerator q do t helmojn ajrin e jetn e banorve ku do t ngrihen; q jo vetm nuk ka sjell n Shqipri ndonj investitor t huaj, por ka przn edhe ata pak q gjeti kur erdhi n pushtet; q ka 5 vjet q as rrit rrogat e pensionet dhe as i indekson ato, ndrkoh q mimet e ushqimeve kan shkuar n stratosfer; q nuk ndrton dot asnj kilometr rrug, edhe pse ka dhjetfishuar taksn e qarkullimit?!

  Jep koncesione e leje n lumenj e bregdet, pa asnj gar, transparenc dhe konsultim me banort dhe opinionin; nj kryeministr q mbjell e shkul palma n miliona euro, ndrkoh q nga ana tjetr nuk mbaron dot as 10 kilometra t autostrads, Tiran-Elbasan?!

  Nj Ram arrogante e cinik, q tall e sulmon njerzit e thjesht kur e kritikojn, vetm nga emri apo fotot q kan n Facebook?!

  Nj Edi Ram q bn shtet duke futur fukarenjt n burg, pr nj fatur dritash apo sahat uji t pavn, por mbron Tahirin dhe nuk arreston bashkpuntort e tij drejtor policie, q ngritn skemn m kriminale t par ndonjher, kanabisimin e vendit?!

  Si mund t sillesh me nj qeveri ministrash multilmilioner t shkputur krejtsisht nga realiteti, q tallen hapur me popullin m t varfr n Europ; q shprndan qindra milion euro pr Vilma Nushin dhe oligark t tjer, kurse nga ana tjetr i thot nnshtetasve t vet, q t paguajn taks pr rrugt q i kan paguar njher?!

  far gjuhe dhe logjike mund t kuptoj nj kryemistr q pa ju dridhur qerpiku, parat e buxhetit t shtetit, nuk i llogarit si t popullit dhe t marra prej tij?!

  Q nuk ndrton dot nj shkoll, kopsht, spital apo nj lulishte ku t luajn fmijt, por prkundrazi mbjell kulla pr miliarder, q nuk paguajn as taksa pr ato?!

  Mjafton vetm t ngresh zrin q prplaset n vesh t shurdht, zotit Lu?!

  Nj or protest e kuksianve mjaftoi, q e gjith Shqipria t kuptoj se far lloj ngritje zri dgjon dhe kupton ku lloj kryeministri.

  Vetm 6 muaj m par, ambasadori Lu, gjat nj takimi me nj grup t rinjsh n Rrshen ju tha atyre me gojn plot, se nse qeveria nuk ju prgjigjet; ju keni t drejt ta rrzoni at.

  Ju jetoni n demokraci. Ju duhet t krkoni dhe nse qeveria nuk ju prgjigjet, ju e rrzoni at. Kshtu funksionon demokracia, porositi ai popullin shqiptar 6 muaj m par.

  Vini re me kujdes fjalorin q prdor; rrzojeni!

  Jo largojeni si duhet t ndodh rndom n nj demokraci normale, ku qytetart e ndshkojn qeverin e tyre me vot

  Dhe sot prfundimisht, pa asnj dilem, t gjith shqiptart e kan t qart q kan t bjn me nj kryeministr dhe nj qeveri, q jo vetm nuk i dgjon dhe natyrisht nuk ka si tu prgjigjet, por edhe i rrjep dhe tall duke i quajtur; ai miku q nuk ngrihet dot.

  Cilin Donald Lu t besojm e t dgjojm; at t Rrshenit q i jep t drejt popullit t rrzoj kt lloj qeverie, apo at t Fevziut, ku protestuesit i dekurajoi me burg?!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24
  Faleminderit
  17
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Interesi....jashte Rama jashte Lu-ja,me majtista nuk behet Shqiperia,Shqiperise i duhet nje nacionalizem i paster shqiptar por shqiptaret nuk e kuptojne kete gje qe majtistat na kan q... k..... qe ne kohen e Enver Hoxhes.Duhet te marrim shembullin e Hungarise Hungaria me qeverine socialiste ne 2009 ka qen me keq se Greqia e sotme nga ekonomia, sa erdhi Viktor Orbani (kryetari i partise nacionaliste te Hungarise) ne qeveri u rriten me pagat 14 %....ka edhe shembuj te tjere po sme kujtohen keto momente.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Citim Postuar m par nga 1912 14/88 Lexo Postimin
  Interesi....jashte Rama jashte Lu-ja,me majtista nuk behet Shqiperia,Shqiperise i duhet nje nacionalizem i paster shqiptar por shqiptaret nuk e kuptojne kete gje qe majtistat na kan q... k..... qe ne kohen e Enver Hoxhes.Duhet te marrim shembullin e Hungarise Hungaria me qeverine socialiste ne 2009 ka qen me keq se Greqia e sotme nga ekonomia, sa erdhi Viktor Orbani (kryetari i partise nacionaliste te Hungarise) ne qeveri u rriten me pagat 14 %....ka edhe shembuj te tjere po sme kujtohen keto momente.

  Ti shave Komunistat dhe Majtistat, por e dije ti se Viktor Urban ka qene anetar i partise Komuniste, ashtu si babai i tij?

  Dhe para se te shpallesh Nacionalist i thekur, ishte nje nga liderat e te Majtes Europiane.  Ne Shqiperi nuk ka as te Majte dhe as te Djathte, ne nuk marrim vesh nga ideologjite dhe nga politika.

  Nuk kemi patur histori apo kukture demokratike, asnjehere!

  Jemi akoma injorante persa i perket botes se civilizuar, prandaj dhe e kemi te veshtire bashkejetesen me boten e civilizuar.

  Jemi ne purgator!

  Si Rama, si Berisha, si Basha , si Meta, si Kryemadhi , si ky e si ajo jane qe te gjithe te nje llumi, te etur per pushtet dhe para.


  Ja e hoqem Ramen, kush sipas jush eshte i denje per ate fron?!


  Per fare nacionalizmi flet?!


  Vendet Skandinave (me nivelin e jeteses dhe edukimit me te larte ne Europe, dhe ne 10 vendet me te mira ne bote) jane vende Socialiste!

  Edhe Gjermania, Anglia dhe Franca jane vende socialiste, por mos i ngaterro me PSne e Shqiperise.

  Ne Shqiperi Demokracia dhe Socializmi ekzistojne vetem ne emer.


  Rreziku me i madh qe i kanoset Shqiperise nuk eshte Rama, por mungesa e nje personi te ndershem!

  Rama nuk eshte i perjetshem, sot vjen ne pushtet e neser iken, problemi qendron se nuk ka alternativa te denja per te udhehequr.


  Tashme, politika Shqiptare eshte si lufte Klanore per terren.

  Shqiptaret jane kaq pa integritet dhe nder sa i luten SHBAse te na drejtoje si te sillemi brenda shtepise sone.

  Dhe nese kjo eshte alternativa, atehere jepja elsat botes e te vine e te behen zoter te Shqiperise!

  fare kombi jemi tani?

  Frikacake
  Pa nder
  Tradhtare
  Ziliqare
  Mashtrues
  Injorante
  Kriminele


  Mireserdhet ne Xhungl!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2018
  Vendndodhja
  Athine,Greqi
  Postime
  24
  Faleminderit
  17
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Nuk ka rendesi cfare ka qen zoti Orban (plus qe nuk e dija falimederit per informacionin) un dua te them se ai e ndryshoj shtetin e vete si naconalist.

  E dyta jam dakort me ty qe ne Shqiperi ska as te majte as te djathe sepse nuk marrim vesh nga keto gjera, edhe faijn per kete gje ja ve republikes popullore te Shqiperise.

  Nga ata polikanet qe kemi sot asnje nuk eshte i persosur per te udhehequr kete shtet por besoj se nje njeri me ide nacionaliste te pastera mund ta udheheqi Shqiperine.

  Keto vende qe permende qe ''kan socializmin si sistem'', nuk jan vende te pastera socialiste por jan nje miks i kapitalizmit e socializmit (jam duke folur per vendet Skandinave) plus qe mendoj keto shtete si ne kapitalizem ose ne socializem do jen njesoj nga ekonomia se lekun e kan.Merr shembuj te tjere si Kuba ose Venezuela.Nje shtet me socializem te paster gjithmon ka deshtuar, historia e ka deshmuar

  Por ca ti bejme neve zotit Rama qe e ka shit Shqiperine tek Europianet edhe Amerikanet...por do e marri ''mesimin'' e vet kur te hy ne BE...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Nacionalizmi eshte po aq deshtues sa Socializmi i paster (Gjermania ne luften e dyte boterore).

  Nacionalizem dhe atdhedashuri nuk jane njesoj.

  Eshte e vertete, vendet Skandinave jane Social- Kapitaliste, kapitalizem i kontrolluar jo si Amerika, Anglia dhe Shqiperia ki kapitalizmi lobon politiken dhe ven ligjet!

  Per nje vend te vogel si i yni sistemi Skandinav eshte me i miri.

  Shqiperia ka nevoje per nje lider pragmatik, dhe mbi te gjitha te ZGJUAR.
  Nje person (jo nacionalist) qe shikon interesat e Shqiptareve dhe qe te kete nje largpamje per te ardhmen e Shqiperise.

  Nje person qe ka integritet, nder dhe rrespekt.

  Por, si ky person nuk ka te tille ne Shqiperi, keshtuqe te gezojme Statu Quo qe kemi patur me dekada te tera!

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Orbani nuk ka qene anetar i partise komuniste, por vetem pioner i partise ne menyre inkoshiente si zgjidheshin dikur 13-14 vjearet shallkuq tek ne!
  Po ta lejme Hungarine se e ka shendoshur ekonomine e saj dhe te shohim vendin tone.

  Protesta e fundit jo-partiake tregoi se qeveria terhiqet perballe reagimit popullor. Kjo eshte e vetmja menyre per ta mundur status-quo dhe per ta pastruar politiken nga kanceri qe e dominon (ne menyre kronologjike Rama-Basha-Veliaj).
  Po te kishim qene pak me ekzigjent si popull, pra mos ta merrnim kthesen do 8vjet por me shpejte, keta tre emrat e fundit do ishin ne pension politik sot!
  Madje po ky popull do e kishte perbuzur gjithe propaganden pro-Rames te ambasadorit Lu, qe e ka mbeshtetur kete skizofrenin ne do marrezi per intereset e tija ne kurriz te popullit..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Orbani nuk ka qene anetar i partise komuniste, por vetem pioner i partise ne menyre inkoshiente si zgjidheshin dikur 13-14 vjearet shallkuq tek ne!
  Po ta lejme Hungarine se e ka shendoshur ekonomine e saj dhe te shohim vendin tone.

  Protesta e fundit jo-partiake tregoi se qeveria terhiqet perballe reagimit popullor. Kjo eshte e vetmja menyre per ta mundur status-quo dhe per ta pastruar politiken nga kanceri qe e dominon (ne menyre kronologjike Rama-Basha-Veliaj).
  Po te kishim qene pak me ekzigjent si popull, pra mos ta merrnim kthesen do 8vjet por me shpejte, keta tre emrat e fundit do ishin ne pension politik sot!
  Madje po ky popull do e kishte perbuzur gjithe propaganden pro-Rames te ambasadorit Lu, qe e ka mbeshtetur kete skizofrenin ne do marrezi per intereset e tija ne kurriz te popullit..


  Nuk ka qene adoleshent o shoku ka qene mbi njezet vje kur i thye blloku lindor dhe Hungaria u nda nga administrimi Rus.

  Dhe ka qene anetar i grupit rinor Komunist!
  Ne mosjhe 14-16 ka qene sekretarini rinise komunsite, dhe me pas anetar partie.
  Jo fatos dhe as Yllke, por anetar!

  Pastaj u be "social-demokrat" pasi na paskesh qene naiv.

  Kot merremi me Hungarine, por nuk eshte shembull per tu marre, pasi dhe ata vuaj e nga korrupsioni dhe autokracia!

  Proteste jo patriake?!

  Po Basha me Kryemadhin pse po e kryesojne?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 09-04-2018 m 07:00

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Nuk ka qene adoleshent o shoku ka qene mbi njezet vje kur i thye blloku lindor dhe Hungaria u nda nga administrimi Rus.

  Dhe ka qene anetar i grupit rinor Komunist!
  Ne mosjhe 14-16 ka qene sekretarini rinise komunsite, dhe me pas anetar partie.
  Jo fatos dhe as Yllke, por anetar!

  Pastaj u be "social-demokrat" pasi na paskesh qene naiv.

  Kot merremi me Hungarine, por nuk eshte shembull per tu marre, pasi dhe ata vuaj e nga korrupsioni dhe autokracia!

  Proteste jo patriake?!

  Po Basha me Kryemadhin pse po e kryesojne?!
  Mosha 14-15 vje nuk eshte tregues se fare ka perfaqesuar dikush. Perkundrazi gjen me dhjetera politikane sot aktiv ne vendet e lindjes qe kane qene te angazhuar deri ne mesin e viteve 80-te, me partite perkatese komuniste.
  Orbani mund te jete populist tipik, por u votua per te treten here pas nje pjesmarrje masive votuesish. Arsyen e gjen tek rritja e ekonomise dhe ulja e papunesise, diku tek 3%.

  Sa per protesten nuk e di ku e pe Lulin me Moniken ti tek rrebelimi i kuksianeve?
  Kjo proteste ishte nje shuplake per te gjithe. Shuplake per qeverine, e cila u terhoq te pakten per kuksianet sa i perket takses.
  Shuplake per opoziten, nese do guxoj te sajoj taksa te kesaj natyre kur te vij ne pushtet.
  Ishte shuplake per sistemin e drejtesise, qe hesht perpara vjedhjeve legale.
  Shuplake madje edhe per keta nderkombtarucet qe na vijne verdalle neper Tirane, duke i bere avokatine marrezive te Rames..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Ore, edhe per plehrat kimike u ngrit populli (pa thyer xhama dhe pa vene zjarrin), por ne shesh u duken dhe Basha me Berishen, dhe iken me bishtin nen kembe.

  Basha me Kryemadhin i PERDORIN protestat per manovra politike, jo se gjoja iu dhimbsen populli.
  Nuk mendoj se je kaq naiv o mik.


  Ti thua se eshte shuplake per opoziten kur te vije ne pushtet?!

  Eshte e njejta Opozite qe krijoi Gerdecin, vrau 4 protestues, dhe po te vazhdojme me tej ne histori, sulmoi parlamentin me.tank dhe arme, krijoi 1997 dhe tragjedite qe prodhoi ajo kohe, po ashtu, e njeta Opozite qe na dhuroi fajdet!

  Ti ose je shume i ri per te kujtuar, ose e ben me dashje anashkalimin!


  Zoteri, une nuk jam tifoz i Rames, jam shume dakord qe POPULLI (jo.politika) te ngrihen ne kembe per te drejtat e tyre.

  Nuk eshte e llogjikshme qe te kesh shpresa te kjo Opozite sot (qe eshte e njejta me vite te tera).
  Politika Shqiptare eshte mberthyer nga autokrate dhe Kriminele (djathtas dhe majtas), nuk ka shprese per sa te jene keta persona ne politike.

  Ajo 'ka ndodhi ne Kukes do harrohet, ashtu si u harrua Gerdeci dhe vrasjet e 4 protestuesve etj etj.

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Cilin Lu t besojm e dgjojm; at t Rrshenit apo at t Fevziut?!

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Ore, edhe per plehrat kimike u ngrit populli (pa thyer xhama dhe pa vene zjarrin), por ne shesh u duken dhe Basha me Berishen, dhe iken me bishtin nen kembe.

  Basha me Kryemadhin i PERDORIN protestat per manovra politike, jo se gjoja iu dhimbsen populli.
  Nuk mendoj se je kaq naiv o mik.


  Ti thua se eshte shuplake per opoziten kur te vije ne pushtet?!

  Eshte e njejta Opozite qe krijoi Gerdecin, vrau 4 protestues, dhe po te vazhdojme me tej ne histori, sulmoi parlamentin me.tank dhe arme, krijoi 1997 dhe tragjedite qe prodhoi ajo kohe, po ashtu, e njeta Opozite qe na dhuroi fajdet!

  Ti ose je shume i ri per te kujtuar, ose e ben me dashje anashkalimin!


  Zoteri, une nuk jam tifoz i Rames, jam shume dakord qe POPULLI (jo.politika) te ngrihen ne kembe per te drejtat e tyre.

  Nuk eshte e llogjikshme qe te kesh shpresa te kjo Opozite sot (qe eshte e njejta me vite te tera).
  Politika Shqiptare eshte mberthyer nga autokrate dhe Kriminele (djathtas dhe majtas), nuk ka shprese per sa te jene keta persona ne politike.

  Ajo 'ka ndodhi ne Kukes do harrohet, ashtu si u harrua Gerdeci dhe vrasjet e 4 protestuesve etj etj.
  Ti me duket se ben monolog me veten. Me adreson gjera qe si kam thene, shpresa, anashkalimi etj etj. Hapi syte se nuk je para pasqyres ketu..

  Per here te fundit protesta 100% e legjitimuar e kuksianeve per heqjen e taksave ishte nje hap perpara te gjitheve: shtetit, opozites, shoqerise civile, mediave, nderkombetareve qe kane marr rolin e arbitrit dhe organeve te drejtesise! Fal kesaj proteste qeveria eshte terhequr per momentin nga aplikimi i kesaj takse.
  I vetmi qe nuk e pranon kete eshte trimi prej pambuku Rama dhe tufa e dhjerramaneve qe i vijne nga mbrapa...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •