Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,161
  Faleminderit
  152
  105 falenderime n 93 postime

  Rama trhiqet pr taksn e Rrugs s Kombit

  Kryeministri Rama sht trhequr pas nga vendimi i tij pr t mos negociuar me konsecionarin pr rishikimin e pagess s taks n Rrugn e Kombit pr banort e zons.

  Rama i ka krkuar ndjes ktyre t fundit, me arsyen se qeveris s tij i ka munguar intuita si e thksoi ai pr t dhn sqarimet dhe shpjegimet pr nj vendimmarrje t till.

  Megjithat, kryeministri premtoi se pagesa e tarifave n kt aks rrugor nuk do t filloj deri sa t gjendet zgjidhja m e mir e mundshme.

  Opozita e ka humbur rrugn dhe krkon q t trheq sa m shum njerz n rrugn e tyre pa krye, por un do merrem me at q sht detyra jon e dits; shpjegimi me durim i shtjes q ka krijuar paknaqsi t ligjshme t banorve t zons s Kuksit, tha Rama nga foltorja e Kuvendit, ku n sall mungonte opozita. Ajo q duhet prsritur nga ana e qeveris, sht vetdija pr prgjegjsin time dhe tonn pr pamjaftueshmrin e shpjegimeve dhe sqarimeve lidhur me kt shtje.

  Sipas tij, qeveria nuk ka br sa duhet, jo sepse kemi qen indiferent apo kemi ln n harres impaktin negativ q me t drejt ka shkaktuar kshtu si sht paraqitur dhe manipuluar nga katr ant vendosja e pagess n shpirtrat e mendjet e njerzve t zons, por thjesht sepse nuk kemi pasur intuitn e duhur pr t kuptuar domosdoshmrin e sqarimit t gjith ksaj shtjeje, para se t vendosej sistemi i pagess.

  Rama dha edhe arsyet pse qeveria nuk ka dhn shpjegime dhe pse nuk ka pasur intuitn e duhur pr kt shtje. Pse kemi prgjegjsi un i pari, qeveria, pr akumulimin e ksaj paknaqsie? Sepse, u kam krkuar ndjes publike banorve t zons dhe do ua krkoj deri n fund sa her t flas pr kt tem, por i nisur thjesht nga praktika ndrkombtare dhe duke qen nj prvoj e par, nuk ishim t paprgatitur pr far mund t krijonte nj risi e till nga pikpamja psikologjike pr njerzit e painformuar sa duhet, shtoi ai mes t tjerash.

  Rama theksoi se n praktikn ndrkombtare krkohet 6 muaj pr t nxjerr t gjitha t dhnat e nevojshme dhe pr t trajtuar me nj sistem t veant pagese prdoruesit e shpesht q n kt rast jan banort e zons. N fund t shkurtit, me ministrat Gjiknurin e Ahmetaj, krkova nisjen e diskutimit pr t adresuar pikrisht kt aspekt. Ne, nuk do t fillojm sistemin e pagess pa dhn zgjidhjen m t mir t mundshme pr at zon.

  Shqip.com
  Silence is golden.

 2. #2
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768
  Faleminderit
  191
  271 falenderime n 206 postime

  Pr: Rama trhiqet pr taksn e Rrugs s Kombit

  Kjo esht gje e mire, por

  por prape ai ben show, ben arrogantin, nuk esht aspak koherent me situaten ne vend.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama trhiqet pr taksn e Rrugs s Kombit

  Eshte stepur pak, por nuk eshte terhequr. Taksa do paguajne edhe Kuksianet tha tek opinioni.
  Perve kesaj do paguajme taksa edhe per akset e tjera, Tirane-Durres, Tirane-Elbasan, Tirane-Vlore etj.
  Vetem ndonje reagim tjeter shembullor si ai i Kuksianeve mund ta zbythi Ramen bashke me ata 4-5 pseudo-biznesmen qe i lejojne vetes te shpikin taksa sipas oreksit..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama trhiqet pr taksn e Rrugs s Kombit

  Pse k'shu,pse u terhoq ! Ne kete pike ku eshte nje dallavere me shume a nje dallavere me pak nuk i ndryshon asgje.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama trhiqet pr taksn e Rrugs s Kombit

  Pano Soko

  Kush ia ka gjetur Rams kt justifikimin e Takss s Qarkullimit me pagesn e borxhit q sht marr pr Rrugn e Kombit, duhet t jet paguar nga opozita, se s'ka mundsi.

  E para njher, un nuk e kuptova sesa i di Kryeministri ripagesat q ne bjm pr borxhin n vit, por kstet e borxhit n 2017-n kan qn 300 milion USD, jo 110 sa thot Rama (kam nj dyshim se e ka vetm pr ripagesat e borxhit t jashtm, por gjithsesi dhe aty sht 10 milion USD m shum..gjithsesi...)

  Gjithsesi pr t’u marr me thelbin; nuk prdoret taksa e qarkullimit pr t shlyer borxhin e Rrugs s Kombit, se sht injoranc totale nga pikpamja ekonomike. Rruga shlyerjen e bn me t ardhurat q ajo vet gjeneron nga aktiviteti q kryhet n t. Dmth shteti nga kjo rrug dhe pr shkak t ksaj rruge ka rritur vllimin tregtar me Kosovn me afersisht 210 milion Euro n vit dhe, po pr shkak t ksaj rruge sht 5-fishuar numri i turistve kosovar n bregdetin ton, me nj impakt rreth 300 milion Euro n ekonomi.

  Nga i gjith ky aktivitet i shtuar (rreth 500 milion Euro), shteti prfiton aritmetikisht cdo vit rreth 100 milion Euro ne form taksash. Dhe jan pikrisht kto t ardhura t buxhetit q gjenerohen nga kjo rritje e vllimit ekonomik, ato q klasifikohen si fondet e destinuara pr t paguar kstet e kredis q esht marr pr Rrugn.

  Dhe nse ksti i kredis s Rrugs sht 40 milion USD n vit, ather t ardhurat q ajo gjeneron do vit e superojn disa here kstin vjetor.

  Dhe natyrisht, sepse Rruga e Kombit nj gj ka t sigurt – fizibilitetin. sht idiot ai q e trajton Rrugn e Kombit si nj barr q na bie n qaf dhe q pr t ciln na qenka sklldisur qeveria se s'po ia gjen dot terezin e pagesave.
  Jo! Rruga e Kombit sht ndoshta aseti me rendimentin m t lart t prfitueshmris n Republikn ton.

  Dhe kur dgjon Kryeministrin q thot q “Na duhet t prdorim lekt e takss s qarkullimit pr t paguar kredin e rrugs” personalisht m kalon nj si e trazuar n stomak nga niveli i lart i budallallikut dhe injorancs.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •