Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  Del dokumenti/ Si e kapi Rama drejtsin me 9 milion $ q Lu i dha Sorosit

  Emri: sdfserfer.jpg

Shikime: 214

Madhsia: 36.2 KB

  Judicial Watch, nj grupim aktivistsh amerikan konservator kan publikuar s fundmi dosjen se si miliarderi George Soros prfitoi nga parat e taksapaguesve amerikan pr qllimet e tij politike n Shqipri.

  Ky grupim ka hetuar disa nga financimet e Soros n vende t ndryshme t lindjes dhe s fundmi ka publikuar nj dosje me 32 faqe si si “Fondacioni pr Shoqrin e Hapur” n Shqipri u vu n shrbim t Partis Socialiste n pushtet dhe kryeministrit Edi Rama pr t justifikuar mnyrn se si po bhej reforma n drejtsi.
  Dhe kan marr jo pak, por t paktn 9 milion dollar. Judicial Watch e ka br hetimin nisur nga interesi i saj, pr t hedhur drit se si u shpenzuan parat e taksapaguesve amerikan pr qllime politike t administrats s ish-presidentit, Obama.

  Por ky dokument q disponon t plot edhe lapsi.al nxjerr disa detaje mjaft interesante pr t kuptuar mbshtetjen e fort q Edi Rama kishte nga ambasadori amerikan Donald Lu gjat negociatave t miratimit t reforms n drejtsi dhe sidomos gjat krizs politike prpara zgjedhjeve t 25 qershorit 2017, kur Lu doli hapur kundr bojkotit t opozits.

  Judicial Watch thot se dosjen me 32 faqe arriti ta marr m 26 maj 2017, vetm pasi ngriti nj padi pr lirin e informacionit kundr departamentit amerikan t shtetit. Ky i fundit fillimisht refuzoi t jepte dokumentet 31 mars 2017.

  Dokumentet tregojn se si fonde t USAID u derdhn pr llogari t Fondacionit pr nj Shoqri t Hapur n Shqipri i mbshtetur nga Soros, n veanti lvizjeve t Soros pr t’i dhn qeveris socialiste m shum kontroll mbi gjyqsorin. USAID ka paguar 9 milion dollar n 2016-n pr fushatn e quajtur “Drejtsi pr t gjith” i cili sht mbshtetur nga “Instituti i menaxhimit Lindje Perndim” srish n varsi t Soros.

  N mars 2017 nj grup prej 6 senatorsh amerikan t kryesuar nga Mike Lee i drguan nj letr Sekretarit t Shtetit t asaj kohe Rex Tillerson q t hetonte nse zyrtar amerikan kishin prdorur fondet e taksapaguesve pr t mbshtetur Sorosin n Shqipri. N letr thuhej: “Fondacioni pr nj Shoqri t Hapur” dhe ekspertt e tij me fonde t USAID kan hartuar t ashtuquajturin “Dokument Strategjik pr Reformn n Drejtsi n Shqipri”. Disa politikan besojn se kto “reforma” kan si qllim t’i japin kryeministrit dhe qeveris s tij t qendrs s majt nj kontroll t plot mbi drejtsin”.

  N parlamentin shqiptar, opozita e ka prmendur shpesh se kjo “strategji” sht nj reform e sponsorizuar nga Soros.

  Emri: seferfeebb.jpg

Shikime: 100

Madhsia: 48.4 KB

  T dhnat e reja t “Judicial Watch” zbulojn nj “memo” t prillit 2016 nga ambasada amerikane n Tiran q tregon se ka “sponsorizuar” nj sondazh n bashkpunim me “Fondacionin pr nj Shoqri t Hapur” t Sorosit pr t matur te qytetart shqiptar “njohurit, mbshtetjen dhe pritshmrin nga reforma n drejtsi”. Fondacioni i Sorosit raportoi m pas se 91% e shqiptarve e “mbshtesnin plotsisht” apo “e mbshtesnin disi” nevojn pr nj reform n drejtsi. Sondazhi nuk e specifikonte se far lloj reforme krkohej.

  Nj tjetr dokument i shkurtit 2017 tregon se si Departamenti i Shtetit bashk-financoi nj tjetr sondazh t “Fondacionit pr Shoqrin e Hapur” pr reformn n drejtsi q forconte kontrollin e qeveris shqiptare mbi reformn. Raporti tregonte se departamenti pr marrdhnie publike n ambasadn amerikane n Tiran dhe fondacioni Soros mbshtetn organizata lokale pr t orientuar opinionin publik mbi reformn n drejtsi.

  Emri: seferfeebba.jpg

Shikime: 122

Madhsia: 35.0 KB

  T dhnat tregojn se DASH i dha organizats s Sorosit fonde direkte pr programet n Shqipri. Nj raportim n 10 shkurt 2017 thot se “si nj nga ofruesit m t mdhenj t ndihms n Shqipri, prfaqsuesit e Fondacionit t Shoqris s Hapur krkohet t marrin pjes n shqyrtimet teknike t aplikimit q ne japim pr financim “.

  Ambasadori i SHBA n Shqipri, Donald Lu, i administrats s Obams, ka qen i lidhur ngusht me Sorosin dhe qeverin socialiste n Shqipri. N maj 2017, Lu ndihmoi t minoj planet e partive opozitare shqiptare pr t protestuar ndaj zgjedhjeve t ardhshme parlamentare duke deklaruar se SHBA do t pranonin rezultatet e zgjedhjeve edhe n qoft se partit e opozits refuzonin t merrnin pjes. Lu sht prshkruar n shtypin amerikan si “nj forc shtytse nga pas e reforms n drejtsi n Shqipri”.

  Emri: seferfee.jpg

Shikime: 108

Madhsia: 42.0 KB

  ”Administrata e Obams kaloi n heshtje t paktn 9 milion dollar dollar amerikan t taksapaguesve n bashkpunim t drejtprdrejt me mbshtetjen e miliarderit t krahut t majt George Soros pr nj qeveri socialiste n Shqipri. sht veanrisht mizore q Departamenti i Shtetit lejoi operacionin Soros t ndihmonte me fondet e drejtprdrejta t taksapaguesve n grupe t tjera”, – tha presidenti i Judicial atch, Tom Fitton.
  “George Soros sht nj miliarder dhe ai nuk duhet t marr mbshtetjen e taksapaguesve pr t uar prpara axhendn e tij radikale t majt pr t minuar lirin brenda dhe jasht vendit”.

  LAPSI.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-04-2018 m 00:29

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  Ky lajmi vetem sa konfirmon dhjetra lajme te tjera qe si Rama fal ndihmes se Sorosit arriti ta fusi ne xhep reformen ne drejtesi.
  Droja e njerzve qe perpara dy vitesh ishte se kjo reforme e uzurpuar nga nje bataki delirant, do neperkembte ne nivele poshteruese hallexhiun, perkundrejt interesave ekonomike te 4-5 hajduteve me izme.

  Dhe ja ku gjendemi sot perballe nje drejtesie e cila gjobit, i rremben pronen, dhe burgos padrejtesisht individin nga njera ane dhe mbron me fanatizem shkelesit e ligjit nga ana tjeter!!!

  Kush mund te ndaloj Naltgjatesine ne tilla kushte?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  Manjani: Reforma n Drejtsi vuri qeverin mbi drejtsin, ambasador mbshtetn kt poshtrsi

  Ish Ministri i Drejtsis Ylli Manjani dhe nj nga njohsit me t mir t procedurs dhe mnyrs se si u b reforma n Drejtsi n Shqipri ka reaguar pas publikimit t nj raporti t br publik nga Agjencia konservatore amerikane, Judicial atch

  Nj raport Amerikan q nxjerr t palarat e reforms, shkruan Manjani n rrjetet sociale.

  Ja edhe shnimi i plot i ish ministrit t Drejtsis n Facebook.

  Q reforma n drejtsi u b pr t vn qeverin mbi drejtsin, e kam str-thn e str-denoncuar!

  E kam br pa asnj kompleks! As ndaj mega-ambasadorve q e mbshtetn kt poshtrsi!

  Ne kishim dhe kemi nevoj pr nj reform reale t sistemit t drejtsis, por jo pr kt q u b! Kjo ishte dhe mbetet e pist dhe e rrezikshme pr demokracin!

  Sot, me vjen mir q nuk jam vetm! Por pr fat t keq sht pak von!

  Dmi q sht br sht shum i rnd! Qeveria po ndjek kursin e “Drejtsis Popullore”, q shpiku komunizmi pr t dnuar njerz pa ligj.

  T paktn tashm nuk ka peshk (i madh apo i vogl qoft) q nuk e di se Drejtsin e ka n dor Kryeministri!

  Sidoqoft, duhet falenderuar ai raport q vjen nga Amerika.

  Njjohsisht duhet t ndalim disi katrahurn e drejtsis politike, pr t vendosur drejtsin e ligjit!

  Duhet ta bjm vet kt gj , jo me klient ndrkombtar!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Pr: Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  edhe merkel ngordh per ed ramen.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  Obama (Presidenti Demokrat) ka ndihmuar Edi Ramen (Kryeministrin Socialist)?!?!?!

  Nese eshte thyer ligj diku, atehere te ndertohet ceshtja dhe te dergohet ne gjykate. Nese ka patur mbeshtetje financiare nga Obama, atehere te kerkohet Obama si deshmitar. Soros nuk eshte politikan, mesa di une ai ka te pakten qe ne mesin e 90'tes qe operon ne Shqiperi. Nga Soros kemi marre ndihma qe ne vitet 90, por nuk u rrevoltuam atehere. Soros ka dhe agjensi humanitare ne Shqiperi, perse nuk rrevoltohemi per keto?!

  Perse Obama dhe Sorosi interesohen qe te "mberthejne" drejtesine Shqiptare?!

  Nese ka prova qe gjoja dhe Lu qenka pjese e kesaj Konspiracie, atehere perse nuk e shkarkon Amerika Lune?!?!


  Shqiptaret shohin shume Telenovela, dhe besojen ne cdo lloj konspiracie ose e bejne Qimen Tra.


  Eshte shume e thjeshte, nese ka dokumenta dhe deshmitare qe vertetojne thyerjen e ligjit, atehere te merren masat per kete dhe te akuzarit (kushdoqofshin) te thirren ne Gjykate!


  Perse eshte mbeshtetur Rama? Cfare dobie paska kjo per Obamen apo Soros? Cili eshte motivi?

  Eshte e vertete qe qe BOTA e civilizuar e urren Berishen, pasi e njohin me se miri, tani e 25 vite. Ky mund te jete motiv qe ta besoj.
  Brari:

  Edhe Merkel ngordh per Ramen?!

  Ahahahhahah, kushedi, ka degjuar se shtatelartit kane cdo gje te madhe!

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  Obama nuk ka lidhje personalisht me rastin ne fjale. Eshte naivitet foshnjarak ta mendosh e jo me ta thuash. Administrata e tij po.
  Po te gugellosh pak me shume rreth perfshirjes se sorosit ne reformen ne drejtesi, do flasesh me pak. Edhe ketu ne forum kemi sjell pafund dokumente rreth perfshirjes se Lu-se, Vllahutinit dhe njerezve te sorosit ne Tirane, ne deformimin e reformes ne drejtesi.
  Eshte diskutim i ezauruar qe perpara 3-4 vjetesh.

  PS: E sqaron dot ’lidhje ka bamiresia me imponimin e reformes ne drejtesi apo me planin ekonomik te nje shteti?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  a dokumentash?!

  A jane prova per thyerje te ligjit?
  Nese jane, dergojini ne gjykate, hapni eshtje.

  Nuk ishte Obama por administrata e tij?!

  Presidenti i Amerikes nuk eshte si ky i yni, sa per sy e faqe.
  Nuk ka si Obama mos te dije se 'ben administratave tij, pasi do gje rregjitrohet neper protokolle.

  Cili eshte motivi i Sorosit apo administrates se Obames qe te mberthehet drejtesia e Shqiperise?!

  Perse pikerisht Obama, dhe jo Bush apo Klinton?!

  Perse pikerisht tani Sorosi paske vendosur te "luftoje per kontroll" kur fondacionet e tij e kane zanafillen ne Shqiperi qe me renjen e Komunizmit?!

  Lobimi (financiar apo politik) nuk eshte i jashtligjshem ne Amerike, dhe as me duket te jete i tille ne Shqiperi.


  Imponim e reformes se drejtesise?!

  Planin ekonomik te nje shteti?!


  Shoku, nuk te imponon bota te besh asgje, por, nese deshiron te jesh pjese e KEse p.sh, apo te lidhesh me ngushte ekonomikisht me boten duhen aplikuar reforma qe perpuqen me nivelin ekonomik dhe te drejtesise me keto vende dhe organizata.

  Reforma ne drejtesi kerkuar nga KEja me vite me rradhe, sepse ndoshta korrupsioni per ca Shqiptare eshte bere menyre jetese, por per ca te tjere si dhe boten shihet si pengese per integrim!


  E thashe dhe nje here, nese ka prova per thyerje te ligjit ndokund, Basha do ta kishte derguar ne gjykaye me kohe, por perdorin keto lloj lajmesh per vota, propagande.

  Ato dokumentat dhe faktet qe paske nxjerre ketu ne Forum duke, merri dhe dergoja nje prokurori apo avokati, qe ti shqyrtoje nese jane te vlefshem per te ngritur nje akuze.

  Dhe nese mendon se drejtesia Shqiptare nuk ben, atehere dergoja Gjykates Nderkombetare.

  Perse Basha nuk e ndjek kete eshtje me ligj?!?  Eshte me se e vertete qe Shqiptaret nuk jane zot ne vendin e tyre, si mund te jemi kur s'kemi integritet apo nder?!


  Nga njera ane thoni se Bota nuk eshte e intersuar per investime apo lidhje ekonomike me Shqiperine sepse ne jemi nje hi ne arenen ekonomike nderkombetare, pasi nuk kemi.potencial, dhe nga ana tjeter na thoni se bota po financon dhe mbeshtet nje plan ligjor dhe ekonomik?!?


  Cili eshte deformimi i reformes se drejtesise?
  Vettingu?


  Njerez, Drejtesia ne Shqiperi nuk ka ekzistuar kurre, ne as qe nuk e kemi idene se 'do te thote drejtesi, pasi deri tani kemi jetuar nje jete bixhozi, hidh zarat po pate fat.

  Nuk mund ti drejtohesh institucioneve ligjore sepse jane si Shitore, shitet dhe blehet "Drejtesia" !

  Perse gjyjates dhe prokurore po japin doreheqje si pasoje e Vettingut?!

  Ku e moren pasurine e pajustifikueshme?!


  Atehere, ose ts leme "Drejtesine" si ishte, ose te provojme diks tjeter!


  Perseri nuk e kuptoj, se fate interesi ka Soros dhe Obama apo administrata e tij me "mberthimin" e ekonomise (e fare ekonomie?!) dhe drejtesise Shqiptare?!


  Ndoshta ata mund te kene lobuar per Ramen, po ashtu Vlahutin punon per KEne, ndoshta dhe KEja ka gisht ne kete konspiraci

  Perse Vlahutin nuk po hetohet nga KEja?!


  Shqiptaret e kane bere me se te qarte, qe jane te oaafte te vetqeverisen, keshtu qe ndoshta eshte me mire t'ua japim timonin te huajve, te pakten mesojme dika te re!


  Shikoni si ia beri Britania ,Hong Kongun, Shangain dhe Tajvanin Kines......

  Ta japim dhe ne Shqiperine me qera.......apo prit, kush eshte i interesuar por Shqiperine , se mos kemi ekonomi apo potencial ekonomik?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 18-04-2018 m 03:54

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Skandali: Obama dhe Sorros prdorn fondet amerikane pr t mbshtetur Edi Ramn n Tiran

  Ngre nje sere pyetjesh naive saqe eshte humbje kohe te te pergjigjesh nji per nji. Po mundohem t’i pergjigjem me nje kundrapyetje, perse Donald Lu duartrokiste si rruga arritjet imagjinare te Tahirit kundra droges, ne nje salle ku gjendeshin qindra drejtues policie qe sot jane zhdukur sepse kane qene te perfshire ne trafiqe droge?
  Vetem i zoti e nxjerr gomarin nga balta, fiksoje mire kete!!!
  Reforma me bekimin e dy te diskretituareve ne sy te publikut Lu-Vlahutin, arreston sot ata fukarenjte qe s’kane 5 euro per te vajtur ne pune dhe mbron koncensionaret e 5 euroshit qe i kane miliona euro borxhe shtetit fatura te papaguara.
  Koiidence apo jo, por te njejtin qendrim mban edhe Rama ndaj ketyre padrejtesish qe po na behen. Kshu qe ti vazhdo beso tek rastesia..

  PS: Kush do merret me vilen e Vlahutinkes, qe e ble 12 kur kushton 3, Mogherini apo Kocijani, qe vlersonin profesionalizmin e policise serbe kur lejonte tifozat e tyre te rrifnin ne fushe futbollistet tane?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 18-04-2018 m 05:27
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •