Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,554
  Postimet n Bllog
  4

  Qeveria e Rilindjes: Biznesi i vogl t paguaj TVSH! Biznesi: Do dalim n grev urie!

  Shoqata e biznesit t vogl: Grev urie kundr TVSH-s

  Emri: qepena-1068x712.jpg

Shikime: 275

Madhsia: 59.1 KB

  Shoqata e Biznesit t Vogl ka paralajmruar se do t nis protestat masive, duke u prshkallzuar deri n grev urie n rast se qeveria nuk trheq mbrapsht vendimin pr t prfshir n skemn e TVSH-s bizneset q kalojn xhiron vjetore prej 2 milion leksh.

  Sipas kryetarit t shoqats, Alberta Nasta, prfshirja e biznesit t vogl n skemn e TVSH-s shnjon fundin e tyre. Ai tha pr Monitor se Shoqata bazuar n sondazhet dhe analizat e veta parashikon se numri i bizneseve t mbyllura n gjasht mujorin e par do t shkoj deri n 50 mij.

  Nasta shton pr Monitor se vendosja e pragut t TVSH-s do t shtoj m shum korrupsionin dhe evazionin, si dhe do t rris selektivitetin. Shoqata e Biznesit t Vogl dhe t Mesm po organizohet edhe npr rrethe pr t nisur protestat n datn 2 prill.

  Fillimisht bizneset e vogla do t mbyllin qepenat e dyqaneve dhe nuk do t operojn pr disa or. Nasta thot se do prdorin do form demokratike, deri n grev urie, pr t kthyer mbrapsht vendimin e qeveris.

  Vendosja e TVSH-s pr biznesit e vogl rrit shpenzimet e njsive ekonomike, por edhe mimet e produkteve dhe shrbimeve. Sipas kryetarit t Shoqats s Biznesit t Vogl rritja e mimeve t produkteve dhe shrbimeve q ata tregtojn do t prkthehet n falimentim t menjhershm, duke qen se fuqia blerse sht e ult.

  Tatimet parashikojn q llimisht n skem do t prfshihen rreth 11,300 biznese t vogla, por sipas prfaqsuesve t shoqats n rast se tatimet do t monitorojn bizneset t gjith prfshihen n skem dhe e kalojn pragun prej 2 milion leksh, i cili sipas tyre sht lehtsisht i kaprcyeshm prej bizneseve t vogla.

  Biznesi i vogl ka nj marzh t ult timi, nga 2 deri n 10 pr qind e xhiros. Shoqatat e Biznesit t vogl ka rreth 22 mij antar t regjistruar n t gjith vendin, t cilt po organizohen pr t kundrshtuar vendimin e qeveris.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,554
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes: Biznesi i vogl t paguaj TVSH! Biznesi: Do dalim n grev urie!

  Biznesi i vogl me TVSH, nis mbyllja e qepenave, barra e paprballueshme  Ashtu si ishte paralajmruar, nga ky 1 prill ka nisur aplikimi i prfshirjes s biznesit t vogl n skemn e Tatimit mbi Vlern e Shtuar.

  Paralajmrimi se kjo taks do t sillte ndikime negative, sht ndjer n kryeqytet, aty ku shum biznese kan mbyllur aktivitetin.

  Pr bizneset, prfshirja n kt skem do t rezultoj fatale, pasi nuk kan mundsi financiare pr t prballuar pagesat q parashikohen, duke qen fuqia blerse ka psuar rnje t theksuar.

  Biznes: Nuk jemi dakord me kto taksa, pasi njerzit kan rroga t vogla. Ku ti paguajn njerzit, ku ti marrin njerzit? Nuk ka pun, me far ti paguajm, do 2 milion lek shteti nga ne. Pa taksa nuk mbahet vendi, por taksat duhet t jen brenda normave, t rrogave q marrin njerzit.

  Biznes: Ka rn shum puna, nse kalojm me TVSH ne do ta mbyllim biznesin. sht e paprballueshme kjo barr fiskale, nuk ia dalim dot. M mir t na vn nj taks vjetore, sesa TVSH. Me TVSH do i mbyllim bizneset.

  Biznes: Nuk ka pun, duke qen se nuk ka pun, TVSH na falimenton.

  N skem jan prfshir pr her t par 11.500 biznese t vogla, pas ndryshimit t ligjit, ku nga 5 milion lek xhiro vjetore, q ishte m par, tani edhe bizneset q realizojn 2 milion lek xhiro qarkulluese jan prfshir n skem.

  Kjo nism sht kundrshtuar nga Shoqata e Biznesit t Vogl dhe t Mesm q paralajmroi, jo vetm falimentim t nj pjes t ktyre subjekteve, por edhe rritje t mimeve nga ata q do t vazhdojn t mbajn hapur aktivitetin.

  Sipas statistikave, n tre muajt e par t ktij viti, kan kaluar n status pasiv 3.652 biznese, ndrkoh ka nj rritje t ndjeshme me 45% t subjekteve t mbyllura, numri i t cilave ka arritur n 2523.

  ORA NEWS

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •