Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4

Tema: Lulet

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  7,621
  Faleminderit
  253
  352 falenderime nė 328 postime

  Lulet

  Lulet qė mbillen nė pranverė!


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  7,621
  Faleminderit
  253
  352 falenderime nė 328 postime

  Pėr: Lulet

  Pranvera ėshtė stina e lulėzimeve tė mėdha, e luleve shumėngjyrėshe dhe mė me aromė e vitit. Kjo ėshtė koha kur ne mund tė admirojmė bukurinė e bimėve dhe luleve tė mbjella nė vjeshtė. Por ėshtė gjithashtu edhe sezoni kur mund tė mbjellim fara tė reja, tė cilat, me lulėzim e tyre do tė mund ta bėjnė kopshtin tė bukur deri nė vjeshtėn e ardhshme. Ndaj le tė zbulojmė gjithēka qė mund tė dimė mbi bimėt dhe lulet qė mbillen nė pranverė.

  Kur mbillen lulet nė pranverė: koha

  Mė 21 mars shėnohet edhe fillimi i pranverės. Por nuk ėshtė e thėnė se nė kėtė muaj mund tė mbillet ēdo lloj fare. Nė qoftė se nė shumė pjesė tė vendit, pranvera ka ardhur, nė tė tjera ndodh qė toka tė jetė ende e mbuluar me borė, dhe mbijetesa e ēdo lloji tė bimėve nuk ka garanci. Disa lule, si pėr shembull trėndafilat dhe lule vjollcat, mund tė mbillen fillimisht nė njė vazo (tė mbahen brenda nė shtėpi) dhe mė pas tė zhvendosen nė kopsht. Pėr tė tjerat, si pėr shembull pėr zambakėt dhe gojujku, duhet tė prisni ardhjen e temperaturave mė tė larta pėr t’i mbjellė jashtė.

  Ēfarė lulesh mund tė mbillni nė pranverė:

  Manushaqet tringjyrėshe janė lule rezistente qė mund tė mbillen ose nė vazo ose direkt nė kopsht nė fillim tė pranverės. Nėse i mbillni lulet jashtė, ato do tė vazhdojnė tė lulėzojnė deri nė ardhjen e tė nxehtit tė verės. Mund tė mbillni edhe aguliēe, columbine, dhe lule gjaku, tė cilat janė lule rezistente edhe ndaj temperaturave tė ulėta. Kėto lule mund t’i blini edhe si fara, por edhe nė vazo pėr t’i vendosur mė pas nė kopsht.

  ..................

  Vijimi ne linkun e meposhtem :

  http://shqiptarja.com/lajm/ja-cfare-...ni-ne-pranvere
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 11-04-2018 mė 13:33

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  7,621
  Faleminderit
  253
  352 falenderime nė 328 postime

  Pėr: Lulet


 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  7,621
  Faleminderit
  253
  352 falenderime nė 328 postime

  Pėr: Lulet

  Irisi: Lulja mahnitėse qė ilirėt i dhuruan botės

  Tė gjithė e njohin si Irisi i Ilirisė – Iris Illyrica, njė lule e familjes botanike Iridaceae me vendlindje nė tokat historike tė Ilirisė sė lashtė.
  Irisi Ilir ėshtė njė nga dėshmitė mė tė bukura tė kėsaj zone tė famshme ballkanase qė mbulon Shqipėrinė, Kroacinė, Kosovėn, Bosnjėn, Malin e Zi, Maqedoninė dhe disa zona tė Serbisė.
  Irisi Ilir edhe sot e kėsaj dite rritet nė gjendje tė egėr dhe natyrale nė tė njėjtat pllaja si edhe mijėra vite mė parė dhe provon trashėgiminė e famshme tė tė parėve tė shqiptarėve.

  Ilirėt e lashtė e konsideronin Irisin njė bimė mjekėsore me vlera tė shumta pėr njė sėrė problemesh shėndetėsore pėrfshirė dhimbjet e kokės.
  Bima e Irisit Ilir besohej gjithashtu tė kishte aftėsi tė nxiste abortin. Pjesė tė kėsaj bime janė pėrdorur nė lashtėsi kundėr djersės dhe nė pėrgatitjen e parfumeve.
  Bima rritet deri nė 40 centimetra lartėsi. Lulėzon nga Maji nė Qershor dhe ka nevojė pėr dritėn e diellit. Kėrkon njė tokė me lagėshti mesatare, pjellore dhe tė kulluar mirė.
  Kjo bimė prodhon fara shumė rrallė. Zakonisht prodhon dhjetė fara qė piqen nė vjeshtė.

  Bima e egėr Ilire besohet tė ketė qenė pikėnisja e shumė varieteteve tė kultivuara tė Irisit qė sot zbukurojnė kopshtet dhe hapėsirat tona nė verė dhe pranverė.
  Historianė tė lashtė shpjegonin qė Irisi mė i mirė vjen nga Iliria e lashtė.
  Nė Mesjetė, kultivuesit e kėsaj bime kaluan pėrtej Adriatikut e rritėn atė edhe nė Itali.
  Zona e Firences sė lashtė kishte Irisin si simbol tė saj- nė mburojat e tyre ushtarėt mbanin njė Lili tė bardhė ose Iris – gjė qė tregon se qyteti ishte i famshėm pėr rritjen e kėtyre luleve tė ardhura nga brigjet e pėrtej Adriatikut.

  Bima nė fjalė mban emrin e perėndeshės sė ylberit “Irisit” dhe si rrjedhojė lulja ka njė bukuri dhe ngjyra tė pashoqe.
  Nė lashtėsi, Irisi ishte njė simbol i fuqisė dhe madhėshtisė. Tre petalet e Irisit ishin simbole tė besimit, zgjuarsisė dhe trimėrisė.

  Kultivimi i kėsaj lule ka rezultuar nė zbulimin e disa varieteteve tė Irisit me reputacion tė lartė pėr vlerat medicinale. Rrėnjėt e thata tė Irisit pėrmbajnė njė vaj esencial me aromė vjollce.
  Ato pėrdoren nė parfume, pastė dhėmbėsh dhe produkte tė tjera kozmetike si dhe nė krijimin e njė potpurie erėzash me aromė tė shumėfishtė.
  Rrėnja e thatė e Irisit ka veti anti-inflamatore dhe si rrjedhojė pėrdoret pėr tė shėruar problemet me fytin dhe dhimbjet e kokės nga sinoziti.

  Metodat e pėrgatitjes dhe doza e caktuar
  Rrėnja e thatė e Irisit pėrdoret pėr tė ruajtur aromėn nė pudra dhe produkte kozmetike tė bėra nė shtėpi.
  Historikisht, njerėzit e kanė konsumuar rrėnjėn e thatė tė Irisit nė formė pluhuri ose si infusion nėpėr tretėsira. Por nė kohėt moderne, pėrdorimi i rrėnjės sė thatė tė Irisit ėshtė tėrėsisht kozmetik.

  Vaji i Irisit pėrdoret duke pėrdorur pluhurin e rrėnjės sė thatė tė Irisit nė avull.
  Ky vaj ka njė aromė intensive dhe shumė delikate tė vjollcės sė freskėt dhe kushton shumė shtrenjtė.

  Pėrdoret pėr pėrgatitjen e aromave mė luksoze, por edhe parfumeve me bazė vjollce.
  Ekstraktet e Irisit kanė aftėsinė tė forcojnė aromėn e elementėve tė tjerė qė pėrdoren nė krijimin e njė parfumi. / AgroWeb.org

  http://www.bota.al/2018/10/irisi-lul...dhuruan-botes/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-11-2018 mė 10:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •