Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 37 prej 37

Tema: Lulet

 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,940

  Pėr: Lulet

  Koha mė e mirė pėr tė ujitur lulet tuaja mund tė ndryshojė nė varėsi tė llojit tė luleve dhe kushteve tė mjedisit nė tė cilin ato rriten. Pėr shembull, disa lule preferojnė njė tokė tė lagėsht, ndėrsa tė tjerėt mund tė jenė mė tė kėnaqur me njė tokė mė tė thatė. Megjithatė, nė pėrgjithėsi, koha mė e mirė pėr tė ujitur lulet tuaja ėshtė nė mėngjes, pasi kjo do t'u japė kohė tokės pėr tė tharė gjatė ditės dhe do tė shmangė rrezikun e pėrhapjes sė sėmundjeve dhe baktereve gjatė natės.

  Nėse nuk keni kohė pėr tė ujitur lulet nė mėngjes, mund t'i ujitni ato nė mbrėmje, por sigurohuni qė bimėt tė kenė kohė pėr tė tharė pėrpara se tė ndėrmerret koha e errėsirės. Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme tė mos ujitni lulet shumė, pasi njė sasi e tepėrt e ujit mund tė dėmtojė rrėnjėt dhe tė shkaktojė probleme pėr lulet tuaja.

  Pėr tė qenė tė sigurt se po ujitni lulet tuaja nė mėnyrėn e duhur, mund tė kėrkoni kėshillė nga njė ekspert bimor ose tė lexoni mė shumė pėr llojet specifike tė luleve qė keni nė shtėpi.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet  10 llojet e luleve mė tė kėrkuarat nė Pranverė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 27-04-2023 mė 08:44

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,940

  Pėr: Lulet

  Ekzistojnė shumė lloje lulesh tė bukura, por pėrzgjedhja varet nga preferencat personale dhe konteksti. Disa nga lulet mė tė bukura dhe tė njohura janė:

  1. Lulezija - njė lule e bukur me lule tė mėdha dhe tė ngjyrosura qė shfaqen nė pranverė dhe verė.

  2. Trėndafilat - njė klasik i njohur pėr lulet e bukura tė kopshtit. Trėndafilat vijnė nė njė gamė tė gjerė ngjyrash dhe varietete.

  3. Lulebardha - njė lule e bukur, delikate dhe romantike e njohur pėr lirizmin e saj. Ajo vjen nė njė gamė tė gjerė ngjyrash dhe formash.

  4. Orkideja - njė lule e bukur dhe elegante me lule tė mėdha dhe tė mahnitshme, e njohur pėr formėn dhe ngjyrat e saj tė veēanta.

  5. Zambaku - njė lule e bukur dhe elegante nė njė gamė tė gjerė ngjyrash, e njohur pėr lirishtėrinė dhe delikatesėn e saj.

  6. Lavanda - njė lule e bukur dhe aromatike qė rritet nė forma tė ndryshme dhe e njohur pėr ngjyrat e saj tė lavandės dhe aromėn e saj tė relaksimit.

  Kjo ėshtė vetėm njė listė e vogėl e luleve mė tė bukura qė ekzistojnė, ka shumė lloje tė tjera tė bukura dhe tė veēanta qė mund tė pėlqeni!

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ATMAN pėr postimin:

  sirena_adria (13-07-2024)

 5. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  https://www.youtube.com/watch?v=y2biHlWk5RA

  Lulet e pranverės/ Ēfarė tė mbjellim dhe si tė kujdesemi?

  Rudina, TV Klan - E ftuar: Elvira Prenēe
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 29-04-2023 mė 09:21

 6. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,940

  Pėr: Lulet

  Pranvera ėshtė koha ideale pėr tė mbjellė lule dhe bimė qė mund tė bėjnė kopshtin ose ballkonin tonė mė tė ngjyrosur dhe mė tė gjallė. Kėtu janė disa sugjerime pėr ēfarė mund tė mbillni dhe si t'u kushtoni kujdes:

  1. Lule pranverore: Lulet pranverore si tulipanėt, hijacinthet, narkisat dhe krokuset janė shumė tė mira pėr tė mbjellė nė pranverė. Kėto lule duhet mbjellė nė vjeshtė pėr tė lulėzuar nė pranverė, por nėse nuk i keni mbjellė nė vjeshtė, mund tė blini bulbe tė gjalla dhe t'i mbillni nė pranverė.

  2. Bimė frutore: Nėse keni hapėsirė tė mjaftueshme, mund tė mbillni pemė frutore si qershi, dardha, kumbulla dhe mollė. Bimėt frutore kėrkojnė shumė hapėsirė dhe kohė pėr tė rritur, por bukuria e tyre dhe mundėsia pėr tė pasur fruta tė freskėta janė pa diskutim njė avantazh.

  3. Bimė aromatike: Bimėt aromatike si mente, rozmarina, salvja dhe timjani janė tė lehta pėr tė kultivuar dhe ofrojnė njė shtesė shumė tė shijshme pėr kuzhinėn. Kėto bimė kėrkojnė njė tokė tė mirė drenazhi dhe shumė diell.

  4. Bimė rritėse: Bimėt rritėse si lisi, gjelbėrimi dhe trėndafili rritet vertikalisht dhe mund tė mbillen nė pranverė pėr tė krijuar mbulesa me ngjyra pėr kioska, hekurudha dhe mure. Kėto bimė kėrkojnė njė mbėshtetje tė qėndrueshme dhe tokė tė mirė drenazhi.

  Pėr tė marrė kujdes pėr bimėt, ėshtė e rėndėsishme tė ofrojmė kushte rritjeje tė duhura, pėrfshirė ekspozimin ndaj diellit, ujitjen rregullt dhe tokėn e duhur. Nė pėrgjithėsi, bimėt preferojnė tokė tė mirė drenazhi dhe tė pasura me substancat ushqyese. Gjithashtu, ėshtė e rėndėsishme tė heqni rregullisht gjethe tė vdekura dhe pjesė sėmurė tė bimėve pėr tė parandaluar shpėrndarjen e sėmundjeve.

  (pika numer 2 eshte vendosur per Lali eurin)

 7. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  Si tė Mbillni Karafilat me Aromėn Fantastike nė Ballkonin Tuaj

  Njėra nga lulet mė tė njohura dhe mė tė pėrhapura nė vendin tonė janė karafilėt, qė kanė zbukuruar prej shumė kohėsh bahēet, kopshtet dhe ballkonet e shqiptarėve.

  Emri shkencor i karafilave ėshtė Dianthus ka prejardhje nga greqishtja,e lashtė “Dios” perėndi dhe “anthos”- lule, qė do tė thotė “Lulja e Perėndisė”.

  Karafilėt janė shumėngjyrėsh, tė kuq, tė bardhė, tė verdhė, ngjyrė vjollce apo edhe me lara. Nė botė ekzistojnė rreth 300 lloje tė karafilėve tė pėrhapura gjithandej dhe Shqipėria ėshtė njė vend qė ofron kushte ideale pėr kėto lule tė mrekullueshme.

  AgroWeb.org ju sjell dy mėnyra tė thjeshta pėr ta mbjellė karafilin nė kopshtin ose nė vazot e shtėpisė tuaj.


  Mbjellja me fara

  Farat e karafilit gjenden nė dyqanet e luleve ose nė farmacitė bujqėsore. Mbillni farat nė sezonin e pranverės.

  Pėr rezultatet mė tė mira, sigurohuni qė toka tė mos jetė shumė e lagur. Fara duhet tė mbillen 30 cm larg njėra tjetrės. Ju mund tė pėrdorni fare lehtė vazo tė gjata drejtkėndėshe nė ballkonet tuaja.

  Futini farat nė tokė dhe mbulojini me gjysėm centimetri tokė. Spėrkatini farat herė pas here me ujė pėr tė siguruar lagėshti. Farėrat duhet tė mbijnė nė 2-3 javė.

  Mbjellja nga degėzat e karafilit

  Pritini degėzat e karafilave nga bima tė lulėzuara dhe tė shėndetshme. Nė mėnyrė ideale, degėza duhet tė ketė 2-3 gonxhe karafili. Kėputeni degėzėn menjėherė nėn njė nyje tė kėrcellit.

  Pritini gjethet nga gjysma e poshtme e degėzave tė karafilit qė ushqimi i tokės tė shkojė tek rrėnjėt pa pengesa. Mbushni njė vazo tė gjatė me rėrė tė trashė.

  Ujiteni me kujdes. Zhytini degėzat nė gjysėm thellėsie brenda nė rėrė. Ju duhet tė prisni dhe kėpusni ēdo gjethe qė prek nė rėrė.

  Vendoseni enėn nė njė vend ku do tė marrė rrezet e diellit, madje edhe indirekt. Pėrdorni njė shishe ujitėse me spruco ēdo ditė pėr tė mbajtur rėrėn me lagėshti.

  Pėrdorni njė lugė pėr tė liruar degėzat nga rėra njė muaj pas rritjes sė rrėnjėve. Zhvendoseni nė njė vazo me dhe’ tė pasuruar me pleh organik ose njė vend me diell nė kopsht.

  Kėshilla

  Mos e ujisni mė tepėr se duhet bimėn tuaj. Me pėrjashtim tė klimės jashtėzakonisht tė thatė, njė ose dy herė nė javė duhet tė jetė e mjaftueshme.

  Sigurohuni qė tė ketė qarkullim tė mirė tė ajrit rreth degėve tė bimėve tuaja tė karafilave. Karafila duhet tė marrin 4-5 orė rrezet e diellit nė ditė.

  Kujdes

  Mos i prashisni bimėt tuaja tė karafilave. Gjithmonė sigurohuni qė tė lani bimėn dhe tė kujdeseni pėr atė qė tė japė lulet e saj tė bukura. Mos harroni tė hiqni dhe shkulni bimėt e egra tė rritura nė mes tė bimėve, si dhe barėrat e kėqia.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-natyre/mbjell...allkonin-tuaj/


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 29-04-2023 mė 20:05

 8. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,940

  Pėr: Lulet

  Mbjellja e luleve nė ballkon ėshtė njė mėnyrė fantastike pėr tė shtuar bukurinė e hapėsirės suaj tė jashtme. Nė vazhdim janė disa kėshilla qė mund t'ju ndihmojnė tė mbillni lule me aromė fantastike nė ballkonin tuaj:

  Zgjidhni llojin e duhur tė luleve: Njė numėr lulesh kanė njė aromė shumė tė kėndshme. Luleshtrimi, jasemini, rozmarina, lavanda, shqiponjat janė disa nga lulet qė kanė njė aromė tė ngazėllyer. Zgjidhni lulet qė do t'ju kėnaqin me aromėn e tyre.

  Pėrdorni tokėn e duhur: Zgjidhni njė tokė tė pėrshtatshme pėr lulet qė dėshironi tė mbillni. Toka e pasur me humus ėshtė ideale pėr rritjen e luleve me aromė.

  Vendosni lulet nė njė vend tė duhur: Vendosni lulet nė njė vend ku do tė kenė dritė tė mjaftueshme dhe do tė kenė qasje nė ajėr tė freskėt. Lulet gjithashtu mund tė kenė nevojė pėr mbrojtje nga erėrat e forta dhe dielli i drejtpėrdrejtė.

  Kujdesuni pėr lulet: Lulet me aromė janė tė ndjeshme ndaj kushteve tė tyre tė rritjes. Sigurohuni qė tė ujitni lulet nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe qė tė jenė tė mbrojtura nga dėmtuesit si insektet dhe sėmundjet.

  Merrni kujdes pėr lulet tuaja: Pėrdorni plehra tė dobishme pėr tė pėrmirėsuar rritjen dhe aromėn e luleve tuaja. Lulet mund tė nevojiten tė kėrpudhohen, kėshtu qė sigurohuni qė tė heqni dėmtuesit qė mund tė shkaktojnė kėtė problem.

  Mbillja e luleve me aromė fantastike nė ballkonin tuaj mund tė jetė njė projekt i sjellshėm dhe i kėndshėm. Me kujdes dhe pėrkushtim, mund tė keni njė ballkon tė mrekullueshėm dhe aromatik nė kohėn e verės.

 9. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  Pėr Dekorimin e Shtėpisė – Si tė Zgjidhni Lulet dhe Bimėt pėr Ēdo Ambient

  Njė nga proceset mė tė preferuara tė dekorimit tė shtėpisė, janė detajet.

  Janė pikėrisht prekjet e vogla tė cilat shpesh bėjnė diferencėn e mund t’ju bėjnė tė ndiheni sikur po jetoni nė njė shtėpi tė re.

  Ky proces mjaft interesant ka hiletė e veta tė vogla tė cilat e bėjnė tė gjithin shumė mė tė lehtė e tė kėnaqshėm pėr ju.

  Nė kėtė artikull nga AgroWeb.org do ju rendisim disa prej tyre dhe secilėn bimė pėr ēdo ambient tė shtėpisė tuaj.


  Pėr korridorin dhe banjon

  Nė pėrgjithėsi korridorėt apo sipėrfaqet e ngushta e tė gjata nuk kanė shumė ndircim.

  Kjo pėr shkak tė pozicionit tė tyre nė shtėpi e sidomos nėse bėhet fjalė pėr apartamente.

  Kėshtu bėhen automatikisht sipėrfaqe tė papėrshtatshme pėr tė rritur lule, por jo gjithnjė kjo ėshtė e vėrtetė.

  Mjafton tė zgjidhni lulet e duhura dhe korridori juaj do tė lulėzojė pėrgjatė gjithė vitit.

  Alternativa e parė ėshtė lulja bromeliads, lule shpata dhe calatheas, njė lloj fikusi.

  Kėto lule nuk kanė nevojė pėr shumė dritė dhe ujė ndaj mund t’i vendosni nė hapsirėn e korridorit nė shtėpinė tuaj.

  Njė tjetėr ambient ku drita ėshtė e pakėt janė banjot tė cilat megjithėse mund tė mos jeni mėsuar t’i dekoroni me lule, mund tė filloni ta bėni tani.

  Kjo hapėsirė e shtėpisė meriton tė jetė po aq e kėndėshme sa gjithė tė tjerat, prandaj drejtohuni tek lulet.

  Kėshtu ju sugjerojmė tė vendosni orkide apo njė lloj zambaku tė quajtur anthuriums

  Njė zgjidhje tjetėr shumė komode ėshtė edhe pėrdorimi i luleve artificiale.

  Sidomos nėse ambienti qė do tė dekoroni ka mungesė tė theksuar tė dritės dhe lulet kanė tendencėn tė thahen.

  Kuzhina

  Nė kuzhinė ku ndodhet edhe qendra e shtėpisė, mund tė rrisni gjithēfarė lulesh.

  Por ne do ju sugjerojmė tė rrisni barishtet tė cilat mund t’i pėrdorni edhe pėr gatim.

  Kėtu futen erėzat e freskėta si borziloku, majdanozi, mentja, nenenxhiku, rozmarina apo qepa e njomė.

  Pėr tė qenė nė gjendje sa mė tė mirė ėshtė e rėndėsishme qė kėto bimė tė marrim sa mė shumė dritė.

  Prandaj vendosini buzė dritares sė kuzhinės tuaj.

  Dhoma e ndjenjes

  Kėto ambiente gjithashtu janė tė mbushura me dritė dhe dritare tė mėdha.

  Njė nga ambientet ideale per lulet dhe dekorin.

  Mbusheni shtėpinė tuaj me ngjyra duke mbajtur kėto lule tė ndryshme si gerberat, trėndafilat, zambakėt apo tė tjera shumngjyrėshe.

  Ballkoni

  Nėse keni ndonjė tarracė tė vogėl apo ballkon, sigurohuni ta mbushni atė me vazo tė ndryshme lulesh.

  Kjo hapsirė zakonisht ėshtė mė natyrale dhe e pėrshtatshme pėr lulet pasi ofron tė gjithė mjedisin e nevojshėm pėr t’u rritur.

  Megjithatė duhet tė keni parasysh tė zgjidhni lule tė cilat durojnė diellin dhe shiun nė varėsi tė vendit ku jetoni.

  Kėshtu pėr mjedise tė jashtme, tekomandohen luleborėt, lavanda, luledelet apo begoniat.

  Gjithėsesi kini parasysh tė vlerėsoni edhe kushtet atmosferike tė vendit ku jetoni para se tė mbilni lulet jashtė.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-praktike/shte...r-cdo-ambient/

 10. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  Trėndafila Mahnitės nė Hapėsirat e Shtėpisė – Si t’i Mbillni nė Shtėpi

  Njė nga lulet mė tė mrekullueshme qė gėzon syrin dhe mahnit shqisat me aromėn dhe pamjen magjepsėse.

  AgroWeb.org ju sjell mėnyrėn se si t’i rrisni me sukses nė hapėsirat e shtėpive tuaja.

  Trėndafilat kanė njė sezon mbjelljeje edhe nė kėtė periudhė.

  Kur tė keni zgjedhur llojin e trėndafilit qė dėshironi ta rrisni vetė, vendosni pėr metodėn e rritjes: nga rrėnja apo dega. Rrėnjėt e zhveshura tė trėndafilit mund tė mbillen direkt nėn tokė.

  Nėse dėshironi mund tė zgjidhni fidanė tė gatshėm dhe t’i transferoni ato nga saksia nė njė tjetėr ose nė kopsht.

  Kėto mund t’i gjeni nė ēdo pikė tė tregtimi tė luleve me shumicė apo me pakicė nė qytetet tuaja.


  Zgjidhni vendndodhjen

  Duhet tė gjeni njė vend qė preket nga drita pėr tė paktėn 6 orė nė ditė. Nga ana tjetėr, zgjidhni njė vend jo tė mbipopulluar me bimė tė tjera.

  Toka duhet tė jetė e shkrifėt dhe tė ketė njė sistem tė mirė kullimi. Mund tė zgjidhni vazo tė thella qė u japin trėndafilave hapėsirėn e duhur pėr tė lulėzuar.

  Ujitini trėndafilat gjatė pėrgatitjes pėr mbjellje. Nėse jeni duke mbjellė rrėnjėt e trėndafilave, futini nė ujė pėr disa orė.

  Nėse jeni duke mbjellė fidanė, ujitini mirė pėrpara transferimit nė njė vazo tjetėr.

  Duhet tė hapni nga njė vrimė pėr ēdo trėndafil qė do tė mbillni. Vrima duhet tė jetė 35-40 centimetra e gjėrė dhe 30 cm e thellė.

  Masat e mėsipėrme nuk kanė nevojė tė jenė ekzakte, por e rėndėsishme ėshtė qė trėndafilat tė kenė hapėsirė.

  Dheun e hequr mėnjanė duhet ta pėrzieni me pleh. Nėse synoni tė mbillni shumė trėndafila, atėherė jepuni bimėve shumė hapėsirė nga njėra tjetra.


  Mbjella dhe Kujdesi

  Mbjellja. Rrėnjėt ose fidanėt duhet t’i vendosni nė vrimėn e hapur dhe t’i rrethoni me dheun organik. Nėse jetoni nė vend me klimė tė ftohtė, atėherė rrėnjėt ose fidanėt e trėndafilit duhen futur mė thellė nėntokė qė tė mbrohen nga temperaturat e ftohta.

  Pėrdorni duart pėr tė shtypur dheun pėrreth qė mos tė krijojė bulėza ajri.

  Vaditja. Trėndafilat kėrkojnė ujitje tė vazhdueshme, sidomos gjatė natės, pasi i keni mbjellė ato.

  Shtoni hala pishe dhe pleh nė shtatin e rrėnjėve dhe tė fidanėve.

  Kjo do e mbajė temperaturėn pėrreth nė nivele tė qėndrueshme dhe do t’i mbrojė trėndafilat gjatė fazės fillestare tė rritjes.

  Gjatė verės ujitini mė shpesh. Trėndafilat kanė nevojė pėr shumė ujė qė tė rriten shėndetshėm. Mos e lini tokėn tė thahet.

  Krasitini trėndafilat. Nė kėtė mėnyrė do tė jenė tė shėndetshėm dhe tė bukur. Largoni zgjatimet e shkurreve nė mėnyrė qė tė parandaloni prishjen e bimės.

  Krasitja duhet tė jetė e njėtrajtshme, sipėr sythave aty ku formohen degėt.

  Trėndafilat kanė nevojė pėr mbrojtje gjatė dimrit. Kujdes nga ngricat.

  Zgjatimet dhe e gjithė shkurrja duhet krasitur ndjeshėm deri nė gjysmė metri. Degėt mund t’i lidhni sė bashku qė tė jenė mė tė mbrojtura.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-natyre/mbjell...lni-ne-shtepi/

  https://www.youtube.com/watch?v=OvlDvAxSeRk  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-06-2023 mė 07:36

 11. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  Secila lule e ka vendin e vet

  Lulet shtėpiake nė hapėsirėn tonė jetėsore sjellin energji tė freskėt dhe pastrojnė shkėlqyeshėm energjinė e bllokuar apo tė fjetur tė shtėpisė.

  Me rastin e blerjes sė luleve kėrkoni informata pėr secilėn lule se sa kanė nevojė pėr ujė dhe dritė secila veē e veē, sepse ėshtė me rėndėsi qė secila lule tė ketė kujdes adekuat.

  Fikusi pėr sallonin

  Nė formėn e njė bime tė dendur me gjethe drithėruese apo tė njė bonsai me trung tė shtrembėr, fikusi ėshtė shumė i larmishėm. Ai shpalos gjethe tė mėdha nė formė luge apo gjethe tė vogla tė ngushta. Ėshtė nė ngjyrė tė blertė tė errėt, tė blertė tė ėmbėl, nė formė pendėsh.

  Fikusit i pėlqejnė nxehtėsia dhe lagėshtia.Tė mirat e fikusit: ai amortizon nė mėnyrė tė shkėlqyer tingujt dhe mund tė thithė deri nė 5 decibel zhurmė.

  Vendi ideal: gjysmė-diell.

  Si tė kujdeseni pėr tė? Mbani dheun tė njomė.

  Juka pėr dhomėn e ngrėnies

  Secila lule e ka vendin e vet

  Lulet shtėpiake nė hapėsirėn tonė jetėsore sjellin energji tė freskėt dhe pastrojnė shkėlqyeshėm energjinė e bllokuar apo tė fjetur tė shtėpisė.

  Me rastin e blerjes sė luleve kėrkoni informata pėr secilėn lule se sa kanė nevojė pėr ujė dhe dritė secila veē e veē, sepse ėshtė me rėndėsi qė secila lule tė ketė kujdes adekuat.

  Fikusi pėr sallonin

  Nė formėn e njė bime tė dendur me gjethe drithėruese apo tė njė bonsai me trung tė shtrembėr, fikusi ėshtė shumė i larmishėm. Ai shpalos gjethe tė mėdha nė formė luge apo gjethe tė vogla tė ngushta. Ėshtė nė ngjyrė tė blertė tė errėt, tė blertė tė ėmbėl, nė formė pendėsh.

  Fikusit i pėlqejnė nxehtėsia dhe lagėshtia.Tė mirat e fikusit: ai amortizon nė mėnyrė tė shkėlqyer tingujt dhe mund tė thithė deri nė 5 decibel zhurmė.

  Vendi ideal: gjysmė-diell.

  Si tė kujdeseni pėr tė? Mbani dheun tė njomė.

  Juka pėr dhomėn e ngrėnies

  Nuk ėshtė e thėnė tė fusėsh njė pemė nė shtėpi pėr tė pėrfituar plotėsisht nga kjo pemė e fuqishme latine. Ekzistojnė edhe Juka tė vogla qė nuk mbėrrijnė menjėherė nė tavan.

  Juka (Yucca) mban ujė nė gjethet e veta rezistente pėr t’u paraprirė periudhave tė thata.

  Tė mirat e saj: kjo bimė arkitekturore ėshtė quajtur “Pema e jetės” dhe ėshtė njė objekt adhurimi pėr indianėt.

  Vendi i saj ideal: me dritė, jo me dritė direkte tė diellit.

  Si tė kujdeseni pėr tė? Ujiteni shumė lehtė ēdo dy – tre javė.

  Spatifilumi pėr dhomėn e gjumit

  Tė vogla apo tė mėdha, gjethet me ngjyrė tė blertė tė errėt tė Spatifilumit janė po aq elastike sa kėmbėt e njė kampioneje tė gjimnastikės: janė tė forta dhe elastike. Kur Spatifilumi lihet pėr njė farė kohe pa ujė, gjethet e tij varen gjatė vazos. Sapo zhytet nė ujė, ai i zgjat pėrsėri gjethet nė ajėr me krenari dhe forcė. Lulet e tij kanė aromė tė kėndshme dhe janė tė freskėta.Tė mirat e tij: ėshtė njė pastrues i mirėfilltė i ajrit. Ai thith substancat e dėmshme, erėn e bojės dhe pėrhap nė vend tė tyre oksigjenin.

  Vendi i tij ideal: nė gjysmė-diell.

  Si tė kujdeseni pėr tė? Mbajeni dheun e tij paksa tė njomė nė periudhėn e verės dhe mė pak nė dimėr.

  Aglaonema pėr kuzhinėn

  Me origjinė nga xhungla, ku kjo bukuri e thjeshtė qėndronte nė tokė, nė kėmbė dhe nė hije tė pemėve gjigande, Aglaonema ėshtė mėsuar tė marrė pak dritė dhe nuk e duron dot dritėn direkte tė diellit.Bimės i pėlqen ajri me lagėshti dhe do tė mjaftonte njė ujitje qė i lė rrėnjėt e saj tė thata.Tė mirat e saj: disa studiues kanė treguar veprimin e saj kundėr stresit. Ajo ndihmon pėr t’u relaksuar.

  Si tė kujdeseni pėr tė? Ujiteni rregullisht.

  Hedera pėr banjėn

  Nė gjuhėn e pėrditshme quhet dredhkė. Ekzistojnė varietete me gjethe tė mėdha rezistente dhe tė tjera me gjethe tė vogla delikate, me anė tė kuqe, linja tė vogla tė bardha, njolla tė verdha apo edhe tė tjera me tė njėjtėn ngjyrė tė bukur. Pėrpara se ta kuptoni, ajo do tė zgjatet drejt tavanit apo deri nė tokė.Tė mirat e saj: kjo bimė mbetet e blertė dhe rritet gjatė gjithė vitit. Ajo ėshtė e fortė dhe rezistente.

  Vendi i saj ideal: Hija, gjysmė-hija.

  Si tė kujdeseni pėr tė? Ujiteni njė herė nė javė dhe hidhini pleh njė herė nė muaj.

  Zymbyli pėr hyrjen e shtėpisė

  Pėrmes ngjyrave tė tij tė hareshme: vjollcės, rozės, blusė, sė bardhės, sė verdhės dhe portokallies, luleve tė mrekullueshme dhe aromės sė tij tė freskėt, ėshtė vetė dielli qė ndriēon nė shtėpi.Kjo aromė e gjallė nuk kėrkon shumė. Pak ujė ēdo dy ditė, nė bazė tė nivelit tė nxehtėsisė. E vetmja gjė qė i duhet, ėshtė njė mbėshtetėse apo njė spango kur lulet bėhen shumė tė gjata e tė rėnda. Tė mirat e tij: lulet e zymbylit pėrhapin nė gjithė shtėpinė njė aromė pranverore.

  Vendi i tij ideal: nė gjysmė-diell.

  Si tė kujdeseni pėr tė? Mbani njė nivel tė rregullt lagėshtie.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/secila...-vendin-e-vet/

 12. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet  Lule Sarandės nė kulm tė ēeljes


  Lule Sarande nė Vazo – Hijeshi, Ngjyra, Aromė nė Mjediset Tuaja

  Bukenvile apo Lulja e Sarandės ėshtė njė bimė kacavjerrėse e cila shpėrthen nė lule tė vogla plot ngjyra dhe aromė.

  Ajo gjendet nė shumė variacione, por mė karakteristikja ėshtė ngjyra rozė e ndezur.

  Nė qytetin e Sarandės kjo bimė zbukuron ballkonet dhe kopshtet e pothuaj tė gjitha shtėpive, duke u kthyer nė lulen karakteristike tė kėtij vendi.

  Nėse doni ta keni bukenvilen nė shtėpinė tuaj, mjaftojnė vetėm disa hapa pėr ta mbjellė.

  AgroWeb.org ju kėshillon se fidanėt e Lule Sarandės i gjeni nė pikat e tregtimit me shumicė tė luleve dekorative por mund t’i porosisni edhe nė pikat e tregtimit tė luleve.

  Vendosni ku doni ta mbillni

  Lulja e Sarandės, lulėzon nė vende tė ngrohta dhe tė thata.

  Nė qytete ku klima ėshtė mė e favorshme kjo bimė mund tė mbillet dhe jashtė, por nė vende me temperatura tė ulėta ėshtė mirė qė tė mbillet nė vazo. Kėshtu mund ta fusni brenda gjatė muajve tė dimrit.

  Bukenvilet rriten nė vende ku temperaturat gjatė natės nuk bien poshtė 16 gradėve, dhe temperaturat maksimale nuk kalojnė 39 gradė.

  Gjeni njė vend me diell

  Lulja e Sarandės ėshtė njė bimė qė kėrkon rrezet e diellit nė mėnyrė qė tė rritet sa mė mirė.

  Mundohuni qė vazoja tė jetė nė njė pozicion ku e kapin rrezet e diellit, pasi asaj i nevojiten tė paktėn 6 orė ekspozim nė diell qė tė lulėzojė.

  AgroWeb.org ju udhėzon qė tė zgjidhni pleh me minerale dhe tė thatė.

  Bukenvilet nuk rriten nėse dheu nė tė cilin mbillen ka shumė lagėshtirė, prandaj sigurohuni qė plehu qė do tė pėrdorni tė jetė i thatė.

  Nėse doni, nė fund tė vazos hidhni disa guralecė tė vegjėl, qė uji tė qarkullojė mė shpejtė.

  Si ta mbillni

  Merrni njė vazo tė madhe, lulja e Sarandės ka nevojė pėr njė bazament tė qėndrueshėm.

  Nė fillim vendosni disa guralecė, mė pas shtėpi plehun e thatė.

  Nė mes tė vazos gėrmoni njė gropė sa tė mbulohen rrėnjėt e fidanit plotėsisht.

  Shtoni dhe pak pleh, dhe shtypeni ngadalė zonėn rreth kėrcellit tė lules.

  Ujiteni me masė

  Bukenvilet dobėsohen nėse kanė shumė ujė, dhe nuk arrijnė tė ēelin lulet, por qėndrojnė tė gjelbėrta gjatė gjithė vitit.

  Nga ana tjetėr nuk duhet tė lejoni dhe qė dheu i vazos tė thahet plotėsisht.

  Gjeni njė tė mesme tė artė, ujiteni aq sa tė shikoni qė plehu ėshtė i njomė mjaftueshėm.

  Krasitni qė tė lulėzojė

  Lulja e Sarandės ka nevojė pėr krasitje, nė mėnyrė qė tė forcohet dhe qė tė marri njė formė tė mirė.

  AgroWeb.org ju kėshillon qė ta krasisni pasi bima tė ketė rrėzuar lulet.

  Mund tė prisni disa centimetra degėt e saj, nė mėnyrė qė nė pranverė tė jetė akoma dhe mė e fortė.

  Lule qė kacavirren

  Duke qenė se bukenvilet janė bimė qė kacavirren, do tė vini re qė ajo do tė filloj tė kėrkojė njė mbėshtetje.

  AgroWeb.org ju sugjeron qė vazon ta vendosni nė njė vend qė tė ketė mjaftueshėm hapėsirė dhe ku degėt e saj tė arrijnė tė gjejnė njė mbėshtetje.


  /AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-natyre/mbjell...jyra-mjediset/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-08-2023 mė 07:10

 13. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  Bimėt e Shtėpisė qė Ushqejnė Lėkurėn me Oksigjen

  Bimėt janė pjesė e rėndėsishme e zbukurimit tė shtėpisė apo zyrės sonė. Ato pėrcjellin freski dhe bukuri natyrale pėr ēdo ambient.
  Pėrveē tė qenit aksesorė tė mirė zbukurues pėr shtėpinė, bimėt pėrmirėsojnė rrjedhėn e energjisė pozitive nė ambient dhe pėrcjellin ndjesinė e mirėqenies ēdo ditė.

  Ka bimė tė caktuara qė pėrveē pėrfitimeve tė lartpėrmendura, ofrojnė shumė tė mira pėr shėndetin e lėkurės.

  Ndikimi do tė jetė i mirėpritur jo vetėm pėr ju, por edhe pėr njerėzit qė ju rrethojnė.

  Zambaku i Paqes

  Zambaku i paqes ėshtė njė bimė qė ndihmon nė uljen e nivelit tė lagėshtisė duke pastruar ajrin nėpėrmjet gjetheve tė saj.

  Zambaku i paqes ėshtė njė bimė qė rritet lehtė dhe kėrkon pak pėrkujdesje apo rreze dielli.

  Kėtė bimė mund ta mbani edhe nė zonėn e banjės pėr tė shmangur zhvillimin e mykut dhe pėrthithur aromat.

  Zambakun e paqes duhet ta mbani larg fėmijėve ose kafshėve shtėpiake sepse ėshtė njė bimė toksike pėr konsum.

  Arsyeja pėrse kjo bimė i bėn mirė lėkurės suaj, qėndon tek fakti se ato rrisin nivelin e lagėshtisė nė shtėpi dhe pastrojnė ajrin nga toksina.

  Lėkura juaj nuk do tė thahet mė shumė dhe do tė jetė mė e mbrojtur nga toksinat e jashtme.

  Lule Shpata

  Sansevieria, ose siē njihet ndryshe Lule shpata apo Lulja e Gjarprit ėshtė njė nga bimėt mė popullore.

  Ėshtė perfekte veēanėrisht pėr zyra sepse nuk ka nevojė pėr shumė vėmendje.

  Kjo bimė nuk ėshtė aspak delikate, sepse edhe nėse gjethet e saj thyhen, ajo rimėkėmbet shpejt.

  Kjo bimė pastron ajrin nga kimikatet dhe ēliron shumė oksigjen, veēanėrisht nė mbrėmje.

  Ku ka mė mirė pėr fytyrėn se tė jetė e larė, e pastėr, e ushqyer nė njė ambient plot oksigjen dhe pa toksina?

  Bima Merimangė

  Chlorophytum, e njohur ndryshe si Bima Merimangė.

  Kjo bimė ėshtė njė nga mė rezistentet qė egzistojnė.

  Ajo mund tė jetojė pa ujė pėr mė shumė se njė muaj.

  Kjo bimė ėshtė e shkėlqyer pėr tė pastruar ajrin nė zyrė ose nė dhomė. Ajo arrin tė largojė njė sėrė kimikatesh dhe toksinash nga ambientet e brendshme dhe ēliron sasi masive tė oksigjenit.

  Kjo bimė ėshtė e sigurt nė hapėsira qė frekuentohen nga fėmijėt dhe kafshėt.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-natyre/afer-n...qejne-lekuren/

 14. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  7 Bimėt qė Bėjnė Mrekulli Rreth Njeriut

  Shėndeti dhe mirėqenia e secilit prej nesh nė shtėpi apo edhe nė vendet ku punojmė varet nga njė sėrė faktorėsh, por lulet dhe bimėt nė mjediset ku qėndrojmė, padyshim qė luajnė njė rol tė rėndėsishėm.

  AgroWeb ka pėrpiluar shtatė arsye se pėrse tė pasurit bimė dhe lule nė mjediset e brendshme ėshtė njė ide e shkėlqyer.

  Gjithashtu ne kemi pėrzgjedhur shtatė bimėt qė i pėrshtaten mė shumė kėtyre ambienteve.


  7 Argumenta nė favor tė bimėve nė ambientet e brendshme

  1. Bimėt prodhojnė oksigjen.

  Kjo ėshtė padyshim argumenti mė i fortė nė favor.

  Pranohet gjėrėsisht qė kur shumė njerėz ndajnė tė njėjtin ambient, veēanėrisht nė zyra, krijohet njė atmosferė mbytėse.

  Si rrjedhojė shumė njerėz kanė dhimbje koke tė shpeshta si dhe ndihen pėrgjithėsisht mė tė lodhur.

  Arsyeja pėrse ndodh kjo ėshtė mbiprodhimi i dioksidit tė karbonit.

  Bimėt prodhojnė oksigjen dhe rrjedhimisht hapėsira e pėrbashkėt do tė jetė mė e freskėt.

  2. Pastrojnė ajrin.

  Hapėsirat e brendshme zakonisht kanė njė pėrqendrim tė lartė mikrobesh dhe bakteresh qė gėlojnė nė ajėr.

  Disa bimė kanė aftėsi disinfektuese dhe pastruese tė ajrit.

  3. Mbrojnė shėndetin e syve.

  Kjo pikė vlen veēanėrisht pėr bimėt nė zyra.

  Puna pėrpara kompjuterit mund tė ketė njė ndikim negativ nė shikimin tonė dhe sidomos nė shėndetin e pėrgjithshėm tė syve.

  Bimėt arrijnė tė zvogėlojnė pasojat negative sepse ato pėrthithin njė sėrė kimikatesh.

  Pėr mė tepėr ato kanė ngjyrė tė gjelbėr dhe tė gjithė e dimė qė e gjelbra ka njė efekt qetėsues dhe freskues pėr sytė tanė.

  4. Lagėshtia nė ajėr.

  Kondicionerėt dhe ngrohėsit kanė tendencėn tė thajnė ajrin.

  Duke qenė se bimėt kanė nevojė pėr ujitje, ato e mbajnė mikroklimėn rreth tyre tė lagėsht, duke pėrmirėsuar kėshtu cilėsinė e ajrit.

  5. Neutralizojnė toksinat e dėmshme pėr shėndetin tonė.

  Shumė prej bimėve neutralizojnė toksinat qė mbipopullojnė ajrin nė hapėsirėn e brendshme pėrfshirė gazrat qė vijnė nga rruga ose makinat, benzolin (qė gjendet tek bojėrat dhe tymi i cigares) Amoniakun (qė gjendet nė solucionet e pastrimit shtėpiak dhe pjesėt kompjuterike) Ksilenėn (qė gjendet tek plastika dhe ngjitėsit), Trikloroetilenin (tek bojėrat, boja e printerit, llaku etj), Formaldehidina (tek mobiljet, tymi i cigares dhe plastika).

  6. Kanė njė efekt anti-stres.

  Bimėt, veēanėrisht ato qė kanė njė aromė tė lehtė siē janė mentja, borziloku, rigoni dhe tė tjerė kanė njė efekt aromaterapeutike dhe anti-stres.

  Ato nuk i rėndojnė shqisat tona dhe rrisin aktivitetin e trurit, thelbėsore pėr produktivitetin.

  7. Filtrojnė duhanin.

  Disa bimė janė fantastike pėr tu vendosur nė zona ku njerėzit pijnė duhan.

  Ato funksionojnė si filtėr pėr tė pėrthithur kimikatet qė gjenden tek tymi i duhanit.

  Megjithatė herė pas here, edhe kėto bimė kanė nevojė tė qėndrojnė nė ajėr tė pastėr qė edhe ato tė marrin frymė lirisht.


  7 bimėt mė tė mira pėr shtėpi e zyra

  1. Sansevieria, ose siē njihet ndryshe Lule shpata apo Lulja e Gjarprit ėshtė njė nga bimėt mė popullore.

  Ėshtė perfekte veēanėrisht pėr zyra sepse nuk ka nevojė pėr shumė vėmendje.

  Kjo bimė nuk ėshtė aspak delikate, sepse edhe nėse gjethet e saj thyhen, ajo rimėkėmbet shpejt.

  Kjo bimė pastron ajrin nga kimikatet e lartpėrmendura dhe ēliron shumė oksigjen, veēanėrisht nė mbrėmje.

  2. Palma bambu. Kjo bimė ėshtė fantastike pėr tė filtruar ajrin nga kimikatet e dėmshme.

  Nėse e vendosni atė pranė mobiljeve tė lyera me llak, ajo arrin tė avullojė kimikatet e dėmshme

  3. Zamia, kjo bimė tropikale e njohur si “xhevahiri i Zanzibarit” ėshtė shumė e bukur dhe e mrekullueshme pėr t’i rezistuar temperaturave tė ulėta.

  Kjo bimė detoksifikon ajrin mjaft mirė. Megjithatė, tė gjitha pjesėt e kėsaj bime janė helmuese ndaj nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr dhoma ku qėndrojnė fėmijė apo kafshė.

  4. Zambaku i paqes apo Spathiphyllum.

  Kjo lule ka nevojė pėr pak mė shumė vėmendje se tė gjitha bimėt e tjera nė kėtė listė, veēanėrisht nė ujitje.

  Nė kėmbim, ajo do tė pastrojė ajrin pėrreth shumė mė shpejt se tė tjerėt.

  Ashtu si edhe Lule shpata, Zambaku i Paqes njihet pėr aftėsitė e tij nė largimin e toksinave tė rrezikshme nga ajri.

  5. Chlorophytum, e njohur ndryshe si Bima Merimangė.

  Kjo bimė ėshtė njė nga mė rezistentet qė egzistojnė. Ajo mund tė jetojė pa ujė pėr mė shumė se njė muaj.

  Kjo bimė ėshtė e shkėlqyer pėr tė pastruar ajrin nė zyrė ose nė dhomė. Ajo arrin tė largojė njė sėrė kimikatesh dhe toksinash (tė cilat i pėrshkruam mė lart) nga ambientet e brendshme dhe ēliron sasi masive tė oksigjenit.

  Kjo bimė ėshtė e sigurt nė hapėsira qė frekuentohen nga fėmijėt dhe kafshėt.

  6. Dracena ose Yuēa, janė bimė tė rritura nė shkretėtirat e Meksikės.

  Ato nuk jetojnė dot pa dritėn e diellit. Nga ana tjetėr, kėto bimė ia arrijnė t’i mbijetojnė ndryshimeve tė klimės dhe mungesės sė ujit. Ato janė fantastike pėr tė pastruar ajrin.

  7. Ficus Benjamina. Ky fikus adhuron dritėn e diellit, lagėshtinė e moderuar por nuk ka tolerancė tė lartė ndaj mbiujitjes.

  Fikusi ėshtė shumė efektiv nė pastrimin e ajrit tė brendshėm sidomos nė zonat e mbipopulluara.

  Kjo ėshtė njė nga arsyet pėrse mjekėt rekomandojnė fikusin pėr kopshtet e fėmijėve. Siē mund tė shikoni, bimėt janė shumė tė mira pėr mjediset ku qėndrojmė. Ndiqni gjithmonė rregullin e artė “sa mė gjelbėr aq mė mirė”.

  Pėr fat tė keq, njė nga bimėt mė popullore tė zyrave nė Shqipėri, kaktusi nuk ia doli tė futet nė listėn e bimėve tė nevojshme pėr kėto mjedise.

  Kjo pėr faktin qė vlerat qė i atribuohen nė pėrthithjen e radiacionit tė kompjuterit janė shumė tė ekzagjeruara. Kaktusin mund ta pėrdorni nė zyrė pėr arsye tėrėsisht dekorative.


  AgroWeb

  https://agroweb.org/ne-natyre/afer-n...ejne-mrekulli/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 07-09-2023 mė 20:01

 15. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  5 Kėshilla Kopshtarie pėr Kujdesin Gjatė Vjeshtės dhe pėr Muajt e Ardhshėm

  Kujdesi pėr bimėt duhet tė jetė pėrgjatė gjithė vitit, veēanėrisht nė periudhat mė tė ashpra tė tij.

  Qė kopėshti juaj tė lulėzojė nė mėnyrėn mė tė mirė gjatė verės, ju duhet tė filloni kujdesin nė sezonin e vjeshtės.

  Gjithashtu ju duhet tė tregoni kujdes pėr tė edhe nė kėtė periudhė ku ndodhemi, sepse nuk kėrkon shumė mund.

  AgroWeb.org ju njeh mė poshtė me mėnyrat mė tė mira qė kopshti juaj tė lulėzojė bukur nė vjeshtė dhe tė jetė gati nė pranverė.

  Ēelėsi pėr njė kopėsht tė bukur ėshtė mirėmbajtja

  Njė nga aspektet mė tė rėndėsishme pėr tu kujdesur pėr kopshtin tuaj nė vjeshtė ėshtė mirėmbajtja e pėrgjithshme dhe rregulli.

  Nėse mendoni se nuk ėshtė problem tė braktisni detyrat tuaja tė kopshtarisė gjatė muajve tė ftohtė, duhet tė dini se puna qė bėni tani ėshtė nė tė vėrtetė jetike pėr tė krijuar gjallėri tė kopshtit nė pranverė, plus ju do tė mbroni punėn e palodhur qė keni bėrė.

  Prandaj, sigurohuni qė tė hiqni ēdo gjethe tė rėnė, tė pastroni kopshtin, tė shkurtoni gjethet, tė prisni barin e keq dhe ndoshta edhe tė pastroni dhe organizoni kopėshtin tuaj.

  Mbroni bimėt tuaja

  Tė gjithė e dimė se sa shi mund tė bjerė gjatė muajve tė vjeshtės.

  Tregojuni bimėve tuaja pak dashuri dhe sigurohuni qė tė parandaloni mbyten me ujė nė ditėt me shumė shi.

  Sigurohuni qė ēdo bimė qė nuk e pėlqen motin e ftohtė tė izolohet nė mėnyrėn e duhur.

  Ju gjithashtu duhet tė mbuloni rrėnjėt e bimėve me copėza druri, gjethe ose hala pishe.

  Mbillni zhardhokė pėr t’i pasur gati nė pranverė

  Qė tė pėrfitoni nga kopshti juaj nė pranverė, mund tė mbillni tani bimėt me zhardhokė.

  Ju do tė shikoni se si tulipanėt e bukur do tė marrin jetė nė kopshtin tuaj, pas planifikimit tė kujdesshėm muajt e mėparshėm.

  Mos e neglizhoni ndikimin e kafshėve tė tjera

  Qė kopshti tė jetė i mbushur me jetė edhe gjatė vjeshtės, mos harroni zogjtė e mrekullueshėm dhe kafshėt e tjera tė egra qė e vizitojnė atė.

  Ju mund tė lini jashtė farat dhe ujin pėr zogjtė, ushqime tė cilat gjatė dimrit por edhe nė verė, mund tė jenė jetike pėr mbijetesėn e tyre.

  Po ashtu mund tė bėni disa kėrkime dhe tė mėsoni se cilat bimė tėrheqin bletėt dhe fluturat!

  Bimėt qė lulėzojnė nė vjeshtė

  Lulet si Crocus sativvus ose Shafrani, Clyclamen ose Ēiklamini , Eranthis hyemalis, lulet Viola ose Viola tricolor var. hortensis , Calluna vulgaris ose Shqopa dhe Dahlia, tė gjitha mund tė mbillen nė vjeshtė.

  Ju do t’i shihni ato tė lulėzojnė nė muajt e dimrit, pasi mund tė pėrballojnė motin e ashpėr.

  Kjo ėshtė njė mėnyrė e mrekullueshme pėr ta mbajtur kopshtin tuaj tė gjallė edhe gjatė muajve tė ftohtė!


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-natyre/mbjell...jt-e-ardhshem/

 16. #35
  i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
  Anėtarėsuar
  03-11-2023
  Vendndodhja
  Tokė
  Postime
  744

  Pėr: Lulet

  Lulet e mia tė preferuara janė rozmarina dhe trėndafilat.
  Sidomos pėr flokėt dhe fytyrėn luajnė njė rol kryesor.
  Edhe tė largojnė edhe energjinė negative nė shpi.

 17. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  Shtatė lule shumėvjeēare tė cilat do tė lulėzojnė gjatė tėrė verės nė kopshtin tuaj

  Me krasitje tė rregullt kėto bimė atraktive shumėvjeēare do tė na kėnaqin me lulet e veta shumė vite gjatė verės.

  Nėse i lejojmė lulet qė tė vyshken nė bimė, bima do tė orientohet nė krijimin e farave nė vend tė fletėve tė gjelbra, transmeton Telegrafi.

  Kokarda – Gaillardia grandiflora lulėzon nga maji deri nė vjeshtė, derisa tė shfaqen ngricat. Krasiten degėt deri tek fletėt. Mė sė miri zhvillohen kur ėshtė kohė me diell dhe e thatė.

  Trėndafili – Rosa spp. Lulėzon nga maji pesė javė. Krasiteni nė kėnd, saktėsisht mbi degėn mė tė afėrt me pesė fletė tė reja.

  Kandilja – Aquilegia spp. Lulėzon nga maji deri nė gjysmėn e qershorit. Duhet krasitur deri te fletėt. Pas lulėzimit tė dytė, lėrini lulet dhe mblidhni farat kur tė piqen.

  Vjeshtorja e kaltėr – Polemonium caeruleum lulėzon nga qershori dhjetė javė. Pas lulėzimit tė parė krasitni bimėn deri disa centimetra mbi tokė. Pas lulėzimit tė dytė lėreni lulet nė degė pėr tė marrė farat e reja.

  Syri i vajzės – Coreopsis grandiflora lulėzon vazhdimisht nga maji deri nė shtator. Kur lulet vyshken, duhet krasitur kėrcelli. I pėrballon mirė edhe vapėn, edhe thatėsinė, edhe lagėshtinė.

  Zilja malore – Campanula persicifolia lulėzon nga qershori deri nė gjysmėn e korrikut. Krasitni lulet pa ia hequr sythat nė zhvillim. Nė vendet me vapė tė madhe mė sė miri rritet nė freski tė pjesshme.

  Sherbela e stepave – Salvia nemorosa lulėzon vazhdimisht nga prilli deri nė tetor. Fletėt e vyshkura duhet prerė. Kėto lule tepėr tė bukura ngjyrė vjollce tėrheqin fluturat.


  /Telegrafi/

  https://telegrafi.com/shtate-lule-sh...kopshtin-tuaj/

 18. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,334

  Pėr: Lulet

  Nga Kamomili tek Manushaqet – Lulet qė Falin Bukuri tė Pashtershme

  Lulet shumėngjyrėshe plot aromė ndezin dhe zbukurojnė jetėn e njeriut nė mėnyrė delikate.

  Ato pėrdoren gjerėsisht nė industrinė kozmetike veēanėrisht pėr bukurinė dhe parfumerinė.

  Praktikat mė tė lashta tė mjekėsirė popullore nė qytetėrime tė ndryshme i kanė dhėnė shumė rėndėsi pėrdorimit dhe vlerave thuajse magjike tė luleve.

  Lulet janė tė plotfuqishme sa i pėrket ushqyerjes dhe zbukurimit tė lėkurės apo flokėve.

  Lulet mund tė pėrdoren jo vetėm nė ēaj, por edhe pėr larjen e fytyrės, masazhimin e saj, zbutjen e lėkurės sė trupit, larjes sė tij e tė tjerė.

  Disa lule e ndihmojnė lėkurėn tė largojė problemet e saj dhe disa tė tjera largojnė stresin qė ėshtė njė nga shkaktarėt e problemeve tė lėkurės.

  Bergamoti

  Kjo lule qė i pėrket familjes sė agrumeve pėrdoret nė shumė trajtime kozmetike pėr lėkurėn.

  Ēaji i kėtyre luleve mund tė pėrdoret pėr shpėrlarjen e fytyrės duke ofruar njė tėrheqje tė saj por edhe pėr forcimin e flokut.

  Mjaftojnė 500 gramė nga kjo bimė. Ziejeni nė njė litėr me ujė, kullojeni dhe pėrdoreni.

  Lule kumaku

  Kjo lule dimėrore ofron petale tė ngrėnshme. Lulja mund tė shkėrmoqet dhe me tė tė pėrgatitet njė pastė e cila largon njollat e lėkurės.

  Nėse mbushni gjysėm filxhani me petale dhe e zieni nė tė njėjtėn sasi uji mund tė pėrdorni njė ēaj tė fortė.

  Ky lėng largon irritimet e lėkurės tek fėmijėt dhe tė rriturit.

  Karafili

  Nėse ndiheni tė stresuar, ju dhembin muskujt ose keni nevojė tė qetėsohen atėherė zgjidhni karafilin.

  Nė Greqinė e lashtė, karafili konsiderohej si njė lule hyjnore.

  Merrni 100 ml utuhll dhe shtoni 10 petale trėndafili. Pas njė dite pėrdoreni lėngun qė tė bėni njė banjė qetėsuese nė vaskė.

  Kamomili

  Kamomilin e njohim kryesisht nė formėn e ēajit qė nxit gjumin.

  Por pėrveē gjumit, kamomili mund tė pėrdoret pėr shfryrjen e qeskave tė syve dhe rigjallėrimin e lėkurės.

  Ziejeni ēajin dhe me tė bėni kompresa pėr lėkurėn.

  Lulerradhiqja

  Kjo lule e ushqen nė thellėsi lėkurėn.

  Ju mund tė pėrgatisni ēaj me gjethet dhe lulet dhe tė lani lėkurėn.

  Ēaji nė fjalė largon skuqjet apo edemat nė lėkurė.

  Lulja nė veēanti pėrdoret pėr njė vaj esencial tė jashtėzakonshėm pėr trupin.

  Futini lulet dhe gjethet nė njė enė tė mbushur me vaj ulliri ekstra tė virgjėr apo vaj bajamesh.

  Pas njė jave pėrdoreni vajin pėr masazh ose pėr banjė.

  Jasemini

  Jasemini ėshtė ndoshta lulja mė e pėrdorur nė kremėrat e fytyrės, sapunėt dhe vajrat esencialė.

  Kjo lule aromatike mund tė tretet nė uthull ose nė vaj bajamesh pėr tė krijuar njė tretėsirė tė kėndshme plot vlera pėr lėkurėn.

  Ju mund tė hidhni petalet e jaseminit nė njė shishe me ujė dhe tė nesėrmen tė spėrkasni trupin ose ambientin e gjumit.

  Mjafton njė javė aplikim nė lėkurė, dhe do tė shikoni njė pėrmirėsim tė ndjeshėm.

  Manushaqet

  Lulet e bukura tė pranverės janė tė mrekullueshme pėr lėkurėn dhe flokėt.

  Ato pėrmbajnė acid salicilik qė e ushqen, qetėson dhe zbut lėkurėn

  Merrni njė filxhan me petale dhe gjethe dhe ziejini nė njė litėr ujė.

  Kullojeni dhe pėrdoreni lėngun nė fytyrė.

  Nėse lėkura ėshtė prekur nga inflamacion i rėndė ose puēra tė dhimbshme, shtypini gjethet e freskėta dhe pastėn vendoseni nė fytyrė.

  Lulenate

  Ekspertėt e luleve ia njohin fort mirė vlerat lulenatės. Pėrveē pėrdorimit nė parfume, lulet mund tė transformohen nė vaj aromatik gjallėrues pėr trupin dhe mendjen.


  /AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trajtim...i-pashtershme/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 13-07-2024 mė 20:27

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •