Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Briken Calja, triumf i trefisht n Europian,

  Briken alja u shpall kampioni m i ri i Europs n peshngritje, pasi shklqeu n turneun q po zhvillohet kt fund muaji n Bukuresht. 3 medalje t arta erdhn vetm nga sportisti yn, kampion i trefisht kontinental dhe rezultat historik pr vendin ton.

  Shtangisti nga Shtrmeni e nisi n mnyr t shklqyer garn e tij rumune pasi fillimisht pati sukses n 141 kilogram, pesha m e madhe t ciln nuk e tentoi asnj n provn e par. Calja e prmirsoi bilancin edhe pse ishte i pari n renditje, duke ngritur 143 kilogram n tentativn e dyt n pedan. Por ajo q bri salln t shprthej n ovacione ishte ngritja e 146 kilogramve n provn e tret.

  Briken Calja e nisi i avantazhuar edhe garn n shtytje me 171 kilogram mbi supe. Ai tentoi edhe m shum por dshtoi fillimisht n provn me 175, q gjithsesi nuk ia cenuan titullin pasi realizoi objektivin pak minuta m von, duke festuar prkundr rregullave me flamurin kuqezi n pedan. 146 kg n shkputje 175 kg n shtytjes, ndrsa n total 321 kg.

  Arbr Cercizi bri nj gar pozitive por mbeti jasht podiumit. Ai ishte i qndrueshm n provn e par n shkputje me 131 kilogram. Por zhgnjeu ata pak shqiptar t pranishm n pallatin e sportit t Bukureshtit pasi shtanga nuk iu bind n provn e dyt, dhe as n t tretn.

  Entuziazmi i fillimit u venit shpejt dhe Cercizi mbeti larg medaljeve. Erkand Qerimaj nuk arriti t garonte n Europian pasi rezultoi me infeksion n tendinat e t dy gjunjve. T enjten do t marr pjes n gar Daniel Godelli n peshn 77kg. Konkurrimi i kuqezinjve n Europian do t mbyllet m datn 30 mars me Krenar Shoraj, n peshn 85kg.

  Briken Calja, medalje ari n Europian

  Peshngritsi shqiptar, Briken Calja, sht renditur i pari n stilin e shkputjes n Europianin e Peshngritjes, duke marr medalje ari.

  Briken Calja arriti t ngrej n kt stil 146 kilogram. Ndrkoh ende nuk sht zhvilluar stili i shtytjes.

  Peshngritsi tjetr shqiptar, Arbri erizi sht renditur i shtati.Bota sot

  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •