Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,547

  A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  Emri: B9D88FA0-CBD0-4CED-B18E-D8DFD3A782A3.jpeg

Shikime: 307

Madhsia: 48.2 KBEmri: B9D88FA0-CBD0-4CED-B18E-D8DFD3A782A3.jpeg

Shikime: 307

Madhsia: 48.2 KB
  Foto Ilustruese: Siprfaqja pyjore q krijohet nga 100 mij pem

  Q prej muajit shtator t vitit t kaluar Bashkia e Tirans ka nisur nj fushat intensive pr gjelbrimin e kryeqytetit. Objektivi ishte mbjellja e 100 mij pemve deri sot m 21 Mars, dat q prkon me Ditn Ndrkombtare t Pyjeve. Prmes profilit t tij n Facebook, Veliaj falenderoi sot doknd q kontribuoi n kt nism prmes albumit fotografik 100 mij dhe shprndau sloganin e ri TreeRana.

  N pamundsi pr t verifikuar shifrn prej 100 mij pemsh, po bjm nj llogari pr treguar se si kto pem do t prktheheshin n nj pyll, meqense jemi n Ditn Ndrkombtare t Pyjeve.

  Fillimisht na duhet t sqarojm se far nnkuptojm m pyll. Sipas prkufizimit t Food and Agriculture Organization FAO, pyll quhet nj hapsir prej minimumi 0.5 hektar e mbuluar prej pemve n jo m pak se 10% t siprfaqes.

  Kjo na on n pyetjen e radhs: Sa pem duhen pr t krijuar nj pyll?

  Nse bazohemi tek prkufizimi i msiprm FAO rezulton se nevojitet nj minimum prej 50 pemsh q nj siprfaqe prej 0.5 hektar t quhet pyll.

  Rrjedhimisht, pyetja tjetr sht: Sa siprfaqe pyjore krijohet me 100 mij pemt e mbjella nga Bashkia e Tirans?

  Nse 50 pem na japin 0.5 hektar pyll, 100 mij pem na japin 1000 hektar pyll. E prkthyer n kilometra katror kjo hapsir pyjore do t ishte e mjaftueshme pr t shndrruar n pyll nj pjes t konsiderueshme t Tirans.

  Pr ta thjeshtuar po japim nj ilustrim grafik q tregon se cila pjes e Tirans do t mbulohej nga pylli i 100 mij pemve t mbjella.

  Emri: B9D88FA0-CBD0-4CED-B18E-D8DFD3A782A3.jpeg

Shikime: 307

Madhsia: 48.2 KB

  Ashtu si duket edhe nga harta, 100 mij pem konvertohen n nj hapsir pyjore q shtrihet nga fillimi i rrugs Teodor Keko deri n afrsi t sheshit Shqiponja duke vazhduar n Kinostudio, m pas n afrsi t Saukut e do t mbyllej srish tek Teodor Keko, zona e njohur ndryshe si pallati me shigjeta.

  N kt rast bashkia duhet prgzuar vrtet, pasi paska arritur t mbjell aq pem sa pr t krijuar nj pyll m t madh se Parku i Liqenit, i Kasharit dhe i Paskuqanit t marr s bashku, t cilt sipas matjeve t prafrta n hart rezultojn t ken nj siprfaqe prej vetm 6.85 Kilometra katror.

  Infografik: Siprfaqja e tre parqve t Tirans

  Emri: 975AEE6E-6B83-46E7-8B85-6C4D815887C2.jpg

Shikime: 197

Madhsia: 31.9 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  Si nuk i ka mbjellur 100 mije peme !

  Ka mbjellur me teper se 100 mije peme,se vetem fotografi duke mbjellur peme ka me shume se 100 mije. Se nuk ka toke ku ti mbjellesh 100 mije peme,dhe se numuri i mbjelle i pemeve eshte 10 mije eshte problem tjeter....Por ne shume siperfaqe toke eshte mbjellur e njejta peme mbi 10 here.

  Veliaj vetem lulishte ne Tirane ka bere mbi 500. Shyqyr qe pushoj nga lulishtet se e beri Tiranen pellemb e lulishte. Lulishtet ne Tirane jane 50 por edhe ato po ti shumzosh me 10 del llogaria.


  Mashtrus me te modh se ky nuk ka per te pa naiher Tirona.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,547

  Pr: A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  Nuk i kane mungu mashtruesit Tirones, por ky Lal Eri eshte duke e balcamos qytetin edhe pa dit me rrejt..
  Dikur ishte parimi nje pallate nje vote, Lali Eri e ka bo 1 shkurre 1 kulle..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,999
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  Po mire me ju eshte hall i madh, kishim para ketij nje njeri qe ne 4 vite vetem gjume flinte edhe akoma po fle, tani ky qe punon qenka gabim ?

 5. #5
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,823

  Pr: A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  Kam dyshime shum me shume.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,547

  Pr: A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Po mire me ju eshte hall i madh, kishim para ketij nje njeri qe ne 4 vite vetem gjume flinte edhe akoma po fle, tani ky qe punon qenka gabim ?
  Ca pune paska bo ky Lal Eri? Ne politike dhe ne jete vleresohesh sipas standartit qe kerkohet dhe jo nepermjet krahasimeve qesharake me para dhe pasaardhes..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 01-04-2018 m 12:46
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  817

  Pr: A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  100 mije fotografi jane perpunuar nga drejtoria a shtypit ne bashkine e Tiranes.
  Nena e propogandes eshte lule Eri.
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  228

  Pr: A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?

  ' u duhen qytetarve drujt, se t' ishin pem, ua hanin kokrrat, t paktn. Se mos po e mbyt qytetin pluhuri i uzinave e fabrikave. Turp, per do qytetar tiranas nj dr ose h...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •