Berisha zbardh planin e Rams pr ta kaluar zyrtarisht, ngarkesn me 613 kg kokain n Portin e Durrsit

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot nj denoncim t ri lidhur me ngarkesn prej 613 kg kokain n Portin e Durrsit, q e lidh kryeministrin Edi Rama me kt ngarkes.

Berisha ka postuar n Fb, mesazhin e nj zyrtari anonim, i cili flet pr shkarkimin e mistershm t ish-Drejtorit t Prgjithshm t Portit, Artjan Qiricit dhe zvendsimin e tij me t besuarin e kryeministrit Rama.

N fund, Berisha ka ngritur 4 pyetje drejtuar kryeministrit, pr fakte q e lidhin me ngarkesn e drogs si garantor duke filluar nga arsyeja e patreguar ende e shkarkimit t ish-drejtorit Qirici.

Ja mesazhi i plot i Berishs:

Informacione t reja pr ngarkesn prej 613 kg kokain, q erdhi n Durrs duke patur si garantor, klanin Rama!

Zyrtari dixhital informon:

1- Drejtori i Portit, Qirici u shkarkua sepse ai refuzoi te firmose shkresen, me te cilen urdherohej kalimi ne Kalaten 3 i te gjithe konteinereve perfshire ketu edhe konteinerin qe mbane 180 milion euro droge qe ndodheshin ne Kalaten 4.

Kjo behej me qellimin e vetem qe konteineret, se bashku me superkonteinerin te largoheshin nga syri i publikut dhe atje te ndermerreshin veprimet per rrembimin e droges.

Per kete qellim Qirici brenda 3 oresh u zevendesua me Afrim Bakaj, njeriun me konfident te Rames dhe Gjushit me qellim realizimin e operacionit.

Por nga ky operacion u hoq dore sapo u mesua se drejtori Qirici kishte marre me vete kopjen e shkreses qe i kerkohej te firmoste.

2- Pas ketij deshtimi, doganiere te caktuar jane perpjekur qe konteinerin ta vleresojne pa rrisk, me qellim qe ti shpetoje skanerit por kane deshtuar pasi rrisku percaktohet nga sistemi.

3- Pasi filloi gjithe porti te flase per klanin prites Edi dhe Olsi Rama dhe porti te mbaje ere droge, konteinerin me rrisk, por jo drite te kuqe, jane detyruar qe 9 dite pas shkarkimit ta nisin ne oren 2:00 te mengjesit per te kaluar skanerin dhe derguar drejt desitnacionit.

4- Punonjesit e Rapiskan, qe eshte kompani private amerikane, nuk i kishin thene asnje fjale per mallin, me shprese se ai nuk do ta konstatonte. Perkundrazi, pasi ai ka konstatuar mallin ne pako i eshte kerkuar nga punonjes dogane te lejoje kalimin e konteinerit. Ai ka refuzuar ne menyre kategorike dhe ka derguar ndihmesin e tij ne shtepine e drejtorit te vete.

Me kt rast, ftoj qytetart ti shtrojn vetes s tyre, por dhe Edvinit, pyetjet q vijojn:

1- Kush urdhroi q konteinert, s bashku me superkontenierin t kalonin nga kalata 4 n kalatn 3 dhe cili ishte qllimi i ktij kalimi?

2- Pse shkarkove me urgjenc, Drejtorin e portit, Qirici, dhe pse nuk tregon arsyet e ktij shkarkimi? Apo ke frike nga shkresa q ai disponon dhe q refuzoi t firmos?

3- Pse mashtrove shqiptart dhe paraqit operacionin si sukses t Policis dhe doganave shqiptare? Ndrkoh q droga nuk u zbulua as nga Policia dhe as nga Dogana, por vetm nga punonjsi i turnit te kompanise private amerikane, t cilit nuk ju dha asnj informacion paraprak!

4- Pse mohove publikisht informacionet ndrkombetare dhe pse u mbajt 9 dit n kalat, konteineri me 613 kg drog?

N prgjigjet e ktyre pyetjeve qendron e vrteta prvluese pr lidhjen e ngarkess s drogs me klanin m t fuqishm t pushtetit, klanin Rama! prfundon Berisha.

KJ