Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4

  Qytetarja: Deputeti socialist Alket Hyseni sht hajdut pronash

  “Deputeti i PS, Alket Hyseni m ka vjedhur 11 mij m2 tok!” (Dokumentat)

  Emri: bua-dhe-alket-hyseni-.jpg

Shikime: 243

Madhsia: 22.6 KB

  Emri: hyseni-2-.jpg

Shikime: 198

Madhsia: 30.0 KB

  N emisionin “T Paekspozuarit”, nj zonj e quajtur Irini Buo, ka denoncuar deputetin e Partis Socialiste, Alket Hyseni, se i ka vjedhur tokn n Dhrmi. Zonja Irini Bua, pretendon se Alket Hyseni i ka tjetrsuar 11 mij metra tok.

  “Prona sht vjedhur nga Alket Hyseni, 11 mij metra. Letrat q keni ju prpara, vrtetojn vjedhjen ose prvetsimin e prons nga Alket Hyseni. Leje mbi pronn ton ka dhn Edi Rama. Alket Hyseni ka br marrveshjen me kompanin e Mirela Papulit. Nuk mund t ket Alket Hyseni dhe kompania Papuli pron, dhe ne nuk kemi asnj metr katror tok. Tani kan dhn leje ndrtimi tek Papuli pr ndrtimin e nj fshati. I bj thirrje kryeministrit Rama q t pezulloj kt vendim.”

  Pas ksaj akuze live duhet t prononcohet deputeti i PS.

  KJ
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-03-2018 m 20:59

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qytetarja: Deputeti socialist Alket Hyseni sht hajdut pronash

  PS shet deputetin Hyseni. Rama: Dil sqaro pasurin

  Mbledhja e Grupit Parlamentar Partis Socialiste ka pasur sot n qendr t vmendjes deputetin e PS n Vlor, Alket Hyseni. Deputeti socialist akuzohet nga nj qytetare n Dhrmi se i ka prvetsuar 11 mij metra katror tok me an t falsifikimit t dokumenteve. Ndrkoh Partia Demokratike thot se Hyseni sht prfshir n nj skem pr vjedhjen e pronave n bregdet, pasi personi nga i cili deputetit ka bler ligjrisht tokn sht arrestuar pr falsifikim.

  Nn presionin e opinionit publik, deputeti Hyseni reagoi t premten duke deklaruar se pronn e ka fituar n baz t ligjit dhe nuk ka asnj abuzim.

  Sot kjo shtje, ku nj deputet akuzohet pr vjedhje prone sht ngritur dhe n grupin parlamentar t Partis Socialiste. Kryeministri Edi Rama ka krkuar nga deputeti sqarime n mbledhjen e grupit lidhur me akuzat. Ndrkoh q i ka sugjeruar ligjvnsit q dal dhe publikisht n media pr t sqaruar pozicionin e tij.

  N mbledhjen e grupit, Alket Hyseni ka deklaruar se pronn e ka bler sipas ligjeve dhe m pas e ka shitur. Ai deklaron se me familjart e zonjs q e akuzon ka pasur disa procese gjyqsore. Sipas tij, jan tet procese gjyqsore q jan fituar nga ai kundr paditsve.

  Argumenti i deputetit t PS-s me vendimin e gjykatave pr pronat sht interesant. Jan deputett e PS-s q n jo pak raste deklarojn se kto gjykata jan t korruptuara dhe se gjyqtart q japin vendime pr prona shpesh her vendosin n favor t pals q ka dhn m shum lek. sht po ky deputet q n jo pak raste ka sulmuar gjykatat dhe sistemin e drejtsis si t korruptuar.

  Interesant sht fakti se gjykatat jan t korruptuara kur duhet q PS t bj politik. Ndrsa pr shtje konkrete, kur akuzohen deputett e PS-s, gjykatat befas bhen institucione serioze q nuk jan t gabueshme. Ciln PS duhet t besojm; at q thot se sistemi i gjykatave sht i kalbur, apo PS q mbrohet pr pasurin e njerzve t saj duke cituar vendimet e gjykatave?

  N mbledhjen e sotme t grupit parlamentar ra n sy dhe reagimi i menjhershm i Edi Rams dhe deputetit Alket Hyseni. Zakonisht PS nuk shqetsohet pr akuzat e PD ndaj njerzve t saj. Fakti q Rama sht marr personalisht me kt shtje dhe madje ka krkuar sqarime nga deputeti, tregon se PS po distancohet nga shtja e pronave t Alket Hysenit.

  Zbardhet pasuria e nj prej deputetve q sht vn s fundmi nn akuz nga Partia Demokratike, Alket Hyseni. I angazhuar n disa detyra shtetrore t rndsishme, pjes e profesionistve q i bashkohen pushtetit, deputet i ri n legjislaturn e fundit, Hyseni ka nj pasuri t konsiderueshme, sipas vetdeklarimit t depozituar n Inspektoratin e Lart t Deklarimit, Kontrollit t Pasuris dhe t publikuar nga “Open Data”.

  2005-2017

  Pasuri t paluajtshme


  1) Kontrat siprmarrje me shoqrin ‘S&D INVEST’ sh.a pr pasurin e llojit ar me sip. 5000 m2, n Tiran, pjesa takuese 50 %.
  2) Kontrat siprmarrje pr nj tok bujqsore me sip. 5000 m2 dhe 6000 m2.

  Likuiditete (Depozita, Cash, Llogari rrjedhse, Debi-Kredi, Karta krediti/debiti)

  1) Gjendja e llogaris bankare m 26.05.2017 n nj bank t nivelit t dyt, paksuar 2 825 570.57 lek.
  2) Gjendja e llogaris bankare n nj bank t nivelit t dyt m 26.05.2017, t ardhura m 28.10.2016 nga shitja e apartamentit, 125 718 lek. ( N deklaratn e fillimit t detyrs gjendja n kt llogari ka qen 105 203 euro)

  T tjera

  T ardhura si Drejtor i Drejtoris s Prgjithshme t Parandalimit t Pastrimit t Parave dhe Ndihms i Kryeministrit, 525 651 lek. Deri n datn 12. 05. 2017

  2003-2016

  PASURI TE PALUAJTSHME


  1) Pronar me 100 % i dy apartamenti banimi me siprfaqe 120 m2 secili, porositur m dt. 10.09.2008, bler me t ardhura nga emigracioni, puna, biznesi e kursime familjare, vlera 93 600 euro (46 800 euro secili).
  2) Pronar me 100 % i nj apartamenti banimi me siprfaqe 120.3 m2, porositur m dt. 31.05.2010, burimi me t ardhura nga puna, biznesi dhe sipas akt-marrveshjes s shkmbimit, vlera 4 691 700 lek.
  3) Pronar me 100 % i nj apartamenti banimi me siprfaqe 120.3 m2, porositur dt. 31.05.2010, burimi t ardhura nga puna, biznesi dhe sipas akt-marrveshjes s shkmbimit, vlera 4 691 700 lek.
  4) Pronar i tre garazheve me siprfaqe 30 m2 secili dhe i nj garazhi me siprfaqe 50 m2, burimi t ardhura nga emigracioni, puna, biznes e kursime familjare dhe sipas akt-marrveshjes s shkmbimit, vlera 2 100 000 lek.
  5) Pronar me 22.2 % (zotron 2/9 e truallit) i nj trualli me siprfaqe 1913 m2, bler me t ardhura nga puna n vite dhe biznesi, vlera 16 378 216 lek.
  6) Pronar me 100 % i nj apartamenti banimi me siprfaqe 225.6 m2,n Tiran bler m 31.07.2015 me t ardhura nga puna, biznesi dhe hua marr shoqris H&A Law Firm sh.p.k. hua e marr prmes llogarive bankare, vlera 403 050 euro.
  7) Garazh me siprfaqe 12.5 m2, n Tiran, i bler me 13.05.2016 vlera 18 700 euro. me t ardhura nga puna, biznesi dhe hua marr shoqris H&A Law Firm sh.p.k. hua e marr prmes llogarive bankare
  8) Garazh me siprfaqe 12.5 m2, n Tiran, i bler me 13.05.2016 vlera 18 700 euro. me t ardhura nga puna, biznesi dhe hua marr shoqris H&A Law Firm sh.p.k. hua e marr prmes llogarive bankare
  9) Pronar me 100 % i nj trualli me siprfaqe 584.81 m2 dhe ndrtese me sipwrfaqe284 m2, Vlera totale 190 000 euro. nga t cilat, burimi i krijimit 155 000 euro t ardhura nga shitja e toks bujqsore, prfituar nga ish-bashkshortja sipas ligjit nr 7501, shitja sht br me kontrat ku deklaruesi ka prfituar 155 000 euro. Pjesa tjetr kursime familjare.
  10) Zotron 25 % t nj toke are me siprfaqe 3000 m2, prfituar nga ligji nr. 7501.
  11) Zotron 25 % t nj toke are me siprfaqe 1400 m2, prfituar nga ligji nr. 7501.
  12) Pronar me 25 % t nj toke are me siprfaqe 500 m2, prfituar nga ligji nr. 7501

  Likuiditete (Depozita, Cash, Llogari rrjedhse, Debi-Kredi, Karta krediti/debiti)

  1) Gjendja e llogaris bankare m 01.07.2016, n nj bank t nivelit t dyt, 88 262 lek.
  2) Gjendja e llogaris bankare m 01.07.2016, n nj bank t nivelit t dyt, sht 105 203 euro. burimi t ardhura nga kthim huaje, shitje pasurie dhe t ardhura nga biznesi.
  3) Gjendja e llogaris bankare m 01.07.2016, n nj bank t nivelit t dyt, t ardhura nga paga, dieta, hua dhe shprblime nga shoqria H&A Law Firm sh.p.k, vlera gjendje 4 296 953 lek.
  4) Gjendje para cash, t ardhura nga puna e biznesi, 10 000 euro.
  5) Hua dhn nj personi t tret m dt. 07.03.2013, n shumn 21 500 000 lek, t ardhura t krijuara nga puna n vite, biznesi dhe shitja e librave. Huaja sht dhn prmes sistemit bankar.
  6) Hua dhn n maj 2010 nj personi t tret, n shumn 67 000 euro. t ardhura jan krijuar nga puna ndr vite dhe biznesi. Nga huaja deri n momentin e deklarimit jan rikthyer 44 010 euro.
  7) Detyrim pr t’u shlyer ndaj shoqris H&A Law Firm sh.p.k n datn e raportimit qershor 2016 sht 10 430 000 lek. Kjo hua sht marr n baz t kontrats s huas t dats 05.03.2015, dhe vlera e parashikuar n kontrat sht 200 000 euro, (konvertuar n rreth 27 616 000 lek). Qllimi i huas blerjen e nj apartamenti. sht marr hua vetm n vlern 15 430 000 lek. Jan shlyer 5 000 000 lek pasi sht shitur nj automjet. Sipas kontrats huaja sht pa interes dhe me afat shlyerje jo m von se data 31.2020.).

  T tjera

  1) T ardhura nga paga dhe shprblime (janar – 28.06.2016.) si Drejtor (ekspert ligjor) i shoqris H&A Law Firm, 3 809 412 lek.
  2) T ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kshillit Mbikqyrs, Rezidenca Studentore Universitare Nr.1, 182 484 lek.
  3) T ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kshillit Mbikqyrs Ujsjells Kanalizime, Fush Kruj, 73 223 lek.
  T ARDHURAT DHE ANGAZHIMET N VEPRIMTARI PUBLIKE / PRIVATE 2016

  T ardhura nga Paga dhe Shprblimet
  1) T ardhura nga paga dhe shprblime (janar – 28.06.2016.) si Drejtor (ekspert ligjor) i shoqris H&A Law Firm, 3 809 412 lek.
  2) T ardhura si Drejtor i Prgjithshm i Drejtoris s Prgjithshme t Parandalimit t Pastrimit t Parave, 687 502 lek.

  T ardhura si Kshilltar/Antar Bordesh

  1) T ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kshillit Mbikqyrs, Rezidenca Studentore Universitare Nr.1, 182 484 lek.
  2) T ardhura (janar – 28.06.2016.) si Kryetar i Kshillit Mbikqyrs Ujsjells Kanalizime, Fush Kruj, 73 223 lek.
  3) T ardhura si Kryetar i Kshillit Mbikqyrs Ujsjells Kanalizime, Fush Kruj, 10 837 lek.
  4) T ardhura si Kryetar i Kshillit Mbikqyrs, Rezidenca Studentore Universitare Nr.1, 80 862 lek.

  T tjera
  1) Deklaron si shtes pasurie dy “toka bujqsore” 5000m2 dhe 6000 m2, fituar me kontrat shkmbimi. Shkmbimi sht br me dy apartamente dhe tre garazhe t deklaruar m hert. (Nuk jepet vendndodhja e tokave bujqsore dhe data e veprimeve ligjore).
  2) Gjendja e llogaris bankare n nj bank t nivelit t dyt n 31.12.2016, paksuar 3 427 279 lek.
  3) Gjendja e llogaris bankare n nj bank t nivelit t dyt n 31.12.2016, t ardhura nga shitja m 28.10.2016 i apartamentit 140 718 euro. (N deklaratn e fillimit t detyrs gjendja n llogari ishte 105 203 euro nga t cilat m 27.09.2016 jan transferuar 5 000 euro n llogarin e karts s kreditit dhe n 28.10.2016 jan kredituar 39 800 euro nga shitja e apartamentit).
  4) Kart krediti me limit 200 000 lek.
  5) Kart krediti me limit 1 700 euro.

  SHPENZIMET E DEKLARUESHME 2016

  Shpenzime pr blerjen e nj are me sip. 5000 m2 n Tiran, marr m 08.02.2017 me t ardhura nga shitja e ap. vlera 8 000 euro, pjesa takuese e deklaruesit pr kt pron siprfaqe ar sht 50 %.

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qytetarja: Deputeti socialist Alket Hyseni sht hajdut pronash

  PD: Si i vuri pasurit dhe lekt deputeti i PS, Alket Hyseni?

  Partia Demokratike ka ngritur zrin sot pr ish-doganierin Alket Hyseni, sot deputet i Partis Socialiste, i cili nuk sht marr akoma nn hetim nga Prokuroria pr akuzn e rnd t grabitjes s 11 mij metra katror tok n Dhrmi.

  Sekretari i Grupit Parlamentar t PD, Ervin Salianji, nga selia blu, tha se “vet Alekt Hyseni, i besuari i Edi Rams pr t verifikuar tjetrsimin e pronave n Bregun e Jugut nga viti 2014 deri n vitin 2016, nuk ka dhn asnj shpjegim sesi u b pronar i nj prone, transaksioni pr t ciln ishte ndaluar me vendim nga Gjykata e Vlors.,” ndaj, “Alket Hyseni duhet t’i prgjigjet pyetjes sesi ia doli t bj kaq shum pasuri n nj koh kaq t shkurtr.”

  Sipas Salianjit, “heshtja nuk e ndihmon dot as Alket Hysenin dhe as Edi Ramn t fshehin kt grabitje pr llogari t mikut t kryeministrit, Gon Papuli.

  Skema sht e qart. Alket Hyseni e ka siguruar pronn nga nj i arrestuar vitin e kaluar pr fallsfikimin e dokumenteve, n kohn kur Hyseni drejtonte Task forcn pr pronat e Bregut n Jug. Pra, Alket Hyseni e dint konfliktin pr kt pron, por srish e bleu pronn e tjetrsuar me dokumenta t fallsifikuar pr m shum se 200 milion lek. M pas pronn ia kaloi nj firme, q si rezulton nga dokumentat sht e babait t tij. Por q skema t prfundonte me sukses dhe toka bujqsore te mos mbillej me ullinj, por me beton, Edi Rama i dha mikut t tij Gon Papuli leje pr t ndrtuar n tokn e grabitur prej ish shefit t task forcs. Prfitues nga ndrtimi do t jen me letra Gon Papuli dhe Alket Hyseni.

  Rasti i grabitjes s pronave nga peshku i madh Alket Hyseni, me dijeni t Edi Rams, sht treguesi m i qart i prdorimit t dy standardeve nga kryeministri q brtet pr drejtsi.

  Njsoj si n diktaturn e napoleonit tek Ferma e Kafshve t George Orw?ell, Edi Rama ka vendosur t zbatoj rregullin e ri se “t gjitha kafsht jan t barabarta, por disa kafsh jan edhe m t barabarta”.

  Kt rregull ai e zbatoi pr Saimir Tahirin, pr t cilin po bn gjithka t mbyll hetimet. Kt rregull po zbaton edhe pr Alket Hysenin, i cili jo vetm ka grabitur prona, por, si drejtor i Zyrs Kundr Pastrimit t Parave ka mbikqyrur edhe transaksionet financiare t banks s gruas s kryeministrit.”

  KJ

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qytetarja: Deputeti socialist Alket Hyseni sht hajdut pronash

  Mediat e vendit duhet te vihen ne sherbim te qytetareve dhe jo te padrinove te droges. Ky eshte nje rast i lavderueshem, ku zeri i nje qytetareje qe i eshte bere padrejtesi degjohet nga publiku. Si kjo qytetare, ka mijera te tille. Mediat e vendit duhet te bejne punen e tyre, per te luftuar keto fenomene korruptive dhe per te rritur sensibilizimin e qytetareve qe duhet te kerkojne te drejten e tyre ligjore me cdo kusht, e te mos ngelen pre e hajduteve me imunitet politik.

  Albo

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •