Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 62
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime n 92 postime

  Qeveria e Rilindjes: 5 euro gjob t udhtosh n Rrugn e Kombit. Qytetart n protest!

  Nga ora 12:00 e dits s sotme ka nisur testimi i aplikimit t takss pr t kaluar n Rrugn e Kombit, q do t aplikohet pas dhnies s saj me koncesion nga ana e qeveris.Testimi pritet t zgjas rreth dy jav, ndrsa qarkullimi me pages pritet t filloj rreth dats 15 prill. Tarifat e miratuara jan 5 euro pr do kalim, pr veturat e vogla dhe 10 euro pr autobust dhe kamiont.
  Taksa do t aplikohet n 4 sportele t ndryshme, nga dy pr do kah t lvizjes, ndrsa synimi sht q nprmjet saj t sigurohet mirmbajtja e ktij aksi rrugor.
  Ky vendim ka hasur n kundrshti t shumta sidomos nga ana e banorve t Kuksit dhe zonave prreth, t cilt e prdorin m shpesh rrugn./Top channel
  Silence is golden.

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Jo m rruga, por poshtrsia e kombit

  Nga Ergys Mrtiri
  Pagesa pr rrugn e kombit sht nj vjedhje e pastr e br paturpsisht ditn pr diell.
  Rrug me pages ka kudo, por ato jan t tilla sepse jan ndrtuar pr t qen fitimprurse. Rruga e kombit sht ndrtuar me taksat tona dhe jo me kapital privat, ndaj dhe nuk ka prse t jet me pages. Parat q ne do t paguajm nuk do t shkojn pr t shlyer kapitalin fillestar t shpenzuar pr ndrtimin e saj dhe fitimet normale t ndrtuesit, por jan para shqeto t fituara kot, pa asnj djers e mund nga koncensionari.
  Por nuk mjafton kaq. Kostoja q ne paguajm sht e mendur dhe e pakrahasueshme me asnj vend n Europ.
  Nj aritmetik e thjesht. Rruga nga Kuksi n Rrshen, ku mbaron pak a shum autostrada, sht rreth 70 km. T paguash 5 euro pr kt distanc i bie q me 1 euro bjm rreth 14 km. Pak a shum, 100 lek t vjetra kilometri.
  Kjo i bie t jet m shume se trefishi i pagess s udhtimit me autobus.
  Pr t shkuar psh. Nga Tirana n Shkodr, nj rrug prej rreth 100 km, paguan rreth 3 mij lek t vjetra, pra rreth 30 lek t vjetra kilometri. Pra n kt rast i bie q bishti t jet m i rnd se sqepari.
  Por prve ksaj, shqiptart po tejkalojn me disa fish pagesn e rrugs n krahasim edhe me vendet nordike.
  Bie fjala. Pagesa e rrugs n Norvegji, pr t shkuar nga Oslo n Bergen, nj rrug prej 500 km, sht 10 euro. Shqiptart paguajn nga 5 euro pr 70 km, n nj rrug t ndrtuar nga buxheti i shtetit!
  Kjo nuk sht thjesht vjedhje. Kjo sht nj makutri e pacip e disa banditve q vjedhin me VKM.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Jo m rruga, por poshtrsia e kombit

  Ky palla e gjate nga Surreli, s’merrka vesh fare nga arithmetika.
  Ne nje emision para ca kohesh tha se nuk kemi mjaftueshem buxhet per te mirembajtur gjithe rruget e vendit, pra kostoja 60-70milione euro sipas shifrave zyrtare ishte teper e larte. Nderkohe qe mbledh diku tek 140 milion nga gjithe automjetet qe qarkullojne ne Shqiperi. Ku shkojne 70-80 milionet e tjera eshte pyetja? Sepse rruge as po ndertohen por as nuk po mirembahen.
  Dhe mos mjaftoj kjo shkon edhe i keput nje takse 5 euroshe dhurate per te gjithe eenet e shpellaret (terma te huazuara nga Rama) e veriut dhe Kosoves...

  Uroj qe te pakten nga kjo lloj marrezie te terhiqet..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 25-03-2018 m 19:56
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Jo m rruga, por poshtrsia e kombit

  Ana pozitive e problemit qe qytetari ngre eshte: Perse duhet te paguaj kaq shume takse per te udhetuar ne kete rruge?

  Eshte shume pozitive qe qytetaret i kerkojne llogari burokrateve te shtetit per ceshtje taksash. Ato para dalin nga xhepi i tyre si per ndertimin e rrugeve edhe per taksat e qarkullimit ne ato rruge.

  Ajo qe nuk eshte pozitive ne ate qe ai shpreh eshte ideja se "pse duhet te kete takse ne nje rruge te ndertuar nga shteti?". Problemi me infrastrukturen rrugore eshte se kostoja nuk mbaron me mbarimin e perurimin e projektit. Eshte edhe kostoja e mirembajtjes, sidomos kur ke te besh me nje rruge qe deperton ne nje prej zonave me malore te Evropes. Eshte mese normale qe kostoja e mirembajtjes duhet te dali nga xhepi i atyre qe e perdorin ate rruge: gjithe shoferet qe qarkullojne ne ate rruge. Nuk eshte aspak e ndershme qe "taksen e mirembajtjes ta haje shteti", pasi kjo do te thote qe ate takse do ta paguajne gjithe qytetaret e atij vendi, si ata qe kane makina, edhe ata qe nuk kane makina. Si ata qe e perdorin ate rruge shpesh, si ata qe nuk ngasin makinen ne ate rruge.

  Persa i perket debatit mbi koston e takses, duhen pare sa te ardhura jane mbledhur nga ajo takse ne vit, sa eshte kostoja e mirembajtjes, dhe cila ka qene gjendja e rruges. Te gjitha keto do te nxjerrin ne drite korrupsionin apo taksimin e tepruar.

  Albo

 5. #5
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  39
  Postime
  917
  Faleminderit
  5
  37 falenderime n 24 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Albo, kemi nje jete qe e paguajme ate rruge, “taksa majko” ndersa sot tek taksat e qarkullimit vjetor.
  Nuk eshte thjeshte nje rruge dosido, por nje ure bashkimi midis shqiptareve te ndare padrejtesisht nga historia. Ne gjykim tim jo profesional, por jam i bindur qe shume me pak Kosovare do udhetojne drejt Shqiperise me destinacion nje fundjave apo me pushime, po ashtu edhe ne levizjet ekonomike.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Mos i bini qe qaf Rames se nuk ka faj. Ka kater vjet qe thot "nuk keni pare gje akoma" ! Jo Sorosi,jo reforma ne drejtesi,jo droga e leshi...ky vetem thoshte "skeni pare gje akoma" dhe ngre dritat,ujin edhe do gje tjeter qe i del perpara.

  Pastaj eshte takse a tarif progresive : Kush ka lek dhe makine te re do paguaj 5 euro. Kush ka edhe makine te keqe do paguaj prap 5 euro. Ndersa,kush eshte pensionist,kush eshte me ndihme ekonomike,kush nuk ka makine nuk do ta paguaje taksen 5 euro. Do perjashtohen nga pagimi direkt.Do paguajne vetem bileten e rruges plus 5 eurot shoferit te mjetit.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  713
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Jo m rruga, por poshtrsia e kombit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Nga Ergys Mrtiri
  Pagesa pr rrugn e kombit sht nj vjedhje e pastr e br paturpsisht ditn pr diell.
  Rrug me pages ka kudo, por ato jan t tilla sepse jan ndrtuar pr t qen fitimprurse. Rruga e kombit sht ndrtuar me taksat tona dhe jo me kapital privat, ndaj dhe nuk ka prse t jet me pages. Parat q ne do t paguajm nuk do t shkojn pr t shlyer kapitalin fillestar t shpenzuar pr ndrtimin e saj dhe fitimet normale t ndrtuesit, por jan para shqeto t fituara kot, pa asnj djers e mund nga koncensionari.
  Por nuk mjafton kaq. Kostoja q ne paguajm sht e mendur dhe e pakrahasueshme me asnj vend n Europ.
  Nj aritmetik e thjesht. Rruga nga Kuksi n Rrshen, ku mbaron pak a shum autostrada, sht rreth 70 km. T paguash 5 euro pr kt distanc i bie q me 1 euro bjm rreth 14 km. Pak a shum, 100 lek t vjetra kilometri.
  Kjo i bie t jet m shume se trefishi i pagess s udhtimit me autobus.
  Pr t shkuar psh. Nga Tirana n Shkodr, nj rrug prej rreth 100 km, paguan rreth 3 mij lek t vjetra, pra rreth 30 lek t vjetra kilometri. Pra n kt rast i bie q bishti t jet m i rnd se sqepari.
  Por prve ksaj, shqiptart po tejkalojn me disa fish pagesn e rrugs n krahasim edhe me vendet nordike.
  Bie fjala. Pagesa e rrugs n Norvegji, pr t shkuar nga Oslo n Bergen, nj rrug prej 500 km, sht 10 euro. Shqiptart paguajn nga 5 euro pr 70 km, n nj rrug t ndrtuar nga buxheti i shtetit!
  Kjo nuk sht thjesht vjedhje. Kjo sht nj makutri e pacip e disa banditve q vjedhin me VKM.


  Kush qenkan keta (disa bandite qe vjedhin) ,,,,,,,,,,,sepse kjo takse eshte sygjerim i BE dhe Ambasades Amerikane,,ashtu sic sygjerohet edhe per ndryshimin e ligjit 7005 per tokat ne bregdet dhe ndoshta edhe disa llokma te mira nga tokat pjellore te Fierit dhe Lushnjes
  1 meleon pelesher

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Jo m rruga, por poshtrsia e kombit

  Citim Postuar m par nga loni-loni Lexo Postimin
  Kush qenkan keta (disa bandite qe vjedhin) ,,,,,,,,,,,sepse kjo takse eshte sygjerim i BE dhe Ambasades Amerikane,,ashtu sic sygjerohet edhe per ndryshimin e ligjit 7005 per tokat ne bregdet dhe ndoshta edhe disa llokma te mira nga tokat pjellore te Fierit dhe Lushnjes
  Qekur paska fillu ambasada amerikane te sugjeroj taksa per rrugen Shqiperi-Kosove?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Citim Postuar m par nga Ingenuous Lexo Postimin
  Albo, kemi nje jete qe e paguajme ate rruge, “taksa majko” ndersa sot tek taksat e qarkullimit vjetor.
  Nuk eshte thjeshte nje rruge dosido, por nje ure bashkimi midis shqiptareve te ndare padrejtesisht nga historia. Ne gjykim tim jo profesional, por jam i bindur qe shume me pak Kosovare do udhetojne drejt Shqiperise me destinacion nje fundjave apo me pushime, po ashtu edhe ne levizjet ekonomike.
  Ne nje vend normal, me nje qeveri burokratesh kompetente, do te behej nje studim te pakten 1 vjecar, ku do te studiohej cfare ndikimi ka rruga ne ekonomine shqiptare. Dhe do te fillonte qe nga ndikimi qe ka ne banoret e ketyre zonave ku kalon rruga dhe ne ekonomite e tyre lokale, e do te mbaronte me numrin e mallrave qe do te hynin nga portet e vendit me destinacion Kosoven/Serbi e Evropen Qendrore. Sigurisht qe edhe turizmi dhe te ardhurat prej tij do te beheshin pjese e studimit. Dhe per te gjitha keto qe zura ne goje, ekspertet do te servirnin nje shifer ekzakte ne te ardhura per ekonomine shqiptare. Ne krah te saj, do te behej edhe studimi mbi koston e mirembajtjes se kesaj rruge cdo vit. Dhe ky material do t'i servirej Qeverise dhe publikut per te dale ne perfundimet e duhura:

  1. A jane te ardhurat dhe ndikimi i kesaj rruge ne ekonomine shqiptare i tille qe meriton qe Qeveria te mos mbledhi asnje lloj takse mbi rrugen si nje stimulus te tregtise e shfrytezimit ne rritje te rruges?
  2. Sa eshte kostoja e mirembajtjes se rruges ne raport me ndikimin vjetor te saj ne ekonomine e vendit?

  Ajo qe eshte absurde ne politika te tilla eshte se askush nuk i jep pergjigje qytetarit: Si dolet ne perfundimin qe cdo motorist duhet te paguaje 5 euro e jo le te themi 1 euro?

  Nje tjeter aspekt i rruges eshte kostoja e ndertimit te saj. Shteti shqiptar mund te kete marre kredi per te financuar ndertuar rrugen. Ato kredi duhen paguar me interes. Dhe ato para dalin nga xhepat e taksapaguesve shqiptare. Ajo qe une thashe me lart eshte qe nuk eshte aspak e ndershme per ate shqiptarin e varfer qe nuk eshte ne gjendje te bleje nje makine, qe te paguaje per nje rruge qe ai nuk e perdor. Taksa duhet te dali nga ata qe kane privilegjin e pasjes se makines dhe qarkullimit me ate makine ne kete rruge. Ne te gjitha rastet kur "shteti paguan nga xhepi i tij per koston e mirembajtjes se rruges", kjo eshte nje takse per te gjithe taksapaguesit e atij vendi. Shteti nuk ka leke te vetat, leket e shtetit jane taksat qe mbledh nga qytetaret, doganat dhe shfrytezimi i resurseve natyrore te vendit.

  Albo

 10. #10
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Shume pak 5 euro, 10 euro.Dyfishoje,trefishoje Ed Baba se ky popull te rruan ....

 11. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  skender76 (28-03-2018)

 12. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Sa na kushton Edi Rama?
  Nga Desada Metaj

  Edi Rama edhe njher ka mundur t’a ndrroj fokusin e debatit publik nga taksa super e debatuar e Rrugs s Kombit n mbledhjen e grupi socialist, ku i “krkohet llogari” pr toka t grabitura nj deputeti milioner apo takim me polic q s’kan br asgj m shum se detyrn e tyre. Por q n funksion t propagands prdoren nga ERTV si figurant t nj skenari ku t duket sikur jeton n Skandinavi.

  Po t’i shtosh dhe lajmin e ish-kryeprokurorit apo dhe at t largimit t dy diplomatve rus, duket qart se shtja e 5 eurove q dokush q kalon n rrugn e Kombit duhet t paguaj, do t pasohet nga heshtja dhe harresa, si ndodh rndom n Shqipri kur bhet fjal pr t paguar m shum taksa.

  Dhe jo se kjo nuk rndon n xhepat e shqiptarve. Prkundrazi, n kohn kur do fatur q mbrrin me post n banesat tona sht shumfishuar q prej ardhjes n pushtet t PS-s, protesta apo qoft dhe reagimi publik ka qen m i vogl se kurr.

  N nj realitet t trisht dhe gati dshprues t ekonomis, duket se shqiptart jan m t ndjeshm pr prrallat me oligark dhe historit me vetting q do na shptojn nga e keqja.

  Kshtu ndodhi kur fatura e ujit erdhi e shumfishuar, kur taksa e prons na u shtua n fatur. Kshtu ndodh sa her na duhet t paguajm m tepr pr shrbime q s’i marrim kurr. Dhe kshtu po ndodh dhe me taksn e Rrugs s Kombit.

  Prtej ndjeshmrive nacionaliste dhe ndikimit q ka m s shumti tek kosovart q udhtojn drejt Shqipris, taksa e re e rrugs Durrs- Kuks, me gjas do t prek edhe banort e zonave prreth q e prdorin at si t vetmin aks pr t komunikuar me njri-tjetrin. N munges t rrugve dytsore, pagesa e re do t jet nj barr pr banort e zonave prreth. Nga ana tjetr, disa ekspert kan nisur t bjn llogarit dhe t analizojn fitimet q do t ken kompanit q do t merren me mirmbajtjen dhe prfundimin e urave apo pjesve q kan mbetur t paprfunduara n kt rrug.

  T tjer, kryesisht nga Kosova po gjejn “tradhtart” q po minojn t vetmen ur q na lidhte pa pages.

  Ndrsa kryetari i qeveris sot vetm ka heshtur pr kt shtje. Duke pruar tek-tuk iden se pagesa pr rrugn sht nj projekt i nisur nga qeverit e mparshme, q ai thjesht po vazhdon iden e paraardhsve n ministrin e transporteve.

  Pak e shum t atyre ish-ministrave apo drejtor rrugsh q sot, t denoncuar nga vet ai ndodhen n qelit e paraburgimit. Me iden se pr t pasur nj rrug cilsore, jo me rndsi t posame strategjike dhe q i kushton shtetit miliona euro mirmbajtje, Edi Rama vendosi ta ekzekutoj vendimin pr t paguar 5 euro taks ndonse paraardhsit e tij e kishin mbajtur gjat n sirtar t njjtin vendim.

  Edhe nj militant socialist nga ata q mezi presin statusin e mngjesit t Edi Rams nuk e beson se ky vendim sht marr pr t prmirsuar buxhetin e shtetit apo pr t prfunduar rrugn. Me gjas edhe mimi prej 5 eurosh sht vendosur diku n ndonj tavolin restoranti dhe jo n mbledhje qeverie apo tryez teknike, prndryshe ERTV do nxitonte t na i transmetonte live.

  Nj rrug e prmasave t tilla dhe e re pr standardet e Shqipris ndoshta vrtet ka nevoj pr kujdesin koncensionar t mirmbajtjes. Ndoshta pa hyr n llogaritje t detajuara financiare duhet t paguajm pr ta mbajtur dhe t paktn pr ta prfunduar si e ka br Kosova.

  Por, ky proces, ve transparencs s munguar, ngre disa pikpyetje pr t cilat nuk duhet t jesh ekonomist q t’i kuptosh.

  do shqiptar q ka makin paguan si taks qarkullimi 334 lek te vjetra pr do litr karburant q blen. Thn ndryshe gati 150 mil euro n vit q i shkon buxhetit pr mirmbajtjen e rrugve. Nse Edi Rama di t’u tregoj shqiptarve se ’rrug ka br apo mirmbajtur n kto 6 vjet me kto para ather me ankesat tona i kemi rn n qaf m kot ksaj qeverie.

  Nse, Edi Rama di t shpjegoj pse kto 6 vjet nuk sht ndrtuar asnj rrug, pse nuk ka prfunduar by pass-in e Fierit apo Tiran-Elbasan, pse e ka ln t shkatrruar plotsisht rrugn Durrs- Tiran ather ne meritojm t ndshkohemi si popull q nuk e meritojm nj lider vizionar.

  Dhe n rast t kundrt, nse arrin t na bind se ky nuk sht faji i tij, por i atyre q ja lan qeverin me borxhe, duhet ta mendojm seriozisht se ndoshta ky sht kryeministri q meritojm. I aft t na zhvas xhepat, t na gnjej dhe mashtroj e n fund t na qeras t gjithve me histori spiunazhi rus.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Kemi nje ekonomi ku i jepet nje privati nje rruge 70 klm me 5 euro qarkullim,ku 5 euro per shume puntor ne privat eshte gati nje dit pune.

  Po deri ketu edhe mundet te pranohet megjithe diferencen e jashtellogjikshme te mimit (eshte njesoj sikur nje vend Europian per 70 klm rruge te vendosi nje mim 50 euro sikur ta krahasojme me nivelin e rroges),ajo qe nuk pranohet eshte se ketij privati i eshte dhene dhe garanci financiare,ku i garantohet ky mim stratosferik edhe sikur te dali me humbje nga qarkullimi i makinave.

  Nje ekonomi leshi jo kapitaliste.Nje ekonomi ku ka 25 vjet qe shteti garanton do konesion privat,ku fitimet privatizohen dhe humbjet shtetezohen.

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Te kete nje takse makine (p.sh., 100 euro ne vit), dhe kjo te mjaftoje per mirebajtjen e rruges.
  Ndersa, makinat qe nuk kane targa Shqiptare te paguajne neper sportele.

  Me duket idioteske shuma qe duhet paguar per do hyrje ne autostrade.
  Nuk justifikohet me gjendjen ekonomikente shumicesnse Shqiptareve.

  Rruga do mirembahet, ose nga taksat e popullit ose nga pagesa te tjera.
  Por, me duket me e arsyeshme qe te kete nje takse baze per makinat (vjetore), sesa me hyrje-dalje.
  Me hyrje-dalje te paguajne makinat me targa te huaja, jo ato Shqiptare.

 15. #14
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Tarifa e rrugs s Kombit sht antikushtetuese!

  Nga Pano Soko

  Tarifa e Rrugs s Kombit sht totalisht nj vepr antikushtetuese prvese abuzim i hapur.

  1. Ne e kemi paguar vet t gjith rrugn nga fillimi n fund. Ato vende q aplikojn tarifa pr rrugt, i aplikojn vetm pr ato rrug q ndrtohen me lekt e investitorit privat. Asnjher mbi ato rrug q jan ndrtuar me lekt e taksave.

  2. N do vend, nse pr nj autostrad vendoset t aplikohet tarif, ather shteti duhet t garantoj q aty ekziston nj rrug dytsore me standarte optimale, e cila jep mundsin e prdorimit pr ata qytetar q nuk kan mundsi t paguajn. Nse nuk e bn ather kjo sht antikushtetuese, pasi sht shkelje flagrante e Nenit 38/1 i cili sanksionon q gjithkush ka t drejt t lviz lirisht brenda gjith territorit. Vendosja e nj tarife kufizon lvizjen e atyre individve q s’kan mundsi t paguajn tarifn.

  3. Fondi i mirmbajtjes s rrugve, pas studimit t plot t br nga Ministria e Transporteve dhe Banka Botrore q u publikua n 2015, pr t gjitha rrugt e vendit, sht rreth 8.5 miliard lek n vit, ose rreth 60-65 milion euro. Sot shqiptart paguajn n form taksash, posarisht pr mirmbajtjen e rrugve (taks qarkullimi, taksa e regjistrimit t automjeteve), rreth 20 miliard lek do vit (rreth 150 milion euro). Kjo shum e mbulon 250% nevojn fizike pr mirmbajtje.
  Kjo e bn t palogjikshme vendosjen e tarifave t veanta pr rrugt, si kjo q po bhet me Rrugn e Kombit.

  4. Kryeministri ka ndrmarr dy nisma pr rritjen e Takss s Qarkullimit q shkoi nga 8.4 lek me TVSH, n 32.4 lek, pikrisht sepse i duheshin lek pr mirmbajtjen e rrugve. Tani q mirmbajtjen e rrugs m t madhe e dha me konesion duhet t na ul taksn e qarkullimit, ta bj zero.

  5. Bazuar n Kushtetutn e vendit, monedha zyrtare n t ciln kryhen transaksionet publike t sanksionuara pr publikun e gjer, si taksat apo tarifat, sht ajo q emeton Banka e Shqipris. Dhe ajo monedh sht Leku. Vendosja e nj tarife pr publikun e gjer, me baz Euro, n Republikn e Shqipris sht antikushtetuese. (P.sh-Rast i thjeshtuar- Un personalisht s’e njoh dhe as e di se far sht “Euro”. Tarifa “5 €” s’m obligon dot pr asgj, pasi si qytetar i RSH, ligji m detyron t njoh “Lekun” jo “Euro”.
  Dhe pasi ne nuk kemi rn dakord q m par, n nj marrveshje mes meje personalisht dhe mbledhsit tē tarifs, pr pagesn e tarifs n “Euro” un kam t drejt mos ta njoh fare pasi ligji m obligon t njoh vetm “Lekun”. Ti thua “5€”, une t jap nj cop letr ku shkruaj me dor “5 Euro” dhe jam n rregull me ligjin)

  6. Vendosja e nj tarife n Euro, pa u mbushur muaji q ne vendosm pr “deeuroizimin” e ekonomis shqiptare, tregon shumē pr nivelin e qesharak-llikut q karakterizon kt shtet.

  Nisur nga tē gjitha kto, kontrata pr konesionimin e mirmbajtjes s rrugs s Kombit sht e jashtligjshme dhe jo vetm qē duhet shfuqizuar, por nnshkruesit e ktij akti antikushtetues duhet t dalin para ligjit.

  Vetm se kemi nj problem. Pr momentin s’kemi Gjykat Kushtetuese, kshtu q duhet t msohemi me ca antikushtetueshmrira kto koh… ose larg qoft ta zgjidhim me protesta, larg qoft.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 16. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  3. Fondi i mirmbajtjes s rrugve, pas studimit t plot t br nga Ministria e Transporteve dhe Banka Botrore q u publikua n 2015, pr t gjitha rrugt e vendit, sht rreth 8.5 miliard lek n vit, ose rreth 60-65 milion euro. Sot shqiptart paguajn n form taksash, posarisht pr mirmbajtjen e rrugve (taks qarkullimi, taksa e regjistrimit t automjeteve), rreth 20 miliard lek do vit (rreth 150 milion euro). Kjo shum e mbulon 250% nevojn fizike pr mirmbajtje.
  Kjo e bn t palogjikshme vendosjen e tarifave t veanta pr rrugt, si kjo q po bhet me Rrugn e Kombit.
  Kjo quhet "taksa e korrupsionit". Ato para shkojne ne xhepat e burokrateve te korruptuar qe Rama e kompani ka marre ne pune. Dhe tani po mundohet qe t'ua zgjeroje stomakun te korruptuarve me kete taksen e re.

  Kur nje shtet rrit taksen per cdo gje, qytetaret e perdorin me pak ate gje. Qe do te thote, me vendosjen e takses, rruga do te frekuentohet me pak nga qytetaret e vendit. Ashtu sic do te thote qe banoret e zonave ne te cilat kalon rruga, do te paguajne taksen me te larte.

  Le te shpresojme se qytetaret do te zgjohen nga gjumi per te protestuar dhe ndaluar korrupsionin e ligjeruar!

  Albo

 17. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Nje ekonomi leshi jo kapitaliste.Nje ekonomi ku ka 25 vjet qe shteti garanton do konesion privat,ku fitimet privatizohen dhe humbjet shtetezohen.
  Kur Berisha ishte kryeminister, ai ia doli qe te afroje ne vend investitore te huaj. Problemi qe investitoret e huaj kane ne nje vend si Shqiperia eshte se a) nuk ka shtet ligjor - ligji ndryshon me cdo qeveri qe vjen e iken dhe privati nuk e gjen dot te drejten e tij ne gjykate b) pushtetaret marrin vendime politike dhe jo politika te mirefillta ekonomike. Rasti me konkret, eshte CEZ qe mori persiper shperndarjen e energjise ne vend dhe uljen e abuzimeve/vjedhjeve dhe rritjen e pagesave. Kur CEZ filloi t'iu priste energjine qytetareve apo ndermarrjeve publike qe refuzonin te paguanin faturat e energjise, qytetaret e Kukesit dolen e bllokuan rrugen kombetare. Qeveria ne Tirane nuk mbajti anen e biznesit privat, mbajti anen e qytetareve qe nuk duan apo nuk kane leke te paguajne faturat. Ne cdo vend tjeter te botes se qyteteruar, nese nuk paguan faturen e energjise, te pritet energjia. Duke marre nje vendim politik, qeveria falimentoi biznesin privat pasi: si mund te besh biznes kur konsumatori nuk paguan ate qe konsumon?

  Shqiperia nuk ka nje sistem te mirefillte kapitalist, pasi qytetaret ende nuk kane perqafuar apo kuptuar te mirat e kapitalizmit. Dhe duke qene se brezat e vjeter u linden e rriten ne nje sistem komunist ku cdo gje ua siguronte Partia-Shtet, eshte afer mendjes qe shumica e njerezve e kane me te lehte te bejne me faj kapitalizmin se sa te shohin problemin ne pasqyre.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-03-2018 m 14:23

 18. #17
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,751
  Faleminderit
  190
  261 falenderime n 202 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Rruget me pagese jane rruget alternative, ku shoferet e zgjedhin dhe jo detyrohen.
  Shteti duhet ti siguroje qytetareve te vet rruge dytesore/superstrada ne do skaj te vendit.

  Privati ben autostrada me pagese, dhe ato shofere qe duan te shkojne ne destinacion me shpejt, pa semafore/rrethrrotullime, zgjedhin te paguajne.

  Por qivuria jone esht bande...
  5€ esht shume, ndoshta 2€ mund edhe te pranohet. Ose te bejn si Zvicera, nje takse vjetore 20/30€.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Kur Berisha ishte kryeminister, ai ia doli qe te afroje ne vend investitore te huaj. Problemi qe investitoret e huaj kane ne nje vend si Shqiperia eshte se a) nuk ka shtet ligjor - ligji ndryshon me cdo qeveri qe vjen e iken dhe privati nuk e gjen dot te drejten e tij ne gjykate b) pushtetaret marrin vendime politike dhe jo politika te mirefillta ekonomike. Rasti me konkret, eshte CEZ qe mori persiper shperndarjen e energjise ne vend dhe uljen e abuzimeve/vjedhjeve dhe rritjen e pagesave. Kur CEZ filloi t'iu priste energjine qytetareve apo ndermarrjeve publike qe refuzonin te paguanin faturat e energjise, qytetaret e Kukesit dolen e bllokuan rrugen kombetare. Qeveria ne Tirane nuk mbajti anen e biznesit privat, mbajti anen e qytetareve qe nuk duan apo nuk kane leke te paguajne faturat. Ne cdo vend tjeter te botes se qyteteruar, nese nuk paguan faturen e energjise, te pritet energjia. Duke marre nje vendim politik, qeveria falimentoi biznesin privat pasi: si mund te besh biznes kur konsumatori nuk paguan ate qe konsumon?

  Shqiperia nuk ka nje sistem te mirefillte kapitalist, pasi qytetaret ende nuk kane perqafuar apo kuptuar te mirat e kapitalizmit. Dhe duke qene se brezat e vjeter u linden e rriten ne nje sistem komunist ku cdo gje ua siguronte Partia-Shtet, eshte afer mendjes qe shumica e njerezve e kane me te lehte te bejne me faj kapitalizmin se sa te shohin problemin ne pasqyre.

  Albo

  fare kompanish afroi Berisha ne kohen e tij?!

  Fajdet, ARMCO e Gerdecit, Fazlli,..........per keto e kishe fjalen?!


  Ore, une e kuptoj Servilizmin Partiak, por ajo qe nuk.kuptoj eshte, perse Diskutoni kur argumentat dhe faktet u dalin kundra qe ne zanafille te fjalise?!

  Kur fillon nje diskutim me emrin Berisha ne te, e ke te humbur pa e mbaruar!

  Nuk jam as me te Majtet dhe as te Djathtet, nuk ka pokitike Shqiperia, ve mashtures.

  Por ama, mos na hapni barkun duke mbrojtur Berishen, vrasesin e Shqiptareve!
  Prej atij jemi ne kete gjendje sot ne purgator!

 20. #19
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  fare kompanish afroi Berisha ne kohen e tij?!

  Fajdet, ARMCO e Gerdecit, Fazlli,..........per keto e kishe fjalen?!


  Ore, une e kuptoj Servilizmin Partiak, por ajo qe nuk.kuptoj eshte, perse Diskutoni kur argumentat dhe faktet u dalin kundra qe ne zanafille te fjalise?!

  Kur fillon nje diskutim me emrin Berisha ne te, e ke te humbur pa e mbaruar!

  Nuk jam as me te Majtet dhe as te Djathtet, nuk ka pokitike Shqiperia, ve mashtures.

  Por ama, mos na hapni barkun duke mbrojtur Berishen, vrasesin e Shqiptareve!
  Prej atij jemi ne kete gjendje sot ne purgator!
  Edhe Berisha kur s’i ecnin punet ja linte fajin komunistave.
  Kurse komunistet fajesonin Zogun etj etj
  Kesaj lojes se kungulleshkave kemi nje shekull qe ja kena pa hajrin. Perse u dergua Berisha ne opozite, qe te jetoje akoma ne purgator ne mandatin e dyte te Rames???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 21. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Testohen sportelet n Rrugn e Kombit, brenda 15 Prillit aplikohet pagesa

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  fare kompanish afroi Berisha ne kohen e tij?!

  Fajdet, ARMCO e Gerdecit, Fazlli,..........per keto e kishe fjalen?!


  Ore, une e kuptoj Servilizmin Partiak, por ajo qe nuk.kuptoj eshte, perse Diskutoni kur argumentat dhe faktet u dalin kundra qe ne zanafille te fjalise?!

  Kur fillon nje diskutim me emrin Berisha ne te, e ke te humbur pa e mbaruar!

  Nuk jam as me te Majtet dhe as te Djathtet, nuk ka pokitike Shqiperia, ve mashtures.

  Por ama, mos na hapni barkun duke mbrojtur Berishen, vrasesin e Shqiptareve!
  Prej atij jemi ne kete gjendje sot ne purgator!
  Nuk e kuptova mire kete qe the. A ma shpjegon pak?

  - Ta ka fajin Berisha qe ka dale ne pension politik prej 5 vjetesh qe ta ndertoi kete rrugen?
  - Apo ta ka fajin Berisha qe qeveria e Edi Rames po te detyron te paguash 5 euro sa here kalon me makine ne ate rruge?

  Berisha na futi ne purgator duke na e ndertuar rrugen. Edi Rama po na nxjerr nga purgatori me 5 euro!

  Ja e zgjidhem edhe kete hall!

  Albo

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •