Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 62
 1. #41
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Protesta zbret n Tiran.

  Pas shum vitesh qytetart treguan se mund t dalin n rrug fare mir dhe pa prkrahjen e partive politike, dhe se mbi ta nuk mund t shkelet sa her q shteti ka oreks.

  N mesin e reagimeve spikat ai i aktivistit dhe pedagogut Erion Kristo, i cili rendit 14 rrjedhime nga protesta e djeshme n Kuks.

  Reagimi i Kristos:

  Kukesi futet ne Ligen Evropiane.
  2. Kukesi ngjalli shpresen.
  3. Te madhit i mbahet fryma.
  4. I madhi kerkoi ndjese.
  5. I madhi perjashtoi nga partia grupin antiparti.
  6. Populli eshte sovrani.
  7. I madhi nuk di te lexoje sovranin, kujton se eshte ai sovrani.
  8. Ministri i Brendshem foli per elemente kriminale. Pra, deshtoi te mbronte protesten.
  9. Foli dhe prokurorica. Prokurorice heto koncesionin jo popullin.
  10. Lulka????????
  11. Terhiqni autoblindat, se aty do rrezohet shteti si ne 97.
  12. Rilindasit e terbuar le te kujtojne pak makinat qe dogjen ne 21 janar. A ishin pasuri e dikujt? A i demshperblyet? A u denua njeri nga protestuesit qe dogjen pasurine e perbashket dhe private?
  13. Te madhit si duket ju prish pazari, se nuk permbahej fare.
  14. Kush e dashuron Vallen e Kuksit?

  (E.K/FAXWEB.AL)
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #42
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Protesta zbret n Tiran.

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Pr t gjith ata q thon se kjo sht protest qytetare, duhet t’i kujtoj se Shqipria nuk ka br ansj protest qytetare pr “Rrugn e Kombit”. Kjo e sotmja do t ishte protest qytetare, edhe sikur t digjej Kalimashi, por sikur t kishte ndodhur pr miliona eurot q u jan marr qytetarve nga xhepat e tyre me kt rrug. Ata q kan n xhepa miliardat e ksaj rruge, sot kishin n xhepa molotovt pr t’i vn flakn.
  O Lazo, u mata me t’u pergjigj nja dy here me keto qe ke shkrujt.
  Desha te thoja se rruga u vodh por ama u ndertua, ajo dhe shume te tjera.
  Desha te thoja se ai qe vodhi dhe e ndertoi, u votua te rri ne opozite, qe te vij dikush tjeter qe nderton pa vjedhur.
  Desha te thoja se ky qe erdhi jo vetem nuk ndertoi, por rriti me 10% me teper borxhin, vodhi sa plasi, i fali dy tre matrapazeve gjysmen e vendit nepermjet PPP-ve, ne fund fare i fut dhe nje takse goxha te kripur shtese pak si per gallate.
  Desha gjithashtu te thoja se ne politike, ne jete e kudo, njeriu matet me standartet qe i kerkohen dhe jo me historine e paraardhesve.
  Mirepo sapo pash qe gjithe kete analize te goditur tenden e kishe shkruajtur me daten 1 Prill, thashe lere s’po i shkruaj asgje!

  PS: Na lajmero perpara se ti fshish komentet..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #43
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Vzhgim/ Pse flakt n Rrugn e Kombit jan n mbrojtje t prons s prbashkt

  Sot, pas vitesh drejtimi si nj kryeministr i majt, Edi Rama u kujtua t interesohet pr pronn e prbashkt. Pasi protestuesit e Rrugs s Kombit i vun flakn piks arbitrare t mbledhjes s taksave, pasi ata zbythn policin dhe shakatrruan at monument simbol t nj pushteti q drejton vendin sipas interesave t oligarkve, kryeministri vendosi t prgjrohet pr nj pasuri q na prket t gjithve, n nj prpjekje t dshpruar pr t kundrvendosur protestuesit me pjesn tjetr t popullsis.
  Por n fakt pozicionimi i Rams n mos sht i gabuar sht krejtsisht i rrem.

  Sepse ata q hodhn gur dhe ndezn flak kt t shtun n Rrugn e Kombit, nuk jan shkatrruesit, por mbrojtsit e par t prons s prbashkt. Ata nuk jan njerzit q do t marrin prgjigjen e merituar pasi guxuan t shkatrrojn, por ata jan pioniert e nj lvizjeje q duhet ti thot ndal grabitjes q nj grusht njerzish i bjn pjes m t madhe t shqiptarve. Flaka q u vu sot n traun e pagesave pran tunelit sht e njjt me zjarrin q mund ti vihet laboratorve ku bhet Check Up-i, me sulmin q mund tu bhet kullave q po ngrihen si partneritet publik privat mbi toka shtetrore, me goditjen q mund tu bhet investimeve strategjike q grabisin trojet e bregdetit, me dinamitimin q mund t psojn objektet q po ndrtohen mbi rrnojat e trashgimis mijravjeare t vendit.

  Nse pushteti vazhdon n kt rrug edhe kto nuk do t jet udi q t ndodhin. Por asnjri nga ata q do ta marr kt guxim nuk mund t konsiderohet si dhunues, por si mbrojts i nj pasurie publike q po e grabisin pr dit Edi Rama me 5-6 oligark.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #44
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Vzhgim/ Pse flakt n Rrugn e Kombit jan n mbrojtje t prons s prbashkt

  Solidarizohuni me kuksiant, bojkotoni prodhimet e oligarkve


  Nga Andi Bejtja
  Protesta e djeshme do t mbetet nj dat historike, sepse me vetdije a pavetdije, u protestua shum m shum se kundr nj Kryeministri: prve shum gjrave t tjera n subkoshienc pr her t par kjo q dhe protesta e par zyrtare n Shqipri kundra oligarkis: kundra atij grupi t vogl t pasurish q me ndihmn e Kryeministrit po zhvasin do pasuri n kt vend, po deformojn tregun dhe konkurrencn e lir dhe m e rnda po varfrojn shqiptart dhe po mbyllin gjithmon e m shum portat e liris, t medias e t demokracis.

  sht e qart, Kryeministri nuk bn dot pa to dhe ata pa kryeministrin. Ka shum njerz n kt vend q pr shum arsye ka koh q e kan humbur shpresn dhe kan kaluar n apati. Dhe vazhdimisht ngrne supet dhe me trishtim thon ‘nuk kemi far t bjm’.

  Dita e djeshme na e dha nj leksion dhe na e hapi nj port. Mund t fillosh t protestosh dhe pa shishe benzine n xhep.

  Vr n kokn tnde listn e atyre q i gjykon si oligark, e ke shum t leht, dhe fillo bojkoto do shrbim q ata ofrojn: q nga nafta, apartamentet, e deri te pampersat e fmijve.

  Kshtu do ndjeni q po bni dika pr kt vend, do ndjeheni m t liruar dhe me m energji. N kt mnyr dhe ata q do vin nesr do jen m t mir se kta q jan sot dhe Shqipria do jet nj vend me shum perspektiv.

  Mos i lini ata q protestuan dje vetm: nqoftse e doni sadopak kt vend filloni bojkotoni produktet, mallrat dhe shrbimet e olikarkve.

  Un kam filluar.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #45
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Vzhgim/ Pse flakt n Rrugn e Kombit jan n mbrojtje t prons s prbashkt

  Pas shum vitesh qytetart treguan se mund t dalin n rrug fare mir dhe pa prkrahjen e partive politike, dhe se mbi ta nuk mund t shkelet sa her q shteti ka oreks.

  N mesin e reagimeve spikat ai i aktivistit dhe pedagogut Erion Kristo, i cili rendit 14 rrjedhime nga protesta e djeshme n Kuks.

  Reagimi i Kristos:

  Kukesi futet ne Ligen Evropiane.
  2. Kukesi ngjalli shpresen.
  3. Te madhit i mbahet fryma.
  4. I madhi kerkoi ndjese.
  5. I madhi perjashtoi nga partia grupin antiparti.
  6. Populli eshte sovrani.
  7. I madhi nuk di te lexoje sovranin, kujton se eshte ai sovrani.
  8. Ministri i Brendshem foli per elemente kriminale. Pra, deshtoi te mbronte protesten.
  9. Foli dhe prokurorica. Prokurorice heto koncesionin jo popullin.
  10. Lulka????????
  11. Terhiqni autoblindat, se aty do rrezohet shteti si ne 97.
  12. Rilindasit e terbuar le te kujtojne pak makinat qe dogjen ne 21 janar. A ishin pasuri e dikujt? A i demshperblyet? A u denua njeri nga protestuesit qe dogjen pasurine e perbashket dhe private?
  13. Te madhit si duket ju prish pazari, se nuk permbahej fare.
  14. Kush e dashuron Vallen e Kuksit?

  (E.K/FAXWEB.AL)

  Erion Kristo ka harru njeriun me te rendesishem, amerikanin Llu.
  Ky qerratai na flet do dite per drejtesi. Na garanton me ze dhe figure ndihme amerikane per te drejtat e neperkembura.
  Sot ca qytetare mediatikisht te margjinalizuar po arrestohen sepse nuk kane mundesi per te paguar 10 euro takse per te vajtur gjer ne Puke.
  Ndihma amerikane e kinezit ka humbur ne erresire..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 01-04-2018 m 20:43
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #46
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Bilanci paraprak i protests, polic e qytetar t plagosur

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Qe do te perdori te gjitha mjetet duke filluar nga forza dhe deri tek leket etj etj nuk ka dyshim, por do beje do gje te mundur qe ta mbylli sa me shpejt dhe qe kjo proteste te paraqitet si nje incidend i rradhes.

  Eshte nje "shkendi ne bar te thate" qe me kete nivel korrupsioni dhe varferie eshte problem edhe per vet sistemin. E po e po per Ramen qe i shmonton te gjithe rritjen ekonomike dhe qe po bejme shtet.
  Shife kur te dali ai gazetari investigativ Tan Hoxha me ndonje deklarate bombe te tipit ne proteste ka qene te pranishem edhe dy shtetas turk, qe flisnin kuksiane me theks bjellorus. Une kam gjithashtu informacion -do thote- qe sherbime dashakeqese kane angazhuar Putinin qe nepermjet Erdoganit te destabilizoje shqiptaret ne ballkan nga kufiri qe lidh Kukesin me Gjakoven etj etj

  Duhet pare sa nerv do kete reagimi kundra gjithe propagandes zjarrefikese qe do veje Rama ne levizje.
  Teksa disa dhjetera qytetare ne solidarizim me Kuksianet e arrestuar, ju bashkuan atyre para rajonit te policise, pak metra me matan, qindra te rinj pinin birra neper pubet e bllokut.
  Nga ky kendveshtrim, sa probabilitet ka qe te zbythet Rama nga taksa 5-euroshe? Prandaj jam skeptik..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #47
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Vzhgim/ Pse flakt n Rrugn e Kombit jan n mbrojtje t prons s prbashkt

  Nj shikim prtej tunelit t Kalimashit

  Nga Dritan Hila

  Prplasja e sotme n tunelin e Kalimashit ka dy an medaljeje.
  Njra an sht politike. Cilido qoft shkaku i protests: element t PD apo popullsi e thjesht, e vrteta sht se ndjeshmria tek njerzit sht e lart. Hyjn edhe ata q jan t rreshtuar qartazi me t majtn. Pr her t par hyra n profilin e kryeministrit q komentonte ngjarjen e tunelit t Kalimashit dhe e vrtetova se shum t njohur t mi, jugor e verior, t cilt n rreshtimin e tyre jan t majt, e kundrshtonin. Ndoshta kjo sht pika e ujit q mbush gotn e zemrimit, por tashm Rama ka ardhur koha q t’i bj pyetjen vetes se k prfaqson.

  N pes vjet t qeverisjes s tij ai ka zgjedhur qartazi krahun e t pasurve. A vjen kjo pr arsye prtese t drejtimit t shtetit; a vjen sepse nuk ka ide dhe ia le privatit barrn; apo pr arsye korruptive, kjo tashm nuk sht nj problem i njerzve por i tij. Por ka ardhur koha q ai t vendos se far t hedh n tregun e ekonomis. Nuk mund t vazhdoj m me nj ekonomi e cila mbahet vetm nga taksat t cilat pastaj shprndahen npr klienteln e tij duke krijuar pozita oligopoli q po i marrin frymn njerzve.

  Ana tjetr e medaljes sht ekonomike. Po sot, erdha pr fundjav pas kaq muajsh n bregdetin e Golemit. Hotel Fafa ku ndejta pr drek ishte plot me kosovar q kalojn fundjavn. Hotel Floer po n kt zon, duhej prenotuar dit prpara se ishte gjithashtu i mbushur me kosovar. Por ndrkoh pas protests klientt nga Kosova kan anulluar prenotimet pr javt e ardhshme. Tani shtrohet problemi, a i ka hyr njeri llogarive kur merr kt taks nse vendit i interesojn 5 euro n grykn e tunelit q punsojn 100 vet, apo qindra e mijra euro q harxhojn edhe jasht sezonit n bregdetin ton, mijra kosovar t cilt punsojn mijra vet, ku kta mijra vet krijojn eksperienca q n ver t presin polakt dhe suedezt? Mesa duket duhet t mbledhim mendjen q ti bjm rrugt pa pages direkte pr vendasit dhe me nj taks vjetore pr t huajt, pavarsisht nse futen nj her apo 100.

  Ndrkoh nuk mund t lihet pa cituar problemi i rrugve. Pes vjet pasi ka ardhur n pushtet e majta, ende nuk jan mbyllur rrugt q la t hapura Berisha. By pass i Fierit dhe Vlors jan paguar nga dy her dhe nuk po prfundojn; rruga Tiran-Elbasan po ashtu; duhet t prfundoj urgjent segmenti Tiran-Milot ku makinat ecin me shpejtsin e hapit t njeriut, si dhe t zgjerohen segmente t tjer si ai Elbasan-Pogradec, q sht atrofizuar komplet.

  Ky vend t vetmen t ardhme q ka sht turizmi. Ndaj shtrohet urgjente modernizimi i rrjetit rrugor. I cili nuk mund t bhet duke e pasur mendjen t nxjerrsh dhjam nga pleshti por me biznesplane t qarta dhe afatgjata./dritare.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #48
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,134
  Faleminderit
  147
  104 falenderime n 92 postime

  Pr: Protesta zbret n Tiran.

  Duke as qe e mar mundimin te replikoj ate cfare ke shkruar se eshte aq qesharake sa vet partia qe eshte ne opozite dhe te keput shpirtin.

  Per cilat komente e ke fjalen, se skam fshire asgje !
  Silence is golden.

 9. #49
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Protesta zbret n Tiran.

  Kur s’ke ’te thuash perballe fakteve, sigurisht qe as nuk replikon dot shoku Lazo.

  Megjithate tema eshte taksa 5 euroshe dhe Kuksianet qe protestojne. Ketu fokusohu shoku Lazo..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Protesta zbret n Tiran.

  O Duke, je bere si autopolant per Opoziten.

  Dukesh sikur mfsheh zellin propagandist nen petkun e "lajmit" .

  Jam dakord qe njerezit te protestojne si popull, dhe mos te lejojne politiken te shrytezoje momentin (ashtu si deshtoi tek plehrat kimike) per nje revansh politik.

  Taksa eshte e padrejte, nuk justifikohet me te ardhurat mesatare.

  Problemi qendron tek BORXHET qe na kane zhytur ata paraardhesit dhe tani keta aktualet.

  Bota kerkon interesin, si do ta paguajme?

  Me skllaverine tone!

  Protestat duhet qe te rriten (paqesore ama) qe te zhdukim politiken qe kemi (qe te gjithen) si majtss dhe djathtas.
  Nese nuk e rifreskojme gjendjen poolitike, atehere ti Duke do ngelesh duke copy-paste lajme Shqiptare full-time!

  A te paguan Forumi te pakten?

 11. #51
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Protesta zbret n Tiran.

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  O Duke, je bere si autopolant per Opoziten.

  Dukesh sikur mfsheh zellin propagandist nen petkun e "lajmit" .

  Jam dakord qe njerezit te protestojne si popull, dhe mos te lejojne politiken te shrytezoje momentin (ashtu si deshtoi tek plehrat kimike) per nje revansh politik.

  Taksa eshte e padrejte, nuk justifikohet me te ardhurat mesatare.

  Problemi qendron tek BORXHET qe na kane zhytur ata paraardhesit dhe tani keta aktualet.

  Bota kerkon interesin, si do ta paguajme?

  Me skllaverine tone!

  Protestat duhet qe te rriten (paqesore ama) qe te zhdukim politiken qe kemi (qe te gjithen) si majtss dhe djathtas.
  Nese nuk e rifreskojme gjendjen poolitike, atehere ti Duke do ngelesh duke copy-paste lajme Shqiptare full-time!

  A te paguan Forumi te pakten?

  O shoku je komplet jashte kontekstit.
  Sa per sqarim, quhet altoparlant dhe jo autopolant.
  Dhe e dyta mos u merr me mua por me ato qe une them.
  Dhe e treta nuk eshte vene taksa per te ulur borxhet por per t’u pasuruar akoma me shume disa individ me shume shume para qe s’paguajne detyrimet e tyre.
  Nqs ti je dakort me kete lloj skllaverie, bujrum...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,067
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Protesta zbret n Tiran.

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  O Duke, je bere si autopolant per Opoziten.

  Dukesh sikur mfsheh zellin propagandist nen petkun e "lajmit" .

  Jam dakord qe njerezit te protestojne si popull, dhe mos te lejojne politiken te shrytezoje momentin (ashtu si deshtoi tek plehrat kimike) per nje revansh politik.

  Taksa eshte e padrejte, nuk justifikohet me te ardhurat mesatare.

  Problemi qendron tek BORXHET qe na kane zhytur ata paraardhesit dhe tani keta aktualet.

  Bota kerkon interesin, si do ta paguajme?

  Me skllaverine tone!

  Protestat duhet qe te rriten (paqesore ama) qe te zhdukim politiken qe kemi (qe te gjithen) si majtss dhe djathtas.
  Nese nuk e rifreskojme gjendjen poolitike, atehere ti Duke do ngelesh duke copy-paste lajme Shqiptare full-time!

  A te paguan Forumi te pakten?
  Protestat paqesore kan nje limit qe jo vetem nuk ndikojne ne asgje por edhe nuk ja fershkellen asnje. Imagjino sikur ne rrugen e Kombit ata 400-500 veta te protestonin ne paqe,jo vetem qe nuk do perbenin lajm por do dukej si nje vendim i pranuar.

 13. #53
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Vzhgim/ Pse flakt n Rrugn e Kombit jan n mbrojtje t prons s prbashkt

  Lubonja: Dhuna e kuksianve, prgjigjja jon e munguar ndaj grabitjes

  far duhet t bjn njerzit kur shohin nj kryeministr q, pasi u ka marr votn duke premtuar ulje t taksave dhe prmirsim jetese, pa prfillur as fjaln e dhn, as gjendjen e tyre n zgrip t mbijetess, as ekspert, dhe as ligje, e ngre traun e taksave e gjobave sa her i teket duke u marr edhe kacidhet e fundit pr ta ndar me nj grusht oligarksh t cilve u jep pastaj t drejtn t ndrtojn kulla qejfi e pushteti n sheshet publike ku deri dje luanin fmijt shqiptar?

  far duhet t bjn njerzit kur shohin nj kryeministr q sbashku me oligark e tij u vjedh prdit trashgimtarve t ligjshm dhe shqiptarve n prgjithsi copa t bregdetit pr t ndrtuar atje sarajet e vers s ktyre oligarkve?

  far duhet t bjn njerzit kur shohin se t njjtn gj bjn edhe me lumenjt e me gjith pasurit e prbashkta q kryeministri dhe oligarkt e tij i shohin thjesht e vetm si mundsi pasurimi pr veten?

  far duhet t bjn njerzit kur shohin nj kryeministr q, pasi ua merr votn duke u premtuar “zero ndrtime”, pa pyetur as pr historin e tyre as pr cilsin e jets u ngre pallate prpara ballkoneve e dritareve duke shplar parat e trafikantve q e kan ndihmuar t blej votn e atyre q s’ua ka marr dot me mashtrime?

  far duhet t bjn njerzit kur shohin nj kryeministr q, n bashkpunim me oligarkt e tij, duke shkelur ligjin, ua rrethon stadiumin me status monument kulture dhe ua shemb prpara syve? Po, kur pas nj viti, duke par suksesin e ktij maskarallku krkon t shkatrroj edhe Teatrin Kombtar pr t ngritur n truallin e tij publik gjasht kulla medemek si mim q oligarku i tij t na bj nj teatr t ri?

  Prgjigja e par (demokratike) sht q t flasim e denoncojm kt prdorim skandaloz t shtetit pr interesa private, kt regjim q, me Edi Ramn po shkon dita dits drejt atij q quhet fashizm ekonomik, dmth. nj regjim ku qeveria “e oligarkve”, “nga oligarkt” dhe “pr oligarkt” po arrin deri n prdorimin e dhuns pr t mbrojtur interesat e veta.

  Mirpo, far duhet t bjn njerzit, kur, edhe pasi flasin, prgjigja q vjen nga Kryeministri dhe oligarkt e tij sht mosprfillja, denigrimi, shantazhimi dhuna verbale dhe etiketimi npr mediat si plehra kazani?

  Prgjigja e dyt (demokratike) sht denoncimi n institucionet e drejtsis t t gjitha shkeljeve ligjore.

  Por, far u mbetet njerzve t bjn kur edhe pasi bhen kto denoncime policia dhe drejtsia nuk veprojn, sepse kontrollohen nga kryeministri dhe oligarkt e tij ose sepse kryeministri ka sajuar ndrkaq VKM pas VKM-je pr t ligjruar vjedhjet q ka br sbashku me oligarkt e tij,?

  Nj prgjigje gjithnj demokratike jan protestat paqsore. T tilla ka pasur jo pak, por kryeministri dhe oligarkt e tij nuk kan ndalur. T shkrett njerz, q nuk e duan dhunn apo i frigohen asaj, jan prgjigjur duke marr plakat dhe krkuar azil n mas edhe pse nuk jemi n luft civile e nn bombardime si gjetk. Mirpo megjith sinjalet dramatike q ka dhn ky eksod Kryeministri dhe oligarkt e tij nuk kan reflektuar as nj ast pr njerzit q ikin pr tu shptuar bombardimeve t gryksis s tyre, por kan vazhduar ta ngren traun e grabitjes, arrogancs paturpsis?

  Dhe s fundi far u mbetet njerzve t bjn kur shohin se kryeministri nuk mjaftohet me kto, por, duke pasur n dor t gjitha instrumentet e shtetit q punojn pr t dhe oligarkt jo pr njerzit, edhe i poshtron duke i quajtur “dele” e njerz t tredhur?

  Dhe ja ku erdhi ngjarja e Kuksit si reagim i njeriut t grabitur, fyer e poshtruar q nuk sheh rrug tjetr daljeje nga gjendje e tij e dshpruar prve asaj fjals popullore: “Kur mbaron fjala, gjykon palla.” Dihet se pasojat e dhuns jan gjithmon t rrezikshme sepse dhuna pjell dhun, por pr gjith sa thash m lart prgjegjs pr dhunn e kuksianve sht dhuna kryeministrore dhe ajo e oligarkve bashkpuntor t tij, dhuna strukturore e nj regjimi fashistoid q ka koh q po u merr frymn njerzve. N gjykimin e ksaj ngjarjeje duhet t ndjehemi t gjith kuksian sepse t gjith n Jug dhe n Veri po e prjetojm n forma t ndryshme kt dhun. Prgjigja e kuksianve si e shqiptarve m t goditur nga taksa grabitqare e Rrugs s Kombit sht edhe prgjigja jon e munguar pr grabitjet q po na bhen prdit. Ajo sht edhe shpresdhnse sepse, kurajoja e tyre na tregoi se prve ikjes, nnshtrimit, dhe shitjes s vots pr pes lek ka edhe rrug t tjera pr ta ndalur dhunn fashistoide t ktij regjimi, por edhe pse mund t shrbej si nj msim dhe paralajmrim pr do qeveritar dhe biznesmen q sillet si kta q na kan sjell n kt gjendje.

  Panorama
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  229
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 6 postime

  Pr: Bilanci paraprak i protests, polic e qytetar t plagosur

  Rama ua ka msuar " inatin" shqiptarve, i ka kthyer n dele qe as leshi s'u bn para. Shpejt kan per t'u ulur gjakrat e trazuara te kuksianve permes: ryshfeteve, ne leke, se ka mjaft te fituar nga droga e Tahirit e Co., nepermjet presioneve e burgosjeve te "kokave kryengritese", nepermjet " burrerise kanunore" te malsorve, nepermjet friks per jeten e femijeve per te nesermen e pasigurt, etj.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Bilanci paraprak i protests, polic e qytetar t plagosur

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Protesta nuk duhet te politizohet.
  Kuksianet s’duhet te perzihen as me Bashe e as me Monike per ket eshtje.

  Dhe jam i sigurt qe ket e dine...
  Ne mungese te sindikatave dhe te nje shoqerie te paemancipuar per te kerkuar te drejtat e tyre eshte opozita qe mbron interesat e popullit perballe pushtetit dhe arrogances se tij.
  A ishin ne proteste qytetare te te gjitha bindjeve ne Kalimash?
  A u burgosen?
  Kaq mund te bejne dhe asgje me teper kur shteti policor dhe I kapur nga mafia sundojne me dhune dhe ryshfete parash te pista.
  Ketu po behet fjale per 90% e popullit qe varferohen perkunder 10% qe kane kapur ekonomine e Shqiperise me korrupsion dhe vjedhje.
  Nese nuk ngrihen sot por fshihen si struci pas nje rroge minimale qe ua servir hashashizimi, kurre mos ngrefshin koke.
  Ndryshuar pr her t fundit nga par : 03-04-2018 m 03:50
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 16. #56
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Protesta e kuksianve, prova q Arta Marku u vu nn urdhrat e Edi Rams

  Qytetart kuksian sapo ishin larguar nga pika e shkatrruar e konensionarit ditn e shtun, kur Fatmir Xhafaj doli n nj konferenc pr t recituar t njjtin refren q do t dgjohej m pas edhe nga Edi Rama. Ministri foli pr dhun barbare ndaj prons s prbashkt, pr element me t shkuar kriminale dhe pr skenar kriminal.

  Reagimi i qeveris ishte i pritshm. Surpriz qe ai i Arta Markut, q iu bashkua korit t indinjuar qeveritar pr dmet e kompanis private. Prokuroria e Prgjithshme mund t kishte nisur hetimet n heshtje, pa dhn shkas pr hamendsime se deklarata publike u dirigjua direkt nga zyra e Edi Rams.

  Arta Marku pranoi n deklarat se ishte n komunikim t vazhdueshm dhe n bashkpunim me Policin e Shtetit dhe nxiste vartsen e saj n Kuks t hetonte shkelsit e ligjit. Si u pa m von shkelsit e ligjit, prokuroria i gjeti vetm mes protestuesve dhe asnj n ann e policis.
  Fakt sht q shkeljet e ligjit nuk munguan as n ann e uniformave blu.

  Me urdhr t prokuroris, u firmosn 23 urdhr-arreste. Shtpit e kuksianve u bastisn n mesnat, si tregojn familjart e t arrestuarve. Nj veprim i till sht shkelje e Kodit t Procedurs Penale, pasi t arrestuarit nuk u kapn n flagranc dhe nuk akuzoheshin pr vepra t rnda penale. Pavarsisht se prokurori nuk dha leje pr arrestimet e t gjithve n mesnat, policia veproi njsoj n t gjitha rastet. A ka nisur prokuroria hetime pr kt shkelje?
  Kuksiant e arrestuar pas protests u transferuan n Tiran me urdhr t prokurorit t shtjes. Por sipas raportit t Avokatit t Popullit, policia u gjet n disa shkelje t rnda ligjore. Q nga trajtimi njerzor i protestuesve q u lan pa ngrn e deri tek mungesa e dokumentacionit n disa komisariate. Duke qen se t arrestuarit jan prgjegjsi direkte e prokurorit, Arta Marku duhej t kishte nisur hetimet pr drejtuesit e policis, duke u treguar e paanshme n prballjen mes qytetarve dhe qeveris.
  Nga qindra minuta pamje filmike u pa qart se kuksiant e irrituar qlluan me gur ndaj policis gjat protests dhe i vun flakn piks s konensionarit. Por t njjtat pamje tregonin se edhe polict qlluan me gur ndaj protestuesve. Pr kto veprime t policis, prokuroria nuk ka nisur asnj hetim, megjithse n protest u raportua pr disa protestues t plagosur.

  Faktet tregojn se Arta Marku sht treguar e njanshme n hetimet pr protestn e Kuksit dhe po prdoret nga qeveria si nj vegl represioni. Prej disa ditsh, qytetart jan n protest t irrituar me arrestimet dhe nj reagim nga Arta Marku do t ishte shum normal kto dit, edhe sikur ky reagim t vinte nga ERTV./ Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 17. #57
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Vzhgim/ Pse flakt n Rrugn e Kombit jan n mbrojtje t prons s prbashkt

  Zjarri n Kuks nuk u ndez pr 5 euro

  Qeveria po jep shenja t qarta se nuk do ta kuptoj fare at q ndodhi disa dit m par n Kuks. N njrn an, ajo po prpiqet ta paraqes revoltn qytetare si nj fenomen lokal, t organizuar nga individ me precedent penal dhe t nxitur nga opozita, e cila krkon t prfitoj politikisht prej saj. Ndrsa n ann tjetr, fal edhe ushtarve mediatik q i ka n rresht sa her sht n hall, po krkon ta trajtoj protestn e Kuksit si pasoj e nj “gabimi njerzor”, si nj rast t izoluar t provokuar nga pakujdesia e qeveris pr t parashikuar n koh tarfimin e prshkallzuar pr banort e zons apo si nj keqmenaxhim t marrdhnieve me publikun pr t shpjeguar rndsin e ksaj takse. Sigurisht q ksaj propagande nuk mund t’i mungonte refreni i prhershm q, edhe pr tarfin e sotme t Rrugs s Kombit, faji duhet krkuar tek ata q qeverisn para pes vjetsh.

  Edi Rama do t ishte plotsisht i besueshm dhe i mirkuptueshm, nse vrtet ngjarja e Kuksit do t ishte pasoj e nj gabimi n menaxhimin e koncesionit pr Rrugn e Kombit. Nj qeveri, e cila ka dshmuar se n veprimtarin e saj drejtohet nga interesi publik, nuk do t gjykohej pr nj rast t vetm kur ky interes do t cnohej. N kushte t tilla do t kishim vrtet t bnim me nj fenomen lokal, t izoluar, pasoj e nj vendimi t nxituar, dhe t gjith do t ishin t durueshm (prfshi dhe kuksiant) n pritje t korrigjimit t tij.

  Por vendimi pr taksn mbi at rrug, nuk ishte lajthitje nga prllogaritjet e gabuara apo nga nxitimi pr t vjel parat pa prfunduar skemn e aboneve. Ai ishte nj vendim i marr n frymn e arrogancs s qeveris, q sht e gatshme t sakrifikoj “delet” e saj pr “desht” q i prijn kopes s abuzimit dhe korrupsionit. Tollet e 5 eurove n Rrugn e Kombit, ishin pika q derdhi nj zemrim t akumuluar dhe jo gabimi q provokoi nj protest t izoluar.

  Propaganda qeveritare q i mshon ktij versioni, duke i bashkangjitur edhe skenarin e vandalve q prfituan t ndezin zjarrin e dhuns, u intesifikua pikrisht pr t fshehur shkndijn e vrtet q shprtheu flakt n Kuks. Ajo shkndij sht qeverisja abuzive pr llogari t nj grushti njerzish, sht heqja e ndihms ekonomike, sht shtrenjtimi i kostos s jets, papunsia, rritja e taksave n mnyr t vazhdueshme, mungesa e shrbimeve dhe pafuqia e njerzve prball arrogancs dhe dhuns shtetrore. Ajo shkndij ka t bj me gjendjen e mjeruar n spitale, ku njerzit vdesin pr shkak t mungesave elementare, ndrkoh q taksat e tyre shkojn pr koncensione miliona euro pr miqt e kryeministrit, pr privatizime t dyshimta, PPP abuzive, “rilindje” urbane, palma e pisha q thahen pa u mbjell akoma. Shkndija mori flak nga arroganca e kryministrit q e trajton Shqiprin si pron t ln nga Kristaqi dhe shqiptart si argat q nuk duhet t ngren kokn edhe kur u rrmben pronn, edhe kur ua kthen qytetin n beton, edhe kur ua degradon arsimimin e fmijve, edhe kur i dnon, madje edhe kur i godet. Ata ose duhet t nnshtrohen ose duhet t ikin.

  Ajo q ndodhi n Kuks sht rrjedhoj direkt e nj politike 5 vjeare q vetm merr dhe nuk kthen asgj pr qytetart. Q vetm ngre taksa dhe nuk ofron asgj n kmbim. Q nuk bn investime publike, por truke kozmetike. Q nuk ndrton nj kilometr rrug, por krkon t prfitoj nga rrugt q jan br po me taksat e qytetarve. Kjo sht dhuna q qeveria u bn shtetasve t saj dhe pr kt duhet t shqetsohen “pacifistt” q nxituan t distancohen nga flakt e t shtuns s kaluar.

  Zjarri n Kuks nuk u ndez pr 5 euro. Ai isht simbol i zemrimit t akumuluar nga abuzimi i gjat me qeverisjen e vendit dhe mosprfillja arrogante e kryeministrit. Prandaj edhe mbshtetja popullore pr at protest ishte e njzshme. Shkaktari i zjarrit sht vet kryeministri me mnyrn se si po qeveris, prandaj duket e kot propaganda q krkon t merret me at q ndezi shkrepsen. Ajo mund t ndizet kudo, jo vetm n Kuks. lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 18. #58
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,375
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Protesta e kuksianve, prova q Arta Marku u vu nn urdhrat e Edi Rams

  Kuksiant nxjerrin gnjeshtare prokuroren e Arta Markut: U arrestuam n mes t nats!

  Pr t fshehur shkeljet e policis, q arrestoi n mes t nats protestuesit kuksian, prokurorja e shtjes ndryshoi orn e arrestimeve n dosjen e akuzs duke fshehur nj shkelje t rnd q kishin br polict pas protests n Kuks. Gjithka duket se sht br me marrveshje mes Arta Markut dhe Fatmir Xhafajt, q kan pranuar se jan n komunikim t vazhdueshm me njri-tjetrin pr kt shtje.

  Por dhjetra familjar t arrestuar denoncuan terrorin e policis mesnatn e s shtuns duke nxjerr n pah nj shkelje t rnd t policis.

  N salln e gjyqit, protestuesit e arrestuar theksuan edhe nj her se “jan marr nga krevati me bizhame dhe nuk ishte e vrtet q ishin arrestuar n orn 10:00 t mngjesit, prkundrazi ishin arrestuar n orn 03:00 t nats”

  Ahmet Tobi, me dy koronare tha n gjykat se sht marr nga shtpia me forc megjithse sht invalid.

  “Jemi marr n orn 10 t nats. Prokurorja gnjen. Nuk jemi arrestuar n mngjes. Kan ardhur me maska dhe na kane marr” ka thn Ahmet Tobi.

  Avokati i tij tha n salln e gjyqit se kishte folur me prokuroren ne telefon mbas 24 orsh dhe prokurorja nuk kishte marr masa, madje kishte genjyer duke kryer nj veper penale. I arrestuuari Tobi, tha avokati, sht keqtrajtuar megjithse sht invalid.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Protesta e kuksianve, prova q Arta Marku u vu nn urdhrat e Edi Rams

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Kuksiant nxjerrin gnjeshtare prokuroren e Arta Markut: U arrestuam n mes t nats!

  Pr t fshehur shkeljet e policis, q arrestoi n mes t nats protestuesit kuksian, prokurorja e shtjes ndryshoi orn e arrestimeve n dosjen e akuzs duke fshehur nj shkelje t rnd q kishin br polict pas protests n Kuks. Gjithka duket se sht br me marrveshje mes Arta Markut dhe Fatmir Xhafajt, q kan pranuar se jan n komunikim t vazhdueshm me njri-tjetrin pr kt shtje.

  Por dhjetra familjar t arrestuar denoncuan terrorin e policis mesnatn e s shtuns duke nxjerr n pah nj shkelje t rnd t policis.

  N salln e gjyqit, protestuesit e arrestuar theksuan edhe nj her se jan marr nga krevati me bizhame dhe nuk ishte e vrtet q ishin arrestuar n orn 10:00 t mngjesit, prkundrazi ishin arrestuar n orn 03:00 t nats

  Ahmet Tobi, me dy koronare tha n gjykat se sht marr nga shtpia me forc megjithse sht invalid.

  Jemi marr n orn 10 t nats. Prokurorja gnjen. Nuk jemi arrestuar n mngjes. Kan ardhur me maska dhe na kane marr ka thn Ahmet Tobi.

  Avokati i tij tha n salln e gjyqit se kishte folur me prokuroren ne telefon mbas 24 orsh dhe prokurorja nuk kishte marr masa, madje kishte genjyer duke kryer nj veper penale. I arrestuuari Tobi, tha avokati, sht keqtrajtuar megjithse sht invalid.


  A eshte i ligjshem arrestimi i nje individi per prishjen e prones publike?

  U vrane 4 protestues ne shesh, dhe fajin e mbajti samari dhe jo gomari.


  Problemi eshte se demonstrata kaloi ne dhune, dhe KUDO ne bote, nese protestuesit behen te dhunshem ndaj policise apo sulmojne objektet shteterore/private, atehere ata arrestohen!

  Sa protestues morren pjese, dhe sa u burgosen?

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,067
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Protesta e kuksianve, prova q Arta Marku u vu nn urdhrat e Edi Rams

  Populli pret qe prokuroria te arrestoje peshqit e medhenj ndersa keta arrestojne varfanjaket qe protestojne per buken e gojes ! Hajde shtet hajde !

  Arrestimi i nje individi te varfer nuk eshte asnjehere moralisht i ligjshem,sidomos kur prish nje prone publike a private qe kjo prone po e varferon me teper.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •