Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Poezia e Kngs

  Nj sintez e mendimit trashguar brezash ndr shekuj .....
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 23-03-2018 m 12:03

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bili99 (16-05-2018)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs  Poezia: TEODOR KEKO - Recituar nga: TIMO FLLOKO

 5. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bili99 (16-05-2018)

 6. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 7. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bili99 (16-05-2018)

 8. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs  Poezia: TEODOR KEKO - Recituar nga: TIMO FLLOKO

 9. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bili99 (16-05-2018)

 10. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 11. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bili99 (16-05-2018)

 12. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs

  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 16-05-2018 m 13:38

 13. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  bili99 (11-09-2018)

 14. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 15. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs

  'Mori drandofillja e bardh’ zbulimi i Gjon Kujxhis pr melodin e lasht

  Nj tekst poetik i vjetr sa vet melodia q e ka prcjell si kng. Studimi i origjines permes pentagrameve ne “Dasm shkodrane” botuar n Firence n vitin 1943

  Poezia shqipe dokumentohet e shkruar shum von, ashtu si vet gjuha shqipe e shkruar. Por, sikundr vrtetohet se gjuha e sotme shqipe sht vazhdim i gjuhs s ilirve, duhet pranuar se edhe poezia e sotme shqipe i ka modelet e veta m t hershme n kulturn ilire, q sht ndr vlerat m t lashta t Mesdheut. Muzikologu Gjon Kol Kujxhija n parathnien e librit tij “Valle kombtare” flet pr vjetrsin e melodive, me t cilat jan prcjell kto vargje poetike. Ai thot: ‘Edhe pse t shkurta e t thjeshta, jan [melodi, dhe vargje―shtoj un] shum t bukra dhe shprehse. Ndr to gjejm gjithfar elementash: fuqi, amblsi, sinqeritet, mysticizm et., shprehje e vrtet e shpirtit t’on.’ (Gj.Kujxhija,‘Dasm shkodrane’, Firenze, 1943, f. VI–VII)

  Sa i prket teksteve, kt hershmri e vertetojn disa tufza vargjesh, t mbetura si fosile, q vijn deri n epokn moderne si modele t pakrahasueshme t artit t fjals s bukur. M s pari ato jan disa fragmente lirike t poezis gojore shqipe, t cilat vazhdojn t gjallojn deri n ditt e sotme n ceremonialet tradicionale t dasms dhe t mortit, apo ndr rituale kremtimesh, q pr nga prmbajtja na duken t jen t epoks parakristiane. Gjon Kujxhija shkruan: ‘Vallet [muzik, poezi dhe danz] jan muzika ma e vjetra, ma origjinale, dhe ma e bukura qi kemi trashigue prej t parve t’on.” (Gj.Kujxhija, po aty, f. IX)

  ............

  Vijimi I shkrimit ne linkun http://shqiptarja.com/lajm/mori-dran...odine-e-lashte
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-05-2018 m 10:47

 16. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs  Poezia: RUDYARD KIPLING - Perkthyer nga: ROBERT SHVARC - Recituar nga: RESHAT ARBANA
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 11-09-2018 m 09:38

 17. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs  Recituar nga: Erald Bedhia

 18. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs

  IF nga Rudyard Kipling: T tria variantet e prkthimit t Fan S. Nolit, Vedat Kokons dhe Robert Shvarcit


  Poezite ne linkun ne vijim : http://www.tiranaobserver.al/if-nga-...bert-shvarcit/

 19. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 20. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs  Poezia: DRITERO AGOLLI - Recituar nga: MARGARITA XHEPA

 21. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 22. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs

  12 poezit q frymzuan kngt tona t preferuara

  http://blitz.al/showblitz/rreth-e-rr...te-preferuara/

 23. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 24. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs

  Ndjenj e pathn- Teodor Keko

  M mundon kjo ndjenj e pathn,
  fjalt ti mi ktheve n harrim,
  n qiell sht hna, si them dot hn
  st flas dot pr mjegulln n agim.

  M mundon kjo ndjenj e pathn,
  n gjoks ti vr do fjal n vend t saj.
  Pastaj do t prkund n nj djep-kng,
  me hnn flokve si karfic e bardh.

  Dhe nse rrugt pr n zemr dot si gjen,
  m thuaj t ti zgjas gishtrinjt e mi.
  Mbi ta mbshtete kokn,
  dhe pr nj ast ti pend do t kthehesh,
  brenda meje do t vrtitesh, shpirt!

  M mundon kjo ndjenj e pathn,
  kur ti je kaq pran dhe kaq e thjesht,
  u kput nj gjethe nga nj pem,
  e verdh si harresa ishte vjesht.

  http://blitz.al/showblitz/rreth-e-rr...te-preferuara/

 25. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


 26. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,424

  Pr: Poezia e Kngs


Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •