Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin

  Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin

  Fitorja pr her t katrt e Putin n zgjedhjet e Rusis me 18 Mars, me nj rezultat prej 77% ose me vot popullore prej 56,206,514 vota, n krahasim me votat e Pavl Grudinin t Partis Komuniste me 11.77% ose 8.7 milion vota popullore, dhe me votat e Zhirinvskit si prfaqsues i Partis Liberal Demokrat me 5.6% ose 4.1 milion vota, tregoi edhe njher se pavarsisht manipulimeve q mund t jen br ashtu sic thon mediat perndimore, Putin gzon popullaritet t madh midis Rusve.
  Interesant ishte fakti se votat e rusve jasht Rusis ishin m shum n prqindje se sa votat q mori vet Putin n Rusi , egzaktsisht ishin 86% e votuesve rus jasht Rusis votuan Putin.
  Kjo vlen pr tu diskutuar sepse nj pjes e kundrshtarve t Putinit mund t thon se votat jan t manipuluara.
  Zgjedhja pr her t katrt nuk duhet t ngrej ndonj shqetsim po t marrim parasysh se edhe Merkel mori mandatin e katr; sidoqoft gjithkush mund t thot se demokracia n Gjermani sht ndryshe nga Rusia sepse Putin sillet si dictator. Kjo gjithashtu mund t haj debat n shikojm gjithashtu se edhe demokracia m e mdhe n bot si Kina arritit t ndryshoj Kushtetutn duke i dhn mundsi Xi Jinping t bhet president i prjetshm.
  Sdoqoft presioni perndimor sht mbi Rusin e Putinit se sa mbi Kinn e Xi Jinpingut Prse ndodh kjo gj?
  Dihet nga historia e Rusis se Revolucioni i Tetorit ndryshoi fatet e Rusis e cila u b suprfuqi n saj t masave drastike t Stalinit i cili nuk kurseu popullin e vet pr t industrializuar vndin madje edhe duke sakrifikuar miliona jet njerzish. Fitorja e Aleanc pas luft s dyt Botrore e vuri BRSS n pozita dominuese pas marveshjes s Jalts duke shkaktuar zilin dhe mllefin e heshtur t Mbretri s Bashkuar t Churchillit pr ndarjen e Europs dhe uditrisht Stalini mori prkrahjen e SHBA pr kt prkrahje. Pas vdekjes s Stalinit politika komuniste e pasuesve tij vazhdoi me t njjtin ritm deri n 1989 kur pas marrveshjes Gorbaov- Reagan, BRSS me gjith glasnostin dhe perestroikn e prfundoi sundimin e vet mbi vndet e Europs qendrore dhe lindore duke pranar se `loja e shahut e nisur pas lufts s dyt botrore- prfundoi me humbje`. BRSS, mbylli Traktatin e Varhavs, la 15 republikat e saj t fitonin pavarsin, la Gjermanin Lindore; por gjithsesi BRSS e Gorbaovit mori Garanci t forta se Perndimi do ta ndihmonte t ndryshonte sistemin :
  - Gjermania Perndimore do ta ndihmonte pr t stabilizuar 1.2 milion ushtart rus n Gjermanin Lindore duke dhn disa miliarda dollar pr t kt qllim pr transferimin e tyre, gjetjen e shtpive dhe asistencn e tyre
  - Blloku perndimor dhe NATO nuk do t vendoste baza ushtarake dhe ushtaret NATO-s n ish vndet e Europs Lindore
  - BRSS do t bashkpunonte ngusht me NATO , do t prfshihej n G7 e cila u b G10, dhe me SHBA pr Hapsin (Kozmos)
  - BRSS trhoqi gjithashtu trupat nga Kuba dhe zona t tjera si Vietnami, Siria, Egjipti, dhe la aty vetm punonjs civil.
  Me kalimin e viteve Rusia e Jelcinit kaloi nj periudhe t vshtir tranzicioni, ku nuk munguan prplasjet, prleshjet dhe lufta eene.
  Krkohej nj lider i ri, dhe Jelcini zgjodhi nj njeri t panjohur nga politika e athershme ruse, nj ish officer t KGB q punonte n Berlin, i cili njihej pr patriotizmin e tij por edhe pr inteligjencn e tij. Shum shpejt arritn rezultat; Putin e fitoi luftn me eent duke vrar liderin e tyre Dudaev dhe duke vendosur nj Chechen pro rus Rrahman Kadirov.
  Nga nj vnd i shkatrruar nga ndryshimi i sistemit me nj GDP rreth 500 bilion dollar sa GDP e Turqis, Rusia arriti deri n 2011 n nj GDB prej 2,1 trilion dollar. Rritja ekonomike u pa me shqetsim n perendim sidomos pas ndrhyrjes ruse n Gjeorgji n 2008, dhe prfshirjen e Rusis n Siri n 2015, dhe aneksimin e Krimes n 2014 duke ja marr Ukrains nprmjet nj votimi duke shfrytzuar kartn e OKB pr t drejtn e vetvendosjes t popujve.
  Sanksionet e vendosura nga SHBA dhe BE ndaj Russis shum shpejt dhan efektet e veta. GDP e Rusis u tkurr deri n 1.4 trilion dollar, pra praktikisht ekonomia Ruse mori goditjen e fort pr shkak t ndrhyrjes n Ukrain dhe Gjeorgji, por Rusisa e amortizoi kt goditje duke br marveshje m Kinn e fuqishm dh krijimin e BRICS, nj marveshje ekonomike me Brazil-Rusi-Indi-Kina-Affrika e Jugut.
  Gjithashtu marveshja e CIS apo sic quhet Komonuelthi i Shteteve t Pavarura n t ciln n fillim u futn pothuajs t gjitha Republikat e ish BRSSS- sot kan ngelur vetm Rusia-Kazakistani-Bjellorusia-Kirkizstan dhe Taxhikistan,kurse Uzbekistani nuk sht futur, dhe Armenia dhe Moldova kan status t observuesit.
  Prplasja e Gejeopolitiks rus n Ballkan dhe vecanrisht n Shqipri sht shum e ashpr.
  Me thn t drejtn BE, SHBA, dhe NATO, nuk e mbajtn fjaln n marveshjen e Rejkjavikut, dhe sipas Rusve futja me forc n Kosov e NATO-s, ishte n shkelje t ligjeve ndrkombtare dhe kjo sipas tyre u jepte t drejtn Rusis q edhe ajo t vlersonte Gjeopolitikn e saj.
  Kjo shkaktoi prplasje t madhe midis perndimit dhe lindjes sidom n Ukrain, Gjeorgji dhe Siri. Akuzat reciproke vetm acaronin situatn dhe n asnj rast nuk tegonte t vrtetn sepse nse SHBA dhe BE me justifikimin e ndrhyrjes Ruse n Gjeorgji, krijuan nj situat ku Janukovic u largua nga pushteti, t cilt rust e quajten `grusht shteti`.
  Problemet q kan lindur pas 1991 me ndryshimin e sistemeve n t ciln n vnd t dy surfuqive mbeti vetm nj Superfuqi, me kalimin e kohs u formua BE, Kina u fuqizua, India dhe Brazili u rritn ekonomikish pavarsisht se GDP per capita e kan t ult, krijoi nj luftt t fshehur ekonomike dhe SHBA me gjith supremacin e saj ekonomike, sht gjndur faktikisht n vshtirsi ekonomike sepse produktet e saj nuk shiten si m pare; i vetmi product q shitet jan armatimet dhe teknologjia e lart, t cilat ajo u a shet miqve dhe armiqve. Rndsi pr SHBA kan fitimet, e jo popujt. Kjo shkaktoi ardhjen e Presidentit Trump i cili hodhi parulln `Amerika e Para` por dhe nj prplasje t hapur brnda SHBA e cila sht e ndar politikisht pr shkak t politiks antiestablishment t Trump..
  SHBA dhe BE gjat lufts kundr terrorizmit jan bashk, madje krkuan dhe ndihmn e Rusis. Bashkpunimi dha rezultate: terrorizmi u mposht por lufta civile n Siri vazhdon pikrisht sepse aty po prplasn interest e SHBA- Rusis dhe Turqis. Kjo po shkakton zgjatjen e lufts.
  Dihet se SHBA dhe sidomos Mbretria e Bashkuar gjithmon kan patur si synim mbajtjen e nj Rusie nn kontroll dhe t dobt, madje gjat intervalit midis lufts s par dhe t dyt botrore u vendos i ashtuquajturi `kordon sanitar` me qllim q t pengohej komunizim. Tani q komunizmi ra, prsri qarqet perndimore prsri qarqet amerikano angleze mbajn t njjtin qndrim ndaj Rusis duke e justifikuar kt qndrim pr shkak t ndrhyrjeve ruse n Ukrain, Gjeorgji dhe Siri, por duke harruar se ndrhyrjet e NATOS , SHBA, disa vndeve t BE n Libi- Egjypt, Tunizi, Siri, irak, Afganistan Jemen, kan krijuar po aq, n mos m shum probleme dhe katastrofa dhe luft civile n emr t vendosjes s demokracis perndimore.
  Prsa i prket Ballkanit dhe Shqipris n veanti, rust nuk kan patur asnjher prplsje me shqiptart.
  Madje jan disa faktor q kan ndihmuar faktorin shqiptar nga ana e Rusis:
  -Lufta ruso-turke dhe Traktati i Shn Stefanit hapi rrugn pr ngritjen e faktorit shqiptar duke nxitur Lidhjen e Prizrenit sidoomos Lidhja e Dyt e Prizrenit
  -Fjala e Leninit po ashtu si edhe ajo e Presidentit amerikan Wilson, pr t drejtat e vetvendosjes s popujve t vegjl pati simpati n Shqiri dhe n 4 shkurt 1924 me ngulmimin e Avni Rustemit u mbajt 5 min heshtje prt respektuar kt udhheqs .
  - Traktati i Lozans ku u shkmbyen territore dhe popuj midis Turqis dhe Greqis n t ciln u larguan rreth 500.000 mysliman nga Greqia pr n Truqi ku pjesa m e madhe ishin am, dhe u sollen n Greqi deri n vitin 1927-1929rreth 1 milion greqisht fols t Anadollit, ky traktat u firmos nga Turqia-Greqia-Anglia-Franca-Italia Japonia. interesant sht fakti se Rusia nuk e nnshkroi kt traktat famkeq.
  -Ndihma q i dha BRSS n Konferencn e pas lufts n 1946 ku foli Enver Hoxha n mbrojtje t kufijve t jugut me Greqin.
  -Ndihma q i dha Rusia Shqipris q t mos bhej Republike e shtat Jugosllave dhe ndihma q i dha BRSS n luftn me grekt n 1949.
  -Ndihmat ekonomike-ushtarake q i dha Rusia gjat viteve 1950-1960 Shqipris duke br q Shqipria t psoj nj ngritje t fort eknomik dhe ato vite mbeten nga vitet m t mira t Shqipris si shtet deri n momentin kur ndrpriten mardhniet m BRSS n 1961, daljen nga Traktati i Varshaves m 1968 dhe largimi nga Pasha Limani i bazs ruse, dhe vuajtja ekonomike deri n vitet 1990 n t ciln u ndrrua sistemi politik nga lart n Shqipri, sistem n t ciln u vendosn ish drejtues komunist n part e reja t Pluralizmit.
  Sot ka nj prplasje t heshtur midis SHBA dhe BE prsa i prket Shqipris sepse, -nse SHBA ka krijuar nj baz ushtarake n Kosov-Ferizaj si nj mjet kundr sllavve n t ardhmen, baz ushtarake e cila nuk ka patur ndonjher SHBA n Ballkan- BE nuk e sheh akoma faktorin shqiptar n rritje si nj faktor q duhet integruar n BE kryesisht nga frika e popullsis myslimane n Shqiqperi. Kurse SHBA e sheh faktorin shqiptar n rritje si nj mjet pengues ndaj shtrirjes gjeopolitike Ruse n Ballkan, dhe mendon n t ardhme q t prdoret ky factor edhe n rast lufte t mudshme.
  Deri n 2014 SHBA nuk kishte politika t qarta se si mund Shqipria t ishte factor kryesor n Ballkan duke menduar t`ja lr Turiqis dominimin. Por sot me prplasjen e gjeopolitiks turke n Siri, prplasjen e interesave turke me BE e cila nuk e pranon n gjirin e saj pikrisht nga popullsia myslimane, pr shkak t prplasjes turke me nj vnd antar t NATO-s n t ciln sht dhe vit- si Greqia, SHBA mendon t fuqizoj faktorin shqiptar-kosovar-maqedonas, vetm duke prkrahur n disa element sensibl t shqiptarve si nacionalizmi, por duke u prpjekur njsoj si BE pr t krijuar urrejtje artificiale ndaj Rusve, por duke luajtur politikn e kulait dhe krbait pr Serbin e cila mbetet e dyzuar.
  Shqipria e korruptuar dhe kriminalizuar pr 27 vjet e mirpret ndihmn amerikan dhe t BE n drejtim t integrimit dhe fuqizimit politik, por Shqipria mbetet nj vnd pa ndonj prioritet n objektivat e BE, vndet e t cilave njlloj si n marveshjen e Jalts e lan Shqiprin pa ndonj perspektive de t lidhur m Jugosllavin.
  Prsa i perket prplasjes bizarre t Anglis me Rusin pr helmimin e Scippal dhe bijs s tij madje dhe t 22 ushtarve q shkuan pr t ndihmuar nga gazi LHL- Novichok (i ngjashm me Sarinn), kjo armiqsi e hidhur ndoshta sht mllefi q ka Anglia e ln pas dore n garn ekonomike dhe ushtarake q ka filluar sepse praktikisht mbetet nj fuqi rajonale dhe jo botrore.
  N prfundim mund t them se Rusia nuk e ka prioritet gjeopolitik Shqiprin por, dshron t mbaj mardhnie t mira me faktorin shqiptar n Ballkan pavarsisht prpjekjeve pr t quajtur rust si armiq t Shqipris, gj q pr mendimin tim nuk sht e vrtet.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin

  "Pirro,ne kohen e Enverit ishim rrethuar vetem me armiq,tani jemi te rrethuar vetem me miq !".

  "50 lek dita" ishte paga ditore e kooperatives dhe pak a shume aq ka mbetur dhe sot" Kan ndryshuar koperativat,kan ndryshuar dhe armiqte dhe miqte por rroga e dites vetem per buken mjafton".

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin

  Gjera te kaluara. Nuk kthehen me.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin

  Sikur te ishte qe gjerat e kaluara nuk ktheheshin me do ishte mire,por problemi qendron se nuk ikin !

  Edhe atehere,megjithe ate izolim,shqiptaret diskutonin vetem politiken e jashtme,edhe sot pak a shume aty jemi.

  I japim aq rendesi teorike sa thuaj; kush e di ky vend,kush e di se fare personalitetesh zgjedh per ministrat e jashtem ! Flasim shume por pastaj vendosim ministra te jashtem Meten,Bashen,Bushatin...qe po ti mbledhesh te tre bashke nuk bejne dot vetem nje funksionar dipllomat medioker.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 24-03-2018 m 04:57

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin

  Prsa i prket Ballkanit dhe Shqipris n veanti, rust nuk kan patur asnjher prplsje me shqiptart.
  Madje jan disa faktor q kan ndihmuar faktorin shqiptar nga ana e Rusis:
  -Lufta ruso-turke dhe Traktati i Shn Stefanit hapi rrugn pr ngritjen e faktorit shqiptar duke nxitur Lidhjen e Prizrenit sidoomos Lidhja e Dyt e Prizrenit
  -Fjala e Leninit po ashtu si edhe ajo e Presidentit amerikan Wilson, pr t drejtat e vetvendosjes s popujve t vegjl pati simpati n Shqiri dhe n 4 shkurt 1924 me ngulmimin e Avni Rustemit u mbajt 5 min heshtje prt respektuar kt udhheqs .
  - Traktati i Lozans ku u shkmbyen territore dhe popuj midis Turqis dhe Greqis n t ciln u larguan rreth 500.000 mysliman nga Greqia pr n Truqi ku pjesa m e madhe ishin am, dhe u sollen n Greqi deri n vitin 1927-1929rreth 1 milion greqisht fols t Anadollit, ky traktat u firmos nga Turqia-Greqia-Anglia-Franca-Italia Japonia. interesant sht fakti se Rusia nuk e nnshkroi kt traktat famkeq.
  -Ndihma q i dha BRSS n Konferencn e pas lufts n 1946 ku foli Enver Hoxha n mbrojtje t kufijve t jugut me Greqin.
  -Ndihma q i dha Rusia Shqipris q t mos bhej Republike e shtat Jugosllave dhe ndihma q i dha BRSS n luftn me grekt n 1949.
  -Ndihmat ekonomike-ushtarake q i dha Rusia gjat viteve 1950-1960 Shqipris duke br q Shqipria t psoj nj ngritje t fort eknomik dhe ato vite mbeten nga vitet m t mira t Shqipris si shtet deri n momentin kur ndrpriten mardhniet m BRSS n 1961, daljen nga Traktati i Varshaves m 1968 dhe largimi nga Pasha Limani i bazs ruse, dhe vuajtja ekonomike deri n vitet 1990 n t ciln u ndrrua sistemi politik nga lart n Shqipri, sistem n t ciln u vendosn ish drejtues komunist n part e reja t Pluralizmit.
  Nuk e di kush e ka shkruar kete artikull, por te pakten pjesa e cituar me siper eshte me pasaktesi te medha historike dhe e pare nga nje kendveshtrim totalisht i gabuar.
  Sllavet jane armiku yne historik, mos e harroni kete kurre.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Rusia e Putinit prball Gjeopolitikes s SHBA dhe BE pr Shqiprin

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Nuk e di kush e ka shkruar kete artikull, por te pakten pjesa e cituar me siper eshte me pasaktesi te medha historike dhe e pare nga nje kendveshtrim totalisht i gabuar.
  Sllavet jane armiku yne historik, mos e harroni kete kurre.
  Sllavet jane si "ujqerit e veshur me pelhure delje" .
  Historikisht e gjithe Europa ka pasur probleme me Ruset, po ashtu dhe Azia dhe Amerika.


  Keto probleme nuk jane shuar kurre, vese jane mfshehur nen qilim.
  Ka te paktem 10 vite qe Putin po operon per destabilizimin e KEse dhe Europes ne pergjithesi, duke sponsorizuar forcat politike dhe spiunazh.

  Putinit i hyri "frika" me idene formimit te nje Armate Europiane.

  Ka kohe qe flitet per ndertimin e nje Armate Europiane, Merkel e ka cikur kete eshtje disa here.

  Duke u forcuar Europa, ekonomikisht dhe ushtarakisht, athere behet nje force e re boterore.
  Nje force qe nuk mbeshtet me te SHBAja, as ne NATO (perflitet se NATO do te shperbehet).

  Kjo ide i ka rrenjet qe pas luftes se dyte boterore, ku Winston Churchill e ka parashtruar disa here ne fjalimet e Amsterdamit dhe Zurich, ku thoshte, se Europa (behet fjale per vendet jashte Bllokut kindor) duhet te bashkohej, ti harroje gjakrat e vjeter dhe krijoje nje Armate ne vehte, pasi Bashkimi Sovjetik do te ishte nje problem ne te ardhmen.

  E keshtu ndodhi, Lufta e Ftohte, dhe tani Putin.

  Putin nderyhri ne Krime pa iu dridhur qerpiku, sa per te testuar ujrat.
  Gjoja Rusise iu vendosen sanksione, te cilat duken qe nuk kane pasur aspak efekt.

  Po ashtu, Rusia po "ngacmon" ujerat e Norvegjise dhe Finlandes, per gaz dhe pasuri te tjera.

  Aktualisht, ka mbi 40000 forca te NATOs ne kufinjt e Rusise (me Esronine, Finlanden,Lituanine, Latvian etj).

  Problemi eshte, qe per here te pare ne Histori, ka nje President Amerikan "pro-Rus" .
  As Anglia dhe as KEja nuk dine si te sillen me Rusine ne keto momente.

  Ka mbi 7 billion Sterlina "investime" Ruse ne Angli, po ashtu perreth Europes.
  Ka dhe nje "lufte civile-politike" ne shtetet e KEse ku forcat e djathta (populizmi) po rritet shume e me shume, me ndihmen e Rusise, me para dhe Fake News (propagande).

  Rusi eshte me i rrezikshem tani, se 'ka qene ndonjehere.

  Nese Europa nuk formon nje armate te sajen, dhe te integrohen qe te gjiths shtetet e lena pas, atehere do kete nje shkaterrim te KEse, dhe lindja e nje Lideri te ri boteror, i cili nuk do te jete Amerikan, por Rus!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •