Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Virtyti Njerzor

  109 Vjet m par Mid’hat Frashri i Bnte Jehon Virtytit Njerzor q Mban n Kmb Kombin e Familjen

  Nga Konica.al

  M’e madhe prej uratave, q mund t’i bhet nj shtpie, nj familjeje, sht t shkuarit mir: po s’pati nj shkuarje t mir, nj dashuri rreth vatrs, at shtpi e merr lumi. Grindja dhe zihja shuajn shum m shpejt se zjarri e se vdekja.

  Pr t pasur rrojtjen e mbl n gji t nj familjeje, duhet q do njeri t bj pak theror nga dshirat e tij, q heq pak dor nga egoizmi, t ndjej fajet e tjetrit e t kuptoj fajet e tij.

  Nj komb sht nj familje e madhe q ka nevoj pr t gjith t mirat e s vogls: shkuarja mir, harmonia, bashkpunimi ktu jan shum m t nevojshme se te familja.

  Pr lumturin e nj kombi duhet q njeriu t ket virtyt, q n frngjisht i thon altruizm. Altruizmi sht vetia fare kundr egoizmit: egoizmi na urdhron q t mundohemi vetm pr veten ton, t bjm’at q na do qejfi, t’i bjm dm tjetrit pr t mirn ton. Po altruizmi na kshillon q m par t mendojm tjetrin, t shikojm t mirn e tij, t ruajm t drejtat e shokut ton, me nj fjal, altruizmi na thot q do pun ta gjykojm pas interesit t prgjithshm dhe jo vetm pas interesit ton. Altruizmi sht ajo lnd, mund t themi, q lidh njerzit e nj kombi, glqerja q lidh gurt e nj muri.

  Altruizmi! Ah, sht nj fjal e panjohur pr ne shqiptart. Sa sht larg nesh altruizmi, kjo ndjenj, ky virtyt! Armiqsi e prjetshme e shqiptarve, fisi me fisin, fshati me fshatin, vllai me vllan, sht nj prov’e mjaft, q altruizmit n vendin ton as emri s’i sht dgjuar!

  Po ne kemi nj veti tjetr t vyer: shkuarjen midis myslimanve dhe t krishterve.

  T’i falemi njmij her Perndis dhe vetes, q grindjet e fes nuk dihen pothuaj as fare n Shqiprin ton t dashur. Kto grindje fetare q kan br kaq ligsi n Gjirit, Ermenistan, Bullgari, Bosnj, Maqedoni e gjetk, gjith kta tmerre, vendi yn, lavdi past Zoti, s’i ka par kurr!

  Besimet, q na urdhrojn dashurin dhe vllazrin, shum her pr fat t keq, jan br shkak pr m t gjaktat dhe m t egrtat e luftrave. Histori e kohs s mesme dhe ajo e mvonshme sht plot me rrfime mbi kto ngjarje t shmtuara: njeriu vriste njeriun prt’i “shrbyer” Perndis! Njeriu hidhesh i gjall n zjarr, q t gzohej Perndia! Oh, sa turpe ka punuar njeriu dhe sa hipokrit ka qen, duke kallzuar fen dhe Perndin pr do pun q paplqyer, q ka br.
  E themi prap: ne, shqiptart, kemi shum t meta: kemi br shum faje, po kurr ndonjher s’e kemi flliqur emrin ton me grindje dhe zihje n’emr t fes. Pr kt gj jemi madhshtor dhe kjo mirsi na jep shum kuraj pr kohn q do t vij, se ky virtyt na jep shpresa t mdha pr kombin ton.

  Fet, myslimanria dhe krishtrimi na kshillojn shkuarjen mir, urtsin dhe vllazrin, kurr kto fe s’na kan thn q t zihemi dhe t irremi me shoku-shokun. Myslimani me t krishterin, katoliku me ortodoksin duhet t jetojn si vllezr q’i ka br Perndia, duke mos pasur asnj ndryshim as t ndar n mes tyre. Ahere do ta kuptojm gjith bukurin’e njerzis, gjith vleftn e ksaj jete: ahere do ta shohim dhe lumturin’e ktij kombi t gjor, q ka vuajtur gjer m sot gjith t kqijat e dheut.
  Kjo lumturi, kjo vllazri e plot, s’sht gj e mosbshme; shikoni n’Amerik dhe n Zvicr sa shkojn bukur katolik me protestant: secilido fen’e ka n zemr t tij, secilido besimin e ka n kraharor, po kjo s’i ndalon dot n t shkuarit mir dhe gjith kta njerz rrojn si vllezr pa ndonj ndryshim fare n mes t tyre.

  S’ka dyshim q kjo dit do t vij dhe pr ne.

  Lumo Skndo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-01-2021 m 21:38

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Virtyti Njerzor

  ..lidhjet e forta me natyren dhe jo me fene sigurojne nje jete por edhe familje te sukseshme! shendeti, pasuria, pastertia dhe mencuria jane vlera spontane qe perfitohen nga lidhjet me natyren qe rralle prishen nga e keqja e vetme apo Zoti, nje perbindesh(femije) i natyres me fuqi te pafundshme por injorant qe nuk e di c'eshte etika apo rregulli i gjerave!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Virtyti Njerzor

  Ku lind forca e vullnetit? Dhe pse shpesh nuk i bindemi?

  “Vullneti sht pr mendjen si nj i verbr i fort, q mban mbi shpatulla nj njeri t al, i cili mund t shoh”
  -Arthur Schopenhauer-


  Megjithse shprehja “vullnet” sht nj fraz q t gjith e prdorin pa menduar shum, ajo sht n t vrtet nj koncept q sht br burim i polemikave t mdha.

  Nga nj kndvshtrim filozofik, ky koncept vjen nga metafizika dhe m saktsisht n filozofin e Aristotelit. Duke u nisur prej ktu, u fut n fet e ndryshme perndimore, duke u br nj nga virtytet m t rndsishme.

  Forca e vullnetit sht prcaktuar si aftsia pr t drejtuar dhe kontrolluar veprimet e tua.
  Metafizikt dhe fet specifikojn se kjo forc lind vetm nga vendosmria e lir e do individi.

  Prkundr ksaj, psikoanaliza ka vn n pikpyetje konceptin e “vullnetit” dhe at t “forcs s vullnetit”, pas zbulimit t nnvetdijes.

  Ajo q i shpton kontrollit tone

  Sipas psikoanalizs, proceset e vetdijshme jan vetm “maja e ajsbergut” sa i prket aktivitetit mendor. N t vrtet, mendimet dhe veprimet prcaktohen nga nj forc q nuk sht ajo e vullnetit ton, por e t nnvetdijshmes.

  Ky zbulim bri t mundur q t jepej nj shpjegim pr disa episode t tilla si, pr shembull, lapsus linguae, dmth ato episode n t cilat nj person dshiron t thot dika, por, “pa dashur”, prfundon duke thn nj gj tjetr.

  E pandrgjegjshmja sht gjithashtu prgjegjse pr t ashtuquajturat “akte t munguara”: individi me vetdije premton t bj dika, por prfundon duke kryer nj veprim shum t ndryshm.

  Ne e shohim at do dit n jetn e prditshme. Dikush q dshiron t arrij hert pr takim por, “pa dashur”, prfundon duke arritur me vones, ose duke mos ardhur fare; ata q duan t “vn m shum prpjekje n punn e tyre”, por prfundojn duke u kujdesur pr nj gj krejt t ndryshme, gjat kryerjes s detyrave t tyre.

  Pr psikoanalizn, e gjith kjo do t thot se vullneti nuk sht forc, por manifestimi i nj dshire t pavetdijshme. Vetm kur nj person vepron n prputhje me dshirat e tij, ather do t hyj n loj edhe vullneti. Nse nuk sht kshtu, “ai vullnet sht tradhtar”.

  Pr kt arsye, ka plane q vazhdojn t shtyhen, ndryshime q kurr nuk ndodhin apo qllime q kurr nuk kthehen n veprime konkrete.

  As filozofit Lindore, si filozofia Zen, nuk parashikojn iden e t ashtuquajturs “forc vullneti” n praktikat e tyre. N vend t ksaj, ata argumentojn se ky koncept sht nj form e vet-dmtimit dhe duhet t zvendsohet nga arsyetimi dhe dashuria, t cilat jan forcat reale q nxisin veprimet.

  Vullneti dhe ndrgjegja

  Ajo q psikoanaliza dhe filozofia orientale kan t prbashkt sht ideja se vullneti nuk sht nj akt force dhe se, prkundrazi, ai mund t vij vetm nga t kuptuarit ose ndrgjegja, q sht e njjta gj.

  Kur ekzistojn synime t sakta dhe t vetdijshme, por kto nuk shndrrohen n veprime, zgjidhja nuk qndron n detyrimin e vetes ton, apo n imponimin pr t vepruar n nj mnyr t caktuar.

  Kto situata mbajn nj mesazh me vler t madhe. Ka “dika” q bllokon vullnetin pr t vepruar n nj mnyr t caktuar. N t vrtet, nuk sht shtje e mungess s vullnetit, por flitet pr nj triumf t asaj dshire, q nuk sht pjes e ndrgjegjes.

  Kemi qllim t ndjekim nj diet rigoroze, por n t njjtn koh, duam t ham deris a t mos mundemi m. Nisim dietn dhe, pak koh m von, gjendemi duke shijuar nj “vakt” t fundit shum t ssijshm, e kshtu gjendemi n mes t rrugs mes fajit dhe knaqsis.

  Ajo q ndodh n kto raste sht se kemi racionalizuar avantazhet e t ngrnit n mnyr t arsyeshme, por nuk kemi kuptuar dshirn ton pr t ngrn deri sa t plasim. Ndonjher, ushqimi prfaqson shum m tepr se nj shije e thjesht apo nj ndjesi n stomak.

  Ndonjher kjo nevoj sht sinonim i nj dshire shum m t thell, q e redukton n zero forcn e vullnetit.

  N kto raste, vullneti nuk manifestohet. Kur ajo q bjm bie ndesh me vullnetin ton t vetdijshm, nuk mund t flasim pr karakter t dobt, por nj simptom t t pandrgjegjshmes. Nj her q kjo simptom deshifrohet dhe kuptohet, ajo zhduket.

  Ndoshta kemi nevoj t sforcohemi m pak dhe t kuptohemi m shum, pr t mundur q t shndrrojm n veprime, qllimet tona. Po kshtu duhet t bjm q, kto veprime t jen koherente me at q duam t bjm vrtet n jetn ton.


  “Mente” – N shqip nga bota.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-01-2021 m 21:39

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Virtyti Njerzor

  Baza e jets sht respekti!

  Baza e jets nuk sht dashuria, por respekti, sepse ka dashuri vetm aty ku ka respekt. Askush nuk do pa respekt. T duash pa respekt nuk sht dashuri. sht munges respekti. sht nj abuzim, sht interes. Kjo sht e gjitha, prve asaj q dshironi.

  Asgj e rndsishme nuk ndodh n jetn e secilit, pa respekt, veanrisht pr veten. Lejimi i mungess s respektit do t thot t mos duash veten. Do t thot ta bjm jetn ton, at q t tjert na lejojn t jemi.

  Nuk ka liri ku nuk ka respekt. Askush nuk do pa qen i lir. Nse nuk ka liri, dashuria sht nj prpjekje pr t’u shfaqur n mes t t gjitha pengesave pr shprehjen e saj t lir. T duash pa qen i lir sht nj utopi. Nuk ekziston. sht nj iluzion q na ushqen n munges t dashuris s vrtet.

  Nse ju jeni n nj pun q nuk ju plqen, ku bn gjithka i mrzitur dhe vetm pr parat n fund t muajit, jeni duke mos respektuar veten dhe duke shkaktuar dhimbje dhe frustrim. Prandaj, nuk ka dashuri pr ju ose pr at q ju bni. Nse ju jeni n nj marrdhnie ku nuk ka respekt, ose lejoni tjetrin t mos ju respektoj, e vrteta sht se nuk ka dashuri. Prandaj, mungesa e respektit sht prova e mungess s dashuris.

  Mungesa e respektit burgos at q sht viktima e tij. Nse nuk mund t dalsh, nj munges e till respekti do t kushtzoj gjith jetn tuaj, sepse nuk mund t jeni t lir t jeni vetja. Prsri, pa respekt, nuk ka as liri, as dashuri pr veten. Pa respekt, ekziston vetm viktimizimi.

  Pa respekt, ekziston vetm mbijetesa. Pa respekt, ka shum munges. Pa respekt ka gnjeshtr, prpjekje kontrolli, frik nga ndryshimi, paknaqsi, munges gzimi dhe buzqeshjeje.

  Sepse q t ket dashuri n jetn tuaj, ju duhet t respektoni veten mbi t gjitha, t respektoni jetn tuaj dhe t jeni mirnjohs, sepse vetm nprmjet mirnjohjes ju e respektoni jetn tuaj m shum se at t t tjerve. Respekti sht baza e gjithkaje n jet.

  Jo respekti i fituar nprmjet friks. Vetm respekti i dhn pr t mbrritur tek dashuria. Vetm ky dhe asgj m shum. Prandaj, jini t respektueshm dhe mos jini t pasjellshm. Bhuni personi m i respektuar pr veten tuaj dhe do t jeni t lir prgjithmon.


  Bota.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-01-2021 m 21:37

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Virtyti Njerzor  Mirnjohja, virtyti m i mir i njeriut

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Virtyti Njerzor

  SHUM I LIDHUR ME SUKSESIN

  7 gjra q njerzit me vetbesim i thon gjithmon


  Nga t gjitha tiparet e personalitetit, besimi mund t jet shum i lidhur me suksesin.

  N biznes, kjo e ndihmon nj person t marr rreziqe dhe t ndjek shanset. Dhe n krahasim me njerzit e pasigurt, ata q jan t sigurt perceptohen si m trheqs dhe priren t ken nj rreth m t madh marrdhniesh me cilsi t lart.

  far ka t bj me besimin q sht kaq joshse? S pari, sht e rndsishme t bni dallime n lidhje me at q nuk sht besim. Nuk sht marrzi apo ndjenja pr t qen m i mir se t tjert.

  Prkundrazi, sht nj besim i qet n aftsit e tua pa mendjemadhsi q rezulton n arroganc.

  Ja llojet e gjrave q do t dgjoni t thon njerz me t vrtet t sigurt.

  1.Nuk do t shqetsohesha pr kt

  Shkoni te nj mik me vetbesim me nj list me po sikur ose arsyet pse dika mund t dal keq dhe me siguri do t dgjoni kt lloj sigurie. Kjo sepse njerzit me vetbesim zakonisht nuk shqetsohen. Ata e kuptojn q edhe nse dika shkon keq, mund ta trajtojn. sht ndjenja e vazhdueshme q pavarsisht se far ndodh mir apo keq ata do t prballen me t.

  2.Shko dhe bje!

  S bashku me nj munges ankthi vjen nj ndjenj optimizmi. Njerz me t vrtet t sigurt presin q gjra t mira t ndodhin. N t njjtn koh, historiku i tyre i marrjes s vendimeve t mira do t thot se ata gjithashtu kan aftsin pr t zbutur pozitivitetin e tyre me t menduarit realist.

  3. Kjo mnyr funksionon pr mua

  Individt me vetbesim nuk ndihen t detyruar t prshtaten pr t fituar pranimin e t tjerve. Kjo sht bukuria qendrore e besimit vet-siguria dhe qetsia q i bn t tjert t duan t t ndjekin.

  4. Pse jo un?

  N vend q t presin mundsin tjetr, njerzit me vetbesim e krkojn at. Ndoshta po ndrton marrdhniet e duhura, duke krkuar nj ngritje n detyr ose duke marr nj hap tjetr t besimit. Kta njerz kan nj vizion pr t ardhmen dhe prcaktojn rrugn e tyre pr t arritur atje.

  5. Kam nevoj t them dika.

  Njerzit me vetbesim marrin nj qndrim kur bhet fjal pr shtje t drejta dhe t gabuara, megjithat kan menuri pr t kuptuar se cilat beteja ia vlen t bhen. Thn kjo, ata do t trhiqen me mirsjellje nse vrtetohet se e kan gabim, sepse ata jan mjaft t sigurt dhe munden t marrin n konsiderat pikpamje t tjera nga ato t tyret.

  6. M trego m shum.

  Njerzit me vetbesim dgjojn shum m tepr sesa flasin, jan natyrshm kurioz dhe shprehin nj interes t sinqert pr t tjert. Anasjelltas, ata q monopolizojn bisedat ose mburren (ndonjher) kan dika pr t provuar dhe po maskojn pasigurin e tyre.

  7. A mund t m ndihmosh?

  T gjith kan dobsi, por t sigurtit n vetvete nuk kan frik ti pranojn ato. N vend q t shqetsohen se far do t mendojn t tjert nse krkojn ndihm, njerzit me vetbesim kan m shum kujdes pr vet-prmirsimin, fitimin e aftsive t vlefshme dhe kryerjen e nj pune mir.


  https://konica.al/2021/02/7-gjera-qe...one-gjithmone/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •