Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Virtyti Njerėzor

  109 Vjet mė parė Mid’hat Frashėri i Bėnte Jehonė Virtytit Njerėzor qė Mban nė Kėmbė Kombin e Familjen

  Nga Konica.al

  M’e madhe prej uratave, qė mund t’i bėhet njė shtėpie, njė familjeje, ėshtė tė shkuarit mirė: po s’pati njė shkuarje tė mirė, njė dashuri rreth vatrės, atė shtėpi e merr lumi. Grindja dhe zihja shuajnė shumė mė shpejt se zjarri e se vdekja.

  Pėr tė pasur rrojtjen e ėmbėl nė gji tė njė familjeje, duhet qė ēdo njeri tė bėjė pak theror nga dėshirat e tij, qė heqė pak dorė nga egoizmi, tė ndjejė fajet e tjetrit e tė kuptojė fajet e tij.

  Njė komb ėshtė njė familje e madhe qė ka nevojė pėr tė gjithė tė mirat e sė voglės: shkuarja mirė, harmonia, bashkėpunimi kėtu janė shumė mė tė nevojshme se te familja.

  Pėr lumturinė e njė kombi duhet qė njeriu tė ketė virtyt, qė nė frėngjisht i thonė altruizėm. Altruizmi ėshtė vetia fare kundėr egoizmit: egoizmi na urdhėron qė tė mundohemi vetėm pėr veten tonė, tė bėjm’atė qė na do qejfi, t’i bėjmė dėm tjetrit pėr tė mirėn tonė. Po altruizmi na kėshillon qė mė parė tė mendojmė tjetrin, tė shikojmė tė mirėn e tij, tė ruajmė tė drejtat e shokut tonė, me njė fjalė, altruizmi na thotė qė ēdo punė ta gjykojmė pas interesit tė pėrgjithshėm dhe jo vetėm pas interesit tonė. Altruizmi ėshtė ajo lėndė, mund tė themi, qė lidh njerėzit e njė kombi, gėlqerja qė lidh gurėt e njė muri.

  Altruizmi! Ah, ėshtė njė fjalė e panjohur pėr ne shqiptarėt. Sa ėshtė larg nesh altruizmi, kjo ndjenjė, ky virtyt! Armiqėsi e pėrjetshme e shqiptarėve, fisi me fisin, fshati me fshatin, vėllai me vėllanė, ėshtė njė prov’e mjaftė, qė altruizmit nė vendin tonė as emri s’i ėshtė dėgjuar!

  Po ne kemi njė veti tjetėr tė vyer: shkuarjen midis myslimanėve dhe tė krishterėve.

  T’i falemi njėmijė herė Perėndisė dhe vetes, qė grindjet e fesė nuk dihen pothuaj as fare nė Shqipėrinė tonė tė dashur. Kėto grindje fetare qė kanė bėrė kaq ligėsi nė Gjirit, Ermenistan, Bullgari, Bosnjė, Maqedoni e gjetkė, gjithė kėta tmerre, vendi ynė, lavdi pastė Zoti, s’i ka parė kurrė!

  Besimet, qė na urdhėrojnė dashurinė dhe vėllazėrinė, shumė herė pėr fat tė keq, janė bėrė shkak pėr mė tė gjaktat dhe mė tė egėrtat e luftrave. Histori e kohės sė mesme dhe ajo e mėvonshme ėshtė plot me rrėfime mbi kėto ngjarje tė shėmtuara: njeriu vriste njeriun pėrt’i “shėrbyer” Perėndisė! Njeriu hidhesh i gjallė nė zjarr, qė tė gėzohej Perėndia! Oh, sa turpe ka punuar njeriu dhe sa hipokrit ka qenė, duke kallėzuar fenė dhe Perėndinė pėr ēdo punė qė papėlqyer, qė ka bėrė.
  E themi prapė: ne, shqiptarėt, kemi shumė tė meta: kemi bėrė shumė faje, po kurrė ndonjėherė s’e kemi fėlliqur emrin tonė me grindje dhe zihje n’emėr tė fesė. Pėr kėtė gjė jemi madhėshtorė dhe kjo mirėsi na jep shumė kurajė pėr kohėn qė do tė vijė, se ky virtyt na jep shpresa tė mėdha pėr kombin tonė.

  Fetė, myslimanėria dhe krishtėrimi na kėshillojnė shkuarjen mirė, urtėsinė dhe vėllazėrinė, kurrė kėto fe s’na kanė thėnė qė tė zihemi dhe tė ēirremi me shoku-shokun. Myslimani me tė krishterin, katoliku me ortodoksin duhet tė jetojnė si vėllezėr q’i ka bėrė Perėndia, duke mos pasur asnjė ndryshim as tė ndarė nė mes tyre. Ahere do ta kuptojmė gjithė bukurin’e njerėzisė, gjithė vleftėn e kėsaj jete: ahere do ta shohim dhe lumturin’e kėtij kombi tė gjorė, qė ka vuajtur gjer mė sot gjithė tė kėqijat e dheut.
  Kjo lumturi, kjo vėllazėri e plotė, s’ėshtė gjė e mosbėshme; shikoni n’Amerikė dhe nė Zvicėr sa shkojnė bukur katolikė me protestantė: secilido fen’e ka nė zemėr tė tij, secilido besimin e ka nė kraharor, po kjo s’i ndalon dot nė tė shkuarit mirė dhe gjithė kėta njerėz rrojnė si vėllezėr pa ndonjė ndryshim fare nė mes tė tyre.

  S’ka dyshim qė kjo ditė do tė vijė dhe pėr ne.

  Lumo Skėndo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 18-01-2021 mė 21:38

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  ..lidhjet e forta me natyren dhe jo me fene sigurojne nje jete por edhe familje te sukseshme! shendeti, pasuria, pastertia dhe mencuria jane vlera spontane qe perfitohen nga lidhjet me natyren qe rralle prishen nga e keqja e vetme apo Zoti, nje perbindesh(femije) i natyres me fuqi te pafundshme por injorant qe nuk e di c'eshte etika apo rregulli i gjerave!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  Ku lind forca e vullnetit? Dhe pse shpesh nuk i bindemi?

  “Vullneti ėshtė pėr mendjen si njė i verbėr i fortė, qė mban mbi shpatulla njė njeri tė ēalė, i cili mund tė shohė”
  -Arthur Schopenhauer-


  Megjithėse shprehja “vullnet” ėshtė njė frazė qė tė gjithė e pėrdorin pa menduar shumė, ajo ėshtė nė tė vėrtetė njė koncept qė ėshtė bėrė burim i polemikave tė mėdha.

  Nga njė kėndvėshtrim filozofik, ky koncept vjen nga metafizika dhe mė saktėsisht nė filozofinė e Aristotelit. Duke u nisur prej kėtu, u fut nė fetė e ndryshme perėndimore, duke u bėrė njė nga virtytet mė tė rėndėsishme.

  Forca e vullnetit ėshtė pėrcaktuar si aftėsia pėr tė drejtuar dhe kontrolluar veprimet e tua.
  Metafizikėt dhe fetė specifikojnė se kjo forcė lind vetėm nga vendosmėria e lirė e ēdo individi.

  Pėrkundėr kėsaj, psikoanaliza ka vėnė nė pikėpyetje konceptin e “vullnetit” dhe atė tė “forcės sė vullnetit”, pas zbulimit tė nėnvetėdijes.

  Ajo qė i shpėton kontrollit tone

  Sipas psikoanalizės, proceset e vetėdijshme janė vetėm “maja e ajsbergut” sa i pėrket aktivitetit mendor. Nė tė vėrtetė, mendimet dhe veprimet pėrcaktohen nga njė forcė qė nuk ėshtė ajo e vullnetit tonė, por e tė nėnvetėdijshmes.

  Ky zbulim bėri tė mundur qė tė jepej njė shpjegim pėr disa episode tė tilla si, pėr shembull, lapsus linguae, dmth ato episode nė tė cilat njė person dėshiron tė thotė diēka, por, “pa dashur”, pėrfundon duke thėnė njė gjė tjetėr.

  E pandėrgjegjshmja ėshtė gjithashtu pėrgjegjėse pėr tė ashtuquajturat “akte tė munguara”: individi me vetėdije premton tė bėjė diēka, por pėrfundon duke kryer njė veprim shumė tė ndryshėm.

  Ne e shohim atė ēdo ditė nė jetėn e pėrditshme. Dikush qė dėshiron tė arrijė herėt pėr takim por, “pa dashur”, pėrfundon duke arritur me vonesė, ose duke mos ardhur fare; ata qė duan tė “vėnė mė shumė pėrpjekje nė punėn e tyre”, por pėrfundojnė duke u kujdesur pėr njė gjė krejt tė ndryshme, gjatė kryerjes sė detyrave tė tyre.

  Pėr psikoanalizėn, e gjithė kjo do tė thotė se vullneti nuk ėshtė forcė, por manifestimi i njė dėshire tė pavetėdijshme. Vetėm kur njė person vepron nė pėrputhje me dėshirat e tij, atėherė do tė hyjė nė lojė edhe vullneti. Nėse nuk ėshtė kėshtu, “ai vullnet ėshtė tradhtar”.

  Pėr kėtė arsye, ka plane qė vazhdojnė tė shtyhen, ndryshime qė kurrė nuk ndodhin apo qėllime qė kurrė nuk kthehen nė veprime konkrete.

  As filozofitė Lindore, si filozofia Zen, nuk parashikojnė idenė e tė ashtuquajturės “forcė vullneti” nė praktikat e tyre. Nė vend tė kėsaj, ata argumentojnė se ky koncept ėshtė njė formė e vetė-dėmtimit dhe duhet tė zėvendėsohet nga arsyetimi dhe dashuria, tė cilat janė forcat reale qė nxisin veprimet.

  Vullneti dhe ndėrgjegja

  Ajo qė psikoanaliza dhe filozofia orientale kanė tė pėrbashkėt ėshtė ideja se vullneti nuk ėshtė njė akt force dhe se, pėrkundrazi, ai mund tė vijė vetėm nga tė kuptuarit ose ndėrgjegja, qė ėshtė e njėjta gjė.

  Kur ekzistojnė synime tė sakta dhe tė vetėdijshme, por kėto nuk shndėrrohen nė veprime, zgjidhja nuk qėndron nė detyrimin e vetes tonė, apo nė imponimin pėr tė vepruar nė njė mėnyrė tė caktuar.

  Kėto situata mbajnė njė mesazh me vlerė tė madhe. Ka “diēka” qė bllokon vullnetin pėr tė vepruar nė njė mėnyrė tė caktuar. Nė tė vėrtetė, nuk ėshtė ēėshtje e mungesės sė vullnetit, por flitet pėr njė triumf tė asaj dėshire, qė nuk ėshtė pjesė e ndėrgjegjes.

  Kemi qėllim tė ndjekim njė dietė rigoroze, por nė tė njėjtėn kohė, duam tė hamė deris a tė mos mundemi mė. Nisim dietėn dhe, pak kohė mė vonė, gjendemi duke shijuar njė “vakt” tė fundit shumė tė ssijshėm, e kėshtu gjendemi nė mes tė rrugės mes fajit dhe kėnaqėsisė.

  Ajo qė ndodh nė kėto raste ėshtė se kemi racionalizuar avantazhet e tė ngrėnit nė mėnyrė tė arsyeshme, por nuk kemi kuptuar dėshirėn tonė pėr tė ngrėnė deri sa tė plasim. Ndonjėherė, ushqimi pėrfaqėson shumė mė tepėr se njė shije e thjeshtė apo njė ndjesi nė stomak.

  Ndonjėherė kjo nevojė ėshtė sinonim i njė dėshire shumė mė tė thellė, qė e redukton nė zero forcėn e vullnetit.

  Nė kėto raste, vullneti nuk manifestohet. Kur ajo qė bėjmė bie ndesh me vullnetin tonė tė vetėdijshėm, nuk mund tė flasim pėr karakter tė dobėt, por njė simptomė tė tė pandėrgjegjshmes. Njė herė qė kjo simptomė deshifrohet dhe kuptohet, ajo zhduket.

  Ndoshta kemi nevojė tė sforcohemi mė pak dhe tė kuptohemi mė shumė, pėr tė mundur qė tė shndėrrojmė nė veprime, qėllimet tona. Po kėshtu duhet tė bėjmė qė, kėto veprime tė jenė koherente me atė qė duam tė bėjmė vėrtetė nė jetėn tonė.


  “Mente” – Nė shqip nga bota.al
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 18-01-2021 mė 21:39

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  Baza e jetės ėshtė respekti!

  Baza e jetės nuk ėshtė dashuria, por respekti, sepse ka dashuri vetėm aty ku ka respekt. Askush nuk do pa respekt. Tė duash pa respekt nuk ėshtė dashuri. Ėshtė mungesė respekti. Ėshtė njė abuzim, ėshtė interes. Kjo ėshtė e gjitha, pėrveē asaj qė dėshironi.

  Asgjė e rėndėsishme nuk ndodh nė jetėn e secilit, pa respekt, veēanėrisht pėr veten. Lejimi i mungesės sė respektit do tė thotė tė mos duash veten. Do tė thotė ta bėjmė jetėn tonė, atė qė tė tjerėt na lejojnė tė jemi.

  Nuk ka liri ku nuk ka respekt. Askush nuk do pa qenė i lirė. Nėse nuk ka liri, dashuria ėshtė njė pėrpjekje pėr t’u shfaqur nė mes tė tė gjitha pengesave pėr shprehjen e saj tė lirė. Tė duash pa qenė i lirė ėshtė njė utopi. Nuk ekziston. Ėshtė njė iluzion qė na ushqen nė mungesė tė dashurisė sė vėrtetė.

  Nėse ju jeni nė njė punė qė nuk ju pėlqen, ku bėn gjithēka i mėrzitur dhe vetėm pėr paratė nė fund tė muajit, jeni duke mos respektuar veten dhe duke shkaktuar dhimbje dhe frustrim. Prandaj, nuk ka dashuri pėr ju ose pėr atė qė ju bėni. Nėse ju jeni nė njė marrėdhėnie ku nuk ka respekt, ose lejoni tjetrin tė mos ju respektojė, e vėrteta ėshtė se nuk ka dashuri. Prandaj, mungesa e respektit ėshtė prova e mungesės sė dashurisė.

  Mungesa e respektit burgos atė qė ėshtė viktima e tij. Nėse nuk mund tė dalėsh, njė mungesė e tillė respekti do tė kushtėzojė gjithė jetėn tuaj, sepse nuk mund tė jeni tė lirė tė jeni vetja. Pėrsėri, pa respekt, nuk ka as liri, as dashuri pėr veten. Pa respekt, ekziston vetėm viktimizimi.

  Pa respekt, ekziston vetėm mbijetesa. Pa respekt, ka shumė mungesė. Pa respekt ka gėnjeshtėr, pėrpjekje kontrolli, frikė nga ndryshimi, pakėnaqėsi, mungesė gėzimi dhe buzėqeshjeje.

  Sepse qė tė ketė dashuri nė jetėn tuaj, ju duhet tė respektoni veten mbi tė gjitha, tė respektoni jetėn tuaj dhe tė jeni mirėnjohės, sepse vetėm nėpėrmjet mirėnjohjes ju e respektoni jetėn tuaj mė shumė se atė tė tė tjerėve. Respekti ėshtė baza e gjithēkaje nė jetė.

  Jo respekti i fituar nėpėrmjet frikės. Vetėm respekti i dhėnė pėr tė mbėrritur tek dashuria. Vetėm ky dhe asgjė mė shumė. Prandaj, jini tė respektueshėm dhe mos jini tė pasjellshėm. Bėhuni personi mė i respektuar pėr veten tuaj dhe do tė jeni tė lirė pėrgjithmonė.


  Bota.al
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 18-01-2021 mė 21:37

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor  Mirėnjohja, virtyti mė i mirė i njeriut

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  SHUMĖ I LIDHUR ME SUKSESIN

  7 gjėra qė njerėzit me vetėbesim i thonė gjithmonė


  Nga tė gjitha tiparet e personalitetit, besimi mund tė jetė shumė i lidhur me suksesin.

  Nė biznes, kjo e ndihmon njė person tė marrė rreziqe dhe tė ndjekė shanset. Dhe nė krahasim me njerėzit e pasigurt, ata qė janė tė sigurt perceptohen si mė tėrheqės dhe priren tė kenė njė rreth mė tė madh marrėdhėniesh me cilėsi tė lartė.

  Ēfarė ka tė bėjė me besimin qė ėshtė kaq joshėse? Sė pari, ėshtė e rėndėsishme tė bėni dallime nė lidhje me atė qė nuk ėshtė besim. Nuk ėshtė marrėzi apo ndjenja pėr tė qenė mė i mirė se tė tjerėt.

  Pėrkundrazi, ėshtė njė besim i qetė nė aftėsitė e tua pa mendjemadhėsi qė rezulton nė arrogancė.

  Ja llojet e gjėrave qė do tė dėgjoni tė thonė njerėz me tė vėrtetė tė sigurt.

  1.“Nuk do tė shqetėsohesha pėr kėtė”

  Shkoni te njė mik me vetėbesim me njė listė me “po sikur” ose arsyet pse diēka mund tė dalė keq dhe me siguri do tė dėgjoni kėtė lloj sigurie. Kjo sepse njerėzit me vetėbesim zakonisht nuk shqetėsohen. Ata e kuptojnė qė edhe nėse diēka shkon keq, mund ta trajtojnė. Ėshtė ndjenja e vazhdueshme qė pavarėsisht se ēfarė ndodh – mirė apo keq – ata do tė pėrballen me tė.

  2.“Shko dhe bėje!”

  Sė bashku me njė mungesė ankthi vjen njė ndjenjė optimizmi. Njerėz me tė vėrtetė tė sigurt presin qė gjėra tė mira tė ndodhin. Nė tė njėjtėn kohė, historiku i tyre i marrjes sė vendimeve tė mira do tė thotė se ata gjithashtu kanė aftėsinė pėr tė zbutur pozitivitetin e tyre me tė menduarit realist.

  3. “Kjo mėnyrė funksionon pėr mua”

  Individėt me vetėbesim nuk ndihen tė detyruar tė pėrshtaten pėr tė fituar pranimin e tė tjerėve. Kjo ėshtė bukuria qendrore e besimit – vetė-siguria dhe qetėsia qė i bėn tė tjerėt tė duan tė tė ndjekin.

  4. “Pse jo unė?”

  Nė vend qė tė presin mundėsinė tjetėr, njerėzit me vetėbesim e kėrkojnė atė. Ndoshta po ndėrton marrėdhėniet e duhura, duke kėrkuar njė ngritje nė detyrė ose duke marrė njė hap tjetėr tė besimit. Kėta njerėz kanė njė vizion pėr tė ardhmen dhe pėrcaktojnė rrugėn e tyre pėr tė arritur atje.

  5. “Kam nevojė tė them diēka”.

  Njerėzit me vetėbesim marrin njė qėndrim kur bėhet fjalė pėr ēėshtje tė drejta dhe tė gabuara, megjithatė kanė menēuri pėr tė kuptuar se cilat beteja ia vlen tė bėhen. Thėnė kjo, ata do tė tėrhiqen me mirėsjellje nėse vėrtetohet se e kanė gabim, sepse ata janė mjaft tė sigurt dhe munden tė marrin nė konsideratė pikėpamje tė tjera nga ato tė tyret.

  6. “Mė trego mė shumė”.

  Njerėzit me vetėbesim dėgjojnė shumė mė tepėr sesa flasin, janė natyrshėm kuriozė dhe shprehin njė interes tė sinqertė pėr tė tjerėt. Anasjelltas, ata qė monopolizojnė bisedat ose mburren (ndonjėherė) kanė diēka pėr tė provuar dhe po maskojnė pasigurinė e tyre.

  7. “A mund tė mė ndihmosh?”

  Tė gjithė kanė dobėsi, por tė sigurtit nė vetvete nuk kanė frikė t’i pranojnė ato. Nė vend qė tė shqetėsohen se ēfarė do tė mendojnė tė tjerėt nėse kėrkojnė ndihmė, njerėzit me vetėbesim kanė mė shumė kujdes pėr vetė-pėrmirėsimin, fitimin e aftėsive tė vlefshme dhe kryerjen e njė pune mirė.


  https://konica.al/2021/02/7-gjera-qe...one-gjithmone/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  5 gjėra qė njerėzit me integritet i bėjnė ndryshe

  E keni vėnė re ndonjėherė praninė e pagabueshme tė njė personi me integritet tė lartė? Duket sikur atmosfera rreth tyre ėshtė natyrshėm tėrheqėse. Edhe ju mund tė arrini kėtė efekt pėr veten tuaj, nėse e dėshironi. Tė jesh person me integritet nuk ėshtė e lehtė, por kjo ėshtė diēka pėr tė cilėn tė gjithė duhet tė pėrpiqen. Kėrkohet ndershmėri, sinqeritet dhe njė ndjenjė e fortė e vetvetes. Kėta njerėz janė modele nga tė cilėt ne shohim. Ata janė shokėt mė tė besuar, tė dashur dhe partnerėt tanė tė biznesit mė tė mirė. Dhe ata i bėjnė gjėrat vetėm pak mė ndryshe se tė tjerėt.

  Nė qoftė se ata tė japin fjalėn, ju mund tė besoni padyshim

  Njerėzit me integritet sigurohen qė tė tjerėt ta dinė se ata i qėndrojnė fjalės sė tyre. Nėse ata bėjnė njė premtim, tė jeni i sigurt se ata do ta mbajnė deri nė fund.

  Ata e dinė se ēfarė ėshtė e drejtė dhe nuk janė tė frikėsuar ta mbrojnė

  Njerėzit me integritet janė makthi mė i madh i kėrcėnuesve dhe shantazhuesve. Ata nuk durojnė ofendimet apo gjuhėn degraduese, dhe mbrojnė njerėzit qė nuk mund tė vetėmbrohen. Busulla morale e tyre ėshtė e saktė; ata e dinė se ēfarė ėshtė e drejtė dhe ēfarė ėshtė e gabuar, dhe kanė njė bindje tė thellė pėr drejtėsinė e ekuilibruar.

  Ata jetojnė me tė njėjtat standarde qė presin nga tė tjerėt

  Njė pjesė e rėndėsishme e vlerėsimit tė vetvetes, ėshtė duke matur se sa shumė praktikojmė atė qė predikojmė. Nėse duam nga tė tjerėt t’u pėrmbahen standarteve mė tė lartė, se sa ata tė cilėve u pėrmbahemi vetė, atėherė ku ėshtė drejtėsia kėtu? Tė gjykosh tė tjerėt ėshtė e lehtė, shkruan bota.al. Njerėzit me integritet nuk janė tė interesuar tė gjykojnė tė tjerėt, ata madje preferojnė t’i vlerėsojnė, edhe nėse kjo do tė thotė qė tė pranojnė tė metat dhe defektet e tyre. Ata pėrpiqen tė rriten, ashtu si gjithė tė tjerėt.

  Marrin “pronėsinė” e problemeve qė nuk janė tė tyret

  Marrja e rolit tė liderit nuk ėshtė diēka qė njerėzit zakonisht dėshirojnė ta bėjnė. Kur jeni lider, kjo do tė thotė se jeni pėrgjegjės dhe i pėrgjegjshėm pėr atė qė ndodh. Njerėzit me integritet e dinė kėtė, dhe i marrin gjithėsesi pozicionet e lidershipit. Sidomos kur ėshtė fjala pėr problemet qė nuk janė tė tyre. Pėr shembull, njė person me integritet, qė mund tė jetė duke bėrė ecje nė mal dhe sheh njė grumbull hedhurinash, i merr me vete, edhe pse nuk ka qenė ai ndotėsi.

  Ata zgjedhin tė veprojnė herėt dhe jo vonė

  Nėse dikush ėshtė nė vėshtirėsi ose nė rrezik tė menjėhershėm, njė person me integritet nuk ka tė ngjarė tė presė qė dikush tjetėr tė veprojė. Ata janė tė parėt qė hidhen nė rrethana tė rrezikshme, nėse kjo do tė ndihmojė njė person tjetėr. Inxhinieri i NASA-s, Roger M. Boisjoly thotė: “Nėse njerėzit e mirė dhe me njohuri vėrejnė keqbėrje, dhe thjesht largohen, pėr tė mbrojtur interesat e tyre, pa u pėrpjekur qė tė korrigjojnė keqbėrjen, ata bėhen pjesė e problemit”.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/5-gj...dryshe-i524314

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  Virtyti i rėndėsishėm nė biznes qė nuk duhet neglizhuar, sipas Warren Buffett

  Warren Buffett punėson njerėz me koeficient tė inteligjencės dhe motivim tė lartė, por pa njė tipar tė tretė, dy tė parat nuk mund tė shėrbejnė.

  Ai paralajmėron drejtuesit, qė tė mos e neglizhojnė njė virtyt shumė tė rėndėsishėm nė biznes.

  Warren Buffett, drejtues dhe CEO i Berkshire Hathaway, ka tėrhequr vėmendjen tonė pėr dekada me menēurinė e zakonshme, qė shtrihet pėrtej pasurisė dhe investimeve.

  Strategjitė e Buffett pėr tė bėrė njė biznes tė mirė – ose pėr tė jetuar njė jetė tė mirė – mbėshteten nė vendime tė rėndėsishme qė mund tė na bėjnė ose prishin vetė jetesėn tonė dhe jetesėn e bizneseve tona.

  Merrni, pėr shembull, vendimet qė rrethojnė se kė duhet tė punėsoni pėr tė ēuar pėrpara kompaninė tuaj. Miliarderi 92-vjeēar, kur fliste pėr punėsimin e njerėzve tha:

  “Ne kėrkojmė inteligjencė, kėrkojmė iniciativė ose energji dhe kėrkojmė integritet. Dhe nėse nuk e kanė kėtė tė fundit, dy cilėsitė e para do tė tė dėmtojnė, sepse nėse do tė marrėsh dikė pa integritet, ata duhet tė jenė dembelė dhe memecė.”

  Kostoja e tė mospasurit integritet

  Integriteti ėshtė njė vlerė personale, qė duhet studiuar nė thellėsi, por shpesh anashkalohet nė intervista. Por, mė vonė mund tė ketė kosto tė lartė, veēanėrisht kur njerėzit ngjiten nė nivelet mė tė larta tė hierarkisė sė njė kompanie.

  Askush nuk dėshiron njė punonjės memec dhe dembel, por, sipas Buffett-it, kjo ėshtė pikėrisht ajo qė do tė merrni, kur punėsoni dikė tė zgjuar dhe tė motivuar, tė cilit i mungon integriteti.

  Warren Buffett e kupton se tė gjithė, veēanėrisht menaxherėt, do tė pėrballen me situata qė kėrkojnė integritet pėr t’u shfaqur dhe pėr t’iu kundėrvėnė tundimeve tė korporatave pėr tė manipuluar numrat, pėr tė fshehur humbjet, ose pėr tė pėrfituar njėsoj nga punonjėsit dhe klientėt.

  Integriteti fillon nga lart

  Udhėheqėsit nė nivelet mė tė larta, janė termostatėt pėr integritetin brenda kompanive tė tyre. Nėpėrmjet fjalėve dhe veprimeve tė tyre, liderėt krijojnė mjedisin nė tė cilin operojnė tė gjithė.

  Udhėheqėsit mund tė demonstrojnė integritet kur pushojnė njerėzit nga puna, duke qenė tė parėt qė bėjnė sakrificėn pėr zbritjeje pagash. Gjithashtu, ata duhet tė jenė shembull i pėrulėsisė dhe dhembshurisė, pėr tė ndihmuar nė tranzicionin e ish-punonjėsve.

  Si mundemi ndryshe ne, si udhėheqės, tė demonstrojmė qėllimisht integritet praktik pėr tė ndihmuar nė mbrojtjen e bizneseve tona dhe tė njerėzve nė to?

  Kjo fillon me transparencėn dhe cenueshmėrinė.

  Rob Chestnut, autor i “Intentional Integrity: How Smart Companies Can Lead an Ethical Revolution”, ka njė eksperiencė katėr vjeēare si kėshilltar i pėrgjithshėm dhe shef i integritetit tė Airbnb.

  Ai thotė “Nėse bėni njė gabim si kompani, nuk mund ta fshenji, ta injoroni ose tė pretendoni se nuk ndodhi.

  Duhet tė keni vetėdijen pėr tė pranuar, se keni bėrė njė gabim dhe tė flisni haptazi, se ku keni dėshtuar.

  Pasi ta keni bėrė kėtė, mund tė vendosni njė rrugė tė re pėrpara, se si do tė ktheheni nė rrugėn e duhur, por kjo duhet bėrė nė mėnyrė tė pastėr.

  Ju nuk mund tė ndryshoni thjesht sjelljen tuaj papritmas dhe tė shpresoni, qė njerėzit ta vėnė re; ju duhet ta bėni atė bisedė.”


  / Inc / Monitor.al

  https://www.monitor.al/virtyti-i-ren...warren-buffet/

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  Shenjat qė tregojnė se jeni njė person mė i mirė sesa mendoni

  Ne jetojmė nė njė botė ku reflektimi pėr veten po vlerėsohet gjithnjė e mė shumė

  Nga meditimi te terapia, njerėzit po kėrkojnė mėnyra pėr tė kuptuar mė mirė veten dhe pėr tė pėrmirėsuar jetėn e tyre. Megjithatė, sot ėshtė e lehtė tė bėhemi tepėr kritikė ndaj vetes dhe fokusohemi te tė metat dhe mangėsitė tona.

  Ndoshta ėshtė koha pėr tė bėrė njė hap prapa dhe pėr tė vlerėsuar cilėsitė pozitive qė na bėjnė njerėz tė mirė.


  Ju merrni pėrgjegjėsinė pėr veprimet tuaja: nėse bėni njė gabim ose lėndoni dikė, e pranoni dhe pėrpiqeni t’i rregulloni gjėrat.

  Ju dėgjoni tė tjerėt: pranoni mendimet e njerėzve tė tjerė dhe dėgjoni ato qė ata kanė pėr tė thėnė.

  Ju pėrpiqeni tė ndihmoni tė tjerėt: bėni gjithēka pėr tė ndihmuar ata qė kanė nevojė, edhe nėse ėshtė thjesht njė gjest i vogėl.

  Ju jeni tė sjellshėm: tregoni mirėsi ndaj tė tjerėve, edhe kur nuk pritet apo kėrkohet.

  Jeni empatik: jeni nė gjendje ta vendosni veten nė vendin e tė tjerėve dhe tė kuptoni ndjenjat e tyre.

  Jeni tė duruar: keni njė nivel tė lartė durimi, veēanėrisht nė situata tė vėshtira ose sfiduese.

  Jeni tė sinqertė: vlerėsoni ndershmėrinė dhe pėrpiqeni tė jeni tė sinqertė nė ndėrveprimet tuaja me tė tjerėt.

  Jeni tė respektueshėm: i trajtoni tė tjerėt me respekt, pavarėsisht nga prejardhja ose statusi i tyre.

  Jeni mendjehapur: jeni tė hapur ndaj ideve dhe perspektivave tė reja dhe jeni tė gatshėm tė mėsoni nga tė tjerėt.

  Falni: jeni nė gjendje t’i falni tė tjerėt pėr gabimet e tyre dhe tė vazhdoni para.

  Jeni tė vetėdijshėm: i dini pikat tuaja tė forta dhe tė dobėta dhe punoni pėr tė pėrmirėsuar veten.

  Jeni tė pėrulur: nuk ndjeni nevojėn tė mburreni pėr arritjet tuaja ose tė ulni tė tjerėt.

  Jeni optimistė: keni njė pikėpamje pozitive pėr jetėn dhe jeni nė gjendje tė shihni tė mirat nė situata tė vėshtira.

  Jeni mirėnjohės: vlerėsoni gjėrat e mira nė jetėn tuaj dhe shprehni mirėnjohje pėr to rregullisht.


  / Telegrafi /

  https://telegrafi.com/shenjat-qe-tre...-sesa-mendoni/

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  Njerėzit POZITIVĖ i largojnė kėshtu energjitė negative


  Njerėzit pozitivė e krijojnė lumturinė brenda vetes

  Njerėzit pozitivė nuk e kėrkojnė lumturinė tek stimujt e jashtėm. Kur e kėrkoni lumturinė jashtė vetes, gjendja shpirtėrore bie, sapo tė zhduket stimuli i jashtėm. Kjo shkakton pasiguri dhe varėsi. Njerėzit pozitivė kėrkojnė burime tė brendshme tė energjisė pozitive. Nė kėtė rast, gjendja e lumturisė nuk varet aq shumė nga faktori i jashtėm. Vetėdijėsimi ju lejon tė filtroni energjitė negative pėrmes kėrkimit tė paqes sė brendshme.

  Njerėzit pozitivė shmangin njerėzit negativė

  Ėshtė ndoshta njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme qė njė person mund tė bėjė pėr tė ruajtur energjinė e tij pozitive. Problemi ėshtė se nevojiten dy karakteristika qė nuk i zotėrojmė gjithmonė: guximi dhe vendosmėria. Duhet shumė guxim pėr tė shmangur shoqėrinė e njerėzve negativė, veēanėrisht pasi ata qė na ndikojnė mė shumė negativisht janė zakonisht njerėz tė rėndėsishėm nė jetėn tonė, ndoshta njerėz vėrtet tė dashur.

  Besojnė tek vetja

  Njė nga ngarkesat mė toksike dhe negative me tė cilėn pėrballemi tė gjithė ėshtė negativiteti i atyre qė nuk besojnė tek ne, i atyre qė na kritikojnė ose pėrpiqen tė na kufizojnė, ai i atyre qė projektojnė paaftėsinė dhe frustrimet e tyre tek ne. Njerėzit pozitivė e kuptojnė se suksesi i tyre varet nga sa besojnė nė veten e tyre, edhe kur askush tjetėr nuk e bėn. Nė fund tė fundit, secili ėshtė pėrgjegjės pėr jetėn e vet.

  Njerėzit pozitivė ushtrohen dhe lidhen me natyrėn

  Ushtrimet fizike favorizojnė prodhimin e endorfinės, hormoneve pėrgjegjėse pėr mirėqenien. Aktiviteti fizik gjithashtu ndihmon nė menaxhimin e stresit dhe rritjen e vetėbesimit. E gjithė kjo krijon njė koktej optimizmi dhe energjie pozitive qė ndihmon pėr tė qėndruar tė fortė pėrballė valėve tė mundshme tė negativitetit tė jashtėm. Pėr mė tepėr, njerėzit pozitivė janė nė kontakt me natyrėn rregullisht dhe kalojnė shumė kohė jashtė.


  / Bota.al

  https://bota.al/njerezit-pozitive-i-...jite-negative/

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,548

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  Virtuti Njerėzor ėshtė njė koncept qė lidhet me sjelljen dhe qėndrimin e njė personi ndaj vetes dhe tė tjerėve. Nė pėrgjithėsi, njerėzit pozitivė kanė aftėsinė tė ndryshojnė energjitė negative nė rrethin e tyre dhe tė krijojnė njė atmosferė mė pozitive dhe tė frytshme.

  Njerėzit pozitivė ndikojnė nė mėnyrė tė favorshme ndjesitė dhe mendimet e tė tjerėve. Pėr shembull, kur takojmė njė person pozitiv, ndihemi tė mėrzitur dhe tėrheqėsia jonė ndaj energjive negative zvogėlohet. Ata mund tė jenė burim frymėzimi dhe mbėshtetjes pėr tė tjerėt nė momentet e vėshtira.

  Njė aspekt i rėndėsishėm i njerėzve pozitivė ėshtė aftėsia pėr tė krijuar lumturinė brenda vetes. Ata e kuptojnė se lumturia nuk varet nga faktorėt e jashtėm, por vjen nga njė gjendje e brendshme e qetėsisė dhe harmonisė. Duke u fokusuar nė burime tė brendshme tė energjisė pozitive, ata i shmangin varėsisė nga stimujt e jashtėm dhe ndihmojnė nė ruajtjen e gjendjes sė tyre shpirtėrore tė lartė.

  Njė mėnyrė pėr tė arritur kėtė ėshtė pėrmes vetėdijėsimit. Njerėzit pozitivė janė tė vetėdijshėm pėr ndjenjat dhe mendimet e tyre dhe kanė aftėsinė pėr t'i vlerėsuar ato dhe t'i drejtojnė nė mėnyrė pozitive. Ata praktikojnė qetėsinė e brendshme dhe kėrkojnė paqen e brendshme si burim kryesor pėr tė filtruar energjitė negative qė mund tė hasin nė rrugėn e tyre.

  Pėr tė qenė njerėz pozitivė, ėshtė e rėndėsishme tė punojmė nė vetėdijėsimin tonė dhe tė kultivojmė burime tė brendshme tė energjisė pozitive. Kjo mund tė pėrfshijė praktika si meditimi, vizualizimi i qetėsisė dhe afirmime pozitive. Duke u pėrqėndruar nė rritjen personale dhe zhvillimin e ndėrgjegjshėm, mund tė ndihmojmė nė krijuar njė ndryshim pozitiv jo vetėm nė veten tonė, por edhe nė mjedisin dhe ndėrveprimet tona me tė tjerėt.

  Pra, tė qenit pozitiv nuk do tė thotė tė mos pėrballeni me sfida ose

  tė mos keni momente tė vėshtira. Ėshtė mė tepėr njė qasje ndaj jetės dhe ndaj vetes, ku pėrpiqemi tė krijojmė dhe tė shpėrndajmė energji pozitive, duke ndihmuar nė ndryshimin e atmosferės sė rrethinės sonė dhe duke krijuar njė gjendje tė lumturisė dhe qetėsisė sė brendshme.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  A i zgjidhni problemet me guxim dhe vendosmėri? Kėto shenja tregojnė se keni njė shpirt tė fortė!

  https://www.botasot.info/life-style-...pirt-te-forte/

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,927

  Pėr: Virtyti Njerėzor

  “Njerėzit po humbasin pjekurinė”. Ja ēfarė shkruan Osho pėr njerėzit e ditėve tė sotme…

  Nė realitetin e sotėm po hasen gjithmonė e mė tepėr ndjenjat sipėrfaqėsore. Njerėzit nuk duan mė tė angazhohen nė lidhje tė forta e afatgjata. I tremb diēka e tillė. Ka ndryshuar edhe koncepti i krijimit tė familjes dhe martesės. Pra, shoqėria ka ndryshuar nė mėnyrė rrėnjėsore. Nė vijim do tė mund tė lexoni se si shprehet Osho pėr njerėzit e ditėve tė sotme:

  “Njė mashkull kalon nga njėra femėr tek tjetra dhe vazhdon t’i kėmbejė femrat pa tė keq. Njerėzit mendojnė se ėshtė dashnor i madh, por nuk ėshtė e vėrtetė. Ai shmanget. Pėrpiqet ta shmangė ēdo pėrfshirje tė thellė, sepse me pėrfshirjen nė njė lidhje duhet tė pėrballohen problemet dhe dhimbjet.

  Kėshtu qė ai vendos tė veprojė nė mėnyrė tė sigurtė, duke u munduar tė mos krijojė asnjėherė diēka shumė tė fortė me dikė. Nėse krijon diēka tė fortė, mundet tė mos dalėsh dot prej saj. Dhe nėse ndjen diēka tė fortė pėr dikė, edhe ai person do tė ndiejė diēka pėr fortė pėr ty. Ėshtė ndjenjė proporcionale.

  Mėnyra e vetme pėr tė krijuar diēka tė thellė me dikė, ėshtė ta lejosh tė krijojė edhe ai person diēka tė fortė me ty. Ėshtė dhėnie dhe marrje, ėshtė kėmbim. Mė pas, ėshtė shumė mė e vėshtirė pėr tė dalė nga njė marrėdhėnie e fortė. Dhimbja bėhet akoma mė e fortė nė rast ndarjeje.

  Kėshtu qė njerėzit mėsojnė “tė luajnė” me siguri: mjafton tė lejosh tė mbizotėrojė ēdo gjė sipėrfaqėsore. Mjafton tė krijosh lidhje tė pėrkohshme, pa shumė angazhime. Kjo gjė po ndodh nė botė. Njerėzit po humbasin gjithė pjekurinė. Pjekuria krijohet nė momentin, kur je nė gjendje tė pėrballosh dhimbjen e qenies tėnde; pjekuria krijohet kur je gati tė pėrballosh sfida. E nuk ka sfidė mė tė madhe se dashuria”.


  Bota.al

  https://bota.al/njerezit-po-humbasin...-per-njerezit/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •