Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Banka Botrore publikoi s fundmi nj studim me titullin Ndikimi shprndars i sistemit fiskal i fokusuar vetm tek Shqipria. Studimi prmbys t vetmin argument q mazhoranca aktuale prdori n mandatin e par lidhur me taksn progresive. Sipas autorve kjo taks ka varfruar m shum ata q konsideroheshin tashm t varfr sipas pragjeve t vendosura mbi t ardhurat e disponueshme pr konsum. Raporti thot se rreth 29 pr qind e ekonomive familjare u varfruan dhe lvizn tek t ardhurat e disponueshme pr konsum (pas pagimit t taksave indirekte) n 4 dollar n dit kurse 8 pr qind e tyre ran n 2.5 dollar n dit.

  N kt pik Banka Botrore nuk sht e vetme pasi m hert ka qen edhe nj studim i PNUD, q trajtonte pikrisht kt aspekt
  Por far thot n fakt studimi?

  Efekti i rritjes s varfris nga taksat direkte dhe kontributet sht i vogl por jo i parndsishm. Varfria u rrit me 0.23 pr qind tek niveli nn 2.5 dollar n dit t disponueshme pr konsum. Efekti sht m i madh pr ata q jan n nivelin 4 dollar n dit me nj kontribut marxhinal n varfri nga Tatimi mbi t Ardhurat personale me 0.87 pr qind dhe 0.91 pr qind nga kontributet e sigurimit shoqror dhe shndetsor. Kjo e rrit normn e varfris me 1.48 pik prqindje kur kombinohen t dyja. Ndikimi n varfri i taksave direkte lidhet me pragjet relativisht t ult pr pagesn e secils prej ndarjeve t Tatimit mbi t Ardhurat Personale. Nse t paktn njri prej antarve t familjes fiton m shum se 1.06 dollar n dit n sektorin formal (pag apo i vetpunsuar) ai antar paguan nj Taks mbi t Ardhurat Personale prej 13 pr qind. Pragu pr pagesn e nj niveli 23 pr qind n Tatimin mbi t Ardhurat Personale pr punonjsit me pag sht 4.58 dollar n dit. N mnyr t ngjashme nj person q fiton m shum se 0.80 dollar n dit paguan nj sigurim shndetsor dhe social. Si rezultat i ksaj, 9 pr qind e popullsis n Shqipri sht varfruar (u bn t varfr ose ran m posht n varfri tek 4 dollar n dit) pas pagess s taksave direkte dhe kontributeve thuhet n studimin e Banks Botrore.

  Por sikur t mos mjaftonte kjo edhe taksat indirekte kan pasur nj rritje t ndikimit t tyre n varfrimin e shqiptarve. Banka Botrore sjell n vmendje Tatimin mbi Vlern e Shtuar dhe Akcizn.

  Taksat indirekte n ann tjetr jan regresive dhe lehtsisht t pabarabarta dhe po rezultojn n rritje n mas t varfris. Ky efekt udhhiqet nga TVSH-ja. Kjo taks ka shtyr nj pjes t familjeve n varfri. Akciza megjithse progresive ka nj ndikim negativ n varfri. Rreth 29 pr qind e ekonomive familjare u varfruan dhe lvizn tek t ardhurat e disponueshme pr konsum (pas pagimit t taksave indirekte) n 4 dollar n dit kurse 8 pr qind ran n 2.5 dollar n dit vlerson studimi./Monitor
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Vendi u varferua nga ngritjet e taksave ne pergjithesi,dhe mbase edhe nga mos zbatimi i takses progresive.

  Si progresive pati vetem qe taksa u rrit me teper per te varferit. Megjithate taksa e sheshte e PD ne nje vend si Shqiperia ishte nje marrezi.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Pd-ja ka bere shume marrezira, po ne cilin vend normal ka bere hajer taksa progresive si e konceptonte Rama?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Pd-ja ka bere shume marrezira, po ne cilin vend normal ka bere hajer taksa progresive si e konceptonte Rama?

  Taksa progresive qe pak a shume duhet te kete kuptimin qe kush fiton me shume duhet te paguaj me shume eshte e drejte si koncept ekonomik,se jo vetem qe tregon nje drejtesi ne sistemin ekonomik por ndihmon edhe ekonomine te eci perpara. Ne kete kuptim nje takse e sheshte apo e barabarte per te gjithe eshte nje budallik ta krahasosh me nje takse progresive.

  Taksa progresive e Rames qe me teper per te ngritur taksat e te gjitheve. U rriten me shume taksat e shteses se mesme a te varfer se sa taksat e shtreses se pasur. Ishte progresive,por eshte progresivitet nga krahu i kundert,i gabuar. Ulja a heqja e takses per ata qe ndertojne kulla tregon qe Rama si sistem zbatoi taksen "pervesive" jo progresive.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Taksa progresive aq me teper per ekonomine shqiptare, kufizon shtresen te ashtuquajtur e mesme (me rroge mujore qe i kalon diku tek 600-700mije leke). Ka efekt demotivues per ata qe kane rroge te larte dhe per me teper aplikohet njelloj per te gjitha moshat.
  Pastaj fakti qe do shtet ka te drejten t’i ndaj shtresat sipas kalkulimeve te veta e bene akoma me komplekse zbatimin e gjere te saj. Sepse ka raste qe kjo taks aplikohet per individin dhe raste kur aplikohet ne baze te te ardhurave te gjithe familjes. Po ta vesh re kudo ku eshte aplikuar, ka nxitur ekonomine informale.
  Dhe qe te kthehemi ne rajonin tone, ku kemi taksat me te larta per biznesin, kjo takse s’dha asnje rezultat, sepse nuk arritem te thithim asnje investim te huaj, ZERO...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Taksa progresive aq me teper per ekonomine shqiptare, kufizon shtresen te ashtuquajtur e mesme (me rroge mujore qe i kalon diku tek 600-700mije leke). Ka efekt demotivues per ata qe kane rroge te larte dhe per me teper aplikohet njelloj per te gjitha moshat.
  Pastaj fakti qe do shtet ka te drejten ti ndaj shtresat sipas kalkulimeve te veta e bene akoma me komplekse zbatimin e gjere te saj. Sepse ka raste qe kjo taks aplikohet per individin dhe raste kur aplikohet ne baze te te ardhurave te gjithe familjes. Po ta vesh re kudo ku eshte aplikuar, ka nxitur ekonomine informale.
  Dhe qe te kthehemi ne rajonin tone, ku kemi taksat me te larta per biznesin, kjo takse sdha asnje rezultat, sepse nuk arritem te thithim asnje investim te huaj, ZERO...

  Cila eshte zgjidhja sipas teje?.

  Ekonomia ka qene e mbeshtetur nga Emigracioni, qe nga renja e Diktatures.
  Sistem Bordello ekonomik, qe do te thote, Baktainjte dhe Mashtruesit perfituan duke rritur pasuri.

  Investitore si puna e Fazlliit qe bleu Porto Palermon me 1 Euro meter katrori ,ku asnje vend pune nuk u hap, ndersa Shqiptaret paguajne nga 500-1000 Euro per meter katror per te blere Banesa?!


  Taksat nuk po funksonojne sepse nuk kemi (a skemi patur) nje ekonomi te mirefillte, apo stabel.

  Taksa progresive ka sens, pothuajse e gjithe bota e civilizuar e aplikon si sistem.

  A funksionon pe Shqiperine?


  Ne Shiperi duhete ngrihet Paga minimale bashke me inflacionin, dhe te kontrollohet si duhet biznesi privat.

  Investitoret e huaj nuk tremben nga taksat qe nuk investojne ne Shqiperi zoterote, por nga mungesa e stabilitetit politik.

  Ndryshimet e shpeshta dhe te medha e shqetesojne markaten boterore si dhe bizneset.
  Keto kerkojne stabilitet, qe edhe po pati ndryshim, te behet gradual.


  Infrastruktura e Shqiperise eshte cope cope, si ajo energjitike e ujit dhe e rrugeve.

  Nuk ka rrjedhshmeri.


  Atehere, 'te bejme?

  Te paguajme taksa sipas qefit tone?
  Sipas rroges?
  Apo, me mire asgje fare?

  Varferine e solli ky pushtet i sotem?

  .Ne jemi me te varfer nga mendja se nga xhepat, dhe kjo eshte arsyeja e gjendjes sone se mjerueshme!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Taksa progresive aq me teper per ekonomine shqiptare, kufizon shtresen te ashtuquajtur e mesme (me rroge mujore qe i kalon diku tek 600-700mije leke). Ka efekt demotivues per ata qe kane rroge te larte dhe per me teper aplikohet njelloj per te gjitha moshat.
  Pastaj fakti qe do shtet ka te drejten t’i ndaj shtresat sipas kalkulimeve te veta e bene akoma me komplekse zbatimin e gjere te saj. Sepse ka raste qe kjo taks aplikohet per individin dhe raste kur aplikohet ne baze te te ardhurave te gjithe familjes. Po ta vesh re kudo ku eshte aplikuar, ka nxitur ekonomine informale.
  Dhe qe te kthehemi ne rajonin tone, ku kemi taksat me te larta per biznesin, kjo takse s’dha asnje rezultat, sepse nuk arritem te thithim asnje investim te huaj, ZERO...
  Po te kishe nje takse progresive (flas mbi fitimin) nuk do kishe kete ekonomi feudale qe ke sot. Mbase nuk do kishe nje ekonomi te vertete kapitaliste por do kishe te pakten nje ekonomi qe do kishte nje sens drejtesie "distribuitive". Nje takse progresive ben qe nje investitor te shikohet si nje investor (sepse do paguaj taksen e fitimit),ndersa taksa e sheshte sherben vetem per hajdutet.

  Nuk e di se si jane taksat e bisnesit,por imagjinoj qe ne Shqiperi nuk eshte problem taksa e larte se sa mospagimi i taksave.

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Po te kishe nje takse progresive (flas mbi fitimin) nuk do kishe kete ekonomi feudale qe ke sot. Mbase nuk do kishe nje ekonomi te vertete kapitaliste por do kishe te pakten nje ekonomi qe do kishte nje sens drejtesie "distribuitive". Nje takse progresive ben qe nje investitor te shikohet si nje investor (sepse do paguaj taksen e fitimit),ndersa taksa e sheshte sherben vetem per hajdutet.

  Nuk e di se si jane taksat e bisnesit,por imagjinoj qe ne Shqiperi nuk eshte problem taksa e larte se sa mospagimi i taksave.

  Ne parim qendrojne keto qe thua, po dyshoj se ne praktike alojne.
  Sepse si ta thashe aplikimi i takses progresive eshte pak komplekse. Qe do te thote se nevojiten studime e analiza serioze perpara se te percaktojme shifrat. Kerkohet nje simbioze e tere midis paleve, ministrise se punes (qe Rama e ka zhdukur) me drejtorite perkatese, shoqatat e ndryshme, sindikatat etj etj. Mirepo jemi te dy koshient qe edhe sikur te marresh gjermane e danez qe ta kryejne kete proes tek ne, vendi qe ska zgjidhur akoma eshtjen e pronave (pa vajtur me larg), nuk garanton asnje sukses! Imagjino pastaj sikur gjithe kete analize ta beje Rama me te tijet, qe gezohen per rritjen ekonomike apo qe akoma skane mesuar te shperndajne te ardhurat, imagjinoje vete se budallik te rradhes do katranosnin.
  Le ta zejme se e beme nje analize te hajrit, a ka dobi per vendin?
  Kur shikon nivelin shume te larte te papunesise, vetvetiu kjo takse do godasi shtresen e mesme.
  Qe do te thote ne kushtet aktuale te nje ekonomie ne depresion, atij shqiptarit qe e ka 600mije rrogen ti e kufizon me taksen progresive. a do beje perpara me te ardhurat kjo shtrese, te paguaje kredin e shpise dhe makines, faturat, shkollen e femijeve e me rradhe kostot e tjera te jeteses?! Sepse po flasim per shtresen e mesme, ku qellimi nuk eshte vetem te ushqehet, por dhe ta shijoje ndopak jeten. Edhe me te drejte pastaj ata emigrojne kur ne i shtojme edhe nje barre tjeter fiskale.

  Por edhe bizneset ne tregun global, nuk e kane aspak te veshtire te levizin kapitalet (sikunder e kane bere shume te tilla), per shkak te taksave me te larta qe kemi vendosur ne rajon...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Cila eshte zgjidhja sipas teje?.

  Ekonomia ka qene e mbeshtetur nga Emigracioni, qe nga renja e Diktatures.
  Sistem Bordello ekonomik, qe do te thote, Baktainjte dhe Mashtruesit perfituan duke rritur pasuri.

  Investitore si puna e Fazlliit qe bleu Porto Palermon me 1 Euro meter katrori ,ku asnje vend pune nuk u hap, ndersa Shqiptaret paguajne nga 500-1000 Euro per meter katror per te blere Banesa?!


  Taksat nuk po funksonojne sepse nuk kemi (a skemi patur) nje ekonomi te mirefillte, apo stabel.

  Taksa progresive ka sens, pothuajse e gjithe bota e civilizuar e aplikon si sistem.

  A funksionon pe Shqiperine?


  Ne Shiperi duhete ngrihet Paga minimale bashke me inflacionin, dhe te kontrollohet si duhet biznesi privat.

  Investitoret e huaj nuk tremben nga taksat qe nuk investojne ne Shqiperi zoterote, por nga mungesa e stabilitetit politik.

  Ndryshimet e shpeshta dhe te medha e shqetesojne markaten boterore si dhe bizneset.
  Keto kerkojne stabilitet, qe edhe po pati ndryshim, te behet gradual.


  Infrastruktura e Shqiperise eshte cope cope, si ajo energjitike e ujit dhe e rrugeve.

  Nuk ka rrjedhshmeri.


  Atehere, 'te bejme?

  Te paguajme taksa sipas qefit tone?
  Sipas rroges?
  Apo, me mire asgje fare?

  Varferine e solli ky pushtet i sotem?

  .Ne jemi me te varfer nga mendja se nga xhepat, dhe kjo eshte arsyeja e gjendjes sone se mjerueshme!

  O shoku te paska ngel ora mbrapa. Kurdise here pas here!

  Sa per kulture debati, Franca ishte vendi fundit qe aplikoi ne gjysmen e mandatit taksen progresive. Jo vetem qe nuk dha rezultat por shume kapitale u larguan nga Franca. Nota benne, kapitale te konsiderueshme per nje vend si Franca!!!!

  Dhe per te qendruar tek e njejta llogjike, sot edhe fasoneria eshte shperngulur nga Kina per tek zezaket e afrikes.
  Si mendon ti, qe ka stabilitet politik ne Burkina Faso, Togo, Zimbabve etj etj?

  Prandaj mos e pasuro shume mendjen me filmat e Robin Hudit, se flet perarte pastaj...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 22-03-2018 m 19:34
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Ne parim qendrojne keto qe thua, po dyshoj se ne praktike alojne.
  Sepse si ta thashe aplikimi i takses progresive eshte pak komplekse. Qe do te thote se nevojiten studime e analiza serioze perpara se te percaktojme shifrat. Kerkohet nje simbioze e tere midis paleve, ministrise se punes (qe Rama e ka zhdukur) me drejtorite perkatese, shoqatat e ndryshme, sindikatat etj etj. Mirepo jemi te dy koshient qe edhe sikur te marresh gjermane e danez qe ta kryejne kete proes tek ne, vendi qe s’ka zgjidhur akoma eshtjen e pronave (pa vajtur me larg), nuk garanton asnje sukses! Imagjino pastaj sikur gjithe kete analize ta beje Rama me te tijet, qe gezohen per rritjen ekonomike apo qe akoma s’kane mesuar te shperndajne te ardhurat, imagjinoje vete se ’budallik te rradhes do katranosnin.
  Le ta zejme se e beme nje analize te hajrit, a ka dobi per vendin?
  Kur shikon nivelin shume te larte te papunesise, vetvetiu kjo takse do godasi shtresen e mesme.
  Qe do te thote ne kushtet aktuale te nje ekonomie ne depresion, atij shqiptarit qe e ka 600mije rrogen t’i e kufizon me taksen progresive. a do beje perpara me te ardhurat kjo shtrese, te paguaje kredin e shpise dhe makines, faturat, shkollen e femijeve e me rradhe kostot e tjera te jeteses?! Sepse po flasim per shtresen e mesme, ku qellimi nuk eshte vetem te ushqehet, por dhe ta shijoje ndopak jeten. Edhe me te drejte pastaj ata emigrojne kur ne i shtojme edhe nje barre tjeter fiskale.

  Por edhe bizneset ne tregun global, nuk e kane aspak te veshtire te levizin kapitalet (sikunder e kane bere shume te tilla), per shkak te taksave me te larta qe kemi vendosur ne rajon...
  Natyrisht qe mbledhja e takses progresive eshte me e veshtire per vet faktin se eshte takse e diferencuar,nga krahu tjeter ka nje lehtesi sepse eshte takse qe i perket nje grupi ne shoqeri a bisnesi qe eshte shume i vogel. Te gjitha qendrojne qe ne Shqiperi eshte e veshtire do lloj diskutimi ekonomik,qe nga gjerat me elementare si pronat etj etj.

  Taksa progresive ne qofte se aplikohet ndihmon shtresen e mesme sepse shperndan kapitalin,e mer aty ky kapital ka fitimin qe eshte shtresa e larte. Vetem taksa progresive ndalon monopolin,ndalon ate qe te pasurohen vetem pak veta,gjithmon e me shume,dhe te varferit te varferohen gjithmon e me shume.

  Ti imagjino sikur sot per ata qe do ndertojne kullat ne Tirane,qe po jep Rama, te kishe nje takse progresive shume te larte,edhe nga populli do shikoheshin ne menyre tjeter,sepse do thuhej vertet ndertojne kullat por do paguajne kaq "X taksa",si ne ndertim dhe si ne shitje a fitim, qe shkojne ne sherbim te popullit. Plus qe investitori do kishte dhe nje risk te lart falimentimi qe duhet te egzistoje ne do ekonomi kapitaliste.


  Megjithate,per ti dhene nje "koncept" takses progresive, para disa vjetesh,me beri pershtypje se lexova qe ne Finlande me duket,nje automobilist kishte paguar nje gjobe kundavajtjeje automobilistike (per shpejtesine e larte) qe ishte 100.000 mije dollare,sepse kishte te ardhura te larta ...Pra ne disa vende edhe gjobat vendosen ne menyre progresive,dhe qe eshte e drejte ....
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 22-03-2018 m 21:50

 11. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Natyrisht qe mbledhja e takses progresive eshte me e veshtire per vet faktin se eshte takse e diferencuar,nga krahu tjeter ka nje lehtesi sepse eshte takse qe i perket nje grupi ne shoqeri a bisnesi qe eshte shume i vogel. Te gjitha qendrojne qe ne Shqiperi eshte e veshtire do lloj diskutimi ekonomik,qe nga gjerat me elementare si pronat etj etj.

  Taksa progresive ne qofte se aplikohet ndihmon shtresen e mesme sepse shperndan kapitalin,e mer aty ky kapital ka fitimin qe eshte shtresa e larte. Vetem taksa progresive ndalon monopolin,ndalon ate qe te pasurohen vetem pak veta,gjithmon e me shume,dhe te varferit te varferohen gjithmon e me shume.

  Ti imagjino sikur sot per ata qe do ndertojne kullat ne Tirane,qe po jep Rama, te kishe nje takse progresive shume te larte,edhe nga populli do shikoheshin ne menyre tjeter,sepse do thuhej vertet ndertojne kullat por do paguajne kaq "X taksa",si ne ndertim dhe si ne shitje a fitim, qe shkojne ne sherbim te popullit. Plus qe investitori do kishte dhe nje risk te lart falimentimi qe duhet te egzistoje ne do ekonomi kapitaliste.


  Megjithate,per ti dhene nje "koncept" takses progresive, para disa vjetesh,me beri pershtypje se lexova qe ne Finlande me duket,nje automobilist kishte paguar nje gjobe kundavajtjeje automobilistike (per shpejtesine e larte) qe ishte 100.000 mije dollare,sepse kishte te ardhura te larta ...Pra ne disa vende edhe gjobat vendosen ne menyre progresive,dhe qe eshte e drejte ....
  Kur Rama propozoi taksen progresive debati qendronte tek bizneset. Ndaj Rama deri diku me te drejte tha do ti kufizojme fillimisht bizneset. Qe do thote me numrin e larte te papunesise ne Shqiperi i binte qe kjo takse te godiste shtresen e mesme.
  Pra edhe nese arrihet tek mbledhja e takses ti akoma nuk je i qarte se ne cilen grup-moshe, fshat apo qytet, ia vlen ta vjelesh kete takse.
  Eshte nje diskutim qe ska ngjitur thuajse ne asnje vend te BE-se. Atje jane me mijera koorparata qe edhe per 1% me pak takse, regjistrohen neper parajsa fiskale. Keshtu funksionon sot kapitalizmi ne boten tone globale, nuk ke mundesi ti imponosh kosto ekstra..
  Por qe te kthehemi ne fshatin tone lokal, Rama iu merr varfanjakeve taksa mbi taksat, per tja shperndare pastaj 4-5 individeve qe kane 20 e ca vjet qe si paguajne asgje mbrapshte shtetit, dhe e quajne veten oligarke...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Kur Rama propozoi taksen progresive debati qendronte tek bizneset. Ndaj Rama deri diku me te drejte tha do ti kufizojme fillimisht bizneset. Qe do thote me numrin e larte te papunesise ne Shqiperi i binte qe kjo takse te godiste shtresen e mesme.
  Pra edhe nese arrihet tek mbledhja e takses ti akoma nuk je i qarte se ne cilen grup-moshe, fshat apo qytet, ia vlen ta vjelesh kete takse.
  Eshte nje diskutim qe ska ngjitur thuajse ne asnje vend te BE-se. Atje jane me mijera koorparata qe edhe per 1% me pak takse, regjistrohen neper parajsa fiskale. Keshtu funksionon sot kapitalizmi ne boten tone globale, nuk ke mundesi ti imponosh kosto ekstra..
  Por qe te kthehemi ne fshatin tone lokal, Rama iu merr varfanjakeve taksa mbi taksat, per tja shperndare pastaj 4-5 individeve qe kane 20 e ca vjet qe si paguajne asgje mbrapshte shtetit, dhe e quajne veten oligarke...

  Rama nuk ka vene asnje takse te vertete progresive,sepse nuk ke asnje oligarg qe te ankohet nga taksat apo ndonje oligark qe ti jete ulur fitimi. Rama ka shtuar taksat per te gjithe,nga shtresa e mesme e poshte, dhe me aksion po mbledh taksat si korendin e ujin . Pra taksa e Rames vetem progresive nuk mundet te quhet ose eshte progresive e kundert.
  E drejte qe kapitali shikon leverdin e fitimit por shtetet sikur te vendosin nje takse te sheshte falimentojne te gjitha.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  O shoku te paska ngel ora mbrapa. Kurdise here pas here!

  Sa per kulture debati, Franca ishte vendi fundit qe aplikoi ne gjysmen e mandatit taksen progresive. Jo vetem qe nuk dha rezultat por shume kapitale u larguan nga Franca. Nota benne, kapitale te konsiderueshme per nje vend si Franca!!!!

  Dhe per te qendruar tek e njejta llogjike, sot edhe fasoneria eshte shperngulur nga Kina per tek zezaket e afrikes.
  Si mendon ti, qe ka stabilitet politik ne Burkina Faso, Togo, Zimbabve etj etj?

  Prandaj mos e pasuro shume mendjen me filmat e Robin Hudit, se flet perarte pastaj...

  Perse merr Francen si shembull?

  Franca beri polin me ekstrem, ku:
  Personat se fitonin mbi 1 milion Euro duhet te paguanin 75% te shumes me takse.

  Takse progresive ka:
  Britania
  Gjermania
  Te gjitha vendet Skandinave
  Franca


  Permende Francen, Franca ka ekonomine e dyte-trete me te forte me KE, dhe eshte pjesetare e G7.

  Shoku, ti flet sipas propagandes partiake, si te ka mesuar Partia!
  Ate linje mban, e kam vene re, Servilizem Absolut!
  Pionier i rregullt!

  Asgje nuk i beri Frances, ata qe iken ishin personat qe nuk paguanin spo sdonin te paguanin taksa.
  Nje nga ata, ishte dhe Gerard Depardieu, aktori Francez.

  Franca vjen pas Gjermanise sot ne Europe.
  Britania po vuan nga Brexit.

  Pra, dhe nga mdryshimi qe beri Hollande ne Taksa, perseri Franca u rrit ne nivel.

  Nuk e di sesa i informuar je persa i perket Takses Progresive, por, leri pamfletat partiake, dhe lexo pak per ekonomite boterore!

  O mik, Kina?!
  'hyn Kina ketu?!

  Kina ne Afrike nuk ka shkuar per Masoneri, por per shfrytezimin mineraleve dhe pasurive te tjera nentokesore or mik!

  Masonerine e mban ne Kine vete, sepse i duhem taksa dhe punetore.

  More ku je?

  Pyetja ime per ty ishte:

  Cila pra sipas teje eshte zgjidhja per Shqipetaret?


  Na ndrio pak.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 23-03-2018 m 08:53

 14. #14
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Perse merr Francen si shembull?

  Franca beri polin me ekstrem, ku:
  Personat se fitonin mbi 1 milion Euro duhet te paguanin 75% te shumes me takse.

  Takse progresive ka:
  Britania
  Gjermania
  Te gjitha vendet Skandinave
  Franca


  Permende Francen, Franca ka ekonomine e dyte-trete me te forte me KE, dhe eshte pjesetare e G7.

  Shoku, ti flet sipas propagandes partiake, si te ka mesuar Partia!
  Ate linje mban, e kam vene re, Servilizem Absolut!
  Pionier i rregullt!

  Asgje nuk i beri Frances, ata qe iken ishin personat qe nuk paguanin spo sdonin te paguanin taksa.
  Nje nga ata, ishte dhe Gerard Depardieu, aktori Francez.

  Franca vjen pas Gjermanise sot ne Europe.
  Britania po vuan nga Brexit.

  Pra, dhe nga mdryshimi qe beri Hollande ne Taksa, perseri Franca u rrit ne nivel.

  Nuk e di sesa i informuar je persa i perket Takses Progresive, por, leri pamfletat partiake, dhe lexo pak per ekonomite boterore!

  O mik, Kina?!
  'hyn Kina ketu?!

  Kina ne Afrike nuk ka shkuar per Masoneri, por per shfrytezimin mineraleve dhe pasurive te tjera nentokesore or mik!

  Masonerine e mban ne Kine vete, sepse i duhem taksa dhe punetore.

  More ku je?

  Pyetja ime per ty ishte:

  Cila pra sipas teje eshte zgjidhja per Shqipetaret?


  Na ndrio pak.
  Shyqyr zotit s’ me ka ndriu kurre partia e as marrezia si puna jote.
  Nuk aplikohet ne konceptin bazik taksa progresive ne asnje nga vendet qe permende por thjeshte 40-50% taksa mbi rrogen mujore te do individi sipas do kategorie. Perendimi perdor sot me teper nje mikstim midis proporcionales dhe progresives duke e aplikuar per shtresa dhe kategori te ndryshme ne forma te ndryshme. Kjo shoqeruar me kontribucione fiskale do vit sipas te ardhurave (qe kalkulohet ne baze te gjendjes civile, pasurive te patundshme, taksave, te ardhurave shtese, aktivitetit qe ushtron etj etj).
  Se dyti, nga Franca nuk u larguan ata qe nuk paguanin taksa, sepse eshte e pamundur t’i shmangesh atyre ne vendet perendimore, por larguan kapitalet e tyre koorporata te rendesishme.
  Dhe se treti te fola per fasoneri e jo per masoneri, jane dy gjera komplet te ndryshme. Dhe spostimi i fasonerise nga Kina ne Afrike, qe kontrollohet nga perendimoret, eshte bere per shkak te krahut akoma me te lire te punes. Nuk ka aspak lidhje me pasurite minerale, qe europa perendimore i vjel per me shume se nje shekull dhe as me pasurite nentokesore.
  Qe ta kesh edhe ti pak me te qarte, aty ku zbulohen pasuri nentokesore si gazi apo nafta, te paret qe afrohen jane koorporatat amerikane dhe ato ruse. Pastaj gradualisht aksionere britanik, kanadez, francez, etj etj.. Kina as nuk hyne fare ne kete liste!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 23-03-2018 m 10:55
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 15. #15
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,161
  Faleminderit
  152
  105 falenderime n 93 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Vetem punesimi eshte zgjidhja e hallit te shqiptareve se cdo shtet paguan taksa madje taksa te larte gjithmone ne baze te pageses qe kane.
  Silence is golden.

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Taksat e 'Rilindjes', si u varfruan me shpejtsi 29% e familjeve shqiptare

  Problemi i shqiptareve eshte se i besuan qeverisjen e vendit nje njeriu injorant dhe te djallezuar. Ne mendjen e Edi Rames "taksa progressive" eshte kostoja qe qytetaret e atij vendi duhet te paguajne si shperblim per te gjithe militantet/njerezit e tij te besuar partiake per korrupsion. Votove per Edi Ramen? Ke te drejte te zesh nje pune ne shtet, e te vjedhesh e besh korrupsion me fondet publike si shperblim per sherbimin ndaj Partise e Edi Rames.

  Kurse Edi Rama vete dhe njerezit e afert te tij, duan te perdorin pushtetin, per ta kthyer Shqiperine ne parajsen e krimit, trafikut te droges. Partiaket ushqehen me taksat progresive qe qytetaret e varfer te atij vendi paguajne. Kurse Edi Rama, Tahiret e kompani ushqehen me parate e hashashit, kokaines, pislleqeve qe ata bejne ne ate vend.

  Problemi i vetem me kete skeme eshte se:

  1. Shqiptaret po e braktisin ate vend ne turme, duke ulur ndjeshem numrin e taksapaguesve, ose sic i quan Edi Rama dhe shoket e tij: "fakirat". Te paret qe do te ikin nga ai vend jane njerezit me mend e me leke te bere ne rruge te ndershme.

  2. Nje qeveri e Republike e kapur nga krimi e kriminelet nuk e ka te gjate se mund te mashtroje partneret tane nderkombetare vetem per pa kohe. Dhe Edi Rames dhe 100 hajduteve e krimineleve te tij u ka dale tashme boja.

  Pyetja e vetme per "fakirat" e Edi Rames eshte:

  - Edhe sa kohe do te duroni kete kupole mafioze t'iu qeverise si skllever dhe t'iu vjedhi familjeve tuaja te ardhmen ne ate vend?!

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •