Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Aktort dhe regjisort, t ndar mes tyre n lidhje me faktin nse duhet ndrtuar nj teatr i ri apo duhet ruajtur i vjetri, nuk jan gj tjetr vese marioneta t nj shfaqeje q sht projektuar gjetk: n zyrat e Edi Rams, ku po ndahen llokmat e fundit t vjedhjes s tokave publike t kryeqytetit.

  Po ti rikthehesh historis se si u ringjall ideja e shkatrrimit t godins s dikurshme t dopolavoros, mashtrimet i kan ln vendin njra- tjetrs.

  Fillimisht u tha se trupa e teatrit do t zhvendoset drejt salls Turbina sepse, pas disa rregullimeve, n salln e vjetr do t luajn edhe artistt e Teatrit t Operas dhe Baletit. M pas, i paturpshm si di t jet vetm ai n mashtrim, Erion Veliaj, nxorri teorin se godina aktuale e TK, prmban lnd q shkaktojn kancer. Pastaj u tha se teatri do t prishet pr tu ngritur nj i ri. Por kur protesta mori prmasa dhe reagimi publik filloi t ndihej, ministrja e Kulturs u betua prpara aktorve se nuk ka nj projekt pr godin t re. Ose ajo gnjeu hapur, ose kt e bri kreu i bashkis s Tirans, i cili vetm nj jav m pas, u tregoi disa aktorve skicat e godins s re duke i siguruar se ajo nuk do t ishte posht nj kulle.

  Nuk kaloi shume koh dhe Edi Rama doli n krah t arkitektit danez Bjorke Ingels pr t prezantuar maketin e godins s re, t ciln shum specialist e konsideruan si nj plagjatur t studios ukrahinase Forma, q kishte konkurruar me kt projekt n Koren e Jugut.

  A tregonte kjo plagjatur se kemi t bjm me nj zgjidhje t aty pr atyshme, sa pr ti hedhur hi syve publikut? Pse nga ky teatr i ri u shfaq vetm pamja e jashtme, pa sallat dhe mjediset ndihmse? A nuk jan ato t parat q do duhej t siguronin aktort, dhe jo vetm, pr nj institucion t vrtet artistik? Me konkurs u vendos q teatrin e ri do ta projektonte Bjorke Ingels? A u b gar pr kt?

  T gjitha kto pikpyetje t mbetura pa prgjigje dhe ato mashtrime q i lan vendin njra- tjetrs, t krijojn sigurin se puna e teatrit ishte vetm loja. Se nn fasadn e betejs pr t, ka pasur nj tjetr preokupim: si do t zaptohej toka publike q gjendet pas tij pr t ndrtuar n at zon me fitime marramendse.

  Dhe llogaria sht e thjesht : Teatri do t zr afrsisht 3 mij metra katror ndrtim. 4 mij metra t tjer do ti falen ndrtuesve privat q do t ngren dhe godinn e teatrit. Prpos pjess q dikur i takonte oborit t teatrit, atyre do ti jepen edhe 2.500 metra katror truall publik. Kshtu, sipas nj llogarie q kishte br TPZ.al, ndrtuesi, nj klient i Rams dhe Veliajt q ka marr pjes edhe n vepra t tjera publike n Tiran, do t prfitoj 5.300 m2 tok ndrtimi, ku do t ngrihen 7 kulla deri n 23 kate, me nj siprfaqe prej 55 mij m2 dhe me nj biznes, kostoja e t cilit arrin deri n 140 milion euro.

  Emri: 0CFDF1DC-A26F-4FAB-9249-F5046DE45EC8.jpg

Shikime: 335

Madhsia: 76.9 KB

  Pikrisht se gropa kt radh sht shum e madhe dhe e thell, n prezantimin e Teatrit t Ri, Rama tha si npr dhmb se ky operacion financiar do t kaloj me nj ligj t veant n Kuvend.

  Pra ligji do t bhet n emr t teatrit, pr t prligjur kt vjedhje dhe parat do ti fus n xhepa tjetrkush.

  Nse prioritet, ashtu sikurse thuhet, do t qe gjetja e nj mnyre pr t ngritur nj Teatr Kombtar serioz (pavarsisht debatit a duhet prishur i vjetri apo jo) logjika duhet t kishte qen tjetr. Shteti do t kishte ofruar at q ka, tokn publike, dhe do t kishte pritur se kush do t jepte ofertn m t mir pr t pasur kt miner floriri n mes t Tirans, kush ndrtonte nj teatr sa m dinjitoz dhe kush ofronte nj projekt me impakt sa m t mir mjedisor.

  Por n fakt ktu ka ndodhur e kundrta. Esht shmangur do lloj konkursi. Esht shuar do lloj gare. Jan caktuar projektuesit dhe prfituesit. Sepse qllimi i vrtet nuk ka qen teatri, por se si t prdoret ai pr t nxjer miliona nga toka e begat q e rrethon at.

  Prandaj kjo sht nj histori e pastr grabitjeje dhe sherri i aktorve pr godinn e re apo t vjetr, nuk sht vese nj shfaqe e provokuar marionetash.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kullat/ Vjedhja q fshihet pas betejs pr teatrin e ri

  Gazetarja ‘nxjerr zbuluar’ Veliajn: S’ka studim italian pr prishjen e Teatrit Kombtar, sht thjesht nj tem diplome nga studentt

  Debati pr shtjen e Teatrit t ri Kombtar vazhdon, ndrsa s fundi aktort jan grupuar n nj aleanc q kundrshton prishjen e godins ekzistuese. Gazetarja Matilda Terpollari shkruan n faqen e saj n Facebook, se studimi i italianve pr prishjen e godins ekzistuese, t cils i referohet kryebashkiaku i Tirans, n fakt sht nj pun diplome e studentve.

  “Studimi i profesorve italian, q kretari i Bashkis tha n “Opinion”, se u bazua pr prishjen e teatrit, n fakt sht pun diplome e disa studentve pr vitin shkollor 2007-2008 (shikoni foton) Megjithse pun diplome studentt n asnj faqe, t publikuar nga vet Bashkia, nuk thon se jan pr prishjen e godins, por pr RIPRDORIMIN e saj, ku madje nj ambient propozojn ta bjn muze. (shih foton). Ajo q nuk kuptoj sht se si mund t manipulohet dhe gnjehet publikisht kaq hapur”, shkuan Terpollari.

  Emri: E5907C47-E731-4188-B3AA-B849E16E591C.jpg

Shikime: 175

Madhsia: 30.4 KB

  Emri: BCCEDA67-33F6-4400-A7FA-FB59A1405B94.jpg

Shikime: 175

Madhsia: 22.8 KB

  Emri: 0223CFC4-2CE6-41B5-8502-920AA9CBA108.jpg

Shikime: 172

Madhsia: 35.5 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kullat/ Vjedhja q fshihet pas betejs pr teatrin e ri

  Projekti copy & paste i teatrit, nj histori hajdutsh dhe mashtruesish

  shtja e Teatrit Kombtar, e cila n fillim u duk thjesht si histori e zakonshme e arrogancs dhe e korrupsionit, e shtyr nga lakmia e pangopur pr betonizim e nj politikani, i cili u b i famshm pr formuln “nj pallat, nj vot”, tani po merr ngjyrat e groteskut.

  Sikurse Exit.al ka shkruar kto dit, projekti i paraqitur nga Edi Rama dhe Bjorke Ingels sht shum i ngjashm me projektin e prezantuar n 2011 n nj konkurs pr ndrtimin e nj teatri n Koren e Jugut nga studioja e famshme arkitekturore ukrainase Forma.

  Kjo gj vshtir se do t ndodhte nse projekti i ri do t’i ishte nnshtruar konkurrimit publik. Por nxitimi e fshehtsia dhe arroganca pr t vendosur do gj vet, uan n nj shaka t keqe pr Edi Ramn, q tani ndihet se ja kan hedhur ndrsa prballet me kundrshtimet e hapura t intelektualve dhe me nj projekt botrisht t turpruar si t vjedhur.

  Gjendja sht ironike: nj projekt i kopjuar (n shkelje t dukshme t t drejtave t autorit) pr t’u ndrtuar n shkelje t dukshme t planifikimit urban, me nj operacion financiar aspak transparent dhe aspak t volitshm, n dm t nj teatri sigurisht t vjetr por origjinal, pr t mirpritur aktivitetet m intelektuale t jets shoqrore shqiptare.

  Kjo sht nj histori simbol e Shqipris s Rams: pr t shuar paknaqsit e intelektualve shqiptar, e pr t justifikuar vjedhjen e prons publike dhe shkatrrimin e kujtess kolektive, t mundsuara nga parat e drogs, Udhheqsi Botror, Artisti Gjenial, iu drejtua vjedhjes intelektuale.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Kullat/ Vjedhja q fshihet pas betejs pr teatrin e ri

  Paraqiti Bujar Kapexhiu nje projekt ide per teatrin qe ishte fantastik (te pakten si fasade). Projekt qe mbante dhe teatrin egzisten por edhe qe e zmadhonte. Nje projekt fantastik nga ana e harmonis arkitekturore.

  Aty mire qe mendojne vetem per te vjedhur,por si nuk doli nje qeveritar qe te pakten edhe ne vjedhje te kete "gusto". E kan bere vjedhjen vetem shkaterrim.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Kryebashkiaku i Tirans, Erion Veliaj sht i ftuar sonte n emisionin e Sokol Balls n Vizion Plus. Por q n nisje t emisionit nuk e kurseu shfaqjen teatrale t radhs. Pr t treguar se ai sht shembulli i njeriut t puns, Erion Veliaj kishte hyr n studio me kpuc me balt. Sigurisht q kjo nuk ishte nj shprkujdesje e tij nga nxitimi , por sajes e paramenduar n kuadr t propagands q bn kryebashkiaku i Tirans. E veanta ksaj here ishte se n rol hyri edhe moderatori Sokol Balla, i cili gjoja si rastsisht e nis emisionin me Veliajn duke e pyetur pikrisht pr kpuct me balt. Nga ana tjetr Veliaj tha se nuk pati koh ti pastronte kpuct te grimi dhe m tej foli direkt pr mbjelljen e 100 mij pemve n Tiran. Po t ishim ende nn komunizm, me siguri q Veliaj do e kishte marr titullin Hero i Puns Socialiste.

  LAPSI.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Teatri i Veliajt, n rol edhe Sokol Balla

  Tragji-komedia me kete Lali Erin, eshte sesa me shume kthehet ne nje personazh qe dynjaja te talli t’rapin, aq me shume promovohet ne menyren me te kuruar nga media dhe tufen e madhe te gazetareve prane saj..
  Pastaj kur shikon kompozimin aktual politik qe fatkeqesisht e ben te pashmangshme deshiren e tij per tu bere kryeminister, kupton qe do na ikin dem edhe nja 2-3 dekada..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Teatri i Veliajt, n rol edhe Sokol Balla

  “Rama t ndiqet penalisht” Aktort t vendosur: S’do lejojm shembjen e teatrit  “Ta vm me shpatulla pas muri dhe ky duhet ndjekur penalisht, t shkoj n Gjykat si i pari kryeministr q thyen ligjin. Pra, ose do shkojm n Europ me ligje ose ne, po i gris kto faqe q i kemi kopjuar nga kushtetuta dhe themi “voila” (Ja shiko). Hajde kryeministr, bj far t duash.

  Ti tani je jo kryeministr, por ... (artistt nga mbrapa: Sknderbeu) Sknderbeu”. Kjo ishte thirrja e Rudi Sats, kryetar i Sindikats s Artistve dhe Punonjsve t TKOBAP, gjat dgjess me artist dhe qytetar pr t kundrshtuar shembjen e Teatrit Kombtar. Artistt jan mbledhur edhe kt t hn n ambientet e jashtme mes Teatrit Kombtar dhe atij Eksperimental.

  Ndrkoh q regjisori Bujar Kapexhiu i ka krkuar miqsisht kryeministri Rama q t trhiqet. “Po i drejtohem si piktor, si artist jo si kryeministr. Jo do t shembet, por germn s. S’do t shembet. Prandaj le ta thot, nj trheqje sht menuri, nj trheqje sht zemrgjersi nuk sht dobsi”, tha Bujar Kapexhiu.

  T hnn e kaluar artistt sfiduan kryeministrin me nj projekt ide t tyren me moton “Ndrto nj, ruaj dy”, ndrkoh sot me ta u solidarizuan dhe arkitektt Arben Bioku dhe Kreshnik Merxhani t cilt argumentuan domosdoshmrin e ruajtjes s trashgimis s Teatrit Kombtar.

  “sht thn shpesh q restaurimi sht shum her m i shtrenjt se sa ndrtimi nga fillim. Ky sht nj mit, nuk ekziston. Ne restaurojm do dit, objekte edhe m t vjetra se sa godina e TK dhe jemi n gjendje q teknikisht t’i zgjidhim t gjitha kto probleme”, tha arkitekti Merxhani.

  “Flitet q sht nj objekt i prkohshm, nuk e kam gjetur n asnj material t shkruar kt. Nuk sht i till. Boll t kujtojm nga se sht i prbr konstruksioni, sht i ndrtuar me kollona betorname, nuk bhet betornameja pr prkohshmri. Kam patur rastin t diskutoj me nj nga pedagogt t shquar t materialit t ndrtimit Fisnik Kadiu, m ka thn i kemi br analizat, jan n gjendje jashtzakonisht t mir sikur jan vn sot. N kt ambient nuk sht vn dor pr mirmbajtje, sht dashur pa nuk sht vn dor”, tha Bioku.

  N prfundim t takimit, i cili u zhvillua jasht ambienteve t Teatrit, midis atij Kombtar dhe Eksperimental, aktori Arben Derhemi u bri thirrje shqiptarve q t’i bashkohen betejs s tyre t hnn e ardhshme n orn 18:00.

  Shqiptarja

 8. #8
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Apeli / Vetm dhuna mund ta shptoj teatrin nga treshja Rama, Kumbaro, Veliaj

  Nga Mark Marku / Projekti mafioz pr shembjen e godins s Teatrit Kombtar ka kaluar n nj faz t re me publikimin nga Ministria e Kulturs Rinis dhe Sporteve t nj projektligji, i cili pritet t
  bj tjetrsimin e godins s Teatrit Kombtar dhe terrenit ku ai shtrihet nga pron publike n pron private. Sipas projektligjit, kjo pasuri publike do ti kalohet n pronsi subjektit
  privat Fusha shpk, i cili duke shembur edhe disa ndrtesa te tjera rreth Teatrit Kombtar, prfshi ktu edhe nj shtpi t vjetr tiranase t quajtur Sarajet, ndoshta nj nga objektet m me vler t trashgimis kulturore t kryeqytetit, do t ndrtoj nj kompleks kullash nn hijen e t cilave do t gjej edhe ndonj skut pr godinn e re t Teatrit Kombtar.
  Nuk do t jap ktu argumente se pse nj gj e till nuk duhet t ndodh, jo vetm se kt e kan br prej gati nj viti shum t tjer para meje: artist, shkrimtar, arkitekt dhe intelektual t fushave t ndryshme, por pr faktin e thjesht se m duket po aq marrzi sa shembja e Teatrit edhe argumentimi i mosshembjes. sht njlloj si ti thuash dikujt q do t vras nj njeri se nuk ka asnj argument pr ta br kt, sikur ti thuash nj njeriu q vjedh se nuk ka asnj arsye pr ta vjedhur gjn e dikujt, sikur ti thuash nj krimineli q bn nj krim se nuk ka asnj arsye pr krimin apo sikur ti argumentosh nj diktatori t mendur se nuk ka asnj arsye pr ta terrorizuar popullin e tij.

  Zot i madh, sa jam trishtuar teksa kam par artist t njohur duke i shpjeguar ministres Kumbaro dhe Kryeministrit Rama se pse nuk duhet shembur Teatri Kombtar pr t ndrtuar kulla, teksa kam dgjuar arkitekt t dgjuar q flisnin pr vlerat arkitekturore t godins s projektuar nga arkitekti i njohur italian, teksa kam ndjekur ligjrata pa fund pr nevojn e teatrove t tjer dhe jo pr shembjen e atyre q kemi, teksa kam dgjuar ata pak mbrojts t interesave publike q na kan ngelur t japin argumente pr mostjetrsimin e prons publike.
  Trishtim i madh, pikllim i madh, zemrim edhe m i madh teksa dgjoje nj kakofoni thirrjesh, lutjesh, krcnimesh, nj zallamahi e atyre q kemi, teksa kam dgjuar ata pak mbrojts t interesave publike q na kan ngelur t japin argumente pr mostjetrsimin e prons publike.
  Trishtim i madh, pikllim i madh, zemrim edhe m i madh teksa dgjoje nj kakofoni thirrjesh, lutjesh, krcnimesh, nj zallamahi Kumbaron dhe t mos e shembnin Teatrin Kombtar. Kur vjen puna n marrzi ksodore mendoj se nuk ka vend pr arsye dhe do tentativ ksodore sht bjerrje kohe. Un nuk mendoj se zoti Rama nuk e di se nuk duhet t shembet Teatri Kombtar pr t ndrtuar kulla, pasi ai besoj ka kaluar jo pak nga godina e Teatrit t Komedis n Paris, nj godin edhe m modeste pr nga pamja se ajo e Teatrit Kombtar kur ke parasysh se gjendet e rrethuar nga pallate grandioze mbretrore dhe prap qndron aty, pr inat t kullave, t ndrtuesve, t gjith batakinjve q do t donin ta zvendsonin me ndonj supermarket.
  Ministrja Kumbaro me aq sa e kam njohur, besoj se e di q t shembsh Teatrin Kombtar dhe tia japsh pr t ndrtuar kulla nj ndrtuesi sht thjesht nj krim, nj rrugari kulturore, nj bjerrje e vetdijes intelektuale, nj degradim moral e sdi far t them tjetr, pasi gjuha shqipe sht ende e varfr pr ti shnjuar laprdhi t tilla.
  Pr Veliajn nuk e di a sht i vetdijshm apo jo pr pasojat e ksaj q po bn, pasi futet tek ai lloj njerzish t pushtetit q ska as thelb, as prmbajtje, pr t jeta n tok sht pema q mbjell vet prpara kamers, e mira qytetare sht baras me urdhrat q nxjerr ai si kryebashkiak, dielli i njerzimit sht buzqeshja e tij para kamers dhe q ngatrron teatrin me propagandn e tij t prditshme.
  Veliaj sht sivllai i atij kryebashkiakut t Durrsit, q mendon se qytetrimi q ngre ai me betoniern e tij private sht ku e ku m lart se qytetrimi romak. Ata e din se po bjn nj krim kulturor, por as nuk duan tia din pr kt. Sepse ata jan n krye t nj pushteti mafioz, ose m sakt nj shteti t komanduar nga mafia dhe jan t detyruar ta bjn. Nuk e kan problem as kur gnjejn paturpsisht para artistve, as kur gnjejn para qytetarve, nuk kan frik as nga e shkuara, as nga e tashmja, as e nga e ardhmja.
  Ata thjesht po mendojn si ta realizojn nj gj t till, jan pragmatist t pushtetit e paras dhe po gjejn procedurat pr ta realizuar kt: projektligji sht zgjidhja. Me projektligj, turpin e
  ndajn me kolegt e tyre deputet dhe nn mburojn e tyre i shptojn edhe ndonj pasoje ligjore pr sot e pr nesr. Ata e din po bjn dhe skan as nj dyshim pr kt: n i lnt shoqria shqiptare, do ta bjn. Pikrisht pr kt them se artistt dhe t gjitha ata q e duan teatrin duhet ti ln publike dhe t bjn rezistenc, thjesht rezistenc me t gjitha format: me greva, me protesta qytetare dhe politike, t shtrihen para Parlamentit q deputett t mos kalojn pr ta votuar at ligj, t thrrasin qytetart dhe ta rrethojn Parlamentin q ata t mos ken ku t hyjn, nat e dit, sepse vetm kshtu mund t ket njfar mundsie q Rama, Kumbaro dhe Veliaj t trhiqen.
  Kshtu ndoshta do t bhen gjenerues t nj revolte kombtare pr teatrin, edhe pse teatri nuk jep buk, nuk jep pun, nuk jep begati pr qytetart. Vetm kshtu qytetart do ta kuptojn se nj qeveri q shemb Teatrin Kombtar, nesr mund t bj edhe mynxyra t tjera n kurriz t tyre dhe nuk ka t drejt t qndroj n pushtet as edhe nj minut. Pra, duhet prballje me keqbrsit, jo sqarim i tyre.
  /Panorama/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 9. #9
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,179
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Debati pr Teatrin, t gjith kundr Rams: Projekt mafioz q duhet ndalur

  Tentativa e qeveris dhe Bashkis Tiran pr t shembur godinn e Teatrit Kombtar, prmes nj ligji t posam i cili do t kaloj tinz n Kuvend me votat e mazhorancs, po gjen kundrshti t madhe jo vetm nga artistt, por edhe nga opinionistt n vend. Lapsi.al sjell prmbledhtazi qndrimet e Artan Fugs, Mark Markut, Agron Gjekmarkajt, Andi Bejtes dhe Mustafa Nanos. N shkrimin Teatri i turpit kombtar te Panorama, Mark Marku e cilson tipik mafioz projektin e qeveris. Ai thot se Rama dhe Kumbaro e din shum mir se shembja e godins s teatrit sht nj marrzi, teksa sjell shembullin e Teatrit t Komedis n Paris, nj godin modeste, q vazhdon t qndroj aty mes kullave t larta.

  T shembsh Teatrin Kombtar dhe tia japsh pr t ndrtuar kulla nj ndrtuesi sht thjesht nj krim, nj rrugari kulturore, nj bjerrje e vetdijes intelektuale, nj degradim moral e sdi far t them tjetr, pasi gjuha shqipe sht ende e varfr pr ti shnjuar laprdhi t tilla, thot Marku. Ndrsa pr kryebashkiakun Erion Veliaj, shprehet se ai hyn n at takm njerzish q ska as thelb, as prmbajtje dhe se jeta pr t sht pema q mbjell vet prpara kamers.

  Ata e din po bjn dhe skan as nj dyshim pr kt: n i lnt shoqria shqiptare, do ta bjn, shkruan Marku, teksa po bn thirrje pr rezistenc dhe rrethim t Parlamentit, n mnyr q deputett t mos ken nga t futen. Dhe nse qytetart nuk i mbshtesin, ather bhet e qart se kjo shoqri nuk e meriton Teatrin, le ta gzoj estradn qeveritare, e mbyll shkrimin Mark Marku.

  Pr Agron Gjekmarkajn kjo q po ndodh me Tetarin Kombtar sht nj tragjikomedi q po luhet n oborrin e asaj godine. Njsoj si Mark Marku, edhe Gjekmarkaj drejton gishtin nga kryeministri Edi Rama, ministrja Mirela Kumbaro dhe kryebashkiaku Erion Veliaj. Kta dy t fundit thot Gjekmarkaj, prgatitn projektligjin famkeq q i saldon ata n krah t interesave t Edi Rams dhe i vendos si askend tjetr kundr artistve, njerzve t kultures e kujdo q respekton dicka nga tradita e ktij vendi

  Edi Rama nuk ka fuqi ta mbaj mbi vete kt. Ai do ta ndaj kt prgjegjsi t turpshme me parlamentin duke i br t gjith, bashkfajtor! Edi Rames i intereson nomadizmi, nj vend pa kujtes, pa kritik q ti sundoj m leht shqiptart. Si mund t pretendosh integrimin ne Europe kur shemb t vetmin Teatr Kombtar?, thot Gjekmarkaj n analizn e tij t botuar te Panorama.

  Gjekmarkaj, prve reagimit qytetar krkon edhe politizim maksimpal t ksaj shtje prej opozits, pr ti dal n mbrojtje Teatrit Kombtar. Opozita duhet t mobilizoj qytetart. Ktu nuk kemi nj audiopergjim q pret ekspertiz, kemi nj grabitje, nj dhun t hapur e cila me vendosmri mund t ndalet, shprehet Gjekmarkaj.

  Profesor Artan Fuga, tentativn pr prishjen e Teatrit Kombtar e shikon n nj knd m t gjer sesa thjesht prishja e nj godine. Sipas tij, Teatri Kombtar si prmbajtje sht i marr fund pr shkaqe t ndryshme q ai i analizon n shkrimin me titull Shkallmimi i Teatrit: Psikanaliza e nj vetvrasje kolektive, botuar te Panorama. Fuga shkruan se radha e shkallmimit t ndrtess s teatrit, po vjen pasi jan shkatrruar nj sr vlerash paraprake.

  Ndrtesa e teatrit sht hallka e fundit simbolike e nj sistemi shkatrrues q na ka pllakosur ndr vite. Ndrtesa e teatrit sht rnia e fundit. Shkallmimi i fundit. Ra arti shqiptar, ra drama shqiptare, ra trupa e aktorve, ra kultura artistike e popullsis, ra qyteti duke u kthyer n fjetore e vend ndihmash sociale, ra arkitektura dhe vlerat e s kaluars, ra trashgimia kulturore. Tani duhet t bjer edhe ndrtesa e teatrit, sikurse bie nj kokrr moll pasi ke prer trungun e pems dhe degt q e mbanin, shkruan Fuga, duke theksuar se ndrtesa e teatrit paguan haraet e drams s teatrit, e teatrit si art skenik

  N vijim t analizs s tij, Fuga shikon nj urrejtje t politiks ndaj teatrit.

  Ndrtesa e teatrit trheq mbi vete inatin me teatrin, sepse arti skenik prodhon plastik individsh t adhuruar nga turmat. Inkoshienca e politikanit e do kt, t luaj vetm n skenat e vendit. Skena e mitingut t mos konkurrohet nga skena e tetarit, nga auditort, t mos brohoras tifozi futbollistin n fush. E gjitha do t ishte nj energji e ikur kot politikisht. Prandaj ka nj urrejtje simbolike q prplaset te muret e dobta t ndrtess s teatrit, e cila n fakt paguan inatin kolektiv politik kundr teatrit, vijon shkrimi i tij.

  E megjithat n fund ai tregohet optimist duke thn se pavarsisht t gjithave askush nuk do t jet n gjendje ta shkallmoj ndrtesn e teatrit. N dallim nga Marku dhe Gjekmarkaj, Fuga nuk bn thirrje pr rezistenc apo protesta.

  Un nuk besoj se ka nga ata q e prballojn fajsimin q sjell knaqsia e astit pr ta fshir nga fusha pamore dika q sjell trauma t paprballueshme. Me gisht do t shnohej kushdo q do ta ndrmerrte at akt jasht kontrollit t arsyes. Dhe n gjunj do t binte duke qar me lot, pa mundur m t riparonte at q u shkatrrua, pikrisht se ka ngjizur kombin dhe q simbolizon demokracin. At q me heshtjen, ndoshta me amiantin e vet, na tregon se kush jemi e nga se vuajm, prfundon Fuga.

  Gazetari Andi Bejtja, n shkrimin me titull Beteja pr teatrin, betej mes civilizimit dhe barbaris, botuar te Lapsi.al shkruan ndr t tjera se rezistenca pr t ndaluar prishjen e teatrit sht m shum sesa prishja apo rindrtimi i nj godine. Ai thot se kemi t bjm me nj betej midis civilizimit dhe barbaris.

  Sot, kjo betej, edhe pse deri tani ka pak njerz t prshfshir n t, sht nj betej historike dhe historia ka vetm dy an: o me civilizimin o me barbart. Sot Sqhipria nuk ka as t majt, as t djthat, as qendr, sot o je me civilizmin o je me barbarin. Mund ti shptosh gjykimit t historis sot, por askush nuk ka pr ti shptuar nesr. Sot ke vetm dy rrug pr t zgjedhur o t jesh qytetar o barbar, shkruan Bejtja.

  Mustafa Nano sht i mendimit q Rama e ka ndar mendjen pr ta uar deri n fund iden e tij pr shembjen e godins s teatrit dhe ndrtimin e dy kullave, por ai i sugjeron se duke e tepruar me skemn e partneritetit publik-privat, do t thyej qafn. Pr Nanon ideja e ndrtimit t nj teatri t ri sht trsisht jo transparente.

  E gjith kjo pun po bhet me ngut, si fshehurazi, si pr inat, si pr nj karshillk. Kshtu ka nisur qysh n krye t hers, qysh me lajmin se ndrtesa e Teatrit Kombtar do shembet e n vend t saj do ndrtohet nj tjetr. Pastaj erdhi konferenca pr shtypin q organizoi Kryeministri Rama, n t ciln publikut iu hodh syve nj projekt i Teatrit t ri. Nuk u mor vesh se nga mbiu ai projekt, pse ish br, pr sa koh q askush nuk e kish krkuar. Nuk u mor vesh se ku sht ai projekt, pasi askush nuk e ka par me sy, nse prjashtojm nj karabin q sht par npr portale, thot Nano n nj intervist pr Tema Tv, duke theksuar gjithashtu se deri m tani Edi Rama ska denjuar as t pres n nj takim protestuesit pr teatrin.

  Formn e PPP-ve, thot Nano, njerzit e perceptojn si nj ortakri ilegale mes qeveris e biznesit pr t br nj shprndarje t pilotuar t ca parave publike n duar private. Duke komentuar kullat q do t ngrihen n at zon, Nano shprehet se Rama krkon t mbetet n histori si krijuesi i nj qyteti tjetr, i nj monstre n fakt, sepse e till sht Tirana e krijuar prej tij, nj monstr, nj Frenkenshtein q t kall datn. Po ti shtojm ktij qyteti edhe shtat kullat, Frenkenshteini bhet edhe m i frikshm. sht qyteti m i shpifur n Europ

  Sa i prket rolit t Erion Veliajt, n shembjen e teatrit, Nano thot se ai i atashohet vullnetit t Rams. Verbazi. Me entuziazm, kur vjen puna tek vendimet e mdha. Sipas Nanos, Veliaj as q e on n mend ti kundrvihet Edi Rams. N dallim nga Gjekmarkaj q i bnte thirrje opozits ta politizonte kt shtje, Nano sht i mendimit se opozita mund t jet e prfshir kok e kmb n kt biznes dhe pr ta fshehur kt gj, bjn sikur jan t shqetsuar. Ai shton se qndrimet e opozits vetm sa kan br pis protestn e aktorve, duke mbajtur larg protests shum njerz.

  Nano bashkohet me Gjekmarkajn kur thot se kjo sht nj bm e madhe, prgjegjsin e s cils Rama nuk do ta mbaj vet, prandaj po e on ligjin n Kuvend. Ai shprehet i bindur q deputett e PS-s do ta votojn dhe se kjo sht tashm nj shtje e mbyllur.

  Vetm nj protest e madhe civile, qytetare, mund ta bj Ramn ta kthej mbrapsht vendimin e tij. Mirpo, nuk shoh q nj protest e till t ndodh. Ktu sht vrar njher e mir ideja e protests civile, shprehet Nano.

  LAPSI.al
  Silence is golden.

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Veliaj n rolin e kllounit nga regjisori Rama

  Edi Rama ka vendosur m n fund ti ngarkoj Erion Velis, dika nga fatura e kripur e rikandidimit pr Bashkin e Tirans. Pr disa dit me radh, kryebashkiaku sht shndrruar n nj klloun shtits q ka marr prsipr t negocioj pr t ardhmen e ndrtess s Teatrit Kombtar, ndrkoh q fati i saj sht vendosur shum m par. I bindur se kt shfaqje absurde nuk e luan dot askush m mir se sa Veliaj, (do njeri tjetr do t kishte nj fije skrupuj pr t ndrmarr nj fushat propagandistike pr dika q sht vendosur m par), Edi Rama sht trhequr vet nga prplasja me artistt duke nxjerr n fush t betejs dik q as nuk skuqet e as nuk zverdhet prej neveris s dgjesave publike fars.
  Protagonizmi i Velis n nj shtje q nuk ka lidhje fare m Bashkin e Tirans, q sht kryekput nj nism e qeveris dhe personalisht e kryministrit, prve aftsis s kryebashkiakut pr t qen i pandjeshm ndaj turpit, e ka edhe nj shpjegim tjetr. Rikandimi i tij pr nj mandat t dyt n krye t Tirans, e ka nj mim. Deri m sot, Erion Velija n rolin e lalit, ia ka dal t mos bhet pis nga aferat e kazanit t shumics. Lajmet e bujshme pr Saimir Tahirin, vllain e Fatmir Xhafs, skandalet e koncensioneve dhe aferave korruptive t qeveris, pasoheshin nga fytyra e qeshur e kryebashkiakut q mbillte pem apo shprndante trshr npr kopshte. Zhurma e madhe e skandaleve q Rama trhiqte mbi vete, i heshtn PPP e bashkis, lejet e dyshimta t ndrtimeve, akuzat pr vdekjen e Ardit Gjoklajt n Sharr, abuzimet me fondet publike t qytetit, etj. Lali Eri dukej sikur nuk ishte pjes e nj mazhorance t lodhur nga skandalet, por nj pol m vete q komunikonte direkt me qytetart. Veliaj madje ia doli t krijonte perceptimin q edhe lejet pr kullat gjigande q po ngrihen n Tiran, ishin vepr e Edi Rams dhe jo e vullnetit t tij.

  Dhe n fakt, ato sigurisht q jan vendimarrje direkte e kryeministrit, ashtu si jan edhe kullat q do t ngrihen pas shpins s Teatrit Kombtar. Por kt her, Erion Veliaj sht detyruar t dal pr ti mbrojtur publikisht ato. Nse Edi Rama nuk ka forc t mos e rikandidoj Velin, ai ka vendosur q ktij rikandidimi ti jap nj kosto q kryebashkiaku duhet ta paguaj vet. Dhe kshtu, pr nj projekt t vendosur kryekput nga kryeministri, ky i fundit e ka detyruar kryebashkiakun t dal n sken pr tu prballur vet me opinionin publik. Si Edi Rama, si ministrja e Kulturs (e cila nuk thot asnj fjal n dgjesat publike), jan trhequr duke ia ln skenn nj aktori q fal talentit n kt fush, po thyen do rekord t paturpsis.
  Kryebashkiaku ka marr prsipr t bj sikur organizon dgjesa publike dhe zhvillon negociata pr t ardhmen e teatrit, kur sht i qart se vendimi pr prishjen e tij dhe ngritjen e kullave sht marr me koh n zyrn e Edi Rams. Duhet nj aftsi e jashtzakonshme pr t sfiduar dinjitetin, t marrsh prsipr nj rol t till (rolin e shejtan budallait) dhe ti dalsh pr zot dikaje tek cila as vet nuk beson. Sepse Erion Velija jo vetm nuk beson se shfaqjet e tij do t ndikojn mbi vendimin e marr tashm, por m keq akoma, ai vet nuk ka dashur, pr shkak t kostos s mundshme elektorale, q teatri t prishej dhe pr kt madje ka patur edhe mbshtetjen e hartuesit t planit t urbanistik t Tirans, italianit Stefano Boeri. Edi Rama jo vetm nuk e ka prfillur opinionin e tij si krybashkiak, por e ka poshtruar publikisht duke e nxjerr t mbroj dika pr t ciln nuk ka qen dakort. Kryeministri nuk ka dashur q t dhuroj nj rikandidim duke i mbajtur vet mbi shpin t gjitha kostot e prballjes me opinion publik, kurse krybashkiaku t vjel vetm frytet e propagands s tij.
  Dhe Erion Veliaj e ka pranuar kt mim, duke e nxjerr zbuluar fytyrn e tij prtej imazhit buzagaz t lalit q mendon vetm pr t mirn e qytetit. Ai u shndrrua n nj buratin, ku prkrah zjarrfiksve dhe ekspertve, inskenonte imazhet e teatrit si ka qen dhe si do t jet dhe pr kt premtonte negociata. Kryebashkiaku, q ka shum pune pr t br, doli si xhingijet e filmit Koncert n vitin 36, kur shkoi t luante prpara komisionit parlamentar. Ai kapi kufijt ekstrem t humorit, kur deklaroi se firmn q do t ndrtoj teatrin e ri e paska zgjedhur vet kompania Fusha, ndrkoh q e di fare mir se Bjorke Ingelsin e ka caktuar Edi Rama shum koh m par. Dhe kulmi i absurdit jan drekat, darkat, takimet, telefonatat me aktort pr t negociuar me ta, dika q e ka vulosur dikush sipr tij. Vetm nj individ si Erion Veliaj sht i aft pr kt vetmohim.
  Edi Rama ka menduar t prdor kreditet populiste t kryebashkiakut pr t qetsuar aktort dhe opinionin publik dhe ti jap rrug ndrkoh projektit t tij me kompanin private Fusha. Erion Veliaj e ka pranuar kt rol, por prve aftsis pr t qen i paturp duhet dhe nj delir i madh pr ti marr shqiptart pr budallenj. Sepse sot t gjith po e shohin se kryebashkiaku i Tirans sht vese nj buratin q po luan nj shfaqje, fundi i s cils sht prcaktuar me koh nga tjetrkush. Le t shohim se deri ku do e oj lali, teatrin e tij pr teatrin.
  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Veliaj n rolin e kllounit nga regjisori Rama

  Pse e ka mbyllur gojn Mirela Kumbaro pr Teatrin Kombtar

  Manovra e socialistve pr t sjell, Erion Velin n Komisionin e Medias, pikrisht ditn kur opozita priste shpjegime pr projektligjin q ka publikuar Ministria e Kulturs, ka nxjerr n pah pozicionin distant, q po mban Mirela Kumbaro nga debati pr ringritjen e godins s Teatrit Kombtar me parat e kullave.
  Q pas publikimit t projektligjit nga Ministria e Kulturs, Kumbaro ka vendosur t mbyll gojn me shpres se do ta kaloj n heshtje furtunn q ndezi projektligji, ku parashikohet dhurimi i truallit t teatrit pr kompanin Fusha sh.p.k n kmbim t nj teatri t ri.
  Prania e Erion Velis n komision u prit me habi nga deputett e opozits, t cilt dyshuan se Kumbaro ka nevoj pr Veliajn pasi e vret ndrgjegjia pr projektligjin q ka propozuar.
  Por m shum se dshmi e nj fije ndrgjegjeje t mbetur tek Kumbaro, shmangia e saj nga debati duket t jet pjes e strategjis s Rilindjes, pr t shmangur argumentimin e projektligjit.

  Heshtja e ministres u duk e pazakont edhe n dgjesn me artistt, disa dit m par. Pr dy or, Kumbaro vetm miratoi me kok fjalt e Veliajt dhe nuk foli asnj fjal prball dyshimeve dhe akuzave t artistve q kundrshtuan fort shembjen e godins s teatrit dhe dhurimin e toks pr kompanin Fusha sh.p.k.
  Takimi u moderua nga Veliaj, i cili ka marr rolin e protagonistit dhe projektin e teatrit, e krahason me kndin e lojrave t liqeni Artificial apo me rikonstruksionin e Pazarit t Ri. Pr t kuptuar se krahasimi i Veliajt nuk qndron, mjafton t prmendet se si pr kndin e lojrave, ashtu dhe pr Pazarin e Ri, nuk ishte nevoja t bhej nj projektligj i posam, q shkmben tok publike me kompani private pran Rams.
  Duke u shfaqur i zhurmshm dhe provokues n komision, Veliaj i dha mundsin Kumbaros t hesht edhe njher tjetr dhe t’i shptoj shpjegimit se si i erdhi ideja pr t hartuar nj projektligji q ka publikuar pr konsultim Ministria e Kulturs.

  Situata provokuese e krijuar n komision, tregoi se Rama dhe Veliaj nuk i druhen as batutave, as sharjeve, as vezve dhe as recitimeve t artistve, pr sa koh nuk flitet pr projektligjin skandaloz, me t cilin i falin pasurin publike klientve t tyre. Heshtja e Kumbaros, vjen nga pamundsia pr ta mbrojtur nj projektligj q nuk merr parasysh asnj parim t shtetit ligjor, shkmben tokn publike me klientt e qeveris pa respektuar as ligjin e prokurimeve publike dhe as at pr partneritetin publik-privat, duke shprfillur n mnyr skandaloze qytetart, n kt rast komunitetin e artistve, n dm t nj institucioni si Teatri Kombtar.Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #12
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Veliaj n rolin e kllounit nga regjisori Rama

  DOKUMENTAT/ S’ka para pr teatrin, por “ahengu” i Rilindjes kushtoi 1.4 miliard lek

  Argumenti kryesor pr t justifikuar pazarin me truallin e Teatrit Kombtar n kmbim t nj godine t re, t rindrtuar nga kompania private, sht se kjo e jona sht nj qeveri e varfr. Madje Veliaj n dgjesn q pati me artistt tha se buxheti i bashkis nuk shkon m shum se 20 milion euro, para me t cilat bhen lulishte, kopshte, rrug etj, megjithse askush nuk pret nga bashkia financimi i nj godine t re pr teatrin apo rikontruksionin e godins aktuale.
  Duke marr shkas nga kto deklarata, Lapsi.al nxorri nj shum t shpenzimeve q Rilindja ka br pr nj nga kompanit kryesore q ofron shrbimin e fonis n aktivitetet shtetrore, t qeveris apo t bashkis s Tirans. Kompania Prosound rezulton t jet nj fituese e rregullt e tenderave pr aktivitetet publike dhe sipas nj krkimi t thjesht n Spending.data rezulton se shuma totale e dhn nga buxheti pr kt kompani q menaxhon aktivitetet shtetrore shkon m shum se 1.2 miliard lek q nga viti 2015.

  Nga kjo shum rezulton se m shum se 150 milion lek, i jan dhn kompanis Prosound nga shrbimet e kontraktuara nga Bashkia e Tirans. Shpenzime q prfshijn, blerjen e pajisjeve t zrit, apo pr fonin n aktivitete t ndryshme publike t bashkis.

  Shuma totale e shrbimeve t fonis pr vetm nj kompani q ka fituar tenderat e aktiviteteve qeveritare, sht e prafrt me shumn q ka nxjerr nj studim i vitit 1999 pr rikonstruksionin e teatrit, rreth 1.4 miliard lek. Shuma duhet marr me prafrsi pr shkak t ndryshimit t mimeve ndr vite, megjithat varianti pr rikonstruksionin e teatrit mbshtetet fuqimisht nga artistt q kundrshtojn projektligjin e qeveris, sepse ky e gjen zgjidhjen tek tkurrja e prons publike dhe dhnia e saj kompanis q krkon t ndrtoj kulla n qendr t Tirans.

  Shpenzimet kolosale pr aktivitetet q reklamojn punt e qeveris, si prurime, promovime, qiramarrje t pajisjeve pr aktivitetet q transmetohen n media, etj jan nj prov m shum t pretendimit t artistve se godina e Teatrit Kombtar sht ln qllimisht t degradoj, n mnyr q rrafshimi i godins t bhet m i pranueshm dhe pr pasoj t’i hapet rrug pazarit t ngritjes s kullave n kmbim t truallit publik.Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #13
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Veliaj n rolin e kllounit nga regjisori Rama

  Tepsixhinjt q paguhen nga shteti dhe mbrojn shembjen e teatrit

  Emri: 49E133A3-8478-48ED-BE8E-C83610232546.jpg

Shikime: 200

Madhsia: 28.0 KB

  Askush nuk mund t’ia mohoj meritn: secila dalje e Erion Veliajt n publik nuk mund t kaloj pa pasoja. Kjo ka ndodhur edhe kt her me vnien e kryebashkiakut n frontin e par t betejs s Teatrit. Ai ka nxjerr nga skutat, pr t vendosur n plan t par gjith bythlpirsit e administrats shtetrore.
  T gjith drejtort q paguhen me para buxhetore, jan shndrruar n dekorin e pushtetit pr t br propagand pr prishjen e Teatrit Kombtar.

  Kshtu, Erion Isai (i pari majtas), i emruar i freskt si drejtor i Teatrit t Kukullave jo vetm sht pro shembjes, por ai i ka quajtur ata q mendojn ndryshe nga ai “minj q nuk kan frik t t shikojn n sy”, duke huazuar edhe fjalorin e Veliajt pr aktor t nxitur nga partit e opozits dhe aktivist mitoman t shoqris civile.

  Zamira Kita (e dyta nga e majta), drejtore e Teatrit t Kors, edhe ajo pr prishjen e Teatrit Kombtar, nuk ngurroi t zihej publikisht me kolegt e saj n nj tubim q ishte mbledhur pr pun tjetr. Madje me nj miopi prej injoranti, ajo arriti t deklaroj: “Nuk m interesojn se ku ngrihen kullat, boll mos jen brenda territorit t teatrit”.

  Hervin uli (i mesit) edhe ai i deklaruar pro prishjes, nuk sht mjaftuar me kt shrbim. Zelli i tij i kaloi pritshmrit, kur hapi nj konflikt pr rrogn e Mirush Kabashit duke dshmuar se sht i gatshm t bj opozitarin e opozitarve t treshes Rama, Veliaj, Kumbaro.

  Edhe n dgjesn tjetr q u zhvillua nga Veliaj me teknicien t ndrtimit, u vu n pah drejtori i shrbimit zjarrfiks Shklqim Goxhaj (i katrti), i cili vuri alarmin se godina mund t prfshihet nga flakt, se ajo nuk ka pajisje pr aspirimin e tymrave dhe evakuimin e mjedisit. Po n logjikn “teatri duhet shembur”, ai as nuk e kishte vn ujn n zjarr se si rregulloheshin kto mangsi apo sa kushtonte neutralizimi i rrezikut t zjarrit.

  Drejtori i Institutit t Ndrtimit, Agron Hysenlliu (i pesti nga e majta n t djatht) as nuk dgjoi t diskutohet pr rikonstruksion, duke prmendur nj raport t dirigjuar t institutit t tij pr degradimin e ndrtess nga ana e konstruksionit, problemeve elektrike dhe sanitare. Ai nuk bri asgj m shum se ajo q ka thn Edi Rama q n vitin 2001, se Teatri rrezikon shembjen megjithse ai nuk sht shembur asnjher.

  Pas gjith ksaj parodie shtrohet nj pyetje: Si shpjegohet q t gjith ata q nuk kan asnj interes, jan t merakosur dhe duan t kuptojn, kurse ata q jan drejtor t shtetit bhen pa skrupuj dhe bishta t propagands zyrtare.

  Kjo histori shkon m prtej karakterit dhe defekteve t tyre njerzore. Ajo hedh posht kryepremtimin elekoral t Edi Rams pr ta zhveshur shtetin nga njerzit e tepsis. N fakt ky debat pr teatrin po vrteton se administrata sht mbushur me yesmen q u dridhen leqet nga urdhrat e partis.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Teatri i disa Pseudo Artistve apo Teatr Kombtar?

  Ka disa koh q shum artistt si asnjher tjetr glojn pr t dal npr tev e Media t shkruara pr t dhn opinionet e tyre apo indinjatn e tyre pr at q qeveria krkon t bj.
  N fakt disa artist kan dhn opinione dhe jan rrokur t kandisin dhe disa artist me emr q t krkojn mbajtjen e Godins s Teatrit Kombtar (ose Popullor n kohn e Rregjimit diktatorial), duke dhn nj mesazh aspak t aqrt madje dhe banal me shprehje q vetm ndonj rruga q urinon nn urat e Lans mund ti thot madje pasi t jet i dehur.
  Fjalor i shmtuar, ngritja dhe trashja e zrit, rrahja e gjoksit dhe mungesa e nj perspetive, kto jan si prmbledhje e disa aktorve t Teatrit Kombtar, dhe asnj ide se si mund t rregullohet nj Godin e Teatrit q ka koh q tremb spektatort nga frika se mos shmbet dhe nga pamja e shum aktorve t ilt rrin kafeneve ose tek Millenium apo m shum tek Aleana prbri Galeris q grbijn kaf dhe lngje apo pije alkolike n orar t puns. Merret me mnd se far mund t bj nj ator, rrogtar i shtetit i paguar jo mir por sidoqoft me parat e taksa pagonjsve t ilt nuk e kan pr gj q t shajn kdo q u ledhaton sado pak sedrn, egon, por me qn i sakt nuk u thot krkush puna mbar, sepse dihet jan n pun por rrin si t papun.
  Godina ekzistuese e Teatrit Kombtar i prket viteve 40. Si shum ndrtesa t ngritura n at periudh n Shqipri edhe ky objekt mban firmn e italis Fashiste. Bhet fjal pr nj model ndrtese q ushtria italiane e ka prdorur n t gjitha vendet e pushtuara nga Musolini. Funksioni fillestar i ksaj ndrtese ka qen ai i argtimit t ushtarve. Godina sht ndrtuar me materiale q n at koh jepnin nj garani maksimale sigurie prej 15 vjetsh. Q nga ajo koh kan kaluar 78 vite ndaj dhe pr kt arsye restaurimi i ktij objekti konsiderohet si siprmarrje e pamundur nga Ministria e Kulturs.
  do ministr pa dallim ngjyresash politike, ka prmendur projektin pr shembjen e godins aktuale t Teatrit Kombtar dhe ndrtimin e nj strehe t re. N vitin 2007, ministri i Kulturs Ylli Pango, gjat pjesmarrjes n eremonin e ndarjes s mimeve pr konkursin e drams shqipe e pati ilsuar godinn e teatrit si nj barak t ftoht e ila kishte nevoj pr nj ndryshim rrnjsor. Por projekti pr modernizimin e teatrit q parashikohej t niste zbatimin n vitin 2008 nuk u materializua kurr. Nje pjese e artistve dhe ather nuk e mbshtetn.
  Historia e Godins s Teatrit Kombtar (ish Teatri Popullor), dihet. Ai u vendos n Polian dhe u quajt Grupi Qendor, kurse m 25 shtator 1944 u quajt Teatri Qendror i Ushtris Naionallirimtare.
  Teatri Kombtar u krijua n vitin 1945 Teatri Profesionist i Shtetit. Ky teatr erdhi nga bashkimi i dy grupeve t njohura teatrore, ai i qarkut t Gjirokastrs me regjisor Andon Panon dhe ai i qarkut t Kors me regjisor Sokrat Mion. Teatri Qendror kishte n prbrje 35 artist t zgjedhur si: Aktort t par t Teatrit Profesionist ishin Mihal Popi, Gjon Karma, Mihal Stefa, Ndrek Shkjezi, Liza Vorfi, Behije ela, Ndo Meshkalla, Hasan Rei. Shum shpejt n teatrin profesionist erdhn nga lvizja amatore emra shum t njohur si Marie Logorei, Prokop Mima, Sandr Prosi, Sulejman Pitarka, Pjetr Gjoka, Loro Kovai, Besa imami, Violeta Manushisi dhe regjisori i porsadiplomuar Pandi Stillu. M von nga rregjizor dhe aktor t shumt si: Besim Levonja, Kol Jakova, Zina Andri, Fadil Parami, Kujtim Spahivogli, Pirro Mani, Mihal Luarasi, Kujtim Spahivogli, Sandr Prosi, Naim Frashri, Agim Qirjaqi, Fatos Haxhiraj, Alfred Bualoti , Anton Qesari, Ferdinand Radi, Ahmet Pasha, Robert Ndrenika, Marjeta Ljarja, Kadri Roshi, Sulejman Pitarka, Loro Kovai, Pjetr Gjoka, Ndrek Lua, Marie Logorei, Violeta Manushi, Prokop Mima, Margarita Xhepa, Drita Pelingu, Ndrek Shkjezi, Gjon Karma apo aktor t brezit tjetr si Roland Trebika, Ndriim Xhepa, Yllka Mujo, Fatos Sela, Luiza Xhuvani, Fadil Kujovska, Ahmet Pasha, Bujar Lako, Bujar Asqeriu, Rajmonda Bulku etj. Skenograft m n z kan qen: Rrok Daberdaku, Hysen Devolli, Agim Zajmi, Shaban Hysa, Kristo ala etj. e deri tek H.uli e H.Mulliqi, t tjer me talent si E. Andrea, e plot t tjer, t ilve u krkoj ndjes- t vjetr e t rinj, q pr munges vndi nuk u kam prmndur emrin.
  Deri n vitin 1992 jan vn me mijra faqje t realizmit soialist por dhe botrore t interpetuara nga artistt tan shumia e t ilve kan vdekur.
  Po cilt jan ata q krkojn t mos ndrtohet nj Teatr i Ri si Godin, por krkojn q t rrij ky i vjetri q sht n t rrzuar? Pse e krkojn kt gj? Kush i shtyn? far duan t thon me kt mnyr sjelljeje? A e kan krkuar mendimin e Popullit? A e din se jan rrogtar dhe paguhen nga taksat e ktij populli? a e kuptojn se Teatri sht publik dhe jo privat?
  Prse justifikojn qndrimin e tyre nprmjet nostalgjis s kaluar? A e kuptojn se po t ishin aktort dhe rregjizort e talentuar shqiptar q kan vdekur, ata do t ishin lumturuar po t ndrtohej nj teatr i ri modern?
  Po sikur mbrapa ksaj revolte histerike t jet dshira pr t qndruar e kaluar kohn plot dembelizm, duke u marr me thasheme, e duke pir alkool? Prse kta aktor nuk krkojn prmirsimin e gjndjes s Teatrit dhe rritjen e Pags, por krkojn gjra q nuk kan lidhje me modernizmin e tij, madje as me profesionin e tyre?
  Kshtu shtrohen pyetjet dhe kshtu dalin problemet t ilat duhen zgjidhur s bashku me shtetin , qeverisjen Bashkin.
  Ngjarjet e fundit tregojn se kta aktor q kan marr prsipr t bjn t fortin dhe oponenn duke prdorur Nostalgjin dhe Nostalgjikt me qllim q t ruajn status quo-n e tyre, me qllim pr t penguar ngritjen e nj Godine t re apo dhe m keq, duke krkuar llogari pr token, pronsin, n nj koh kur kta jan me kontrat shtetrore, n pun shteti, - jo vetm q ngre dyshime t mdha pr inteligjencn e tyre, por edhe pr prdorimin e tyre si mish pr top, pr t ngritur nj rrmuj t panevojshme e cila i interson politiks. Turp i vrtet.
  M vjen mir q jo t gjith aktort e Teatrit jan rebeluar n mnyr histerike kundr prishjes s ksaj godine t marr fund, por kta aktor duhet ta kuptojn q Teatri Kombtar nuk sht i Artistve por sht i Kombit. Artistt ikin dhe vijn, konkurojn, dhe ata q nuk jan t aft largohen. Si duket ktu nuk merren njerz me konkurim m ashtu si merren n do setor t vndit, por ktu mund t themi q jan disa aktor q ngeln duke dal mediave qoft pr t br show, e qoft duke qruar zrin e tyre dhe prsrisin si papgall fjalt q u ka pshpritur n vesh ndonj politikan i prap i Opozits apo edhe i Qeveris me qllime komplet t tjera, por se duan t prfitojn nga rasti, sepse u kan dshtuar t gjitha manovrat pr t destabilizuar vndin.
  Disa nga kta q un i quaj pseudo-aktor, veprojn njlloj si Fabula e Korbit me Dheplprn, ku Korbi nnkupton aktorin, dhe Dhelpra Politikanin. Historia dihet. Dhelpra lavdronte zrin e Korbit i ili nuk sht aspak i bukur prve nj `kra-kra`je t fort pr ti marr djathin. Dhe Djathi, tek ngjarjet tona ka kuptimin e veprimit pr t prdorur shtjen e Teatrit pr qllime t tjera.
  S fundmi, sht pr t ardhur keq q britmat e disa pseudo-artistve apo dhe t ndonj artisti t nderuar q e ka keqkuptuar problemin, prdoren edhe nga Mediattv e t shkruara vetm e vetm prvese lajm , e prdorin gjithashtu pr t krijuar n opinionin publi shqiptar se n Shqipri nuk rrihet, nuk rrohet dhe nuk punohet!?!?
  E me kt rast shrbimi i bhet anti-shqiptarizms dhe disa anti shqiptarve t politiks por dhe t pseudo-analistve t rrjedhur si Lubonja me shok, duke dntuar vndin.
  Shpresojm q artistt t dgjojn dhe t kuptojn se:
  -duhet nj Godin e re,
  -se artistt duhet t merren me pun artistsh
  -se artistt duhet t konkurojn pr tu prfshir si artist i Teatrit Kombatar dhe jo si vnd pune qyl
  -se Teatri Kombtar sht Teatr i Kombit dhe jo i tyre.
  Kombi duhet t dgjoj, t shikoj, dhe t respektoje faqjet artistike t interpetuar nga artist t denj, por jo t merret me akuzat histerike dhe t pabaza t disapseudo-artistve q kan hyr me miq apo me para n nj vnd t shnjt si Teatri Kombtar. Artistt duhet t respektojn Ligjin.


  .

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Une them ashtu si shoku Pirro me siper. Qeveria le ta prishi teatrin dhe t'ua japi truallin shokeve te Rames qe te pastrojne parate e hashashit e kokaines duke ngritur pallate ne Tirane. Nuk na hyn ne pune ne teatri, ne jemi zorraxhinj, ashtu sic tha edhe Pirro. Ne duam te hame e mbushim zorren me ndonje therrime qe bie nga tavolina e atyre shokeve barkmedhenj te shokut Rama qe e kane kthyer Shqiperine ne Kolumbine e Evropes.

  Pas teatrit, une them t'i futemi edhe shkolles se arteve te bukura Jordan Misja ne Tirane, se edhe ajo ka nje vend te mire per pallate e dyqane.

  Korrni o shqiptare ate qe mbollet me votat tuaja: e bete budallane kryeminister!

  Albo

 16. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  murik (09-07-2018)

 17. #16
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,179
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Majko kundr Rams pr Teatrin Kombtar A do dal nga qeveria? (VIDEO)

  Nj video po qarkullon n rrjet nga Kuvendi i djeshm, ku shihet teksa kryeministri Edi Rama debaton ashpr me Pandeli Majkon, Ministri i Shtetit pr Diasporn.

  Mendohet se shkak pr debatin e tyre sht br projektligji q parashikon shembjen e Teatrit Kombtar dhe q dje u miratua n Parlament.

  Me 75 vota pro dhe me deputett e opozits q nuk votuan ligji u miratua dhe tashm rruga pr prishjen e tij sht e hapur.

  73 nga deputett ishin t Partis Socialiste ndrsa dy deputett e tjer q plotsuan numrin 75 vinin nga kartonat e deputetve t PDIU-s.

  Por nga mazhoranca Majko nuk votoi pr kt projektligj, pasi ai u largua m hert nga Parlamenti.

  Mosvotimin e Majkos e paralajmroi edhe deputeti i opozits Florion Mima i cili u shpreh se kryeministri i kohs, Pendeli Majkon, spo e shoh n sall, se di iku vet apo e przut ju, ai refuzon. Mima nnkupton kshtu se mes kryeministrit dhe ministrit t tij ka ndodhur nj debat tejet i ashpr, ashtu si duket n fakt edhe nga kamerat.

  Ministri i Brendshm Fatmir Xhafaj, duket sikur po mundohet t shuaj sherrin mes tyre por pa sukses. Debati vazhdon dhe mbyllet me ngritjen e Majkos n kmb dhe largimin e tij nga salla.

  Menjher pas publikimit t videos, artistt reaguan duke i dal n krah ministrit Majko dhe e ftuan t marr pjes n protestat e radhs pr Teatrin.

  Faleminderit Pandeli Majko! T paktn ti nuk u bre vi pr lkur! T presim n sheshin e Teatrit, n sheshin Demokracia!, shkruan Kastriot ipi. Por regjisori nuk sht i vetmi q ka shprehur falenderimet ndaj ministrit pr Diasporn pasi t shumt jan artistt q jan shprehur pozitivisht me veprimin e ministrit q nuk votoi projektligjin.

  A do largohet Majko nga qeveria Rama ashtu si u largua edhe nga Kuvendi? Sigurisht kt mbetet ta shohin n vijim por nuk do ishte udi duke marr parasysh faktin se kjo nuk sht hera e par q Majko del kundr Rams./ Hashtag.al

  Silence is golden.

 18. #17
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Show eshte edhe kjo gjoja perplasje e Majkos me Ramen. Shqiperia eshte nen diktaturen e narkotrafikanteve.

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Artiste e politizuar jane shumica derrmuese pijanece ose te pa afte.
  Manipulohen lehtesisht dhe nuk dine te dallojne profesionin detyrat qe kane nga problemet e tjera qe nuk u perkasin atyre si p.sh. pronat.

 20. #19
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,179
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Replikat dispropocionale ndermjet pjesmarresve direkte dhe dhuna verbale apo fizike nga aktore indirekte ne kete debat jane indicie qe te shtyjne te lexosh pertej rreshtave.
  Silence is golden.

 21. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Rebelohen artistt: Edi Rama t ndiqet penalisht, po na prish Teatrin

  Cjane keta mo. Ku i keni artistet?
  Vetem 18 veta ne proteste.
  Ju nuk jeni mire nga trute e kokes qe perkrahni ca pijanece tepolirizuar.
  Nuk e kuptoni se zhurmen e duan per te harruar vettingun dhe burgun?
  Me e rwndesishmja duhwt teater i ri sepse teatri eshte i kombit dhe jo i artisteve.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •