Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime n 92 postime

  SHIFRAT/ 300 mij euro duhet ti japsh kryetarit pr tu br deputet, 500 mij pr kryetar bashki

  Ish deputeti socialist, aktualisht kryetar i partise Zgjidhja, Koo Kokdhima shkruan se per te marre nje mandat deputeti duhet ti paguar kryetarin e partise ose sekseret prane tij deri ne 300 mije euro.

  Ne nje analize me titull Fotot e kryetareve, Kokedhima shkruan se nga 200-500 mije euro paguajne kandidatet per kryetar bashkie, nderkohe qe Tirana ka nje status tjeter.


  NGA KOCO KOKEDHIMA

  sht br normale tashm q kryetart e partive t vjetra shqiptare paguajn qindra-mijra dollar pr nj foto me Barack Obama-n apo Donald Trump-in. Krkojn t blejn nga pak nder! Duan tu hedhin hi syve njerzve, t dshmojn se jan shum m t rndsishm se sa i vlersojm ne n kt provincn ton. Duan t manipulojn veanrisht militantt fanatik t partive t vjetra q kta t fundit t turren me thika n goj dhe t shqyejn zgjedhjet dhe shtetin pr ti dhn pushtet kryetarit t tyre t pander q do t sundoj n katr vitet q do vijn! Parat e kryetarve t partive t vjetra jan para droge e kriminelsh.
  Emri: Kokedhima.jpg

Shikime: 124

Madhsia: 22.0 KB
  Ja pse shum kriminel i shohim n parlament, disa t tjer fitojn tenderat e qeveris dhe t tjet akoma emrojn drejtort e shtetit. Drejtort mbledhin para gjat dits duke grabitur popullin, n mbrmje i ndajn me kryetart e partive dhe padront e tyre kriminel. Pr t punuar me fondet publike e prfituar koncensione duhet t paguash kryetart e partive t vjetra me shuma marramendse e pjes t biznesit q shkojn nga 20 deri n 50 pr qind t kontrats apo t kapitalit.
  Pr t vn kandidaturn pr deputet n partit e vjetra duhet t paguash kryetart, seksert dhe ortakt e tyre q mund t jen sekretar t prgjithshm, nnkryetar, kryetar grupi, ministra apo ish-ministra etj, me shuma nga 200 deri n 300 mij euro. Dshiron t vsh kandidaturn pr kryetar bashkie? Duhet t paguash si m sipr kryetart e partive t vjetra nga 200 mij deri n 500 mij euro. Bashkia e Tirans ka situat tjetr. Fondet q mblidhen ilegalisht dhe npr xhepa nga kryetart e partive t vjetra dhe kandidatt pr kryetar bashkie n Tiran shkojn n mbi 30 milion euro. Fiton apo i humbet zgjedhjet partia, kryetart fitojn gjithmon miliarda lek.
  Prania e financimeve ilegale t partive t vjetra nga polet e huaja q nuk jan dashamirse t paqes, t kursit euroatlantik dhe t interesave t Shqipris, sht br nj tem debati me ndjeshmri gjithnj e m t lart n mjediset tona. Partit e vjetra dhe kryetart e tyre jan sot kshtjella t krimit dhe t mafies. N kto 25 vite shkatrruan zgjedhjet dhe lirit politike, lirin e tregut dhe t konkurencs, i dhan fund sundimit t ligjit dhe ndarjes s pushteteve, grumbulluan t gjitha pushtetet n duart e konjukturs s kryetarve t dy-tri partive t vjetra, rrzuan republikn q ndrronin qytetart dhe vendosn sundimin shtyps t tiranis s krimit dhe t korrupsionit; mbylln do hapsir pr partit e reja dhe prtritjen e elits politike n rrug paqsore; komisionert e numruesit e tyre, s bashku me institucionet e shtetit vjedhin, blejn, manipulojn dhe deformojn votn e popullit. Sundimtart e rinj vetm grabisin do dit pa mshir popullin dhe pasurit e tij, rrisin borxhin publik dhe taksat n nj vend q nuk ka prodhim, ekonomi reale dhe eksporte.
  sht e qart se Shqipria ka dshtuar q t vendos demokracin dhe partnert e saj perndimor nuk po kan nj interes t dukshm q vendi yn t lirohet nga konjuktura e kryetarve t partive t vjetra. Ka 25 vjet q Shqipria bn zgjedhje q jan ku e ku m pa integritet dhe m t pabesueshme edhe se pseudozgjedhjet q bnte rregjimi i kaluar monist. Partnert tan ndrkombtar financojn dhe mbajn n kmb rregjimin tiranik t Tirans dhe ertifikojn si progresive vazhdimisht zgjedhjet tona t palira, pa standarde dhe jo demokratike. Po t bheshin kto zgjedhje n nj vend perndimor, ai vend do t zhytej n flak, n zjarr dhe n kaos.
  Nse nuk do t zhvillohen tri reforma t thella t sistemit politik, Shqipria mund t shkoj n eksplozione sociale dhe n destabilizim. Besojm plotsisht n vullnetin e mir t partnerve tan perndimor pr t luftuar korrupsionin dhe krimin prmes reforms n drejtsi. Por pa reforma t thella politike reforma n drejtsi do t rezultoj zhgnjyese, Shqipria do t kaloj nga tirania anarkike e krimit dhe e korrupsionit, n tiranin gjyqsore t krimit dhe t korrupsionit. Kjo sht arsyeja se pse qeveria jon e korruptuar deri n palc krkon ta paraqes si udibrse reformn n drejtsi dhe ka shmangur si djalli temjanin reformimin e zgjedhjeve, partive dhe sistemit politik n trsi. ZGJIDHJA krkon reformimin e zgjedhjeve, prfshirjen e teknologjis elektronike n to, lirimin e tyre nga administrata e partive, presioni i pushtetit dhe prdorimi i burimeve shtetrore.
  ZGJIDHJA ka nj platform t qart pr t mos lejuar q konjuktura e dy-tre kryetarve t partive t vjetra t vazhdoj t mbaj t kapura partit, qeverin, ekonomin, tregun, mediat, drejtsin, parlamentin, gjithka. Pa ndarje reale e t qart t pushteteve, vendi yn nuk do ket kurr liri e drejtsi pr njerzit e tij t ndershm.
  ZGJIDHJA krkon nj rreform t thell pr kontrollin e rrept t financimit t partive politike, ndarrjen e tyre nga parat e krimit, nga shitja e posteve t prfaqsuesve t popullit, nga financimet e errta t drejtprdrejta ose t trthorta t interesave t huaja dhe lobeve antishqiptare dhe nga kryetart q pasurohen duke kapur partit dhe duke i shndrruar ato nga pasuri kombtare e organizata politike me standarde q duhet t ishin, n ndrrmarrje private fitimprurse t kryetarve. Kryetart e partive t vjetra do vazhdojn do vit t risin mimin e nj fotoje me presidentt e Ameriks deri n 1 mln USD e m shum pr t bler pak nder pr vete dhe pak inspirim pr hordhit e militantve t tyre truthar q mbajn n pushtet kta shtyps e kusar t popullit ton. ZGJIDHJA n pushtet do t ndaloj me ligj kryetart e partive q t lobojn e paguajn npr bot pr pushtetin e tyre personal apo pr partit e tyre, pr t br foto apo pr t ndikuar zgjedhjet n Shqipri. Kush do bj gjra t tilla duhet t shkoj n burg! ZGJIDHJA do t lejoj vetm lobime pr interesa specifike e t qarta t shtetit dhe t kombit shqiptar, t rregulluara, kryera dhe monitoruara nga institucionet e ngarkuara me ligj, por kurr pr t retushuar imazhin e pushtetarve tan t korruptuar, kurr pr t mundsuar ndrhyrjen e t huajve n zgjedhjet dhe qendrat vendimmarrse politike shqiptare. Gjat zgjedhjeve partit e vjetra hedhin shuma marramendse parash nga burime ilegale pr t deformuar vullnetin e popullit dhe pr t ndikuar, kushtzuat e kontrolluar vendimmarrjen e qeveris dhe parlamentit. Prfshirja e disa prej financuesve t partive politike npr listat zgjedhore dhe n funksione t larta administrative ka si synim blerjen e funksioneve publike, me qllim grabitjen e financave t shtetit. Deprtimi i parave nga interesa t huaja n zgjedhjet dhe partit shqiptare mund t ket qen dhe t jet edhe n t ardhmen me pasoja t rnda kundr shtetit dhe kombit ton. Kjo nuk duhet lejuar n asnj rrethan. Prandaj, transparenca e t ardhurave dhe shpenzimeve pr do parti duhet t kryhet n do vit fiskal. sht e vrtet se kemi nj ligj t tejkaluar dhe pa vler pr financimin e partive. Nuk ka kontroll mbi raportimin dhe pasqyrimin e fondeve; nuk ka limit dhe transparenc pr donacionet private e t huaja, si dhe nuk ka limit pr shpenzimet e fushatave elektorale. T gjitha kto duhet t vendosen n Kodin e ri Zgjedhor dhe n Kodin Penal t Shqipris. Nevojitet nj ligji i ri pr t gjitha aspektet e financimit t politiks; partive si organizata, aktiviteteve politike, si dhe fushatave zgjedhore. ZGJIDHJA krkon ta ndryshoj kt realitet q mban peng qytetart, votn, mirqenien dhe t ardhmen e tyre. Kjo arrihet vetm duke i prmbysur partit e vjetra me forcn e bashkuar t qytetarve t Shqipris rreth programit t ZGJIDHJE-s.
  #BashkohuniMeZgjidhjen

  Burimi: Panorama.com.al
  Silence is golden.

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: SHIFRAT/ 300 mij euro duhet ti japsh kryetarit pr tu br deputet, 500 mij pr kryetar b

  Ky po konfirmon zyrtarisht ate qe e dine te gjithe prej vitesh.Gjithcka eshte per shitje dhe blerje ne Shqiperi,gjithcka pa perjashtim. Shtet i falimentuar.Popull i gjunjezuar.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: SHIFRAT/ 300 mij euro duhet ti japsh kryetarit pr tu br deputet, 500 mij pr kryetar b

  Ketu besoj se Koqja flet nga eksperienca personale.

  Por pagesa per post nuk ndalon ne institucionet e larta, une njoh personalisht Mesues (me diploma e shkolle) qe ne kohen e Sales pagonin 1000 Euro per nje vend pune, qe nuk ishte i sigurt.
  Nuk eshte dika e re ka funksionuar qene kohen e Xhaxhit, nepotizmi dhe blerja e ndereve.

  Ajo 'ka me udit eshte, vazhdimesia e ketij fenomeni.
  Tashme eshte ngjitur fort ne shoqerine tone, sa nuk kemi deshire ta zhdukim.

  Ne Lezhe, 10 vjearin e fundit jane blere pozicionet ne Bashki (kadaster etj etj).

  Nje person (behet fjale per nga viti 2010-2011) ishte i gatshem te paguante 150.000 Euro per nje post ne Tale te Lezhes, por ia futi tjetri me 250.000 Euro, me nje oferte me te larte.

  Ky post nuk ishte per deputet, por per administrimin e pronave.

  Iliri me Moniken kane paguar leke per vota, si dhe kane premtuar vende pune ne drejtori ne shkembim te 100 votave, FAKT ky!

  Personi qe u vra ne La i LSIse, (ngjarja me Mhill Fufin e PDse) po shperndante zarfet me para per vota.

  Kur Basha u be Kryetar i Bashkise se Tiranes, ka pastur persona qe kane votuar nga kater here, dhe prap humbi, edhe pse ne fund doli fitues (domosdo Lal Sala shpetoi diten).

  Ne menyren me absolute, nuk ka parti ne Shqiperi te ndershme, DO parti eshte e zhytur ne korrupsion, vjdhje/blerje votash!

  Nuk i ve fajin nje te varferi qe shet voten per nje thes mielli apo 100.000 leke te vjetra.
  Niveli i varferise, injorances dhe depresionit eshte marramendes.
  Te treja keto te kombinuara shpjegojne gjendjen politike/shoqerore Shqiptare!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •