Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,393
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Babai i Revolucionit industrial Amerikan Samuel Slater

  Babai i Revolucionit industrial Amerikan a ishte nė fakt njė tradhtar? - 1768
  Samuel Slater amerikanėt e kan quajtur "Ati i Revolucionit industrial Amerikan ". Megjithatė, angleze e quajti atė "Slater Traitor" ("Slater tradhtar") si i njohuri pėrcolli tė teknologjisė sė prodhimit industrial e tekstileve nga Anglia nė Shtetet e Bashkuara.
  Nė vitin 1768 lindi Samuel Slater - njeriun i cili ėshtė kryesisht lavedrues pėr industrializim e parė e Shteteve tė Bashkuara, nė fillim tė historisė sė tyre. Nė tė vėrtetė, Samuel Slater esht quajtur "Ati i Revolucionit industrial Amerikan ".

  Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se Luftės Amerikane per Pavarėsi ēoi nė kohėn e revolucionit industrial. Nė shkollat ​​u mėsojke se historia e revolucionit industrial se parė filloi nė Angli.
  Nė tė vėrtetė, Samuel Slater ka lindur nė Angli dhe nė pjesėn e te ciles ishte djepi i revolucionit industrial (rrethinat e gjera te Manchesterit). Slateri ishte me origjina e thjeshte me dhjetė vjet kishte filluar pėr tė punuar si rrobaqepės.

  Ėshtė e njohur se Revolucioni Industrial i parė filloi me zhvillim te fortė tė industrisė te tekstileve. Samuel Slater nga mosha 21 vjeē ka mėsuar pjesen mė te madhe te teknologjisė sė prodhimit industrial tė tekstileve, qė ishte atėherė njė lloj high-tech industrive tė teknologjisė sė lartė, me tė cilin Britania ishtė udhėheqėse nė botė. Slater me kėtė dije vitin 1789 ai shkoi nė Shtetet e Bashkuara, njė vend i ri qė ka fituar njohjen e pavarėsisė disa vite mė parė.

  Nė SHBA, Slater u punėsuar ne njė punė organizator si robaqepse tė cilėn aty filloi tė drejtohej. Pėrvoja e tij nė Angli ishte e rėndėsishme pėr tė drejtuar tė njėjtin lloj tė industrisė nė Shtetet e Bashkuara, tė cilat do tė mund ti konkurrojnė anglezeve. Me sa duket pėr kėtė arsye anglezėt e quajten "Slater the Traitor" ("Slateri tradhtar ").

  Slateri eshte bėrė i pasure me punėn dhe nisi njė seri rrobaqepės nė gjithe Shtetet e Bashkuara, kryesisht te shteteve tė Rhode Island, Massachusetts dhe Connecticut. Ėshtė interesante se nė rrobaqepės e tij ka punuar kryesisht gra dhe fėmijė, siē ishte nė praktikė ne Angli. Slater ka vdekur nė moshen 67 , ne momentin e vdekjes ishine fiksuar njė 13 rrobaqepės dhe pasurit e madhe.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •