Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Sa shum pr t msuar e zbuluar nga Shqipria Jon - Histori & Bukuri Natyrore, Tradit & Identitet, Folklor & Kulture ! 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve


 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve
  Faqja e njohur e Guidave Turistike: Cilat jan Plazhet m t Mira Shqiptare q duhen vizituar kt ver

  Artikulli shoqeruar me Foto ne linkun: http://www.gazetadita.al/faqja-e-njo...uhen-vizituar/


  Faqa e njohur Family Destinations Guide ka folur pr plazhet e vendit ton duke theksuar se Shqipria sht nj vend i mrekullueshm dhe i pasur historikisht n Evropn Juglindore.

  Ky vend i ngjashm me parajsn e vendeve si Greqia dhe Italia fqinje, sht i njohur pr vendet e tij arkeologjike, kshtjellat e mrekullueshme dhe plazhet e pacenuara.

  Plazhet e Shqipris jan t mrekullueshme me pamje mahnitse dhe ujin e kristalt.

  Pr t’ju ndihmuar t planifikoni pushimet perfekte t plotsuara pr dshirat tuaja, sht br nj list m posht t plazheve m t mira n Shqipri.

  Faqa e nis me Sarandn dhe plazhin e pasqyrave.


  1. Plazhi Pasqyr – Sarand

  Plazhi i pasqyrave sht m i preferuari q prmban shum restorante aty pran q jan t prballueshm dhe ofron nj ambient t prsosur mesdhetar.

  2. Ksamil Beach — Saranda

  Plazhi Ksamil sht nj nga plazhet m t mir n t gjith Evropn . Ajo prmban uj kristal, nj bregdet piktoresk me rr t bardh dhe pamje mahnitse.

  3. Dhrmi Beach — Himar

  Plazhi Dhrmi, afrsisht 1 km i gjat, sht nj vij bregdetare simpatike q prmban nj vij bregdetare me guralec dhe uj t pastr blu.

  4. Plazhi i Borshit

  Plazhi i Borshit, q shtrihet n 7 km, sht vija bregdetare m e gjat n Shqipri. Ajo prmban pamje t pafund t detit Jon.

  5. Gjipe Beach — Himar

  Plazhi i Gjipe sht nj vij bregdetare e vogl, por e bukur, ideale pr plazhet aventureske.

  6. Plazhi Golem

  Plazhi Golem sht nj nga plazhet m t njohura n Shqipri dhe vija e dyt m e madhe bregdetare n vend. Ajo ka nj form gjysmhne dhe prmban sfonde t gjelbrimit t harlisur dhe nj vij bregdetare me rr t bardh.

  7. Orikum Beach — Vlor

  Plazhi Orikum sht nj vij e bukur bregdetare q prmban uj t kristalt dhe bregdet zhavorri. Issht nj preferuar nga vendasit dhe turistt pr not dhe shtitje me vark pr shkak t ujit t pastr.

  8. Jali Beach — Himar

  Plazhi Jali ka dy emra t tjer, Jala Beach dhe Jal Beach. sht nj nga plazhet m t bukura n vend, q prmban uj kristal, q trheq mysafir nga pjes t ndryshme t bots.

  9. Palasa Beach — Himar

  Plazhi Palasa, i njohur gjithashtu si Plazhi Palase, sht i bukur dhe ka uj blu t gazuar dhe nj vij bregdetare q sht nj przierje e rrs s bardh dhe zhavorrit.

  10. Buneci Beach — Himar

  Plazhi Buneci, i njohur ndryshe si Plazhi Bunec, sht nj vij bregdetare e paprishur, fantastike pr ata q krkojn nj atmosfer m t qet.

  11. Plazhi i Lukovs – Lukov

  Plazhi i Lukovs sht i vogl n prmasa, por plot mundsi argtimi. Ka nj sfond t pasur me gjelbrim dhe uj bruz.

  12. Livadhi Beach — Himar

  Plazhi Livadhi prmban nj vij bregdetare me gur t bardh, sfonde mahnitse malore dhe uj si pishin.

  13. Drymades Beach — Himar

  Plazhi i Drymades sht nj vij bregdetare me nj vlersim t lart dhe nj nga m t mirat q Shqipria ka pr t ofruar. Ka dy seksione, t ndara nga formacione shkmbore.

  14. Plazhi Narta – Vlor

  Plazhi Narta, i gjetur brenda Laguns s Narta, sht simpatik dhe prmban uj t qet dhe t but me pak ose pa dallg.

  15. Plazhi Mango – Sarand

  Plazhi Mango, i njohur nga vendasit si Plazhi Mango, sht nj vij bregdetare e gjall dhe e gjall me shum hotele dhe bare n plazh.

  16. Potami Beach — Himar

  Plazhi Potami, i gjetur n skajin verior t Gjirit t Himars, sht nj nga plazhet m t mdha n zon.

  17. Llamani Beach — Himar

  Plazhi i Llamanit sht nj thesar i fshehur i futur mes maleve dhe detit.


  e.sh/Dita - http://www.gazetadita.al/faqja-e-njo...uhen-vizituar/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 19-07-2021 m 09:12

 5. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (19-07-2021)

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  Tourist Guide of TIRANA, ALBANIA (The Most UNDER-RATED City in Europe) Our New Favourite City 🇦🇱

  Mbresa nga Tirana - Turist nga Irlanda ( 2021 )

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Tirana n syt e turistve

  https://tiranapost.al/qyteti/foto-ti...isteve-i501386 - Artikulli shoqruar me Foto.


  Tirana duket nj metropol krejt i zakont pr banort q rutina e prditshme i gjen tek rendin prgjat rrugicave t saj, por nj kryeqytet grishs me nj t shkuar joshse n syt e turistve t huaj q zgjedhin ta vizitojn at.

  Nse njher e nj koh ajo ishte emblem e kaosit urbanistik post-komunist, sot duket krejt ndryshe me banesat otomane e ndrtesat staliniste q her-her kan shrbyer si kanavac pr t’i dhn ngjyra dhe nuanca t reja asaj.

  Nj guid turistike prmes Tirans nis n vendtakimin m t famshm, tek monumenti i Sknderbeut, ai i cili n syt e turistve shrben si qendra e referimit pr Shqiprin dhe historin e popullit ton e nga aty, ku Tirana sht e rrethuar me pika t shumta turistike.

  Nj grup turistsh, kryesisht belg, polak dhe italian marrin rrugn drejt Muzeut Historik Kombtar. I ndrtuar n dekadn e fundit t regjimit komunist, ai sht nj ndr atraksionet m t vizituara n Tiran i ndjekur nga Bunk’Art 2, nj muzeum i ri q ndodhet pran Ministris s Brendshme.

  Nse dikur ai shrbente si nj bunkier antiatomik i qeveris, sot sht prov e ditve t ethshme ku do gj n brendsi t tij t flet pa z pr diktaturn q zgjati pr gjysm shekulli.

  “sht interesante se si nj vend i till sht mbajtur aq i fsheht nga njerzit. Nuk e kisha menduar ndonjher q historin e Shqipris do e msoja n nj mnyr t till, n kt muze q sht kaq ndryshe nga do vend i bots.

  Shqipria ka nj t kaluar t vshtir gj q ndihet sapo futesh n brendsi t ktij muzeu, por sht kaq e bukur t shohsh se si nj popull i vogl, me nj t kaluar kaq t madhe historike, ka gjetur rrugn gradualisht drejt drits dhe sot sht nj vend shum i bukur turistik, me njerz t thjesht q kan zemr t madhe.”-tha pr gazetn “SI” Violette, nj turiste belge e cila kishte dy dit q kishte ardhur n Shqipri.

  Guida, i drgon mandej turistt prmes pedonales n Kalan e Tirans, ajo, e cila, sipas nj turisti ngjan me nj qytet brenda nj kryeqyteti.

  “Kjo sht nj kala fantastike. Ka gjallri, kafene, shum ngjyra dhe mbi t gjitha ajo q m plqen sht nj grshetim i modernes me tradicionalen.

  Jan disa dyqane ktu ku mund t gjesh produkte artizanale, gj q m ka trhequr vmendjen.

  Nuk e dija se Shqipria ishte nj ndr vendet q shquhej pr produktet artizanale por tek kam par disa prej tyre, kam kuptuar delikatesn dhe detajet me t cilat punojn shqiptart. sht shum impresionuese.”-rrfen ai m tej .

  Duke ndjekur udhn me kalldrm nga Kalaja e Toptanve, guida i udhheq turistt drej “Urs s Tabakve”, ndrtuar n shekullin e 18, ende po aq stoike, nj dshmi e gjall e arkitekturs s veant.

  Turistt nisin procesin e shkrepjes s fotografive, interesohen pastaj fill pr do detaj rreth saj dhe gati n t ikur, kthehen prsdyti t shkrepin ndonj tjetr foto, nga ndonj tjetr knd.

  Ergys Xhika, guida e ktij grupi, i drejton m tej drejt Pazarit t RI, aty ku q n hyrje t bien n sy fasadat unike, me stil arkitekturor italian por me motive trsisht shqiptare.

  “Tirann e kam vizituar para disa vitesh. T jem i siqert, nuk ishte aq e bukur dhe me ngjyra. T jepte nj ndjesi gri dhe dukej si nj grmadh q kish’ mbetur nga komunizmi.

  Por sot, gjithka sht shum ndryshe. Nuk e mendova q tranzicioni fizionomik do e pushtonte aq shpejt kt kryeqytet.

  Pazari dikur ishte nj rrmuj ndrsa kt her e gjeta shum t organizuar, me shum ngjyra, ka ndrtesa t bukura, kafene interesante dhe mbi t gjitha duket se ka ushqime shum t mira dhe t freskta. Tirana sht e pastr dhe e rregullt por ajo q m plqen m shum sht pikrisht fakti se sht nj kryeqytet ku mund t gjesh ushqim nga t gjitha trevat shqiptare. Gastronomia n Shqipri sht e mrekullueshme.

  M duket sikur ktij vendi i sht rikthyer autenciteti por kt her, rivendosur akoma dhe m bukur.”-tha nj tjetr turist Italian nga po i njjti grup.

  Q kulinaria shqiptare sht kthyer n nj “atraksion” t radhs pr turist e huaj, e pranon dhe Ergysi duke pohuar se ndr gjith turistt q ka patur n kto tre vite, t gjith kan mbetur t impresionuar nga kuzhina shqiptare.

  Kmba-kmbs ata ndjekin njri-tjetrin drejt “Piramids” s Tirans, nj simbol i komunizmit n Tiran q u ka rezituar shum tentativave t qeverive pr ta shkatrruar.

  “Un i kuptoj dhe prpjekjet q jan br pr ta shkatrruar at pasi duke qen se sht simbol i nj kohe t errt pr shum njerz, prania e saj u ndrmend kujtime t trishta.

  Por, megjithat e pranoj q ka nj stil arkitekturor shum t veant dhe sidomos pr kohn kur sht ndrtuar, sht moderne.

  Pr turistt si un q vijn dhe duan t msoj m shum pr Shqiprin kto objekte t mbetura jan shum t rndsishme. Ata t ln shum t kuptosh pr Tirann dhe ndryshimin e saj ndr vite.

  Mendoj q do t ua sugjeroj vizitn n Shqipri t gjith miqve t mi. Ia vlen ta vizitosh.”-u shpreh nj turiste 27-vjeare nga Polonia e cila ndr t tjera shtoi se ishte gazetare dhe se pas kthimit n vendin e saj do t shkruante pr Shqiprin.

  Guida q zgjat rreth dy or prgjat Tirans finalizohet drejt Ish-Bllokut, aty ku n periudhn e paralufts ishin prqendruar disa nga vilat m t bukura, ndr t cilat dhe ajo e Enver Hoxhs q e ktheu kt lagje n rezidenc t vetn dhe t antarve t tjer t udhheqjes komuniste.

  Kjo lagje pr turistt dshmon ndryshimin ndr vite pr t cilin Tirana shquhet, pr ta, aty pranvihen dy koh krejt paralele, dikur e ndaluar, sot m e gjall se kurr tek glon nga kafenet, lokalet luksoze dhe temat e Instagramit.

  Nnvizimin pr Tirann tashm e bjn t huajt q n ndryshim nga qytetart q jetojn n t, nuk e shohin si nj kryeqytet t zakoshm.

  Tirana, nn fokusin e aparatit fotografik t tyre sht nj kryeqytet me nj t shkuar joshse, ku do objekt evokon kujtimet e s kaluars, e ku do drithije nuk sht kurr ajo e njjta si nj dit m par.  https://tiranapost.al/qyteti/foto-ti...isteve-i501386

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Media franceze i bn jehon Shqipris: Zbulimi i “Tajlands s Vogl”

  Media franceze ‘France 2’ i ka kushtuar s fundmi nj reportazh Shqipris, ku e krahason jugun e vendit me nj “Tajland t vogl”.

  Shkrimi i plot:

  Shqipria sht nj nga vendet m t vogla n Evrop, por trheq do vit e m shum turist. Nga ujrat e kristalta n vendet historike, ky vend ka gjithka pr t joshur.

  Kudo q t jeni, deti dhe malet jan n dispozicionin tuaj. N horizont, kshtjella t ngritura. Mirsevini n Shqipri, nj destinacion shum i arritshm n Evrop.

  N jug t vendit t mbiquajtur “Tajlanda e vogl” nga vendasit, Ksamili sht nj plazh sht shum i popullarizuar me turistt e huaj, si disa francez q kan ardhur me pushime n nj shtpi idilike prej 80 metrash katror me nj mim midis 75 dhe 140 euro pr nat, n kulmin e sezonit.

  M shum se 6.5 milion turist n 2019

  N vitin 2019, Shqipria mirpriti m shum se 6.5 milion turist, gati dyfishi i numrit t 15 viteve m par. Pr t’i akomoduar ata, hotelet po shtohen n Rivier, me dhoma me 50 euro pr nat. Udhtart mund t shptojn nga plazhi, pr t zbuluar thesare t tjera t vendit si nj qytet antik i klasifikuar si nj vend i trashgimis s UNESCO-s. E mbyllur gjat dekadave t diktaturs komuniste, Shqipria po i hapet turizmit vitet e fundit, sepse ky vend ballkanik ka disa nga peizazhet e fundit t pashkelura mesdhetare.


  Burimi i Informacionit & Video ne linkun:

  https://sot.com.al/aktualitet/media-...-vogel-i458336

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  France 3: Shqipria, destinacion pushimesh pr t’u zgjedhur

  Shqipria sht nj destinacion larg turizmit n mas, por q trheq dashamirsit e peisazheve dhe trashgimis s pacnuar, sipas nj reportazhi t prezantuar nga France 3.

  Shqipria sht nj nga shtetet m t vogla n Evrop. Me vendet e saj ende t pashkelura, ajo ofron mundsi t shumta pr amatort e aventurave n natyr dhe udhtart kurioz pr zbulime.

  N brigjet e lumit Osum, ndodhet Berati, i ashtuquajtur qyteti i nj mbi nj dritareve, aluzion pr grumbullin e shtpive me gur t bardh t vendosura njra mbi tjetrn.

  E listuar si nj vend i Trashgimis Botrore t UNESCO-s, qendra e tij historike mund t eksplorohet m kmb.

  Nprmjet rrugve me kalldrm, t stilit bizantin dhe osman, mund t zbulosh hap pas hapi tr qytetin.

  Shum i muar nga shqiptart dhe turistt, rajoni i Prmetit njihet pr burimet e tij me uj t ngroht.

  Pushime pr t’u lodhur pr disa, paksa m sportive pr disa t tjer. N programin e tyre, kanioni i Langarics, q ngrihet n 30-50 metra lartsi dhe ofron pamje t mrekullueshme.

  Pr t prfituar nga peizazhet, disa turist zgjedhin t akomodohen n natyr.

  Pas nj bllokimi t shkurtr pr shkak t krizs shndetsore, Shqipria shpreson n rikthimin e tr turistve t saj, q ishin rreth 6,5 milion para pandemis.


  https://gazetamapo.al/france-3-shqip...r-tu-zgjedhur/

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  France 2: Holidays in Albania "a Secret Paradise"

  Korrik 2017

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  Albanie : la Conqute de l'Est - Documentaire

  Nntor 2018

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  Reportazh/ Televizioni "France 2" i fton shikuesit e vet t zbulojn Shqiprin

  Gusht 2021

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  40 Burimet e Prmetit - Thesar q krkon t zbulohet

  https://gazetasi.al/40-burimet-e-per...n-te-zbulohet/

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  GAZETARJA E NJOHUR FRANCEZE, E MAHNITUR NGA SHQIPRIA

  “Nj parajs, q pr 5 vite do kthehet n destinacion kryesor”


  Nj nga gazetaret m t njohura t turizmit n Franc, Saliha HadjDjilani ka br nj vizit katr ditore n Shqipri.

  Vizita e saj prfshiu Tirann si dhe riviern jugore. Pr turistt francez, Shqipria mbetet ende nj vend i pasigurt, ndrsa Saliha shprehet se sipas bindjes s saj, vendi yn sht nj parajs natyrore me mime t lira, q n pes vite e ardhshme do kthehet n destinacion kryesor:

  Saliha Hadj-Djilani: T’ju them t drejtn nuk kam dgjuar fjal t mira pr vendin tuaj para se t vija. M thonin q nuk ishte nj vend i sigurt, por un u bra kurioze dhe vendosa t vij. Kur erdha isha e surprizuar, sepse po ndihesha shum e sigurt, si grua e vetme q isha. Keni nj pik t fort n turizm q nuk keni mbipopullim turistsh, nga e cila vuajn vende si Italia ose Spanja. Prandaj, jami e sigurt q do jet destinacioni kryesor pr shum njerz n pes vitet e ardhshme.

  Tirana m plqeu shum me arkitekturn e saj mikse, sheshet e mdha dhe sidomos muzet Shtpia e Gjetheve dhe BunkArt, q e tregonin m qart historin e komunizmit.. Ishte nj qytet q nuk t mbyste si sht Nju Jorku.

  M pas vizitova pjesn e riviers s jugut. M plqeu shum deti i bukur dhe i pastr. Gjithashtu atmosfera festive npr klube dhe natyra e njerzve, q ishte e gzuar, dukej fiks si n Saint Tropez.

  N Shqipri mendoj se mimet dhe ushqimet jan shum t mira, por edhe akomodomi. mime shum t prballueshme pr nj francez.

  Jeni n t njjtn lig te standardet e turizmit me vendet e rajonit si Greqia dhe Kroacia, por ndoshta duhen t rregulloni akomodomin. Duhet t ndrtoni m shum hotele. Pr turistt francez do ishte parajs t vinin n Shqipri ku nuk ka kufizime t rrepta.

  Sipas gazetares franceze, Vendi yn duhet t prmirsoj imazhin e tij npr bot.

  Saliha Hadj-Djilani: Nuk do jet e leht t’i bind francezt t vijn n Shqipri, sepse nuk e njohin, por un do ti them q shikoni, isha atje dhe mbijetova. Un mendoj q vendi juaj duhet t prmirsoj m shum imazhin. Do t sugjeroja q t keni borde turizmi n vende europiane dhe botrore. Kroacia po bn nj pun shum t mir n kt drejtim dhe as ju nuk duhet t mbeteni mbrapa.”

  Gazetarja e mirnjohur do t flas pr udhtimin e saj n Shqipri n nj nga emisionet m t mdha radiofonike n Franc RMC, q ka audienc rreth 1 milion njerz. Gjithashtu ajo ka ftuar n podcastin e saj kryeministrin Rama dhe kryetarin Veliaj, n nj bised t gjat pr t ardhmen e turizmit shqiptar.


  https://konica.al/2021/08/nje-parajs...acion-kryesor/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 12-09-2021 m 10:38

 15. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,516

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  3 vendet nga ku erdhn m shum turist n Shqipri kt ver

  Korriku dhe Gushti kan shnuar nj dyndje t turistve t huaj prmes charterave n vend, duke tejkaluar ndjeshm edhe nivelet e parapandemis.

  Krahas hyrjeve t shtetasve t rajonit, q nuk na “braktisn” gjat pandemis, n ver jan rikthyer turistt nga vendet e tjera t Europs e m gjer, ndrsa jan shtuar edhe destinacione t reja.

  Shtimi i turistve sht reflektuar dhe n rritjen e ndjeshme t trafikut prmes charterave n Aeroportin e Rinasit. Sipas t dhnave zyrtare nga Tirana International Airport (TIA), n total, pasagjert q kan udhtuar me charter (pa prfshir Turqin dhe Egjiptin, ku udhtojn shtetas shqiptar) pr periudhn korrik gusht 2021 ishin rreth 174 mij (vajtje-ardhje), me nj rritje prej 15% n krahasim me t njjtn periudh t vitit 2019.

  Shqipria u deklarua kt ver si nj vend COVID-free nga ana e qeveris duke hapur dyert pr t gjith turistt q do t duan ta vizitojn. Kjo nxiti shtetas nga shtete t ndryshme q t vinin n Shqipri, duke shmangur n kt mnyr kufizimet q mund t hasnin n vende t tjera, sidomos n Europn Perndimore.

  Polakt ishin t part q konfirmuan rinisjen e fluturimeve charter nga 25 maji. T dhnat e TIA tregojn se ata jan grupi m i madh i turistve q kan ardhur prmes ajrit, me nj rritje t ndjeshme nga 2019-a. Pr periudhn korrik-gusht, prmes TIA-s kan fluturuar rreth 81 mij pasagjer me chartera-a t nisura nga qytetet polake, pothuajse n dyfishim n raport me t njjtn periudh t 2019-s.

  T dytt jan ukrainasit. N korrik gusht nga Ukrania n Rinas dhe anasjelltas fluturuan 38.5 mij pasagjer, ose 65% m shum se e njjta periudh e para pandemis.

  “Turisti yn kryesor nse mnjanojm pjesn shqipfolse sht ai polak pasi ka pasur shum rezervime, por edhe Ukraina. N rajon Kosova sht pjesa m e madhe dhe e orinetuar drejt Shqipris por vrej se edhe Serbia ka interes t rritur” tha Blerim Norja nga Royal G, nj nga hotelet kryesore n Durrs.

  N vend t tret jan turistt nga Arabia Saudite, pas nisjeve t fluturimeve direkte Rinas-Riyadh. Nga dhe drejt Rinasit fluturuan rreth 9 mij pasagjer. “Kt vit, zhvillim shum interesant sht ai q lidhet me Arabin Saudite. Ktu ka hyr me chartera “Flynas”, q nga 15 qershori. Kompania ajrore solli prfaqsues t saj t marketingut, t cilt bn nj “fame trip” n 7 dit. Filmuan gjithka, provuan restorante t ndryshme dhe mbetn shum t knaqur. Komenti i tyre ishte q nse klientt tan do t ndiejn kt q ndiejm ne ktu, do t ket nj turizm t jashtzakonshm. Ky grup ka interes pr turizmin e jahteve, pasi i kan dhe mundsit. N krahasim me at far jan msuar t paguajn, ne jemi shum t lir si treg” pohoi pak kohe me pare Smerald Bozaxhi, i cili operon ne sektorin e qiradhnies se jahteve.

  Nga Gjermania, pasagjert q udhtuan me charter u rritn leh m 2%, n raport me 2019-n, nga ekia ran 24%.

  N rnie t ndjeshme ishin shtetasit nga Izraeli.

  N dyfishim ishin rust, me rreth 7 mij pasagjer q fluturuan drejt dhe nga Rinasi. (shih grafikun n fund)

  Ndryshe nga 2019-a nuk ka pasur n vern e 2021 chartera nga Danimarka, Sllovenia, Suedia etj.


  Rritet trafiku i pasagjerve n Rinas

  Korriku dhe Gushti kan qen muaj shum t zn pr aeroportin kryesor n vend, Tirana International Airport (TIA), duke i tejkaluar nivelet e parakrizs pr t njjtn periudh dhe duke rikuperuar ndjeshm humbjet e periudhs s pandemis.

  Burime zyrtare t TIA bn t ditur pr “Monitor” se pr periudhn korrik-gusht 2021 kan udhtuar gjithsej (hyrje-dalje) rreth 983 mij pasagjer, me nj rritje prej 21.3% n krahasim me t njjtn periudh t 2019-s, q deri tani kishte qen viti m i mir i turizmit. Ndrsa n raport me korrik-gusht 2020, kur vendi po vuante pasojat e krizs, zgjerimi sht 76%.

  Vetm n korrik, trafiku i pasagjerve ishte 9.6% m i lart se n t njjtin muaj 2019 (+70% me 2020-n), ndrsa n gusht rritja ishte m e fort n gati 32% (+82% me t njjtin muaj t 2020-s).

  Pavarsisht rritjes s ndjeshme t trafikut n korrik e gusht, pr 8-mujorin tendenca mbetet n rnie pr shkak t ecuris s dobt pr periudhn janar-qershor. Sipas t dhnave t tjera t INSTAT pr 6-mujorin e par, hyrje-daljet e shtetasve t huaj prmes ajrit ran me 46% n krahasim me t njjtn periudh t 2019-s.


  https://www.tiranapost.al/sociale/3-...ntentdiscovery

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •