Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,948

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Turizm si n mesjet te Kroi i Bardh n Mirdit - Kimisti tregon disa nga vetit kurative t ujit: E zbuluan austriakt

  ELVIS HILA/ N kufirin ndars mes Lurs dhe Mirdits ndodhet Kroi i Bardh, nj zon e cila po trheq vmendjen e vizitorve gjat viteve t fundit, por problem mbetet mungesa e investimeve.

  Ky vend turistik mes malit t Didhs dhe atij t Kunors, sht shum i prmendur pr ujin e rrall kurativ q ka, por pak i njohur pr shkak t rrugs aspak t prshtatshme. Nga Rrsheni deri atje rruga sht 55 km e gjat, ndrsa problem pr zonn sht edhe mungesa e energjis elektrike dhe investimeve t tjera serioze, pavarsisht prpjekjeve t bra vitet e fundit nga vet banort.

  “BASHKIA T VR DOR”

  “Ne kemi nisur n vitin 2013 dhe besoj q kemi arritur t bjm dika, por avash-avash do t vazhdojm edhe m mir t’i prmirsojm kushtet pr turistt shqiptar. Aktualisht jemi me kapacitet t plot dhe besoj q edhe nga shtatori do t ket m shum turist. T them t drejtn, klima sht shum e pastr, uji sht shum kurativ nga ana e smundjeve t brendshme, sidomos stomaku, veshkat. Kjo zon, t them t drejtn, pr momentin rruga, infrastruktura sht shum e dobt. Besojm q n ditt n vazhdim Bashkia do t bj dika t mundur, energji elektrike po ashtu”, shprehet Florent Lleshaj, operator turistik n kt zon.

  FAR THON VIZITORT

  Kroi i Bardh gzon nj popullaritet t madh te njerzit edhe jasht vendit, ngaq shron disa smundje si ato t veshkave, t rrugve urinare, t stomakut, t laringut, t tiroideve etj. Ata q kan qndruar atje, sigurisht n kushte jo t favorshme, shprehen se jan ndier shum mir me natyrn bujare dhe se do t vijn srish vern tjetr. “Vij nj her n vit ktu dhe qndroj 15 dit. Nga thniet e njerzve q ky uj bn mir shum, thon q Kroi i Bardh bn mir, Kroi i Zi ka mbytur njerz. Ne vijm te Kroi i Bardh.

  Tjetr t veant ka natyrn, ka gjelbrimin, ka shum gjra, disa i di, disa nuk i di”, thot nj vizitor. Ndrsa nj tjetr vizitor tha se “kemi 10 vite q vijm me familjen pasi uji sht i veant, edhe klima, ambienti, freskia, temperaturat e prshtatshme pr kto dit t nxehta. Rruga sht problem… duhen investime, por shteti e ka n dor”. sht nj rendje prej 30 vitesh drejt ktij destinacioni turistiko-kurativ, 1 350 metra mbi nivelin e detit, me fare pak ndryshime sa i prket infrastrukturs, drits elektrike, mallrave tregtare.

  Duket se askush nga qeverisja vendore dhe ajo qendrore nuk e ka pasur prparsi kt resurs t largt turistik. “Un kam ardhur nga Nju Jorku, nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Pr t qen jam mirditor, banoj n La. Jam kurioz, kam punuar kameraman n La disa koh. Jam kurioz t filmoj peizazhe, ngjarje, evenimente. Ktu m trheq gjithka. Un kam qen q n kohn e komunizmit ktu. sht ambienti, ajri, natyra, njerzit natyrisht, prpara gjithkaje. Shpresoj t rregullohet infrastruktura duke filluar nga rruga, nga ambientet, nga gjithka kt”, shprehet nj tjetr vizitor.

  VETIT KURATIVE T BURIMIT

  “Burimi i ujit daton shekuj m par dhe ka vlera t jashtzakonshme kurative dhe shruese”, thot kimisti Zef Lleshaj. “Ky burim daton prej shum vitesh dhe para m shum se 1 shekulli sht njohur si uj kurativ. T part q e kan zbuluar kan qen austriakt gjat pushtimit q i kan br vendit ton. Gjith masivi i Kunors dhe Lurs, jan shkmbinj bazik dhe ultrabazik dhe detyrimisht kta kan veti grryese. Ajo q e veon sht prmbajtja e mikroelementit rodon, i cili sht nj gaz q e prmban toka. Ka veti t jashtzakonshme kuruese pr do pjes t trupit, ndaj ky vend ka marr shum vmendje gjat viteve t fundit. Ktu vijn vizitor e qndrojn pr dit t tra dhe po t kishte investim ajo far sht m kryesorja rruga do t kishte dyndje t madhe njerzish”, thot Lleshaj.

  LIDHJA ME LIQENET E LURS

  Kroi i Bardh n ver kthehet n nj qytez me pushues q qndrojn pr disa dit n kushte modeste akomodimi. Ka shum vite q mirditort krkojn q ky vend t shndrrohet n resurs turistik malor, me rrug t asfaltuar, me shtpi pr pushuesit, me hotele apo kampe. Kroi i Bardh, si atraksion turistik, nuk ka vetm ujin e rrall kurativ, por edhe nj sr vlerash t tjera turistike, si mundsia pr hiking pr te liqenet e Lurs, n ann tjetr t malit madhshtor t Kunors, eksplorim t shpellave prrallore t Selits, ndr m t veantat e vendit.


  Panorama.al

  http://www.panorama.com.al/turizem-s...an-austriaket/
  "Gjurmt shqiptare" - Kroi i Bardh

  Top Channel Albania - Tetor 2015
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 12-07-2022 m 09:51

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,948

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  10 portet m t bukura n Europ, mes tyre edhe nj n Shqipri

  Shum qytete dhe porte turistike n Evrop, n Mesdhe, por edhe n Evropn Veriore, jan piknisja ideale pr t zbuluar vende dhe brigje fantastike. Duke nisur nga Italia, Greqia, Kroacia, Shqipria, Holanda e deri n Irland, kto jan 10 portet m t bukura n Europ.

  Portofino, Liguria

  Konsiderohet nj nga portet m t bukura n bot, pran t cilit ndodhen shtpit e vjetra t peshkatarve, si dhe nj nga shtitoret m t famshme n Mesdhe. Lart portit, n kodrat e gjelbra Liguriane, gjenden edhe disa vila luksoze, ku t gjith ndrrojn t kalojn s paku njher n jet pushimet e tyre verore.

  Ponza, Lazio

  T gjith thon se sapo mbrrijn n kt vend, magjepsen q n shikim t par me shtpit ngjyr pastel t ktij fshati unik. Duke u nisur nga Ponza, ke mundsin t eksplorosh disa limane dhe plazhe me ujra t kristalta. Zgjidhja ideale do t ishte nj xhiro me vark, pr t vizituar pika turistike si Chiaia di Luna, Cala Felice, Cala Cecata, Cala Feola dhe shum t tjera.

  Porti Cervo, Sardenj

  sht nj nga vendet m n mod dhe m t vizituara sidomos nga t famshmit, manjatt dhe pronart e jahteve luksoze. Mbi t gjitha, Sardenja sht nj vend me bukuri t rralla, me nj det fantastik me ngjyra t jashtzakonshme, si dhe nj natyr q kundrmon arom lulesh dhe bimsh si rozmarina. Nga sheshi i vogl, prmes nj ballkon t mrekullueshm me pamje nga deti, mund t admironi panoramn e portit dhe arkitekturn klasike t Sardenjs.

  Porti Kornati, Biograd na Moru, Kroaci

  Porti sht i vendosur n arkipelagun magjepss t ishujve Kornati. Arkipelagu sht nj nga vendet m t bukura dhe m t paprekura n bregdetin kroat, ndrsa ishujt shquhen pr format e tyre dhe aftsin t ndryshojn ngjyrn n varsi t drits s diellit. Deti ka gjithashtu ngjyra mahnitse dhe sht i rrethuar nga kurora t gjelbra pyjesh.

  Naxos, Ishujt Cyclades, Greqi

  Ujrat e pastr dhe smerald t Egjeut, bimsia e pasur dhe ndrtesat tipike t bardha me pamje nga porti, e shndrrojn Naxosin n nj mrekulli t vrtet. N mes t vers kjo zon, si gjith Egjeu, mbushet me ngjyrat dhe aromat e lules s meltemit.

  Sarand, Shqipri

  Mes porteve t ndryshme t njohura n Europ, renditet dhe ai n Sarand. Qyteti shqiptar konsiderohet si nj vendpushim shum i bukur bregdetar, q po trheq nj numr n rritje turistsh t huaj pr detin e mrekullueshm, si dhe mimet e favorshme. Ve t tjerash, ofron shum plazhe t bukura, site arkeologjike dhe monumente natyrore q gjenden shum afr, si Syri i Kaltr.

  Bastia, Korsik

  Porti sht pika kryesore e hyrjes pr ata q arrijn n Korsik nga deti. I vendosur n verilindje t Korsiks, qyteti e ka marr emrin nga kalaja e shekullit t katrmbdhjet. Qyteti ngrihet n pikn ku vargmali i Cap Corse i hap rrugn fushave t shumta. Natyra sht e bukur dhe me kontraste t mdha mes maleve dhe detit.

  Monte Carlo, Principata e Monakos

  Sharmi dhe luksi marramends i ktij vendi t bn t harrosh se ndodhesh n nj nga pikat m t bukura n bregdetin jugor francez. Sigurisht, Monako sht nj qytet me ndrtesa t mdha, por mjafton t largohesh disa kilometra pr t zbuluar parqe, kopshte dhe vende nga ku mund t admirosh disa nga peizazhet m t famshme n bot.

  Volendam, Holand

  Rreth njzet kilometra larg Amsterdamit, n drejtim verilindor, ndodhet qyteti Volendam. Vendi nuk shquhet shum pr ujrat e detit, por pr atmosfern dhe arkitekturn e fshatit t peshkimit me shtpit tipike me ngjyra dhe ati t pjerrta. Porti sht nj nga pikat kryesore pr t eksploruar kt pjes magjepsse t Holands.

  Howth, Irland

  Me farin dhe arkitekturn tipike, edhe Howth n Irland shquhet pr pamjet e bukura dhe atmosfern tipike. Shum pran, ndodhen livadhe t gjelbra t pafundme q shtrihen buz shkmbinjve me pamje nga deti dhe karakterizojn natyrn irlandeze.


  https://kohajone.com/10-portet-me-te...e-ne-shqiperi/

  https://www.youtube.com/watch?v=UICYYBVNgDI
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 25-07-2022 m 11:08

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,948

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Faqja e njohur spanjolle: Riviera shqiptare, Karaibet evropiane

  Riviera Shqiptare ose ndryshe Karaibet evropiane sht zona m pak e njohur e Mesdheut, megjithat fsheh vende unike q ia vlen t vizitohen, ndrkoh q gjja m e mir jan mimet m shum se t prballueshme, shkruan Helena Tomas pr faqen e njohur spanjolle ”Vanitatis” (www.vanitatis.elconfidencial.com).

  ”Ka shum mundsi kur zgjedhim destinacionin pr pushimet tona t ardhshme. Jo m kot, ajo q shumica prej nesh dshirojm sht t gjejm nj vend ku nuk kemi qen m par dhe ta zbulojm pr her t par, pa shpenzuar shum dhe, nse sht e mundur, t mos jet i mbipopulluar.

  Duke marr parasysh t gjitha kto, mundsit jan ulur sepse mimet nuk ndalojn s rrituri dhe njerzit mbushin qytetet dhe plazhet.

  Pr fat t mir, ka ende cepa t harts q nuk jan aq t njohura n mbar botn dhe kjo garanton q fluksi i njerzve t jet shum m i vogl dhe se ne do t mund t lvizim e t qndrojm atje me nj kosto shum m t lir.

  Nj shembull?

  Riviera Shqiptare, bregdeti shqiptar n Mesdhe, pr t cilin pakkush ka dgjuar dhe q megjithat sht plot me peizazhe unike dhe plazhe parajsore sikur t ishin Karaibet.

  Shqipria sht nj nga vendet m autentike dhe m t panjohura t Europs Jugore.

  E vendosur n Gadishullin Ballkanik, ajo kufizohet me Greqin, Maqedonin e Veriut, Kosovn dhe Malin e Zi, dhe rreth tre milion banort e saj jetojn n nj territor t ngjashm n madhsi me rajonin e Galicias.

  Megjithat, zona t cils i referohemi sht ajo midis Vlors dhe Ksamilit. Rreth 150 kilometra vij bregdetare plot plazhe me ujra t kristalta. I lagur nga dy dete, Adriatik dhe Jon, t dy kan plazhe interesante, por fama e Riviers Shqiptare, e vendosur n bregdetin e Jonit, sht nj parajs pr pamjet e saj unike.

  Kshtu, nuk sht pr t’u habitur q disa nga qytetet e ksaj zone jan zgjedhur pr ver nga vet shqiptart, t cilt nuk e vlersojn mundsin e largimit nga vendi me pushime duke ditur plazhet e tyre spektakolare q kan.

  Duke filluar nga Vlora, qyteti i tret m i populluar n vend, vetm pas Tirans dhe Durrsit, si dhe porti i dyt m i rndsishm n Shqipri pas Durrsit. Plazhet m t mira t zons jan n jug, veanrisht plazhi i Orikumit, n gjirin e madh t Vlors, q t on n gadishullin e Karaburunit, ku mund t arrihet edhe me vark. Ia vlen t shkoni dhe t shijoni nj dit n kto plazhe pr shkak t ngjashmris q ndajn me ato t Karaibeve.

  Nga Vlora, mjafton t ndiqni nj rrug q prshkon m shum se 100 kilometra prgjat bregut t Jonit mes shkmbinjve, maleve dhe pamjeve panoramike dhe q sht br e njohur q kur atje u filmua nj episod i serialit “Top Gear”.

  Pak nga pak do t hyni n Parkun Kombtar t Llogaras, i karakterizuar nga bimsia, malet dhe liqenet dhe me uj t pastr kristal n shum raste.

  Nuk mund t na mungoj as pjesa e bregdetit ku ndodhet Ksamili. Ndryshe nga pjesa m e madhe e bregdetit jonian t Shqipris, plazhet e saj jan me rr t bardh dhe ofrojn perndime unike.

  Pr sa i prket mimeve q rrethojn akomodimin, e vrteta sht se ato jan uditrisht t prballueshme. Kshtu, n platforma t tilla si Booking, mund t gjejm hotele, apartamente dhe bujtina pr afrsisht 22 euro nata.

  Sigurisht, sa m shum t’i afrohemi bregut dhe sa m shum komoditete t krkojm, mimi do t rritet. Megjithat, ka hotele me katr yje q ofrojn dhoma pr m pak se 100 euro.

  Me pak fjal, nj alternativ m shum udhtimi jo aq e njohur nga shumica e njerzve dhe spektakolare”, prfundon ”Vanitatis”.


  Gazeta Tema

  https://www.gazetatema.net/turizem/f...opiane-i348726

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,948

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Revista franceze: Cilat jan vendet q nuk duhen humbur n vendin e optimizmit, n Shqipri?

  Nga Laurence Delpoux/ Pr shum koh i izoluar, ky vend i vogl i Ballkanit ka vuajtur aq shum, sa tani do t jetoj. Shkojm n jug, pr t zbuluar natyrn e tij t vrtet

  sht e vrtet q nga larg, Shqipria duket ndonjher e ashpr, pak e trisht. Nj vend vuajtjesh, Shqipria ka kaluar m shum se dyzet vite nn nj diktatur t egr, q me kthetrat e saj e ktheu vendin n nj peizazh t mbushur me krpudha betoni - bunker q supozohej t'i rezistonin nj pushtimi, q nuk erdhi kurr. Por nga afr, sheh nj vend q lulzon. E verdh kanarine, jeshile molle, roz e mbl Tirana, kryeqyteti, ka lyer fasadat e saj t ashpra, terminalet elektrike dhe vendkalimet e kmbsorve. M pas vjen deti, aty ku safiri dhe smeraldi prqafojn guralect e bardh; lumenjt bojqielli; cirku i maleve t errta e t gjelbra; liqenet q pasqyrojn qiellin; shpatet e arta nn tapetin e luleve, dhe strukturat e vjetra n rrug t kthyera n nusepashk nga artistt e grafitit. Shqipria do t jet toka e premtuar e optimizmit, tha Justin Godart n vitet 1920, nj politikan francez, emrin e t cilit e gjejm shpesh ktu. Dhe ajo i ka ngjyrat, pr t qen nj vend i till.

  Eraldi, udhrrfyesi yn, tund kokn. I lindur n vitin 1990, n mes t destalinizimit, nuk e ka njohur epokn e izolimit total dhe autarkis. Shum i vogl gjat trazirave e problematikave t uris, ai kujton luftn civile, e cila shprtheu pasi kompanit financiare vodhn kursimet e t rinjve. Ai ishte 7 vje. Hanim nn tavolin pr t shmangur plumbat, thot ai. Gjithka n Shqipri ngjall nj t kaluar t rnd, por q sht shum e afrt. Ose shum e largt, duke filluar nga tronditja tektonike e kohve t lashta, kur toka u ngrit pr t'u vendosur midis detit Adriatik dhe Jon. Duke u nisur nga jugu, Eraldi mezi pret t na zbuloj kontrastet e ktij vendi prmes nj udhtimi q, njlloj si historia ktu, do t lr gjurm.

  Koha e "xhiros"

  Pr ju, ne jemi nj vend lindor? pyet i riu. Nuk thuhet e njjta gj pr Greqin apo pr Malin e Zi, q rrethojn Shqiprin, e cila gjendet prball Italis - 70 km nprmjet detit nga "cizmja". Ktu gjejm dialekte melodioze, gjeste dhe parfume n kuzhina, njlloj si ndikime t tjera t trashguara nga epoka ilire, helene apo osmane... N prag t Europs, cili vend tjetr mysliman, bn bashk aq kisha sa minare, teqe sa katedrale ortodokse, ndrkoh q sht i mbushur me rite katolike, q komunizmi nuk i ka asgjsuar?

  Kanuni, nj ligj mesjetar i ngjashm me at t hakmarrjeve n Kors, vazhdon t jet prezent n male. Kjo sht padyshim pjes e "reputacionit t keq", q butsia venit n kohn e xhiros - shtitja q bashkon t rinj e t moshuar, zonja t veshura me t zeza dhe vajza me fustane me temina, n shtitoren e Vlors, q sht ndalesa jon e par buz detit

  "La dolce vita Shqiptare

  Pr ne bregdeti i jugut fillon ktu, 158 km me makin nga Tirana, pasi kemi kaprcyer kodra t rrudhosura, t shtruara ngushtsisht me rreshta pemsh ulliri, dhe kemi drekuar n restorantin Te Ruvi, n nj kopsht me lule n mes t pyllit. I ngjitur pas shkmbit, Hotel Liro (65 euro pr nj dhom dyshe me mngjes, jasht sezonit turistik) do t jet baza jon: nj ballkon marramends mbi Adriatikun dhe gjirin tepr urban, edhe pse qeveria sapo ka rrafshuar restorantet e plazhit

  Q nga vitet '90, promovuesit kan mbushur shtitoren. Sidoqoft, natn, deti i qet nn qiellin e kadifenjt prqafon skeln e ndricuar. N mes t dits, disa ndrtesa duken t guximshme, e mbi t gjitha, nuk do t shihnim vrtet Shqiprin, pa ecur para-mbrapa me vzhguesit prgjat shkallve q shohin nga deti. Ktu, nuk habitesh as nga shprthimet e t qeshurave, lojrat e domino-s n sheshe e as nga nj ift t porsamartuar q e mbyllin dasmn me nj not n det. Dhe pastaj vjen muzika, q sht kudo. Shqipria tani dshiron t jetoj, thot Eraldi.

  Karaburuni dhe gjiret e tij t egr

  Jemi n Vlor edhe pr shkak t siluets masive t gadishullit q shkputet nga toka, Karaburunit, i klasifikuar si rezervat natyror q prej vitit 2010. Nj nga perlat q Shqipria mban t fshehta, duke preferuar t mburret me hotelet e saj luksoze. Nj bot tjetr. Nga Orikumi mund t organizoni udhtime drejt Karaburunit, me mushka pr t transportuar ujin shum t pakt, t shkoni me anije apo si ne, pr ta eksploruar me skaf. Gjithka sht e mundur, siguron Eraldi, i cili njeh rrugn m t shkurtr, ku n 30 km, banojn vetm bletar dhe barinj.

  far mund t mendoj Foni, i cili, duke qen tre or n kmb larg qytetrimit, kalon gjasht muaj t vitit ktu me dhit e tij? Ai jeton nn lisa, me pamje nga plazhi i ndrrave, Brizana, vetm me qent dhe tufn e tij, kmbanat e t cilve bien nga era. Guralect e vegjl krcasin nga ankorimi i mjeteve. Pastaj heshtja, q thyhet vetm nga knga e cikadave. Foni nuk sht aty, ndoshta sht larguar, ose nuk ka ardhur ende... Por, n gji shfaqet nj krijes, aq sa t dallosh bishtin e saj t sirens teksa zhduket nn val: jan dy ifte fokash q kan gjetur ktu nj vend t egr pr t'u riprodhuar.

  Fshatra me shum sharm

  Karaburuni ka ende surpriza: shpella e Haxhi Aliut detari q thuhet se ka fshehur nj thesar aty; plazhin e mrekullueshm Shn Jani dhe tavernn e tij t ndrtuar rreth nj bunkeri, at t Zhanpovelit, ku mund t freskoheni nn hijen e nj kasolle t bardh prej kashte Gjejm dy ifte italiansh aty n kt fillim qershori, dhe kaq. Ktu gjejm atmosfern e Italis s t paktn tridhjet viteve m par, thon ata. Edhe jetesa e lir: 8 deri n 10 euro pr nj dark t bollshme, gjysma e ktij mimi pr nj sallat t madhe ose makarona me fruta deti Mund t qndronim aty duke notuar pr dit t tra ose duke br kayak n ujrat e kristalta, por, pr t'a kuptuar Shqiprin, nuk duhet t qndrojm n shezlongun e plazhit. Duhet par Dhrmiu, akoma m n jug, nj nga njqind fshatrat q po prfiton nga programi i "rilindjes rurale". Rrugt e vogla me kalldrm t ojn n tet kisha, nga dyzet q ekzistonin dikur.

  Aty-ktu, shohim arush pellushi t pist q varen n skelat e ndrtimit e mbahen kundr syrit t keq. Edhe Qeparoi, i pozicionuar m lart, shpreson n rilindjen e tij. Ndrkoh, rrnojat e gurzuara kan nj sharm marramnds. M pas, rruga prshkon nj plazh t gjat ku lopt shtisin prreth. N tarracn e Hotel Riviera, mund t shijoni nj sup t ftoht me kastravec, duke menduar t ktheheshit srish e t merrnit me qira nj studio (50 euro pr nj nat). Me pamje nga Korfuzi, bregdeti i prer alternohet mes plazheve t mbushura me njerz n ver dhe kanioneve t fsheht. Por mali, i kudondodhur, na thrret.

  Kanionet dhe burimet e nxehta

  T mbjellat shihen n fusha bujqsore t mdha, ku do shqiptar mund t drgohej n "pun vullnetare t detyrueshme", ironizon Eraldi. Sa m lart ngjitemi, aq m t mdha jan domatet; luleshtrydhet dhe qershit, me 1 euro pr kilogram, veshin malet. Pastaj, damari blu i Vjoss, q prshkohet nga disa gomone, gjarpron midis valzimit t bordurave me gunga t lumit. Burimet e ujit gjenden n gur. Troftat q notojn npr akuariume e shiten buz rrugs, si kavanozt me mjalt e hoje dylli q prshkohen nga drita. N Kroin e Pashait mngjesi sht i shijshm: kula, buk e rrumbullakt me maja dhe kos nga qumshti i dhis, i sprkatur me mjalt sherebele.

  Duhet t kalonim prmes ktij peisazhi, pr tu prballur m pas me kanionin e Langarics, i cili nga njra gryk n tjetrn, zhytet nn harqet e krijuara nga erozioni. Gjithashtu, nn urn osmane, mund t futeni n burimet e nxehta; tre vaska me uj t squfurt midis 26C dhe 32C, njra pr t kuruar smundjet e lkurs, njra pr smundjet e stomakut e tjetra pr reumatizmn: shprblimi pr alpinistt q marrin rrugn mes shtigjeve t thepisura, duke mbledhur sheg e fiq t egr gjat rrugs.

  Nj tok ushqyese

  Ky kopsht i mrekullueshm i jep jet qytetit t Prmetit, ku dy miq, Odeta dhe Eftati, prjetsojn recetn e recelit t gjyshes q ka marr medaljen pr label-in Slow Food n vitin 2008. Pesmbdhjet deri n njzet gra punojn ktu, pr nj rrog rreth 320 euro n muaj, e merren me prerjen e arrave t njoma q zhyten m pas n uj e sheqer. do sezon, fshatart depozitojn aty t korrat e tyre, madje edhe lkurn e shalqinjve. Krcelli i qershis ruhet dhe ofrohet pr vlerat e tij diuretike. Ka kaq pak pun n fshat dhe pothuajse 15% papunsi n Shqipri, sa t rinjt vazhdojn t zgjedhin migrimin, n krkim t nj t ardhme m t mir.

  Ata q qndrojn, shpresojn, e ndonjher lulzojn, si Altini, i cili, nn lulet e varura, ka kthyer nj bunker n dyqan ku shet djathin e tij. T paktn vendi sht i freskt, nj trashgimi e keqe e Musolinit n vitin 1939, kur Shqipria ishte nn zgjedhn e Italis fashiste: T ushqesh m mir se t vdessh. Nse t moshuarve i linte nj shije t keqe kjo ide, t rinjve u plqen rima. Pak m tutje, Natyr dhe Ushqim sht slogani i ferms Grand Albanik (ferma-albanik.com), nj parajs e vogl pr agroturizmin fillestar.

  Momente hijeshie

  Kjo tok ka kuptimin e foljes, nj poezi e frymzuar nga migrimi dhe natyra bujare. Do ta prjetojm n Porto Palermo kur Aleksi, kngtar dhe roje i kalas osmane, do t kndoj vetm pr ne, katr zrat e polifonis shqiptare. Kta tinguj t vrullshm e vibrues fryhen nn qemer, duke imituar zogun, zilet e lops ose flladin n gjethe. Mu rrqeth mishi thot nj zonj e prekur e n lot. Nj moment hijeshie Dhe ka shum prej tyre n kt vend t vogl befasues: plaku q kthehet nga mitgrimi, i cili, butsisht, v kokn mbi supin e nj t panjohuri t njohur, sepse vjen nga i njjti fshat; apo ndrra zgjuar n rrnojat e Butrintit, ku n freskin e nj druri, nj tempull grek prqafon nj kishz.

  Dhe pastaj zotria shtatlart q vishet me nxitim pr t na hapur shtpin e tij t lart osmane n Gjirokastr. Trart e gshtenjs q mbajn atin e saj prej guri duken po aq t brisht sa shkrepset. N fund, nj rojtar me nj cehre t ashpr, i cili, n nj dit me shi, i afrohet udhtarit t ulur n shkallt e lagura, duke tundur nj cop letr n dor. Nj paralajmrim? A duhet t largohemi, far krkon ky njeri i ashpr? N fakt, do vetm q udhtari t ulet mbi letr q t mos i lagen t pasmet

  N Shqipri sht gjithmon kshtu, duhet t afrohesh, t shohsh nga afr.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/revi...-e-opt-i517474

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,948

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Turistt gjerman rrfejn pr DW pushimet n Shqipri: Prjetim i jashtzakonshm

  Anna Klein, profesore turizmi n Mynih, s bashku me t shoqin dhe dy t bijat, i kaloi pushimet e sivjetshme verore n Shqipri. N intervist pr DW ajo sjell prshtypjet si pushuese dhe specialiste e fushs.

  Deutsche Welle: Zonja Klein, ju zgjodht Shqiprin si destinacion pr t kaluar pushimet me familjen tuaj. Si e mort kt vendim?

  Anna Klein: Ne donim t shkonim n jug me kamper-in ton, sepse vitin e kaluar ishim n veri. Kt radh donim ta kishim pak m ngroht. Vendet e tjera, si Kroacia, Sllovenia etj. i kishim vizituar, Shqipria na u duk pak m ekzotike dhe ndryshe.

  ​​Ju shkuat pr diell, por prfunduat edhe n nj stuhi t rrezikshme.

  Po, patm nj “aventur” n Kanionin e Langarics, n Prmet, teksa po e prshkonim m kmb. Ishte nj rrug q nuk kishte asnj pik uji. Sapo kishim mbrritur nga fundi, pam q moti nisi t ndryshonte. U kthyem menjher me shpejtsi, gati me vrap. Ndrsa pr t shkuar na ishin dashur 4 or, kthimin e bm gati pr nj or. Vetm pr nj fije shptuam. Stuhia ishte e frikshme, me bubullima dhe vettima, qielli u nxi, nuk kisha par nj gj t till m par. Vajza e vogl, e cila sht gjasht vjee u tremb shum. Megjithat, e gjith prvoja n Shqipri ishte shum e bukur.

  Si specialiste e fushs, cilat jan sipas jush prparsit e turizmit n Shqipri?

  Natyra dhe pamja q t shpaloset npr udhtime. Kombinimi mal, det, liqene. Do t veoja udhtimin me traget n Liqenin e Komanit, Ishte nj prjetim i jashtzakonshm, me nj panoram mahnitse. Rrugt jan m t mira se ’i kisha pritur. N veri t Shqipris, npr male kishte edhe vende ku rruga prfundonte, dhe pastaj ngushtohej shum dhe bhej e rrezikshme. S dyti jan njerzit, dhe ajo q m ka befasuar m shum sht se edhe n zonat m t thella gjen edhe m t moshuar q flasin anglisht. Pr dy vajzat tona ishin edhe kafsht interesante.

  Vajzat tona numruan gjithsej mbi 150 qen. N Shkodr ishte pr ta nj prjetim i bukur, sepse befas na dilnin n rrug kuaj, lop, dhi. Pr fmijt kjo sht dika e veant. S treti, jan dhe trashgimit kulturore, por aty krkon pak m shum menaxhim.

  far do t ndryshonit ju po ta kishit n dor menaxhimin e turizmit n Shqipri?

  Un do t insistoja q krahas rrugve automobilistike t kishte edhe rrug pr kmbsor. Dhe sa u prket kampingjeve, do t prmirsoja infrastrukturn e tyre: Pr shembull, vendi pr larjen e pjatave duhet t jet i ndryshm nga ai i dhmbve. N shum kampingje, jo ato n breg t detit, por m n thellsi, kishte vetm nj banj dhe asgj tjetr. Pr ne q vijm me automjetet tona, sht me rndsi t gjejm edhe vende ku t hedhim ujrat e pista, rrym elektrike dhe ezma me uj t rrjedhshm. Por ne kto mangsi i prisnim dhe nuk na zhgnjyen. Ajo q na befasoi pak ishin mbeturinat e hedhura me vend e pa vend, n Parqe Natyror, Kombtare, n liqene, n lumenj. Dhe kam prshtypjen se kjo ka t bj edhe me mentalitetin.

  Ju i rat Shqipris kryq e trthor dhe takuat shum turist. Cili sht turisti q haset me shepesh ne Shqipri?

  Kam prshtypjen se turisti tipik q vjen n Shqipri, npr resorte dhe hotele buzdetit, jan vet shqiptart, shumica nga mrgata q vijn t kalojn pushimet n vendlindje, ose shqiptar nga vendet prreth, Kosova, Maqedonia e Veriut. Turistt perndimor, si ne, vijn pr t zbuluar vendin dhe pr pak aventur dhe nuk shqetsohen fort pr mungesn e komfortit. Shumica e tyre vijn nga Italia, Gjermania, Franca, Spanja, Polonia. ​​​

  Qeveria shqiptare sht duke i ristrukturuar zonat turistike. Cila do t ishte kshilla juaj?

  E rndsishme sht q t mos prsriten gabimet e bra n vende t tjera, si pr shembull n Kroaci, n Dubrovnik, q sht vendi tipik i keqmenaxhimit turistik. Pra, nuk mjafton vetm t promovosh dhe t bsh reklam pr turizmin, por duhet menduar qysh m par edhe se si t’i drejtosh flukset e turistve.

  Kt tani pr tani e bn vetm infrastruktura e paprfunduar. Shum vende kan mbetur t bukura, sepse nuk jan br ende rrugt automobilistike q t ojn deri aty. N Himar kishte shum plazhe ku nuk mund t shkoje me makin, dhe ato kishin mbetur shum t bukura. Por nse shtrohet rruga automobilistike pa menaxhuar flukset e turisteve ather kto plazhe vetiu q do t prishen. Pra, duhen pasur parasysh kapacitetet e tyre. Dhe kto gjra duhen planifikuar q m par, n bashkpunim me banort e zons. Sepse rreziku sht, q kur sht vetm nj investitor dominant, ather rajoni zhvillohet n nj drejtim q mund t mos prkoj me interesat e banorve t zons.

  Anna Klein sht profesore turizmi, e specializuar n menaxhimin e destinacionet, pran IUBH, Universiteti Ndrkombtar i Shkencave t Aplikuara n Mynih dhe Zvends Presidente e Shoqats Gjermane pr Shkencn e Turizmit e.V. (DGT).


  Gazeta Koha Jone

  https://kohajone.com/turistet-gjerma...shtezakonshem/

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,758
  Postimet n Bllog
  4

  Prshtypjet e turistve t huaj pasi vizitojn Shqiprin

  Turistt gjerman rrfejn pr DW pushimet n Shqipri: Prjetim i jashtzakonshm

  Emri: plazh-3.jpg

Shikime: 105

Madhsia: 47.9 KB

  Anna Klein, profesore turizmi n Mynih, s bashku me t shoqin dhe dy t bijat, i kaloi pushimet e sivjetshme verore n Shqipri. N intervist pr DW ajo sjell prshtypjet si pushuese dhe specialiste e fushs.

  Deutsche Welle: Zonja Klein, ju zgjodht Shqiprin si destinacion pr t kaluar pushimet me familjen tuaj. Si e mort kt vendim?

  Anna Klein: Ne donim t shkonim n jug me kamper-in ton, sepse vitin e kaluar ishim n veri. Kt radh donim ta kishim pak m ngroht. Vendet e tjera, si Kroacia, Sllovenia etj. i kishim vizituar, Shqipria na u duk pak m ekzotike dhe ndryshe.

  ​​Ju shkuat pr diell, por prfunduat edhe n nj stuhi t rrezikshme.

  Po, patm nj aventur n Kanionin e Langarics, n Prmet, teksa po e prshkonim m kmb. Ishte nj rrug q nuk kishte asnj pik uji. Sapo kishim mbrritur nga fundi, pam q moti nisi t ndryshonte. U kthyem menjher me shpejtsi, gati me vrap. Ndrsa pr t shkuar na ishin dashur 4 or, kthimin e bm gati pr nj or. Vetm pr nj fije shptuam. Stuhia ishte e frikshme, me bubullima dhe vettima, qielli u nxi, nuk kisha par nj gj t till m par. Vajza e vogl, e cila sht gjasht vjee u tremb shum. Megjithat, e gjith prvoja n Shqipri ishte shum e bukur.

  Si specialiste e fushs, cilat jan sipas jush prparsit e turizmit n Shqipri?

  Natyra dhe pamja q t shpaloset npr udhtime. Kombinimi mal, det, liqene. Do t veoja udhtimin me traget n Liqenin e Komanit, Ishte nj prjetim i jashtzakonshm, me nj panoram mahnitse. Rrugt jan m t mira se i kisha pritur. N veri t Shqipris, npr male kishte edhe vende ku rruga prfundonte, dhe pastaj ngushtohej shum dhe bhej e rrezikshme. S dyti jan njerzit, dhe ajo q m ka befasuar m shum sht se edhe n zonat m t thella gjen edhe m t moshuar q flasin anglisht. Pr dy vajzat tona ishin edhe kafsht interesante.

  Vajzat tona numruan gjithsej mbi 150 qen. N Shkodr ishte pr ta nj prjetim i bukur, sepse befas na dilnin n rrug kuaj, lop, dhi. Pr fmijt kjo sht dika e veant. S treti, jan dhe trashgimit kulturore, por aty krkon pak m shum menaxhim.

  far do t ndryshonit ju po ta kishit n dor menaxhimin e turizmit n Shqipri?

  Un do t insistoja q krahas rrugve automobilistike t kishte edhe rrug pr kmbsor. Dhe sa u prket kampingjeve, do t prmirsoja infrastrukturn e tyre: Pr shembull, vendi pr larjen e pjatave duhet t jet i ndryshm nga ai i dhmbve. N shum kampingje, jo ato n breg t detit, por m n thellsi, kishte vetm nj banj dhe asgj tjetr. Pr ne q vijm me automjetet tona, sht me rndsi t gjejm edhe vende ku t hedhim ujrat e pista, rrym elektrike dhe ezma me uj t rrjedhshm. Por ne kto mangsi i prisnim dhe nuk na zhgnjyen. Ajo q na befasoi pak ishin mbeturinat e hedhura me vend e pa vend, n Parqe Natyror, Kombtare, n liqene, n lumenj. Dhe kam prshtypjen se kjo ka t bj edhe me mentalitetin.

  Ju i rat Shqipris kryq e trthor dhe takuat shum turist. Cili sht turisti q haset me shepesh ne Shqipri?

  Kam prshtypjen se turisti tipik q vjen n Shqipri, npr resorte dhe hotele buzdetit, jan vet shqiptart, shumica nga mrgata q vijn t kalojn pushimet n vendlindje, ose shqiptar nga vendet prreth, Kosova, Maqedonia e Veriut. Turistt perndimor, si ne, vijn pr t zbuluar vendin dhe pr pak aventur dhe nuk shqetsohen fort pr mungesn e komfortit. Shumica e tyre vijn nga Italia, Gjermania, Franca, Spanja, Polonia. ​​​

  Qeveria shqiptare sht duke i ristrukturuar zonat turistike. Cila do t ishte kshilla juaj?

  E rndsishme sht q t mos prsriten gabimet e bra n vende t tjera, si pr shembull n Kroaci, n Dubrovnik, q sht vendi tipik i keqmenaxhimit turistik. Pra, nuk mjafton vetm t promovosh dhe t bsh reklam pr turizmin, por duhet menduar qysh m par edhe se si ti drejtosh flukset e turistve.

  Kt tani pr tani e bn vetm infrastruktura e paprfunduar. Shum vende kan mbetur t bukura, sepse nuk jan br ende rrugt automobilistike q t ojn deri aty. N Himar kishte shum plazhe ku nuk mund t shkoje me makin, dhe ato kishin mbetur shum t bukura. Por nse shtrohet rruga automobilistike pa menaxhuar flukset e turisteve ather kto plazhe vetiu q do t prishen. Pra, duhen pasur parasysh kapacitetet e tyre. Dhe kto gjra duhen planifikuar q m par, n bashkpunim me banort e zons. Sepse rreziku sht, q kur sht vetm nj investitor dominant, ather rajoni zhvillohet n nj drejtim q mund t mos prkoj me interesat e banorve t zons.

  Anna Klein sht profesore turizmi, e specializuar n menaxhimin e destinacionet, pran IUBH, Universiteti Ndrkombtar i Shkencave t Aplikuara n Mynih dhe Zvends Presidente e Shoqats Gjermane pr Shkencn e Turizmit e.V. (DGT).

  Koha Jone

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,948

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Prestigjiozja Zvicerane: Shqipria, ndr 5 vendet m t bukura q s’duhet humbur n Shtator

  “Shqipria sht mes 5 vendeve m t bukura q nuk duhen humbur gjat muajit shtator, kur temperaturat jan t favorshme, kuzhina sht e shijshme, vala e madhe turistike ka kaluar dhe mimet ulen”.

  Kshtu shkruan media e njohur zvicerane “20min”, n nj artikull ku u propozon lexuesve t saj 5 destinacione europiane pr t’u vizituar gjat muajit shtator mes t cilave, Franca, Turqia, Portugalia dhe Italia.

  Me dy foto ilustruese t peizazhit piktoresk dhe t ujrave t kristalta t Ksamilit, prestigjiozja zvicerane ka veuar Sarandn dhe rrethinat e saj.

  “Saranda sht afr kufirit me Greqin. Duke marr rrugn q t on n Ksamil, nj fshat simpatik, mund t shihni Korfuzin nga larg. Vendi sht pjes e Parkut Kombtar t Butrintit. M n jug, mund t vizitoni me vark dy ishuj t vegjl; Ishullin e Tongos dhe at t Stillos”, shkruan mes t tjerash “20min”.


  Gazeta Tema

  https://www.gazetatema.net/turizem/p...uhet-h-i353350


  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 01-09-2022 m 15:34

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •