Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Sa shum pr t msuar e zbuluar nga Shqipria Jon - Histori & Bukuri Natyrore, Tradit & Identitet, Folklor & Kulture ! 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve


 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve
  Faqja e njohur e Guidave Turistike: Cilat jan Plazhet m t Mira Shqiptare q duhen vizituar kt ver

  Artikulli shoqeruar me Foto ne linkun: http://www.gazetadita.al/faqja-e-njo...uhen-vizituar/


  Faqa e njohur Family Destinations Guide ka folur pr plazhet e vendit ton duke theksuar se Shqipria sht nj vend i mrekullueshm dhe i pasur historikisht n Evropn Juglindore.

  Ky vend i ngjashm me parajsn e vendeve si Greqia dhe Italia fqinje, sht i njohur pr vendet e tij arkeologjike, kshtjellat e mrekullueshme dhe plazhet e pacenuara.

  Plazhet e Shqipris jan t mrekullueshme me pamje mahnitse dhe ujin e kristalt.

  Pr t’ju ndihmuar t planifikoni pushimet perfekte t plotsuara pr dshirat tuaja, sht br nj list m posht t plazheve m t mira n Shqipri.

  Faqa e nis me Sarandn dhe plazhin e pasqyrave.


  1. Plazhi Pasqyr – Sarand

  Plazhi i pasqyrave sht m i preferuari q prmban shum restorante aty pran q jan t prballueshm dhe ofron nj ambient t prsosur mesdhetar.

  2. Ksamil Beach — Saranda

  Plazhi Ksamil sht nj nga plazhet m t mir n t gjith Evropn . Ajo prmban uj kristal, nj bregdet piktoresk me rr t bardh dhe pamje mahnitse.

  3. Dhrmi Beach — Himar

  Plazhi Dhrmi, afrsisht 1 km i gjat, sht nj vij bregdetare simpatike q prmban nj vij bregdetare me guralec dhe uj t pastr blu.

  4. Plazhi i Borshit

  Plazhi i Borshit, q shtrihet n 7 km, sht vija bregdetare m e gjat n Shqipri. Ajo prmban pamje t pafund t detit Jon.

  5. Gjipe Beach — Himar

  Plazhi i Gjipe sht nj vij bregdetare e vogl, por e bukur, ideale pr plazhet aventureske.

  6. Plazhi Golem

  Plazhi Golem sht nj nga plazhet m t njohura n Shqipri dhe vija e dyt m e madhe bregdetare n vend. Ajo ka nj form gjysmhne dhe prmban sfonde t gjelbrimit t harlisur dhe nj vij bregdetare me rr t bardh.

  7. Orikum Beach — Vlor

  Plazhi Orikum sht nj vij e bukur bregdetare q prmban uj t kristalt dhe bregdet zhavorri. Issht nj preferuar nga vendasit dhe turistt pr not dhe shtitje me vark pr shkak t ujit t pastr.

  8. Jali Beach — Himar

  Plazhi Jali ka dy emra t tjer, Jala Beach dhe Jal Beach. sht nj nga plazhet m t bukura n vend, q prmban uj kristal, q trheq mysafir nga pjes t ndryshme t bots.

  9. Palasa Beach — Himar

  Plazhi Palasa, i njohur gjithashtu si Plazhi Palase, sht i bukur dhe ka uj blu t gazuar dhe nj vij bregdetare q sht nj przierje e rrs s bardh dhe zhavorrit.

  10. Buneci Beach — Himar

  Plazhi Buneci, i njohur ndryshe si Plazhi Bunec, sht nj vij bregdetare e paprishur, fantastike pr ata q krkojn nj atmosfer m t qet.

  11. Plazhi i Lukovs – Lukov

  Plazhi i Lukovs sht i vogl n prmasa, por plot mundsi argtimi. Ka nj sfond t pasur me gjelbrim dhe uj bruz.

  12. Livadhi Beach — Himar

  Plazhi Livadhi prmban nj vij bregdetare me gur t bardh, sfonde mahnitse malore dhe uj si pishin.

  13. Drymades Beach — Himar

  Plazhi i Drymades sht nj vij bregdetare me nj vlersim t lart dhe nj nga m t mirat q Shqipria ka pr t ofruar. Ka dy seksione, t ndara nga formacione shkmbore.

  14. Plazhi Narta – Vlor

  Plazhi Narta, i gjetur brenda Laguns s Narta, sht simpatik dhe prmban uj t qet dhe t but me pak ose pa dallg.

  15. Plazhi Mango – Sarand

  Plazhi Mango, i njohur nga vendasit si Plazhi Mango, sht nj vij bregdetare e gjall dhe e gjall me shum hotele dhe bare n plazh.

  16. Potami Beach — Himar

  Plazhi Potami, i gjetur n skajin verior t Gjirit t Himars, sht nj nga plazhet m t mdha n zon.

  17. Llamani Beach — Himar

  Plazhi i Llamanit sht nj thesar i fshehur i futur mes maleve dhe detit.


  e.sh/Dita - http://www.gazetadita.al/faqja-e-njo...uhen-vizituar/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 19-07-2021 m 09:12

 5. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (19-07-2021)

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  Tourist Guide of TIRANA, ALBANIA (The Most UNDER-RATED City in Europe) Our New Favourite City 🇦🇱

  Mbresa nga Tirana - Turist nga Irlanda ( 2021 )

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Tirana n syt e turistve

  https://tiranapost.al/qyteti/foto-ti...isteve-i501386 - Artikulli shoqruar me Foto.


  Tirana duket nj metropol krejt i zakont pr banort q rutina e prditshme i gjen tek rendin prgjat rrugicave t saj, por nj kryeqytet grishs me nj t shkuar joshse n syt e turistve t huaj q zgjedhin ta vizitojn at.

  Nse njher e nj koh ajo ishte emblem e kaosit urbanistik post-komunist, sot duket krejt ndryshe me banesat otomane e ndrtesat staliniste q her-her kan shrbyer si kanavac pr t’i dhn ngjyra dhe nuanca t reja asaj.

  Nj guid turistike prmes Tirans nis n vendtakimin m t famshm, tek monumenti i Sknderbeut, ai i cili n syt e turistve shrben si qendra e referimit pr Shqiprin dhe historin e popullit ton e nga aty, ku Tirana sht e rrethuar me pika t shumta turistike.

  Nj grup turistsh, kryesisht belg, polak dhe italian marrin rrugn drejt Muzeut Historik Kombtar. I ndrtuar n dekadn e fundit t regjimit komunist, ai sht nj ndr atraksionet m t vizituara n Tiran i ndjekur nga Bunk’Art 2, nj muzeum i ri q ndodhet pran Ministris s Brendshme.

  Nse dikur ai shrbente si nj bunkier antiatomik i qeveris, sot sht prov e ditve t ethshme ku do gj n brendsi t tij t flet pa z pr diktaturn q zgjati pr gjysm shekulli.

  “sht interesante se si nj vend i till sht mbajtur aq i fsheht nga njerzit. Nuk e kisha menduar ndonjher q historin e Shqipris do e msoja n nj mnyr t till, n kt muze q sht kaq ndryshe nga do vend i bots.

  Shqipria ka nj t kaluar t vshtir gj q ndihet sapo futesh n brendsi t ktij muzeu, por sht kaq e bukur t shohsh se si nj popull i vogl, me nj t kaluar kaq t madhe historike, ka gjetur rrugn gradualisht drejt drits dhe sot sht nj vend shum i bukur turistik, me njerz t thjesht q kan zemr t madhe.”-tha pr gazetn “SI” Violette, nj turiste belge e cila kishte dy dit q kishte ardhur n Shqipri.

  Guida, i drgon mandej turistt prmes pedonales n Kalan e Tirans, ajo, e cila, sipas nj turisti ngjan me nj qytet brenda nj kryeqyteti.

  “Kjo sht nj kala fantastike. Ka gjallri, kafene, shum ngjyra dhe mbi t gjitha ajo q m plqen sht nj grshetim i modernes me tradicionalen.

  Jan disa dyqane ktu ku mund t gjesh produkte artizanale, gj q m ka trhequr vmendjen.

  Nuk e dija se Shqipria ishte nj ndr vendet q shquhej pr produktet artizanale por tek kam par disa prej tyre, kam kuptuar delikatesn dhe detajet me t cilat punojn shqiptart. sht shum impresionuese.”-rrfen ai m tej .

  Duke ndjekur udhn me kalldrm nga Kalaja e Toptanve, guida i udhheq turistt drej “Urs s Tabakve”, ndrtuar n shekullin e 18, ende po aq stoike, nj dshmi e gjall e arkitekturs s veant.

  Turistt nisin procesin e shkrepjes s fotografive, interesohen pastaj fill pr do detaj rreth saj dhe gati n t ikur, kthehen prsdyti t shkrepin ndonj tjetr foto, nga ndonj tjetr knd.

  Ergys Xhika, guida e ktij grupi, i drejton m tej drejt Pazarit t RI, aty ku q n hyrje t bien n sy fasadat unike, me stil arkitekturor italian por me motive trsisht shqiptare.

  “Tirann e kam vizituar para disa vitesh. T jem i siqert, nuk ishte aq e bukur dhe me ngjyra. T jepte nj ndjesi gri dhe dukej si nj grmadh q kish’ mbetur nga komunizmi.

  Por sot, gjithka sht shum ndryshe. Nuk e mendova q tranzicioni fizionomik do e pushtonte aq shpejt kt kryeqytet.

  Pazari dikur ishte nj rrmuj ndrsa kt her e gjeta shum t organizuar, me shum ngjyra, ka ndrtesa t bukura, kafene interesante dhe mbi t gjitha duket se ka ushqime shum t mira dhe t freskta. Tirana sht e pastr dhe e rregullt por ajo q m plqen m shum sht pikrisht fakti se sht nj kryeqytet ku mund t gjesh ushqim nga t gjitha trevat shqiptare. Gastronomia n Shqipri sht e mrekullueshme.

  M duket sikur ktij vendi i sht rikthyer autenciteti por kt her, rivendosur akoma dhe m bukur.”-tha nj tjetr turist Italian nga po i njjti grup.

  Q kulinaria shqiptare sht kthyer n nj “atraksion” t radhs pr turist e huaj, e pranon dhe Ergysi duke pohuar se ndr gjith turistt q ka patur n kto tre vite, t gjith kan mbetur t impresionuar nga kuzhina shqiptare.

  Kmba-kmbs ata ndjekin njri-tjetrin drejt “Piramids” s Tirans, nj simbol i komunizmit n Tiran q u ka rezituar shum tentativave t qeverive pr ta shkatrruar.

  “Un i kuptoj dhe prpjekjet q jan br pr ta shkatrruar at pasi duke qen se sht simbol i nj kohe t errt pr shum njerz, prania e saj u ndrmend kujtime t trishta.

  Por, megjithat e pranoj q ka nj stil arkitekturor shum t veant dhe sidomos pr kohn kur sht ndrtuar, sht moderne.

  Pr turistt si un q vijn dhe duan t msoj m shum pr Shqiprin kto objekte t mbetura jan shum t rndsishme. Ata t ln shum t kuptosh pr Tirann dhe ndryshimin e saj ndr vite.

  Mendoj q do t ua sugjeroj vizitn n Shqipri t gjith miqve t mi. Ia vlen ta vizitosh.”-u shpreh nj turiste 27-vjeare nga Polonia e cila ndr t tjera shtoi se ishte gazetare dhe se pas kthimit n vendin e saj do t shkruante pr Shqiprin.

  Guida q zgjat rreth dy or prgjat Tirans finalizohet drejt Ish-Bllokut, aty ku n periudhn e paralufts ishin prqendruar disa nga vilat m t bukura, ndr t cilat dhe ajo e Enver Hoxhs q e ktheu kt lagje n rezidenc t vetn dhe t antarve t tjer t udhheqjes komuniste.

  Kjo lagje pr turistt dshmon ndryshimin ndr vite pr t cilin Tirana shquhet, pr ta, aty pranvihen dy koh krejt paralele, dikur e ndaluar, sot m e gjall se kurr tek glon nga kafenet, lokalet luksoze dhe temat e Instagramit.

  Nnvizimin pr Tirann tashm e bjn t huajt q n ndryshim nga qytetart q jetojn n t, nuk e shohin si nj kryeqytet t zakoshm.

  Tirana, nn fokusin e aparatit fotografik t tyre sht nj kryeqytet me nj t shkuar joshse, ku do objekt evokon kujtimet e s kaluars, e ku do drithije nuk sht kurr ajo e njjta si nj dit m par.  https://tiranapost.al/qyteti/foto-ti...isteve-i501386

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Media franceze i bn jehon Shqipris: Zbulimi i “Tajlands s Vogl”

  Media franceze ‘France 2’ i ka kushtuar s fundmi nj reportazh Shqipris, ku e krahason jugun e vendit me nj “Tajland t vogl”.

  Shkrimi i plot:

  Shqipria sht nj nga vendet m t vogla n Evrop, por trheq do vit e m shum turist. Nga ujrat e kristalta n vendet historike, ky vend ka gjithka pr t joshur.

  Kudo q t jeni, deti dhe malet jan n dispozicionin tuaj. N horizont, kshtjella t ngritura. Mirsevini n Shqipri, nj destinacion shum i arritshm n Evrop.

  N jug t vendit t mbiquajtur “Tajlanda e vogl” nga vendasit, Ksamili sht nj plazh sht shum i popullarizuar me turistt e huaj, si disa francez q kan ardhur me pushime n nj shtpi idilike prej 80 metrash katror me nj mim midis 75 dhe 140 euro pr nat, n kulmin e sezonit.

  M shum se 6.5 milion turist n 2019

  N vitin 2019, Shqipria mirpriti m shum se 6.5 milion turist, gati dyfishi i numrit t 15 viteve m par. Pr t’i akomoduar ata, hotelet po shtohen n Rivier, me dhoma me 50 euro pr nat. Udhtart mund t shptojn nga plazhi, pr t zbuluar thesare t tjera t vendit si nj qytet antik i klasifikuar si nj vend i trashgimis s UNESCO-s. E mbyllur gjat dekadave t diktaturs komuniste, Shqipria po i hapet turizmit vitet e fundit, sepse ky vend ballkanik ka disa nga peizazhet e fundit t pashkelura mesdhetare.


  Burimi i Informacionit & Video ne linkun:

  https://sot.com.al/aktualitet/media-...-vogel-i458336

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  France 3: Shqipria, destinacion pushimesh pr t’u zgjedhur

  Shqipria sht nj destinacion larg turizmit n mas, por q trheq dashamirsit e peisazheve dhe trashgimis s pacnuar, sipas nj reportazhi t prezantuar nga France 3.

  Shqipria sht nj nga shtetet m t vogla n Evrop. Me vendet e saj ende t pashkelura, ajo ofron mundsi t shumta pr amatort e aventurave n natyr dhe udhtart kurioz pr zbulime.

  N brigjet e lumit Osum, ndodhet Berati, i ashtuquajtur qyteti i nj mbi nj dritareve, aluzion pr grumbullin e shtpive me gur t bardh t vendosura njra mbi tjetrn.

  E listuar si nj vend i Trashgimis Botrore t UNESCO-s, qendra e tij historike mund t eksplorohet m kmb.

  Nprmjet rrugve me kalldrm, t stilit bizantin dhe osman, mund t zbulosh hap pas hapi tr qytetin.

  Shum i muar nga shqiptart dhe turistt, rajoni i Prmetit njihet pr burimet e tij me uj t ngroht.

  Pushime pr t’u lodhur pr disa, paksa m sportive pr disa t tjer. N programin e tyre, kanioni i Langarics, q ngrihet n 30-50 metra lartsi dhe ofron pamje t mrekullueshme.

  Pr t prfituar nga peizazhet, disa turist zgjedhin t akomodohen n natyr.

  Pas nj bllokimi t shkurtr pr shkak t krizs shndetsore, Shqipria shpreson n rikthimin e tr turistve t saj, q ishin rreth 6,5 milion para pandemis.


  https://gazetamapo.al/france-3-shqip...r-tu-zgjedhur/

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  France 2: Holidays in Albania "a Secret Paradise"

  Korrik 2017

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  Albanie : la Conqute de l'Est - Documentaire

  Nntor 2018

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  Reportazh/ Televizioni "France 2" i fton shikuesit e vet t zbulojn Shqiprin

  Gusht 2021

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  40 Burimet e Prmetit - Thesar q krkon t zbulohet

  https://gazetasi.al/40-burimet-e-per...n-te-zbulohet/

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  GAZETARJA E NJOHUR FRANCEZE, E MAHNITUR NGA SHQIPRIA

  “Nj parajs, q pr 5 vite do kthehet n destinacion kryesor”


  Nj nga gazetaret m t njohura t turizmit n Franc, Saliha HadjDjilani ka br nj vizit katr ditore n Shqipri.

  Vizita e saj prfshiu Tirann si dhe riviern jugore. Pr turistt francez, Shqipria mbetet ende nj vend i pasigurt, ndrsa Saliha shprehet se sipas bindjes s saj, vendi yn sht nj parajs natyrore me mime t lira, q n pes vite e ardhshme do kthehet n destinacion kryesor:

  Saliha Hadj-Djilani: T’ju them t drejtn nuk kam dgjuar fjal t mira pr vendin tuaj para se t vija. M thonin q nuk ishte nj vend i sigurt, por un u bra kurioze dhe vendosa t vij. Kur erdha isha e surprizuar, sepse po ndihesha shum e sigurt, si grua e vetme q isha. Keni nj pik t fort n turizm q nuk keni mbipopullim turistsh, nga e cila vuajn vende si Italia ose Spanja. Prandaj, jami e sigurt q do jet destinacioni kryesor pr shum njerz n pes vitet e ardhshme.

  Tirana m plqeu shum me arkitekturn e saj mikse, sheshet e mdha dhe sidomos muzet Shtpia e Gjetheve dhe BunkArt, q e tregonin m qart historin e komunizmit.. Ishte nj qytet q nuk t mbyste si sht Nju Jorku.

  M pas vizitova pjesn e riviers s jugut. M plqeu shum deti i bukur dhe i pastr. Gjithashtu atmosfera festive npr klube dhe natyra e njerzve, q ishte e gzuar, dukej fiks si n Saint Tropez.

  N Shqipri mendoj se mimet dhe ushqimet jan shum t mira, por edhe akomodomi. mime shum t prballueshme pr nj francez.

  Jeni n t njjtn lig te standardet e turizmit me vendet e rajonit si Greqia dhe Kroacia, por ndoshta duhen t rregulloni akomodomin. Duhet t ndrtoni m shum hotele. Pr turistt francez do ishte parajs t vinin n Shqipri ku nuk ka kufizime t rrepta.

  Sipas gazetares franceze, Vendi yn duhet t prmirsoj imazhin e tij npr bot.

  Saliha Hadj-Djilani: Nuk do jet e leht t’i bind francezt t vijn n Shqipri, sepse nuk e njohin, por un do ti them q shikoni, isha atje dhe mbijetova. Un mendoj q vendi juaj duhet t prmirsoj m shum imazhin. Do t sugjeroja q t keni borde turizmi n vende europiane dhe botrore. Kroacia po bn nj pun shum t mir n kt drejtim dhe as ju nuk duhet t mbeteni mbrapa.”

  Gazetarja e mirnjohur do t flas pr udhtimin e saj n Shqipri n nj nga emisionet m t mdha radiofonike n Franc RMC, q ka audienc rreth 1 milion njerz. Gjithashtu ajo ka ftuar n podcastin e saj kryeministrin Rama dhe kryetarin Veliaj, n nj bised t gjat pr t ardhmen e turizmit shqiptar.


  https://konica.al/2021/08/nje-parajs...acion-kryesor/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 12-09-2021 m 10:38

 15. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  3 vendet nga ku erdhn m shum turist n Shqipri kt ver

  Korriku dhe Gushti kan shnuar nj dyndje t turistve t huaj prmes charterave n vend, duke tejkaluar ndjeshm edhe nivelet e parapandemis.

  Krahas hyrjeve t shtetasve t rajonit, q nuk na “braktisn” gjat pandemis, n ver jan rikthyer turistt nga vendet e tjera t Europs e m gjer, ndrsa jan shtuar edhe destinacione t reja.

  Shtimi i turistve sht reflektuar dhe n rritjen e ndjeshme t trafikut prmes charterave n Aeroportin e Rinasit. Sipas t dhnave zyrtare nga Tirana International Airport (TIA), n total, pasagjert q kan udhtuar me charter (pa prfshir Turqin dhe Egjiptin, ku udhtojn shtetas shqiptar) pr periudhn korrik gusht 2021 ishin rreth 174 mij (vajtje-ardhje), me nj rritje prej 15% n krahasim me t njjtn periudh t vitit 2019.

  Shqipria u deklarua kt ver si nj vend COVID-free nga ana e qeveris duke hapur dyert pr t gjith turistt q do t duan ta vizitojn. Kjo nxiti shtetas nga shtete t ndryshme q t vinin n Shqipri, duke shmangur n kt mnyr kufizimet q mund t hasnin n vende t tjera, sidomos n Europn Perndimore.

  Polakt ishin t part q konfirmuan rinisjen e fluturimeve charter nga 25 maji. T dhnat e TIA tregojn se ata jan grupi m i madh i turistve q kan ardhur prmes ajrit, me nj rritje t ndjeshme nga 2019-a. Pr periudhn korrik-gusht, prmes TIA-s kan fluturuar rreth 81 mij pasagjer me chartera-a t nisura nga qytetet polake, pothuajse n dyfishim n raport me t njjtn periudh t 2019-s.

  T dytt jan ukrainasit. N korrik gusht nga Ukrania n Rinas dhe anasjelltas fluturuan 38.5 mij pasagjer, ose 65% m shum se e njjta periudh e para pandemis.

  “Turisti yn kryesor nse mnjanojm pjesn shqipfolse sht ai polak pasi ka pasur shum rezervime, por edhe Ukraina. N rajon Kosova sht pjesa m e madhe dhe e orinetuar drejt Shqipris por vrej se edhe Serbia ka interes t rritur” tha Blerim Norja nga Royal G, nj nga hotelet kryesore n Durrs.

  N vend t tret jan turistt nga Arabia Saudite, pas nisjeve t fluturimeve direkte Rinas-Riyadh. Nga dhe drejt Rinasit fluturuan rreth 9 mij pasagjer. “Kt vit, zhvillim shum interesant sht ai q lidhet me Arabin Saudite. Ktu ka hyr me chartera “Flynas”, q nga 15 qershori. Kompania ajrore solli prfaqsues t saj t marketingut, t cilt bn nj “fame trip” n 7 dit. Filmuan gjithka, provuan restorante t ndryshme dhe mbetn shum t knaqur. Komenti i tyre ishte q nse klientt tan do t ndiejn kt q ndiejm ne ktu, do t ket nj turizm t jashtzakonshm. Ky grup ka interes pr turizmin e jahteve, pasi i kan dhe mundsit. N krahasim me at far jan msuar t paguajn, ne jemi shum t lir si treg” pohoi pak kohe me pare Smerald Bozaxhi, i cili operon ne sektorin e qiradhnies se jahteve.

  Nga Gjermania, pasagjert q udhtuan me charter u rritn leh m 2%, n raport me 2019-n, nga ekia ran 24%.

  N rnie t ndjeshme ishin shtetasit nga Izraeli.

  N dyfishim ishin rust, me rreth 7 mij pasagjer q fluturuan drejt dhe nga Rinasi. (shih grafikun n fund)

  Ndryshe nga 2019-a nuk ka pasur n vern e 2021 chartera nga Danimarka, Sllovenia, Suedia etj.


  Rritet trafiku i pasagjerve n Rinas

  Korriku dhe Gushti kan qen muaj shum t zn pr aeroportin kryesor n vend, Tirana International Airport (TIA), duke i tejkaluar nivelet e parakrizs pr t njjtn periudh dhe duke rikuperuar ndjeshm humbjet e periudhs s pandemis.

  Burime zyrtare t TIA bn t ditur pr “Monitor” se pr periudhn korrik-gusht 2021 kan udhtuar gjithsej (hyrje-dalje) rreth 983 mij pasagjer, me nj rritje prej 21.3% n krahasim me t njjtn periudh t 2019-s, q deri tani kishte qen viti m i mir i turizmit. Ndrsa n raport me korrik-gusht 2020, kur vendi po vuante pasojat e krizs, zgjerimi sht 76%.

  Vetm n korrik, trafiku i pasagjerve ishte 9.6% m i lart se n t njjtin muaj 2019 (+70% me 2020-n), ndrsa n gusht rritja ishte m e fort n gati 32% (+82% me t njjtin muaj t 2020-s).

  Pavarsisht rritjes s ndjeshme t trafikut n korrik e gusht, pr 8-mujorin tendenca mbetet n rnie pr shkak t ecuris s dobt pr periudhn janar-qershor. Sipas t dhnave t tjera t INSTAT pr 6-mujorin e par, hyrje-daljet e shtetasve t huaj prmes ajrit ran me 46% n krahasim me t njjtn periudh t 2019-s.


  https://www.tiranapost.al/sociale/3-...ntentdiscovery

 16. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Revista e njohur franceze: Shqipria, det, diell, dashuri dhe mikpritje

  Shqipria ish-komuniste, nj xhevahir pr t’u zbuluar n Ballkan

  “Bregdet me ujra t kristalta, turizm mjeksor dhe dshmi t diktaturs komuniste: atraksione t panjohura t Shqipris”, nis shkrimin revista e njohur franceze, “Petit Fut”, q botimin e radhs ia ka kushtuar vendit ton.“Shqipria, nj vend mes Italis dhe Greqis, ka pasur gjithmon nj shpirt europian. N 30 vite demokraci, vendi i vogl ish-komunist duket se e ka kapur kohn e humbur dhe kjo vrtetohet kur i afrohesh qendrs s kryeqytetit Tiran, pasi ke dal nga aeroporti “Nn Tereza”. I prmendur vitet e fundit si nj destinacion trendi n artikujt dhe guidat turistike, Vendi i Shqiponjave rekomandohet jo vetm pr vijn bregdetare me ujrat e kristalta, por edhe pr ecjet e mrekullueshme q mund t bhen n malet e veriut dhe pr gastronomin e tij tradicionale. Produktet natyrore dhe organike t disa rajoneve kontribuojn pr ta br at nj nga kuzhinat m t shndetshme n Europ!”, shkruan pr revistn franceze t guidave turistike, Tanguy Revault.

  Turizmi mjeksor zbulimi i fundit i turistve t huaj

  Vitet e fundit, territori ballkanik, buz Adriatikut dhe Jonit, sht kthyer n nj nga destinacionet e preferuara pr ushtrimin e turizmit mjeksor. Dritan Gremi, themelues dhe drejtor i Kliniks Gremi, punon q prej m shum se 10 vjetsh n fushn e turizmit dentar.M tepr se 15 mij pacient nga Italia, Franca, Belgjika, Anglia, por edhe nga vende m t largta si Shtetet e Bashkuara t Ameriks frekuentojn klinikn e tij. E vendosur n nj nga rrugt m t njohura n qendr t Tirans, kjo klinik ofron trajtime t ndryshme: operacione t avancuara dentare, mbjellje t dhmbve, montim t kurorave, fasetave apo edhe protezave fikse dentare dhe implanteve t tjera dentare, t gjitha me cilsi t certifikuar CE. Mjek t kualifikuar kujdesen pr klientt t cilt prfitojn nga teknologjia e avancuar. Fal sistemit t taksave n vend, ata prfitojn edhe mime shum m t ulta se ato n vendet fqinje t Europs Perndimore.

  Klinika ofron nj gam t gjer shrbimesh, duke filluar nga pritja e pacientve n aeroport e deri tek akomodimi i prfshir n nj nga strukturat komode hoteliere q i prkasin siprmarrsit, dhnien e kujdesit dentar si dhe organizimin e vizitave turistike gjat fundjavave. Kjo prfshin tendencn e re q trheq shum turist evropian: turizmi i lidhur me zbulimin e nj ish-diktature. Ashtu si trendi i ri i momentit q bazohet n interesin pr t kaluarn komuniste t vendit, dikur nj nga diktaturat m t egra n rajon. Udhtart evropian vijn n numr t madh, kureshtar pr t eksploruar kt trashgimi.

  Historia e Shqipris n kohn e diktaturs, nj atraksion pr turistt

  Me gjith pasionin e nj njeriu q e do thellsisht vendin e tij, Dritan Gremi na zbulon nj nga specialitetet e turizmit aktual n Shqipri: njohjen e nj ish-diktature komuniste. ‘Jeto si n kohn e komunizmit’, nj nism shum interesante t ciln ai e konsideron si mision. Sipas tij, prballja e t huajve me regjime autoritare nga m t ashprat t Lindjes s kontinentit europian ka dika thuajse ekzotike. Ndonse nuk hyn n detaje rreth projektit, ai e bn t qart se objektivi nuk sht vetm t ofroj nj udhtim n t kaluarn komuniste, por edhe t ndaj disa nga prvojat e jetuara nga shqiptart gjat ksaj periudhe. ‘sht nj mnyr pr t treguar se si kemi jetuar pr 50 vjet, nj detyr kujtese pr t mos harruar t shkuarn, e cila nse harrohet rrezikon t prsritet’, thot ai.‘Pr shum vite shqiptart kan jetuar n nj sistem q ka pasur nj ndikim t thell n jetn e tyre. M veanrisht brezi i prindrve tan q e kaluan pjesn m t madhe t jets s tyre nn nj sistem t krahasueshm me at t Kores s Veriut t sotme. sht koha q tmerri i s kaluars t prdoret pr nj arsye t mir”, thot ai.

  Kthim n historin e Shqipris dhe t diktaturs s Hoxhs

  E sunduar me grusht t hekurt nga Enver Hoxha dhe sistemi komunist pr m shum se 45 vjet (1944-1990), Shqipria ishte gjat ksaj periudhe vendi m i izoluar n bot.Hoxha u kujdes t spastronte territorin dhe t pushkatonte kdo q kundrshtonte sistemin, prfshir miqt e tij m besnik. Prve prballjes me varfrin, shqiptarve iu desh t vuanin edhe dnime, burgosje dhe persekutime t do zri q ngrihej kundr pushtetit t kohs. Udhtimi drejt vendeve t komunizmit shqiptar nis me nj vizit n “Shtpin e Gjetheve”, nj nga m interesantt dhe m t diskutueshmit n Tiran. Atje shihen mjete survejimi t kohs, tregohet si fshiheshin imkat n objekte dhe shtpi apo edhe nj pallto n t ciln fshihej nj aparat fotografik pr t’u prdorur pr spiunazh. Nj film shfaqet vazhdimisht n muze.BUNK’ART sht nj kryevepr e vrtet e artit bashkkohor, nj bunker q daton nga epoka e Lufts s Ftoht q tani mban nj nga muzet m eksperimental n kryeqytetin shqiptar. N kt hapsir ekspozite nntoksore, historia dhe arti bashkkohor ndrveprojn. Projekti BUNK’ART mori form n vitin 2014 n periferi t Tirans me hapjen e BUNK’ART 1. Ai vazhdoi n nntor 2016 me hapjen e BUNK’ART 2, n qendr t kryeqytetit. Nj tjetr vend q duhet par sht burgu i Spait. Ai strehoi kundrshtart e regjimit komunist deri n vitin 1991, vit i rnies s diktaturs, dhe funksionoi edhe m gjat se gulagt e BRSS. T burgosurit atje u detyruan t bnin n nj jet njerzore, t punonin n minierat e bakrit q ndodheshin pran strukturs. “Nj ferr i vrtet” si dshmojn t mbijetuarit, t cilt do t ruajn prgjithmon n kujtes mizorit e kryera gjat viteve m t errta t historis shqiptare.

  Nga Veriu n Jug, nj natyr q ka gjithka pr t’u plqyer

  Shqipria, nj territor q ndodhet mes Ballkanit dhe Detit Mesdhe, aspiron t integrohet shum shpejt n BE dhe ka prfituar prej vitesh nga lvizja e lir e njerzve n zonn Shengen.Vendi sht i famshm sidomos pr mikpritjen e t huajve. Riviera shqiptare shtrihet n m tepr se 100 km nga Vlora n Sarand.

  N t gjejm male q dominojn bregdetin shkmbor, ndrsa plazhet e Gjipes dhe Palass, me rrn e bardh dhe nuancat e blus, jan ndr m t bukurat n vend. Parku arkeologjik i Butrintit dhe teatri i tij madhshtor romak, i mbrojtur nga UNESCO, sht nj nga destinacionet m t rndsishme kulturore dhe do t jet pjes e udhtimit.

  Bukurit e Veriut si n dimr dhe n ver

  Parku Kombtar i Lugins s Valbons, n zemr t Alpeve, ofron peizazhe t mahnitse dhe t paprekura, ujvara, pyje dhe lugina q ln pa fjal do amator t ecjes malore.N Vjos dhe Osum praktikohet rafting dhe gjat nj ndalese n Prmet, mund t shijohet mish bio, produkte qumshti dhe veanrisht glikoja e famshm e rrethit q mbetet n majat e artit t kuzhins.Ata q jan t dhn pas historis duhet t vizitojn edhe Gjirokastrn dhe Beratin, ndrsa n Kor gjendet ai q vendasit e quajn “Parisi i vogl”. N qytetin antik t Apolonis, rrnojat dshmojn t kaluarn e tij t lavdishme. Dhe pamja prtej kodrave sht nj burim frymzimi pr ata q plqejn fotografin.

  Nj arsye m shum pr t vizituar Tirann n 2022

  Tirana sht nj metropol i prshtatshm pr t gjith udhtart! Muzeumet apo teatri, shtitjet n natyr, monumentet historike dhe aktivitetet kulturore, ka dika pr t gjith.Nuk mund t mos prshkohet edhe lagjja e Bllokut (zon e autorizuar m par vetm pr drejtuesit), vendi i qytetit q jeton nga klubet e nats dhe performancat e muziks live. Nj lagje her e thjesht, her mondane.Gjithsesi, pjesa m e gjall e qytetit dhe q gjithmon zien. Krahas takimeve me njerz q e duan jetn dhe e shijojn do moment, 2022 ofron nj arsye m shum pr t vizituar kryeqytetin shqiptar.I shpallur Kryeqytet Europian i Rinis pr nj vit, gjat ksaj periudhe do t ofrohet nj gam e gjer aktivitetesh rreth temave t ndryshme. Dhe sigurisht, tema kryesore sht rinia.

  KUR

  Pikrisht n maj dhe shtator moti sht m i kndshme n Shqipri dhe prgjithsisht n mes t sezonit. Ather shijohen qetsisht plazhet e Riviers Shqiptare si dhe shtitjet n parqe kombtare dhe qytete t pambushura me turist.

  KOHZGJATJA

  Nse me nj udhtim n qytet n fundjav arrini t zbuloni kryeqytetin Tiran, 10 deri n 15 dit jan t kshillueshme pr t shkuar nga nj prefektur n tjetrn dhe pr t vizituar fshatra, zona arkeologjike dhe qoshe t natyrs. Nj jav nuk sht shum pr t prshkuar Riviern Shqiptare dhe pr t ndaluar n disa resorte bregdetare.

  BUXHET

  Shqipria mbetet nj destinacion shum i prballueshm. Ju mund t qndroni n nj hotel t rehatshm pr m pak se 100 € buz detit. Qndrimi me vendasit ose n nj bujtin pr t rinjt sht akoma edhe m lir. Gjithashtu hahet shum mir pr 8 € dhe udhtimi me autobus ose tren nuk rndon n buxhetin e pushimeve.

  PUBLIKE

  Avantazhi me Shqiprin sht se ka dika pr t gjith llojet e udhtarve. Pr t apasionuarit pas ecjes n male, pr ata q plqejn historin e lashtsis me vende si Apolonia dhe Butrinti, dhe pr familjet q duan t shijojn diellin dhe plazhin n bregdetin e Adriatikut n ditt me diell.


  Blic.com

  https://gazetablic.com/revista-e-njo...e-mikpritje-2/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-02-2022 m 21:33

 17. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve
  FOTOT: Syri i Kaltr, nj ndr vendet mahnitse t bots

  Toka sht pa dyshim madhshtore.

  At e bjn t ktill qytetet simpatike, mrekullit natyrore dhe peizazhet q t ln pa frym.

  Pr udhtart sht sfiduese t krkojn vendet m t bukura n mbar botn. Kjo sepse ka mundsi t pafundme.

  Teksa udhtart krkojn, ka nga ato pamje q meritojn nj vend n listn e atraksioneve natyrore.

  Nj prej tyre sht edhe Syri i Kaltr.

  Nj parajs e fshehur n Muzin, n rajonin jugor t Shqipris.

  Pas nj shtitjeje mes zhurms s paqt t natyrs, vizitort i pret uji mahnits, me thellsi t pacaktuar q, shpesh, sht shum i ftoht pr t notuar.

  Ama sht jashtzakonisht freskues.

  Por lista sht e gjat. Ka edhe destinacione t tjera q ia vlejn pr t’u vizituar.


  ............


  “The Travel”

  https://www.gazetatema.net/turizem/f...-botes-i331746
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 09-04-2022 m 10:31

 18. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve  Amazing Places to visit in Albania - Travel Video

 19. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Revista ‘Vanity Fair’: Zbulojini bukurit e Shqipris!

  Jo vetm deti, tashm i njohur nga e gjith Evropa, por edhe kryeqyteti, Tirana, ofron nj gam t gjer dhe t shijshme gastronomike, shkruan filiali italian i revists ”Vanity Fair”.

  Toka e Shqiponjave sht nj thesar bizhuterish kulturore dhe natyrore q duhen zbuluar dhe admiruar. Nj udhtim sht mnyra m e mir pr t humbur mes fshatrave t gurt, qyteteve historike dhe kshtjellave, ku koha duket se ka ndalur. Pa harruar t pushohet mes burimeve natyrore dhe pellgjeve t thella me uj n kufijt e Evrops.

  Pallatet me pamje nga deti, nj rrip i gjat me rr, dhe restorante njri pas tjetrit. Jan kto pamjet q ofron Durrsi, duke ln nj prshtypje t mir tek vizitort.

  Megjithat, mjafton t shkosh prtej pamjes s detit dhe t futesh n qytet si pr shembull n vende arkeologjike.

  Ashtu si Amfiteatri Romak, m i madhi n rajon ku mund t ulen deri n 20 000 spektator, i ndrtuar nga perandori Hadrian dhe i zbuluar n vitet 1960 nn themelet e nj lagjeje banimi.

  Forumi Bizantin, me banjat romake dhe kolonat e bukura korintike, kulla veneciane, pjes e mureve q mbyllnin qendrn historike jan nj xhevahir q nuk i shpton as syrit m t shprqendruar.

  Berati

  Njqind kilometra nga Durrsi ndodhet Berati, nj grusht shtpish t bardha me dritare t shumta. Qyteti sht shembulli m i mir i bashkjetess fetare shekullore n Tokn e Shqiponjave, nj vend ku zri i muezinit przihet me zhurmn e kambanave dhe minareve.

  Kshillohet nj vizit n rrethinat e Gorics dhe Mangalemit, t ndara nga lumi Osum, me kishat, xhamit dhe shtpit e tyre tradicionale, si dhe n muzeun Solomon, kushtuar historis s hebrenjve t shptuar nga shqiptart gjat Lufts s Dyt Botrore.

  Ktu ndodhet edhe muzeu Onufri, kushtuar ikonografis s piktorit shqiptar me t njjtin emr, dhe Kisha e Trinis s Shenjt, e cila ofron nj pamje t gjer t lugins posht.

  Kalaja e Girokastrs

  Rreth tre or rrug nga Tirana ndodhet Tepelena, e famshme pr burimet e ujit m t mir n Shqipri, dhe q lidhet me vendlindjen e Ali Pashait, guvernator shqiptar n kohn e Perandoris Osmane i cili priti n oborrin e tij njerz t famshm, prfshir poetin anglez Lord Bajron.

  Gjirokastra njihet edhe si vendlindja e ish-diktatorit Enver Hoxha (shtpia e familjes s t cilit sht kthyer n nj muze interesant etnografik mund t vizitohet), dhe sht nj xhevahir guri pak kilometra larg Greqis.

  Nj shtitje n qendrn e saj historike labirintike, midis rezidencave t shekullit XIX, pazareve ku mund t blini qilima prpara se t arrini n kala e cila ofron pamje t pakrahasueshme mbi atit e qendrs historike dhe malet prreth.

  Rreth 36 kilometra nga Gjirokastra ndodhet qyteti i Prmetit i cili sht i famshm pr glikot, nj komposto e br nga fruta dhe sheqer, dhe banjat termale t Bnjs.

  Banjat termale t Bnjs

  Pr t’i arritur ato, dilni nga qendra e vogl historike, kaloni Kishn e Shn Mris n Leus, nj kryevepr ortodokse e shekullit XVIII, e ndrtuar mbi mbetjet e nj ndrtese t shekullit VI, derisa t arrini n destinacionin tuaj.

  Banjat natyrore rrjedhin pran nj ure t vjetr t kohs osmane.

  Shtrirja e rrugs q lidh Prmetin dhe Korn sht sfiduese, por ofron pamje mahnitse. Udhtimi prej katr orsh ndrpritet me nj ndales pr shije n fshatin Grmenj, n fermn Sotira, nj ferm e drejtuar nga familja, ku kryefjala sht bio.

  Kora sht qyteti i artit dhe i ushqimit t mir, nj destinacion i preferuar i vendasve pr pushimet dimrore, fal reshjeve t dendura t bors dhe nj destinacion i gjall veror kur pret festn e birrs, e cila do vit n gusht gjallron nett e Pazarit t Vjetr i rinovuar para disa vitesh.

  M n lindje, ndodhet Pogradeci me Liqenin e Ohrit, Lini, Driloni dhe Tushemishti me koranin e tyre t shijshm, nj peshk i ujrave t mbla q jeton vetm n kt zon.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/revis...-e-shqiperise/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 31-05-2022 m 12:38

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  T shohsh Bunn nga kalaja, apo Kalan nga Buna ?

  Nga Xhoi Malesia

  Pr vite me rradh, gjat vizitave t mia n Shkodr isha msuar t shihja peisazhin gjarprues t lumit Buna nga lartsia e kalas madhshtore t qytetit. Pak mund ta kisha imagjinuar se nj dit do t ishte e kundrta, t shihja peisazhin e gurt t kalas nga rrjedha e embl e lumit.

  E n fakt, ishte nj ftes e papritur nga Mandarina Project, e cila n nj aktivitet promovues na shtyu drejt nj aventure t re, sporti ujor i quajtur Paddling. Nj tur i mirorganizuar, q niste nga liqeni duke ndjekur formsimin e rrjedhs e m pas t vet lumit. E veanta e projektit ishte fakti se krahas edukimit fizik organizatort servirn edhe edukim natyror. Nj shpjegim fantastik i veantive t flors dhe fauns q shoqron kt ekosistem mbreslns. Epo, mendje e shndosh n trup t shndosh thot populli.

  E kisha par Bunn m s shumti si nj lum t gjall nga natyra, por pak t lvruar n aktivitete. E kjo sht nj fatkeqsi pr turizmin n shum zona t Shqipris. Por, me sa duket e kisha gabim, e me vjen mir q ture t tilla po i japin kryeqndrs s veriut nj qasje krejtsisht ndryshe n sensin pozitiv.

  Me t postuar fotot e videot n instagram, mesazhet kan qn t panumrta. Shumkush donte ta provonte si eksperienc. Sme mbetet gj tjetr vese ta rekomandoj me 5 yje, sikurse vlersohet n termat e turizmit.


  Lexo.al

  https://www.lexo.al/2022/06/te-shohe...lane-nga-buna/

 21. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,574

  Pr: TURIZMI - Shqipria n syt e vizitorve

  Euronews Bulgaria, promovim Kanionit piktoresk t Osumit n vendin e shqiponjave

  Kanionet e Osumit prve se jan kthyer n nj destinacion turistik pr vizitort vendas e t huaj, po promovohen edhe nga medie t ndryshme t bots.

  Televizioni Euronews Bulgaria ka prgatitur nj video mbi bukurit q t ofrojn Kanionet e Osumit, duke ftuar qytetart bullgar ti vizitojn ato.

  Ministrja e turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro publikoi sot pamje nga kjo video e prgatitur nga gazetart e Euronews Bulgaria.

  Mirmngjes me promovimin q Euronews Bulgaria i bn kanionit piktoresk t Osumit n vendin e shqiponjave duke ftuar publikun bullgar pr ta vizituar Shqiprin kt sezon, shprehet Kumbaro.

  T cilsuara edhe si Koloradoja e Shqipris, pamjet q t ofrojn kanionet e Osumit jan mahnitse, gjith lartsi, kontraste pr sa i prket drits, bimsi e larmishme, nj atraksion i vrtet pr turistt vendas dhe t huaj.

  N nj distance prej 13 kilometrash dhe rrethuar me shkmbinj prej 100 metrash, praktikuesit e rafting kalojn shum ujvara si dhe nj sr operash arti natyral t krijuara nga erozioni, t pagzuara me emra si syri, porta e djallit, krokodili apo katedralja.


  / atsh / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/euron...e-shqiponjave/

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •