Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Institute Fetare apo Shkolla dhe Spitale?

  Perse po ndertohen institute fetare dhe jo shkolla dhe spitale?

  A kemi me shume nevoje per ushqim emocional apo edukim dhe zhvillim te trurit si dhe Spitale, te cilet te mbajne gjalle?

  A jane Shqiptaret aq fetare?

  Kush po financon ne ndertimin e institucioneve fetare, dhe ne dobi te kujt?

  Vatikani dhe Arabet jane financuesit kryesor te institucioneve fetare ne Shqiperi.
  Sa shkolla (LAIKE) dhe sa Spitale kane hapur keto Sponsore?

  Une kam mendimin tim persa i perket feve dhe "dobise" se tyre.
  Po ashtu dhe per arsyen sepse investojne ne vendet e varfera me nje shoqeri analfabete.

  Por, do te deshiroja te dija mendimin e Shqiptareve ne pergjithesi, per ēfare kemi nevoje, per Institucione fetare apo Shkolla (laike) dhe Spitale?

  A nuk te degjon zoti ne shtepine tende, apo akustika eshte me e mire ne kisha e xhami?
  Apo duhet nje Konduktor (percjelles) qe te komunikosh me Zotin?

  Sa para jepen nga shteti ne vit per institucuonet fetare, dhe sa jepen per shkollat (shteterore) dhe spitale, e di ndokush kete informacion?

  Ka nje nivel rrivaliteti mes Xhamive dhe Kishave ne Shqiperi, per ēdo katedrale ndertohet nje Xhami, dhe, tani do kemi ate te Tiranes, qe me duket se do jete me e madhja nen Ballkan?

  A ka qene e dobishme ndikimi i feve ne shoqerine Shqiptare?!
  Krimi gjithmone e me lart si dhe degjenerimi i shoqerise tregon ndryshe.

  Pyetja ime eshte (ashtu si me siper):

  Perse Kisha dhe Xhami, dhe jo Shkolla dhe Spitale?!

  Besimi ne zot nuk me jep hap ne jete, per nje pune te mire apo mundesi me te medha.
  Po ashtu, as nuk me mbron nga viruset, semundjet apo aksidentet, ateve bejne Doktorret dhe Spitalet.


  Nese je semure, a shkon te kisha dhe xhamija apo kisha?


  Mendimi tuaj ju lutem.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Institute Fetare apo Shkolla dhe Spitale?

  Feja ne Shqiperi ose duhet te kufizohet ose duhet te kontrollohet nga shteti.Rruge te mesme eshte e veshtire te gjindet.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Institute Fetare apo Shkolla dhe Spitale?

  ..ndertimi i insituteve fetare, por vetem cilesore, do te ishte rruga per shpetim nga carku ku Zoti i ka futur njerezit! shkollat dhe spitalet nuk do mundnin te ndihmonin as vete njeriun, qenien me te larte, sepse te gjithe plaken dhe budallepsen apo harrojne diturine dhe te gjithe semuren here pas here dhe keto jane ligjet e ashpra te Zotit!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •