Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqiprin!

  Deputeti Dashamir Shehi sht prcjell sot me duatrokitje nga foltorja e Kuvendit, pas nj fjalimi t ndjer e plot revolt q ka mbajtur n Parlament pr varfrin.

  Ai shpjegoi me fakte pse ka dhe do t ket varfri n Shqipri duke marr shembull nj pamje t trisht dje nga Elbasani: "A i pa zoti Kryeministr, q nga ajo ura e Metalurgjis e deri tek banka e Elbasanit, q kan me qindra fukarenj q shesin ballokume (e imiton me duar formn e tyre) tek dera e shtpis?! Dhe nuk dalin pr Dit t Vers! Kan 1 muaj e gjysm q kan dal! Vjet dilnin 1 jav prpara; para 10 vjetsh dilnin Ditn e Vers - sot dalin 1 muaj e ca! far mendoni se fiton nj familje nga ato ballokumet?! Dhe kan nxjerr edhe ca goca t reja aty, se sht turp t shesin fukarenjt! far fitojn?! A vijn m shum se njmij lek a dymij lek nga ballokumet?!
  Kjo sht varfria! At t shihte Kryeministri dje n Elbasan! Mos t filloj t tregoj prralla t kota!...Sepse ky grup njerzish q qeveris sot, mendon se t varfrit jan t pazot dhe kta jan "gjenit e Shqipris" q mund t bjn miliona. Prandaj t gjith jan drejtuar drejt parave!

  Fukarenjt e Shqipris, sht nj batut q nuk kisha qejf ta thosha, n dark ven sofrabezin dhe at pjatn e sups e tasin e kosit. Kta zotrinjt ktu, ky i pari, ven hartn e Shqipris pr dark. Dhe vn gishtin: Ka tepruar dhe kjo tok ktu, ka tepruar edhe kjo, ta bjm kull! Ka tepruar dhe kjo miniera e do ta marrim! Ka tepruar edhe ky pusi, tia japim ktij.

  Kto, fukarenjt ven sofrabezin t han fukarallkun e vet pr dark, kta ven hartn e Shqipris pr t ngrn nga nj cop Shqiprie pr nat. Ndaj ka varfri ktu!"

  https://m.youtube.com/watch?v=c1jygqUBJiQ
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Dash Shehi: Rams i duhen 40-60 vjet q Shqipria t prmirsohet...

  Dashamir Shehi, Kryetar i LZHK-s, akuzoi Kryeministrin Edi Rama se bashk me administratn e tij nuk respektojn shtetin dhe ligjin.

  N studion e Report Tv, Shehi tha se n vend ka nj rritje t varfris, po t ishte pr tu prmirsuar do t ishim m mir, nuk po flasim pr tu br t pasur por pr t dal nga varfria.

  N 5 vjet qeveria Rama ka prmirsuar 3 %, por sa duhet t rrij Edi Rama n qeverisje q t na prmirsoj? 40 apo 60 vjet?

  Azia sht prmirsuar 15 %, ndrsa Shqipria n mes t Europs nuk ka prmirsim. Para 10 viteve kemi br 1 studim me disa sindikata, nga ku doli se minimumi jetik n Shqipri pr frym sht 170 mij lek ose 130 euro.

  Ky sht minimumi jetik q i duhet nj individi n Shqipri, por sht nj shifr e paprballueshme, sepse mundsit tona ekonomike nuk e prballojn. Qe do t thot q nj pjes e popullsis do vazhdoj t jetoj n varfri. Nuk ka si del nse nuk ka pun apo zhvillim ekonomik, nuk e nxjerr dot as qeveria.

  Duhet ta marrim seriozisht, t shohim sa lart sht vija e kuqe dhe ne sa posht dhe sa lart jemi. Q t kalohet ajo shifr duhet ekonomi tjetr, t rritet ekonomia ne 6-7%, duhet t mos vidhet ekonomia, mos t shprdorohet.

  Qeveria nuk ka mundsi se i bie q t bej nj subvencion. Ka nj buxhet q thjesht mund t shrbej t rris pak asistencn , q ato para mos t’jua jap shokve t tij. Si t thuash t krijoj nj paqe sociale, mund t quhet graso sociale pr t lubrifikuar klasat e kapitalizmit.

  E djathta pretendon t jap dika m shum se e majta. Ndryshe ka qn politika e Partis Demokratike. PD ka prdorur 40% te buxhetit pr t subvencionuar pensionet, pr ndihm sociale, kam qn un minster i Puns dhe i kam br bashk me Bankn Botrore.

  4-5 vjet q pensionet nuk rriten fare, me Berishn t paktn rriteshin dika, ndrsa me kto nuk rritet as rrogat dhe as pensionet.

  Kjo qeveri s’ka rrit asgj. 20 mij familje i ka przn nga skema e prkrahjes. 25% e meritonin pr tu larguar, por jo t gjith ato q hoqi Rama, kjo nuk sht nj dram e madhe, puna sht q Rama bn aksion, nuk respekton as shtetin, as ligjin as asgj. Kjo sht mnyra q ai punon s bashku me qeverin dhe administratn e tij”, tha Shehi.

  I pyetur n lidhje me lobimin, Shehi theksoi se Basha duhet t jet m transparent.

  “I kam krkuar Bashs t jet m transparent dhe m i vendosur dhe ta mbyllim kt muhabet", tha Shehi.

  SYRI.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Kjo puna e varferise eshte nje tragjedi ne ate vend. Sa po vjen dhe po thellohet dhe nuk ka as shprese se nje dite mundet te permirsohet.

  Jemi vend pa ekonomi,ku nuk kemi as ekonomi kapitale dhe as ekonomi sociale,ku privati ose shteti te mendojne per hapjen e vendeve te punes.  Sa dregjin eshte kjo ndima ekonomike qe degjoj ? Se me sa di eshte vetem 60 mij a 6 mij leke ne muaj,qe duhet ti bjeri reth 50 euro qe nuk e di se mjaftoj a jo te mbash nje familje vetem me buke per nje muaj.

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Nje shifer e perafert eshte. Nuk te del as per buke, shumicat e perdorin per te blere miell..
  Me pak fjale eshte nje shifer aq qesharake sa kerkon shume sakrifica per ta mbajtur shpirtin gjalle!

  Po te mos ishin remenishencat e shqiptareve neper bote, te cilet e gjallerojne sadopak ekonomin ne vere dhe ne fund te vitit, nuk e di se ku do ishim katandisur sot!!!

  Ulja e nivelit te varferise ekstreme eshte problemi madhor qe ka sot Shqiperia...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Eshte turp qe diskutojn per buken e gojes,eshte tmerr. Parate e ardhura nga jashte gjallerojne pak "xhirimin e lekut",por ekonomia ne ate vend ne qofte se do te permirsoje varferine duhet te hapi vende pune.

  Problemi eshte se gjithmon e me keq do shkoje,sepse kushdo qeveri qe do vije (po nuk luftoj korrupsionin dhe te krijoje njefar barazie dhe meritokracie) do jete e detyruar te ngreje taksat. Dhe do ngrihen taksat qe mblidhen,dritat,uji,shtepia...ku dhe ajo pak klase e mesme do shkoje drejt varferise...

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Nuk eshte se mungojne vendet e punes. Ndoshta jemi vendi kampion i botes per vende pune neper bare, kafe dhe restorante.
  Mirepo kete zanatin e kamarierit nuk mund ta bejne te gjithe e aq me pak shtresa disi e moshuar e varfer shqiptare. Per me teper eshte nje profesion qe paguhet skandalozisht keq.

  Ne nuk po krijojme as klime te favorshme per investitor te huaj, perkundrazi jemi duke i marre frymen edhe bizneseve vendase me taksa mbi taksat qe shpikin do dite Rama me Lali Erin.
  Te behej ky diskutim ne fillimvitet 90-te edhe do mirekuptohej, kurse sot ne 2018-en eshte tragjedi...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Nuk eshte se mungojne vendet e punes. Ndoshta jemi vendi kampion i botes per vende pune neper bare, kafe dhe restorante.
  Mirepo kete zanatin e kamarierit nuk mund ta bejne te gjithe e aq me pak shtresa disi e moshuar e varfer shqiptare. Per me teper eshte nje profesion qe paguhet skandalozisht keq.

  Ne nuk po krijojme as klime te favorshme per investitor te huaj, perkundrazi jemi duke i marre frymen edhe bizneseve vendase me taksa mbi taksat qe shpikin do dite Rama me Lali Erin.
  Te behej ky diskutim ne fillimvitet 90-te edhe do mirekuptohej, kurse sot ne 2018-en eshte tragjedi...


  Vende pune qe prodhojn,pa vende pune qe "sherbejne" ka sa te duash se jane vende pune qe si e the dhe ti qe kane rrogen 100 a 200 euro ne muaj.

  Taksat jane te paevitushme ne nje ekonomi qe nuk prodhon asgje,plus qe do kemi nje problem demografik me plakjen e popullsise,ku edhe me pensionet do fillojne problemet.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Po te vesh re, ne te gjithe boten e civilizuar/demokratike po humbet besimi ne politiken vendase.
  Si ne ate ne pushtet, ashtu dhe ne opozite.
  Kjo po ndodh sepse njerezit po informohen me shume (me fakte dhe me genjeshtra njekohesisht).
  Durimi po humbet me eliten e vjeter politike (Dash Shehu me shoke, djathas dhe majtas).
  Politika tashme eshte Klanore/Fisnore, gjithesekush per interesa vetjake, apo te nje grupi te vogel.

  Nese kerkoni ndryshim te sistemit ne Shqiperi, bojkoto zgjedhjet, derisa: Presidenti, Kryeministri dhe Kryetari i Parlamentit te zgjidhen me referendum.
  Dhe nese ka ndalesa ne aprovimin e ligjeve, gjithashtu (sikurse dhe ne Zvicer) ta votoje populli, me referendum.

  Kjo eshte Demokracia, jo ajo e Dashit, Sales, Lulit, Ilirit, Edit apo Monikes!

 9. #9
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,751
  Faleminderit
  190
  261 falenderime n 202 postime

  Pr: VIDEO/ Dash Shehi: Fukarenjt shtrojn kos pr dark, Rama shtron hartn pr t ngrn Shqipri

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Po te vesh re, ne te gjithe boten e civilizuar/demokratike po humbet besimi ne politiken vendase.
  Si ne ate ne pushtet, ashtu dhe ne opozite.
  Kjo po ndodh sepse njerezit po informohen me shume (me fakte dhe me genjeshtra njekohesisht).
  Durimi po humbet me eliten e vjeter politike (Dash Shehu me shoke, djathas dhe majtas).
  Politika tashme eshte Klanore/Fisnore, gjithesekush per interesa vetjake, apo te nje grupi te vogel.

  Nese kerkoni ndryshim te sistemit ne Shqiperi, bojkoto zgjedhjet, derisa: Presidenti, Kryeministri dhe Kryetari i Parlamentit te zgjidhen me referendum.
  Dhe nese ka ndalesa ne aprovimin e ligjeve, gjithashtu (sikurse dhe ne Zvicer) ta votoje populli, me referendum.

  Kjo eshte Demokracia, jo ajo e Dashit, Sales, Lulit, Ilirit, Edit apo Monikes!

  Pikerisht!!!

  Por duhet kohe...
  Shqiptaret jane akoma ne gjume...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •