Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  165
  117 falenderime n 104 postime

  Ndrron jet fizikani i famshm Stephen Hawking

  Emri: hawking.jpg

Shikime: 304

Madhsia: 27.6 KB

  Fizikani i njohur Stephen Hawking sht ndar nga jeta n moshn 76-vjeare. Ai dha shpirt paqsisht n gjum n shtpin e tij n Kembrixh n ort e para t s mrkurs.


  Britaniku i njohur pr punn e tij me vrimat e zeza dhe relativitetin sht edhe autor i shum librave shkencor, prfshir Nj histori e shkurtr e kohs. N moshn 22-vjeare, Hawking-ut iu dhan vetm disa vite jet, pasi u diagnostifikua me nj form t rall t smundjes s neuroneve motorike.

  Smundja e la at n nj karrige me rrota dhe i pamundsoi t folurn, ka ai e realizonte prmes nj sintetizuesi t zrit. N nj deklarat pr mediat, fmijt e tij, Lucy, Robert dhe Tim, than: Ne jemi thellsisht t trishtuar q babai yn i dashur nuk sht m mes nesh Ai ishte nj shkenctar i madh dhe nj njeri i jashtzakonshm, puna dhe trashgimia e t cilit do t jetojn pr shum e shum vite.

  Nj libr ngushllimesh do t hapet n kolegjin Caius n Kembrixh, ku profesor Hawking kishte studiuar.

  Ai ishte i pari q hodhi teorin e kosmologjis si nj union i mekaniks kuantike dhe asaj t relativitetit. Ai po ashtu shpalosi teorin e tij pr vrimat e zeza. Prmes puns s tij me matematikanin Sir Roger Penrose, ai ka dshmuar se teoria e relativitetit e Ainshtajnit nnkupton se hapsira dhe koha do ta kishin fillimin tek shprthimi i madh (Big Bang) dhe fundin, n vrimat e zeza.
  Silence is golden.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Lazo pr postimin:

  bili99 (14-03-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •