Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Shkrimi i Mother Jones, i dha shansin Partis Socialiste t nis nj fushat akuzash pr lidhje okulte, t dyshuara mes Partis Demokratike dhe Rusis. Por ndryshe nga gazetart e Mother Jones, q i ndan me kujdes faktet nga hamendsimet, Edi Rama doli me nj skenar, sipas t cilit n loj ishin fatet e vendit.

  Pas intervists s Bashs n Opinion, Edi Rama bri nj status n Facebook, ku e quajti skandal pagesn e lobistit Nick Muzin n SHBA, duke e etiketuar at si nj mishmash korruptiv.

  Dhe pr t bindur se kjo nuk ishte nj afer korruptive si gjith t tjerat, shprehu habin, se si u gjendn disa rus bujar pr ti dhn Bashs gjysm milioni dollar.

  E nga ktu, kaloi n detajet e konspiracionit, me premtimin se do t bhet drejtsi nse ka apo jo, interferenca malinje forcash t huaja pr ta prdorur opozitn shqiptare n funksion t cnimit t imazhit t Shqipris (drogdrogdrogkrimkrimkrim), me qllim pengimin e procesit t integrimit europian dhe destabilizimin e vendit

  N ato q shkruan kryeministri, dallohen tre momente t rrezikut q mund ti vij vendit nga Rusia dhe nga PD-ja:

  Skenari do t zbatohej nga interferenca malinje forcash t huaja
  Prdorimi i opozits shqiptare pr cnimin e imazhit t Shqipris (drogdrogdrogkrimkrimkrim)
  Qllimi final, pengimi i procesit t integrimit europian dhe destabilizimi i vendit
  Kuptohet se kur flet pr forca t huaja, Rama i referohet Rusis. Skenari parashikon q gjithka t nis nga cnimi i imazhit t Shqipris.

  Nse Basha vrtet mori prsipr nj detyr t till nga rust, ai rezulton t jet nj nga njerzit m me ndikim n mediat botrore. Sepse pr kanabisin dhe organizatat kriminale shqiptare, kan shkruar mediat m serioze t globit nga SHBA, Britania, Franca, Gjermania, Hollanda, Belgjika etj.

  Pr hashashin e Shqipris shkruajti BBC, Deutche Welle, Forbes, Newsweek, Financial Times dhe media t tjera me pesh. Lumenjt e drogs q vinin nga Shqipria i denoncuan pr vite me radhe t gjitha mediat italiane pa prjashtim me investigime, reportazhe, dshmi etj.

  Por edhe sikur Lulzim Bashs dhe Rusis, ti jen bashkuar redaksit m serioze t bots n kt komplot kundr Shqipris, del nj problem tjetr.

  Pr drogn e Shqipris nuk raportuan vetm mediat e huaja, por edhe shrbimet partnere, mes t cilave CIA amerikane, NCA britanike dhe sigurisht ato italiane.

  Agjensit m serioze ndrkombtare e prezantuan njzri Shqiprin si furnizuesi kryesor i Bashkimit Europian me drog.

  Ky fakt i futet si pyk skenarit q thur Edi Rama. N kt situat lind pyetja se prse rust duhej t paguanin Lulzim Bashn t fliste pr drogn, kur kreu i Antimafias Italiane jepte alarmin n parlamentin italian, se vendi po i pushtohej nga kanabisi shqiptar?

  N vitet 2015 dhe n 2016, droga q vinte nga Shqipria n Itali ishte trefishuar, konfirmonte ish kreu i Antimafias, Franko Roberti.

  Antimafia hetoi pr 4 vjet bandn e Habilajve. Zbuloi edhe drejtort e Policis s Shtetit q bashkpunonin me trafikantt e drogs, me bekimin e ish Ministrit t Brendshm, Saimir Tahirit, q Rama e kishte shpallur vet si kampionin e qeveris.

  N raportin e CIA-s pr vitin 2017, Shqipria konsiderohej rrug kalimi pr kokainn e Ameriks s Jugut, kryesisht nga Kolumbia, ndrsa organizatat e narko-trafikut jan shtrir n vendet e Europs.

  N raportin e NCA t Britanis s Madhe, (Agjensia Kombtare e Krimit) pr vitin 2017, shqiptart konsiderohen si nj grupim i fuqishm, i shtrir n t gjith vendin (Britanin e Madhe) dhe q kan krijuar lidhje direkte me furnizuesit e kokains nga Amerika Latine.

  Nse Rama vrtet beson n ekzistencn e nj interesi rus pr ta nxir imazhin e Shqipris, ather aleatt e Kremlinit duhet ti krkoj q n rrnj t shprthimit t krimit dhe drogs vitet e fundit; tek mbrojtja q i garantohet nga njerzit e qeveris s tij.

  Skenari kryeministror me rus dhe demokrat vazhdon n nj pik t tret: me pengimin e procesit t integrimit t Shqipris q do t rezultonte me destabilizimin e vendit.

  Pr t kuptuar m mir se kush e ka fajin pr kt, vjen n ndihm Strategjia e Zgjerimit e BE-s. Fatmirsisht dokumenti sht i freskt, sepse u publikua pak jav m par.

  Bashkimi Europian ka thn fjalt m t mira pr Serbin dhe Malin e Zi q i mirpret n 2025. Paradoksalisht, kto jan vendet q ende kan dilema pr marrdhniet me Rusin.

  Ndrkoh Shqipria sheh me dylbi hapjen e negociatave dhe askund n dokumentin e BE-s nuk prmendet opozita. Prkundrazi, flitet pr njerzit e pushtetit t lidhur me krimin.

  Kur lexon t dhnat e raporteve ndrkombtare, fjala q i shkon m shum skenarit t Edi Rams sht gjithprfshirs, sepse pjes e tij mund t jen edhe shkrimet e mediave perndimore, edhe raportet e shrbimeve sekrete t vendeve partnere.

  Ky sht nj skenar q socialistt po e prsrisin do dit n konferenca pr shtyp. Se me sa qejf e ka marr Rama, provohet nga nj status i tij n Facebook. Ka m shum se 24 or q e ka br rus Nick Muzin dhe nuk guxon ti thot kush, se lobisti q mori prsipr PD dhe Biniatta Trade nuk sht rus, po kanadez.Prgatiti pr Lapsi.al, Dorian Kodra

  Emri: 7DE1BA7F-D5E9-4288-B5EB-4C6FDD944891.jpeg

Shikime: 178

Madhsia: 77.8 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Te gjitha jane te verteta,droga, korrupsioni dhe sidomos varferia per te cilen pothuajse nuk flet njeri... kane nje rritje te llahtarshme. Cfare do lloj qeverie do ishte ne hall te madh ne kete situate.Do kishte probleme si me faktorin nderkombetar gjithashtu edhe me votuesit,dhe keto rrjedhimisht duhet te sillnin dhe probleme vet brenda partise a brenda maxhorances se sotme.

  Pra kemi dika te pazakonte,ku kjo lloj qeverie qe ka deshtuar gjithandej pothuajse... gezon si mbeshtetjen e te huajve (qe edhe mundet te shpegohet...),por gezon ne maksimum edhe mbeshtetjen e popullit,ose te pakten shumicen e atyre qe shkojne e votojne. Dhe kjo e fundit nuk eshte e thjeshte per tu shpeguar a per tu kuptuar...,sidomos ne mospatjen e protestave dhe ne sigurine a moskokarjen pothuajse apsolute qe shfaq Rama. Vetem nje loje e perbashket pozit-opozit mundet te jete mbase nje shpegim qe mundet ti afrohet realitetit.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  qeveria qendron ne pushtet se deshtimi me i madh ne shqiperi pas 90-es eshte sala. pritem shume gjera nuk beri asgje.
  rama eshte ekuivalenca e sales dhe bashes, po te largohen ata nga politika edi eshte i panevojshem, iken vetvetiu
  qe nje parti e djathte te shaje dhe sulmoje ambasadoret amerikane me radhe eshte cmenduri
  vjet gjithe ajo drame e cadres me dha te besoja se kishte ndikim rus
  por tani nuk ka me fije dyshimi.
  qe te shpetoje pd-ja dhe shqiperia sala dhe basha duhet te ikin

  arsyeja qe perendmoret perkrahin edin, ishte temperamenti komunist/stalinist i sales

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  qeveria qendron ne pushtet se deshtimi me i madh ne shqiperi pas 90-es eshte sala. pritem shume gjera nuk beri asgje.
  rama eshte ekuivalenca e sales dhe bashes, po te largohen ata nga politika edi eshte i panevojshem, iken vetvetiu
  qe nje parti e djathte te shaje dhe sulmoje ambasadoret amerikane me radhe eshte cmenduri
  vjet gjithe ajo drame e cadres me dha te besoja se kishte ndikim rus
  por tani nuk ka me fije dyshimi.
  qe te shpetoje pd-ja dhe shqiperia sala dhe basha duhet te ikin

  arsyeja qe perendmoret perkrahin edin, ishte temperamenti komunist/stalinist i sales
  E gjitha eshte e drejte si llogjike,si arsyetim.

  Vetem kete llogjiken e ndikimeve te huaja permes agjenteve te ndryshme,qe eshte nje "mani" shqiptare,nje budallallik alla shqiptare. Nuk i themi dot tjetrit hajdut por i themi agjent i huaj,nuk i themi budalla por prap i themi agjent i huaj. Eshte nje pasoje nga e shkuara qe eshte kthyer ne mentalitet.

  Edhe kjo puna e nderyrjes ruse,e ndikimi ne Shqiperi eshte problem i kote. Shqiperia eshte e destabilizuar,te kerkosh ta destabilizosh me shume do te thote ta stabilizosh.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  E gjitha eshte e drejte si llogjike,si arsyetim.

  Vetem kete llogjiken e ndikimeve te huaja permes agjenteve te ndryshme,qe eshte nje "mani" shqiptare,nje budallallik alla shqiptare. Nuk i themi dot tjetrit hajdut por i themi agjent i huaj,nuk i themi budalla por prap i themi agjent i huaj. Eshte nje pasoje nga e shkuara qe eshte kthyer ne mentalitet..
  e kuptoj ca do te thuash, pasi enver hoxhen e bejme serb gjithashtu ramizin, saliun poashtu, basha djali i enverit, erioni dhe rama jane dobice e keshtu me radhe.
  kjo eshte semundje ballkanike, nuk mbajme pergjegjesi si popuj dhe ata qe nuk na pelqejne apo nuk jemi dakort i quajme se jane race tjeter
  per vucic thoshin se eshte shqiptar per simititin se eshte izraelitas e keshtu me radhe.

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin

  Edhe kjo puna e nderyrjes ruse,e ndikimi ne Shqiperi eshte problem i kote. Shqiperia eshte e destabilizuar,te kerkosh ta destabilizosh me shume do te thote ta stabilizosh.
  megjithate eshte fakt qe pd-ja ka sulmuar lu-ne arvizu-ne vithers e keshtu me radhe. derisa erdhi me ne fund bashe trimi dhe e nxorri pallen nga milli dhe ja kaloi vete enverit
  nuk eshte se e besoj 100% ne skenar te tille
  por ne serbi dhe malin e zi u ndaluan dy atentate, ne maqedoni revolta ne parlament dhe ne kosove u be nje vrasje politike
  duke patur parasysh keto fakte nuk eshte cudi fare

  pastaj sidoqe te jete puna nuk jemi keq se per ate muhabet ka edhe 97-ta

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  e kuptoj ca do te thuash, pasi enver hoxhen e bejme serb gjithashtu ramizin, saliun poashtu, basha djali i enverit, erioni dhe rama jane dobice e keshtu me radhe.
  kjo eshte semundje ballkanike, nuk mbajme pergjegjesi si popuj dhe ata qe nuk na pelqejne apo nuk jemi dakort i quajme se jane race tjeter
  per vucic thoshin se eshte shqiptar per simititin se eshte izraelitas e keshtu me radhe.  megjithate eshte fakt qe pd-ja ka sulmuar lu-ne arvizu-ne vithers e keshtu me radhe. derisa erdhi me ne fund bashe trimi dhe e nxorri pallen nga milli dhe ja kaloi vete enverit
  nuk eshte se e besoj 100% ne skenar te tille
  por ne serbi dhe malin e zi u ndaluan dy atentate, ne maqedoni revolta ne parlament dhe ne kosove u be nje vrasje politike
  duke patur parasysh keto fakte nuk eshte cudi fare

  pastaj sidoqe te jete puna nuk jemi keq se per ate muhabet ka edhe 97-ta
  Cfare do lloj opozite qe kerkon te vi ne pushtet sulmon sistemin. Ne rastin e PD kemi te kunderten, qe sulmojne te huajt qe ishin kunder sistemit te drejtesise. Dhe me kete mundet edhe te shpegohet marrezia e opozites,deri ne harakiri per te mbrojur Llallen. Por qe duhet te jete nje bashkpunim i perbashket i gjithe politikes,se perndryshe perve budallallikut nuk ka shpegim tjeter.

  Nuk di te them per vrasjet politike,por ne pergjithsi kane nje shpegim me ane te interesave,afareve ekonomike. Edhe vrasja ne Mitrovice e shikoj me shume si lufte e brendshme bandash serbe. Megjithate gjithe kete "angazhim rus" qe flitet per Ballkanin nuk e shikoj.Dhe mbase edhe gaboj,por nuk kuptoj se fare fiton Rusia me destabilizimin e Ballkanit ?

  Ne 97 ra sistemi ekonomik i jeteses,qe ishte nje renie e paralajmeruar.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Influenca Ruse ne Ballkan nuk eshte Perralle dhe as aq sekrete.
  Deshtimi i nje grushti shteti ne Mal te Zi dhe atentati ndaj Kryeministrit Malazez ishte paguar nga Rusia, si dhe agjentet ishin Rus.
  Rusia ka tash sa vite qe kerkon prezencen "policore" ne kufinjte e Kosoves dhe Shqiperise.

  Harruat agjentet Ruse qe u kapen ne Dhermi dhe Himare, por u leshuan direkt pa hetim?
  Prezenca e "turisteve" Ruse eshte rritur ne Shqiperi, sidomos keto 3 vitet e fundit.
  A mos jemi ne me lire se Turqia?
  Me mire se plazhet Greke?


  Mbi 40% e imvestimeve ne Mal te Zi jane Ruse!

  KEja po mendon te formoje nje Armate Europiane (Armata.e KEse).
  Kjo po behet pasi KEja ndihet i nervozuar pas nderhyrjes Ruse ne Ukraine.
  NATO ka mbi 30000 trupa ne Estoni, Lituani, Finland dhe Suedi per momentin.
  Rusia po mbeshtet financiarisht Krahet ekstreme te Djathta politike ne Europe, si ne France, Hollande, Austri, Poloni, Hungari, eki etj etj.


  Num e kuptoj pse duket aq udi qe Rusia te kete paguar politiken Shqiptare?!
  A thua mos nuk kemi patur tradhtare te kombit me pare?!

  Problemi qendron se, Basha dhe Berisha jane te Trashe nga politikat e huaja, genjehen me para dhe pushtet si femijet me karramele.
  Jane thjesht kavo!
  Shqiperia nuk ka agjensi inteligjente te mirefillte, SHIKsat jane ish emigrante Anglie me 8 vjet klase qe s'dine as te shkruajne.
  Hetimet e fshehta si dhe spiunimin e bejne agjensite e huaja ne Shqiperi, ne jemi jashte do niveli imformativ.

  Shqiptaret nuk kane shtet, as kane patur shtet qe me renjen e diktatures.
  Ne kemi vetem vegla ne krye.

  Ku eshte armata e Shqiperise?!
  Sa investim ka patur ne perforcimin e Ushtrise dhe Armates?


  Kercenimi Sllav eshte parashikuar si nga Hitleri ashtu dhe nga Churchill.
  Churchill ishte nje nga Baballaret e idese se Bashkimit Europian, ku thoshte se duhet te kishte nje Europe te Bashkuar me nje Armate te perbashket pasi Rusia mund te jete problem ne te ardhmen.


  A eshte paguar Basha?

  Te hetohet rruga e parave, nuk ka nevoje per "rreklama akuzash" neper televizione dhe social media.

  Nese vertetohet se politikane Shqiptare jane financuar nga shtete te huaja, atehere te denohen per tradhti, me burgim te perjetshem. (qofshin djathas apo majtas).
  Diku i kane marre leket per fushatat, leket nga shteti nuk mjaftojne, sidomos kur paguan per blerjen e votave!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Cuditerisht nena xhons shkruan kur u kap sasia me e madhe e kokaines ne Durres , cuditerisht apo koecidence kur km I Shqiperise ndodhet ne Shba.
  A mos valle kemi te bejme me nje konspiracion sorosian !? A mos valle u keqperdor Basha nga podesta ne favor te Rames!?
  A mos valle po perdoret opozita shqiptare per te (sulmuar) republikanet ne Shba .
  Ka shume dilema ne kete mes por ajo qe dyshoj me shume eshte qe Basha u perdor nga podesta ( nga ku perfitoj nje fotografi injorance do ta quaja) per ta ja shitur pozites ne momentet e saja te veshtira.
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  O Ilir problemi nuk eshte Rusia apo KGB-ja, por axhenda absurde pa asnje lloj programi e politikes.
  Nuk besoj se ka parti te madhe shqiptare me axhende pro ruse.
  Sa per Withers dhe Lu, te paska eklipsuar media jone deri ne ate pike sa e ben shume qesharake akuzen.
  Ja dakort PD paska kritikuar kot Withersin qe s’linte dalje televizive pa promovuar Erion Veliajn apo Lu-ne qe duartrokiste suksesin kundra droges te Tahirit sebashku me kreret e policise sot qe kane ikur ne drejtim te paditur. Hajde se edhe per keto akuza te drejta po e etiketojme PD-ne pro ruse!
  Po Rama me Veliajn qe talleshin me viziten e presidentit Bush ne Tirane, apo kur e quanin presidentin Trump turpin e njerezimit, i bie te jene pro-amerikane???
  Se po te ndjekesh llogjiken tende, nese kritikon qofte edhe me te drejte nje shtetas amerikan qe nuk eshte as bishti i karvallit ne hierarki si jane ambasadoret je pro-rus, nderkohe kur kritikon ne menyre absurde presidentet e amerikes, na qenkerke pro-amerikan?!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Teorema e lidhjes ruse

  Duke par se shum lexues na pyesin pr qartsime n lidhje me “Russian Connection” t lshuar nga nj artikull investigues i medias amerikane Mother Jones, dhe t rimarr m furi nga media vendase, dhe pr t ciln Exit.al nuk ka shkruar asgj, pasi kemi lexuar dhe analizuar ato q jan botuar e thn, po prmbledhim m posht at q ne kemi kuptuar.

  N mnyr shum t prmbledhur, historia e publikuar nga Mother Jones sht se Lulzim Basha prmes nj kompanie guack skoceze — e cila aludohet se kontrollohet nga nnshtetas rus — pagoi nj lobist amerikan mik t Presidentit Trump pr t br nj foto me kt t fundit, pak dit prpara zgjedhjeve t prgjithshme n qershor.

  Hamendsimi, i shitur pr dika t sigurt, sht se shrbimet ruse n kt mnyr po prpiqen t destabilizojn Ballkanin, sepse nj foto e Bashs me Trump do t kishte favorizuar nj fitore zgjedhore t Bashs, i cili do t kishte bllokuar “vetingun” dhe n mnyr t pashmagshme do t largonte Shqiprin nga BE. E si rrjedhim do t ndihmonte n destabilizimin e t gjith rajonit.

  Artikulli sht nj lum me lajme pak ose aspak t lidhura m njra-tjetrn. Lajme aspak t rndsishme dhe shpesh t futura me dinakri n artikull. Ato shrbejn si nj garnitur logjike n nj artikull q vjen er t keqe, i prpunuar n mnyr mjeshtrore pr t’ju ln lexuesve ndjesin e nj t vrtete t bezdisshme. N t vrtet, artikulli sht i prqendruar n nj detaj trsisht t pavrtetueshm, mbi t cilin ngrihet nj teori e thell alogjike.

  N fakt:

  – Q Basha bri nj foto me Trump disa dit prpara zgjedhjeve, sht e ditur dhe e vrtet.

  – Q Basha pagoi nj lobist pr kt shrbim sht e konfirmuar dhe veprim normalisht i rregullt.

  – Q nj foto me Presidentin Trump mund t prmbys rezultatin e zgjedhjeve shqiptare sht nj idiotsi politike, pr m tepr e besuar dhe e praktikuar nga t gjitha partit politike n vend, m s pari nga Basha.

  – Q i njejti lobist sht paguar nga nj kompani guack skoceze, pr t mbrojtur interesa t paspecifikuara mir shqiptare, nga prmendja e tyre n regjistrimet e detyrueshme t ksaj kontrate, sht gjithashtu e vrtet.

  – Q shrbimet sekrete ruse po prpiqen t destabilizojn Shqiprin dhe Ballkanin n prgjithsi, sht e mundshme por jo domsodoshmrisht e vrtet.

  – Q nj fitore e Bashs n zgjedhje do t thot destabilizim i Shqipris sht abuzim logjik.

  – Q presidenti Trump t’i shrbej nj makinacioni kundr inetresave t SHBA-ve sht vetm nj rrjedhoj logjike e teorems s pavrtetueshme, trsisht demokrate (amerikane) dhe konspirative, se armiku i vertet i Ameriks sht Trump.

  – Q nj fitore elektorale e Bashs mund t sjell ngadalsimin e procedurave pr t hyr n Europ, sht nj rrjedhoj logjike e teorems tjetr t pavrtetueshme, e gjitha socialiste (shqiptare), q i vetmi armik i vrtet i Shqipris sht Partia Demokratike.

  N kt vazhd pseudo-logjike mungon nj element thelbsor, sepse q ajo t funksionoj, shoqria guack skoceze duhet t jet me t vrtet e kontrolluar nga agjent rus. Por kjo sht nj gj q artikulli amerikan jo vetm nuk e vrteton, por as e thot, por thjesht e aludon, duke e ln t nnkuptohet nga lexuesit e shprqendruar q nuk vn re kaprcimet e mdha logjike.

  Artikulli amerikan tregon vetm se shoqria guack skoceze (bij) u krijua nga dy shoqri t tjera offshore. Kto t fundit t regjistruara n Belize dhe t prdorura zakonisht nga nj firm konsulence shrbimesh sekretarie pr t gjeneruar shum shoqri t tjera “P.O. Box”, shoqri t paktivizuara t cilat mund t blihen normalisht t gatshme, pra t regjistruara, pr disa qindra sterlina.

  Kto shoqri q regjistrohen me dhjetra prnjhersh, n fakt i kan adresat ligjore dhe administratort e prbashkt me shum shoqri t tjera. Dhe pr lehtsi t atij q i krijon dhe m pas i shet, administratort ose drejtort apo oficert e tyre (n varsi t vendeve t regjistrimit t tyre) mund t jen persona juridik (kjo gj n Shqipri nuk lejohet). M pas ai q e blen, nse do, mund t ndryshoj administratorin duke emruar persona t besuar, ose mund t mbaj administratorin e fillimit duke i udhzuar ata sipas nevojs.

  N rastin e shoqrive mm n Belize, ato administrohen respektivisht nga dy shoqri t ndryshme britanike. Kto shoqri britanike nga ana e tyre administrojn shum shoqri t tjera (bija), nga t cilat kan ndr prfituesit apo t ngarkuarit e tyre qytetar me emra n dukje rus — mes t cilve gazetart amerikane kan identifikuar nj ish-funksionar t KGB-s, n pension prej shum vitesh.

  Vetm kjo sht shkruar dhe tregohet nga gazetart investigative amerikan: asnj kontroll, asnj ndikim.

  E gjith pjesa tjetr sht, nxirje dhe shpifje, gricje dhe delegjitimacione, histori intrigante me qllimin e vetm pr t mashtruar lexuesin, por q nuk kan lidhje logjike me historin e fotos dhe aq m pak me destabilizimet e mundshme apo aleancat me armikun.

  far do t thonit ju, nse do t arrestoheshit pr prostitucion sepse fjett n nj hotel t ndrtuar nga nj kompani e cila ka ndrtuar edhe nj pallat tjetr ku ka banuar nj grua e akuzuar pr prostitucion?

  Pr drejtsin e Enver Hoxhs kjo mund t ishte prov e mjaftueshme pr t dnuar nj disident, ndrsa sot pr militantt kundra Trump, kundra Basha, dhe mbi t gjitha kundra logjiks, kjo prov sht vetm prpjekja e dshpruar pr t shprqendruar opinionin publik shqiptar dhe botror nga droga q kalon n territorin e vendit dhe nga llogarit bankare t tyre, kuptohet t gjitha off-shore.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #11
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768
  Faleminderit
  191
  271 falenderime n 206 postime

  Pr: Ku gnjen Rama pr skenarin rus n Tiran

  Pash ate Zot mos e konsumoni kohen tuj me RamBashat, se esht krim (perjashtohet rasti kur keni ndonje interes..)

  Kto jane per ti hedh hi syve popllit, se aq shkojn mire ato te dy e te gjithe bashke, sa s'ua pret menja...

  Qe Zoti ua shperbleft aty ku i dhemb ma shum...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •