Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Trojan 7
    Anëtarësuar
    17-10-2017
    Postime
    5

    Lightbulb Cfarë është jeta ?

    E kam fjalen, a nuk ju duket ndonjehere se cdo gje qe ben nuk ka kuptim ? Tek e fundit nje dite do vdesim te gjithe dhe gjithe mundimet, arritjet dhe perpjekjet tona do kthehen ne asgje. Atehere cfare kuptimi ka jeta ?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: Cfarë është jeta ?

    Jeta ka kuptim qe Je. Te jetosh dhe te jesh per ate qe mendon se je.Ku jeta duhet te ndahet nga jetimi,jeta eshte diçka tjeter ndersa jetimi edhe se i lidhur me jeten eshte memorja,emocionet,vuajtjet dhe gezimet.

    Limiti,qe nje dite do vdesim, eshte stimuli me i madh qe e ben "Je-shin" ta jetoj jeten. Te Jesh vetem se je i detyruar te jetosh e ben jeten pa kuptim.

    Jetesa nuk mundet te permblidhet me faktin qe ka apo nuk ka kuptim,sepse vet jetesa eshte kureshtje edhe ne gjerat pa kuptim. Siç thoshte Lord Halifax ;"Habitem, qe njerezit ne piken e vdekjes nuk tregojne kureshtje. Une,per veten time jam shume kureshtar te di se çfare ka me mbrapa".

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    sirena_adria (18-03-2020)

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2006
    Postime
    296

    Për: Cfarë është jeta ?

    Citim Postuar më parë nga Trojan 7 Lexo Postimin
    E kam fjalen, a nuk ju duket ndonjehere se cdo gje qe ben nuk ka kuptim ? Tek e fundit nje dite do vdesim te gjithe dhe gjithe mundimet, arritjet dhe perpjekjet tona do kthehen ne asgje. Atehere cfare kuptimi ka jeta ?
    kjo eshte ceshtja! eshte nje nga pyetjet me filozofike qe pergjigja mund te doje me muaj biseda por edhe nje fjali.

    Kuptimin jetes, sejcili ja jep vete. Por ne pergjithesi si vije udhezuese jane ato qe thone me te rriturit. gjerat baze dmth
    nuk ke pse te shpikesh rroten nga e para. pra gjen dicka qe te pelqen dhe e ben, nese e ke dhe profesion aq me mire
    krijon nje familje, shoqeria, i pavarur ekonominisht.
    nje gje mos harro harro jeta/lumturia kane pune nuk eshte per dembele
    dhe meqenese jeta tani eshte me e lehte sesa 300 vite me pare njerezit bien ne plogeshti dhe depresion.
    pasi kur ke nje pune, nje qellim dhe nje plan ne jete njeriu nuk ka kohe te merret me brockulla.

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e Trojan 7
    Anëtarësuar
    17-10-2017
    Postime
    5

    Për: Cfarë është jeta ?

    Ju falenderoj per mendimet, e dini edhe un e kam pergjigjen time per kete pyetje por doja te degjoja mendime te tjera sepse me pelqen ta shoh boten ne me shum se nje kendveshtrim.

  6. #5
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: Cfarë është jeta ?

    Jeta esht e bukur se ka ashtu...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  7. #6
    i/e regjistruar Maska e Trojan 7
    Anëtarësuar
    17-10-2017
    Postime
    5

    Wink Për: Cfarë është jeta ?

    Ate nuk e di ti ...

  8. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-05-2017
    Postime
    18

    Për: Cfarë është jeta ?

    Kuptimi i jetes eshte, kuptimi qe i japim ne. Duke pritur te kaloj jeta edhe te na zbuloj cfar eshte kuptimi i saj atehere thjesht lejojm te na na iki jeta pa e jetuar. Kuptim i japim jetes ton kur gjejm dicka qe japim te gjith pasjonin edhe energjin tone edhe ndjejm te kenaqur kur merremi me ate. Kur ai pasjoni behet edhe puna jon ateherr behemi njerez produktiv edhe te sukseshem ne ate deg. Prandaj mos e lini jeten te kaloj pa ti japim ne nje kuptim asaj.

  9. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Cfarë është jeta ?

    jeta eshte nje makro funksion ne gjuhe figurash dhe jo numrash e shpikur nga nje shtrige dikur qe sot ne karma vijuese mban emrin e Zotit! ajo rrethon kuptimin e jetes apo frymemarrjen e qenies per te kuptuar dhe mjegullon rrugen per ne parajse apo lumturi!

  10. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-03-2020
    Postime
    4

    Për: Cfarë është jeta ?

    Jeta eshte Nje frymemarrje dhe nje pulitje sysh !

  11. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-05-2020
    Postime
    7

    Për: Cfarë është jeta ?

    Citim Postuar më parë nga Trojan 7 Lexo Postimin
    E kam fjalen, a nuk ju duket ndonjehere se cdo gje qe ben nuk ka kuptim ? Tek e fundit nje dite do vdesim te gjithe dhe gjithe mundimet, arritjet dhe perpjekjet tona do kthehen ne asgje. Atehere cfare kuptimi ka jeta ?
    Te gjithe ata qe flsin per jeten, e shprehen per jeten , ne fakt flasin per jetesen e jo per jeten , askush nuk ka mundur , dhe nuk mundet te thote asgje per jeten, sepse askush nuk e dine se qfare eshte jeta

  12. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-05-2020
    Postime
    7

    Për: Cfarë është jeta ?

    Citim Postuar më parë nga Drini_Mene Lexo Postimin
    Kuptimi i jetes eshte, kuptimi qe i japim ne. Duke pritur te kaloj jeta edhe te na zbuloj cfar eshte kuptimi i saj atehere thjesht lejojm te na na iki jeta pa e jetuar. Kuptim i japim jetes ton kur gjejm dicka qe japim te gjith pasjonin edhe energjin tone edhe ndjejm te kenaqur kur merremi me ate. Kur ai pasjoni behet edhe puna jon ateherr behemi njerez produktiv edhe te sukseshem ne ate deg. Prandaj mos e lini jeten te kaloj pa ti japim ne nje kuptim asaj.
    Trupin qe posedojme eshte i gjalle-gjallese, ndersa mendimet jane te vdekura pra nuk jane diqka te gjalla, keshtu qe nuk eshte e mundur qe diqka e vdekur te pershkruaj te gjallen-trupin apo jeten ne trup, ndersa shprehjet njerzore jane vetem perceptime nga eksperienca.

  13. #12
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    669

    Për: Cfarë është jeta ?

    Jeta është si loja murlan,ku ai që ka jokerat në dorë fiton gjithmonë.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •