Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Trojan 7
  Antarsuar
  17-10-2017
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Lightbulb Cfar sht jeta ?

  E kam fjalen, a nuk ju duket ndonjehere se cdo gje qe ben nuk ka kuptim ? Tek e fundit nje dite do vdesim te gjithe dhe gjithe mundimet, arritjet dhe perpjekjet tona do kthehen ne asgje. Atehere cfare kuptimi ka jeta ?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Cfar sht jeta ?

  Jeta ka kuptim qe Je. Te jetosh dhe te jesh per ate qe mendon se je.Ku jeta duhet te ndahet nga jetimi,jeta eshte dika tjeter ndersa jetimi edhe se i lidhur me jeten eshte memorja,emocionet,vuajtjet dhe gezimet.

  Limiti,qe nje dite do vdesim, eshte stimuli me i madh qe e ben "Je-shin" ta jetoj jeten. Te Jesh vetem se je i detyruar te jetosh e ben jeten pa kuptim.

  Jetesa nuk mundet te permblidhet me faktin qe ka apo nuk ka kuptim,sepse vet jetesa eshte kureshtje edhe ne gjerat pa kuptim. Si thoshte Lord Halifax ;"Habitem, qe njerezit ne piken e vdekjes nuk tregojne kureshtje. Une,per veten time jam shume kureshtar te di se fare ka me mbrapa".

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Cfar sht jeta ?

  Citim Postuar m par nga Trojan 7 Lexo Postimin
  E kam fjalen, a nuk ju duket ndonjehere se cdo gje qe ben nuk ka kuptim ? Tek e fundit nje dite do vdesim te gjithe dhe gjithe mundimet, arritjet dhe perpjekjet tona do kthehen ne asgje. Atehere cfare kuptimi ka jeta ?
  kjo eshte ceshtja! eshte nje nga pyetjet me filozofike qe pergjigja mund te doje me muaj biseda por edhe nje fjali.

  Kuptimin jetes, sejcili ja jep vete. Por ne pergjithesi si vije udhezuese jane ato qe thone me te rriturit. gjerat baze dmth
  nuk ke pse te shpikesh rroten nga e para. pra gjen dicka qe te pelqen dhe e ben, nese e ke dhe profesion aq me mire
  krijon nje familje, shoqeria, i pavarur ekonominisht.
  nje gje mos harro harro jeta/lumturia kane pune nuk eshte per dembele
  dhe meqenese jeta tani eshte me e lehte sesa 300 vite me pare njerezit bien ne plogeshti dhe depresion.
  pasi kur ke nje pune, nje qellim dhe nje plan ne jete njeriu nuk ka kohe te merret me brockulla.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Trojan 7
  Antarsuar
  17-10-2017
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Cfar sht jeta ?

  Ju falenderoj per mendimet, e dini edhe un e kam pergjigjen time per kete pyetje por doja te degjoja mendime te tjera sepse me pelqen ta shoh boten ne me shum se nje kendveshtrim.

 5. #5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: Cfar sht jeta ?

  Jeta esht e bukur se ka ashtu...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Trojan 7
  Antarsuar
  17-10-2017
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Wink Pr: Cfar sht jeta ?

  Ate nuk e di ti ...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-05-2017
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Cfar sht jeta ?

  Kuptimi i jetes eshte, kuptimi qe i japim ne. Duke pritur te kaloj jeta edhe te na zbuloj cfar eshte kuptimi i saj atehere thjesht lejojm te na na iki jeta pa e jetuar. Kuptim i japim jetes ton kur gjejm dicka qe japim te gjith pasjonin edhe energjin tone edhe ndjejm te kenaqur kur merremi me ate. Kur ai pasjoni behet edhe puna jon ateherr behemi njerez produktiv edhe te sukseshem ne ate deg. Prandaj mos e lini jeten te kaloj pa ti japim ne nje kuptim asaj.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Cfar sht jeta ?

  jeta eshte nje makro funksion ne gjuhe figurash dhe jo numrash e shpikur nga nje shtrige dikur qe sot ne karma vijuese mban emrin e Zotit! ajo rrethon kuptimin e jetes apo frymemarrjen e qenies per te kuptuar dhe mjegullon rrugen per ne parajse apo lumturi!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •