Pershendetje :

Jam nga Kosova dhe jam i Martuar me Shtetase Maqedone qe 3 vite dhe 1 vite kam banuar dhe punuar rregullisht Ne Maqedoni rregullorja Per shtetsi Maqedone thot :

Neni 12
I huaji i cili ėshtė martuar me shtetas tė Republikės sė Maqedonisė, sė paku tre vjet
deri nė parashtrimin e kėrkesės, ligjėrisht tė ketė qėndruar sė paku njė vjet
pandėrprerė nė territorin e Republikės sė Maqedonisė mund me natyralizim tė fitoj
shtetėsi tė Republikės sė Maqedonisė edhe nėse nuk i plotėson kushtet nga neni 7
paragrafi 1 pikat 2), 6) dhe 10 tė kėtij ligji.

Tani dua ta paraqes Kerkesen per shtetsi Maqedone Mirpo gjate Leximit te shume Artikujve pash se shum shqiptarve ju mohohet Shtetsia Maqedone per vite te tera ku disa edhe ishin te lindur Ne Republiken e Maqedonis dhe u ishte mohuar e drejta per shtetsi ju lutem qofse ndokush ka Njohuri rreth kesa qeshtje te me njoftoj se si shkojn procedurat rreth kesaj qeshtje dhe a me takon Shtetsia per Ket Periudhe apo do duhej te kisha qendrim ende me afat gjate

Shum respekte per ndimen qe na ofroni !