Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,027
  Faleminderit
  253
  352 falenderime nė 328 postime

  ... Nė drejtimin e duhur ?

  Nuk mund tė bėsh “show” nė kurriz tė pėrēarjes sė familjes: Kė po pėrpiqen tė bėjnė tė lumtur?

  Kėtė tė shtunė nė “Dua tė tė bėj tė lumtur” ėshtė trajtuar njė hitori e dhimbshme e cila ngjalli tepėr kuriozitet tek publiku shqiptar.
  Historia e Gėzimit nga Treblova e Vlorės mori gjithė vėmendjen tonė jo vetėm tė shtunėn nė mbrėmje por na la njė shije tė hidhur edhe nė ditėt nė vijim. Gėzimi ėshtė baba i 5 fėmijėve, 3 prej tė cilėve janė ende tė mitur. Bashkėshortja e tij e braktisi familjen nė kohėn kur fėmija mė i vogėl ishte vetėm 1-muajsh, duke e lėnė bashkėshortin tė vetėm me 5 fėmijė tė vegjėl. Gėzimi, i gjendur nė njė vėshtirėsi tė tillė, nė njė varfėri tė tejskajshme aq sa nuk u siguronte dot as bukėn fėmijėve tė tij vendosi qė vajzėn mė tė vogėl ta ēojė nė njė familje qė tė kujdeseshin pėr tė, dy vajzat e mesme i ēoi nė jetimore dhe dy tė mėdhenjtė i mbajti vetė nė shtėpi.

  Kėtė tė shtunė Arbana Osmani nė “Dua tė tė bėj tė lumtur” kishte tė ftuar zotin Alfred dhe zonjėn Diana, njė ēift misionarėsh, arsimtarė dhe pjesėtarė tė kishės protestante. Pastori dhe bashkėshortja e tij rrėfyen se punojnė dhe ndihmojnė nė mirėarsimimin e kujdesjen e njerėzve nė nevojė, kryesisht fėmijėve. 3 vite mė parė ata u njohėn me dy vajzat e Gėzimit qė jetojnė aktualisht nė jetimoren e Sarandės. Motrat u apasionuan pas pastorit dhe tė shoqes. Kėta tė fundit janė prindėr tė dy fėmijėve qė aktualisht kanė moshė madhore, por qė janė njohur nga afėr edhe me dy motrat nga Vlora. Afrimiteti i pastorit e tė shoqes me dy motrat rritej dita-ditės, derisa ata i morėn edhe pėr drekė nė shtėpinė e tyre.

  Gėzimi, babai i dy vajzave qė jetojnė nė jetimore ėshtė vetėm 47 vjeē, ka vetėm 60 mijė lekė tė vjetra tė ardhura mujore me tė cilat ushqen veten dhe dy fėmijėt qė ka nė shtėpi. Atėherė kur mundet shkon dhe takon dy vajzat e tij nė jetimoren e Sarandės dhe mė tė voglėn qė por rritet nė njė tjetėr familje. Ēifti i pastorėve e kishte ftuar nė “Dua tė tė bėj tė lumtur” Gėzimin pėr t’i bėrė njė kėrkesė publike; i kėrkonin kujdestarinė alternative tė dy vajzave qė aktualisht jetonin nė jetimoren e Sarandės.

  Gėzimi, tepėr i prekur, qė nė momentin qė i pa rrėfeu se nuk e pranonte kurrsesi kėtė pasi vajzat nė momentin qė ishin afruar me pastorin dhe tė shoqen ishin larguar nga ai.
  “Ti mė ke futur njė pėrēarje mes dy fėmijėve. Mė mohojnė, po mė mohojnė tė drejtat prindėrore sepse po u afroheni mė shumė juve. A ka mundėsi tė mbani pak distancė qė tė afrohem unė mė shumė si njė baba biologjik? Ato duan mė shumė tė shkojnė tek pastori dhe e shoqja se sa tek unė. Unė i ēova nė jetimore se ashtu erdhėn punėt, i braktisi nėna 40-ditėshe. Vajza nuk donte tė vinte as pėr Vit tė Ri. Ato e kanė mendjen tek Alfredi mė shumė sesa tek mua.”,- u shpreh Gėzimi.

  I vendosur nė njė “presion” jo vetėm pėrballė pastorit, moderatores, kamerave, pėrfaqėsueses sė zyrave tė Avokatit tė Popullit pėr mbrotjen e tė drejtave tė fėmijėve, por edhe publikut tė pranishėm pėrgjigja e Gėzimit ishte njė dhe pėrfundimtare; nuk dėshironte t’i linte vajzat nėn kujdestarinė e njė familjeje tjetėr sepse kjo do tė thoshte tė largoheshin nga ai. Gėzimit nuk i mungonte aspak dėshira pėr t’u kujdesur pėr tė bijat, pėr t’i rritur e shijuar me to tė gjitha ditėt qė ato rriteshin, por pamundėsia dhe skamja i kishin lidhur duart.

  “I ke pyetur ndonjėherė vajzat a janė mirė nė jetimore?”,- kjo ėshtė pyetja mė e vėshtirė qė mund t’i bėsh njė prindi me halle tė rėnda mbi supe. Pėr atė qė e bėn ėshtė e lehtė, pėr atė qė e dėgjon ėshtė njė plumb. Ato nuk mund tė jenė kurrė mjaftueshėm tė lumtura aty.

  “Ato nuk do tė luajnė mė qė aty, do tė rriten aty derisa unė tė kem mundėsi t’i marr ose derisa tė mbushin 18 vjeē.”,- ėshtė shprehur Gėzimi. Vajzat kanė shfaqur ftohje dhe largim nga ai, babai biologjik, gjė tė cilėn ai nuk e pranonte. E pranonte ndihmėn, pėrkujdesjen, humanitetin e ēiftit pastor, por jo deri nė pikėn qė dy krijesat e tij tė mitura njė ditė tė kishin tė tjerė prindėr nga ai biologjik.

  Zonja Diana e pranoi publikisht se pavarėsisht gjithēkaje ajo do tė vazhdojė t’i ndihmojė vajzat, se shtėpia e saj do tė ishte e hapur pavarėsisht gjithēkaje, por Gėzimi kėmbėnguli deri nė fund se vajzat e tij janė tė tijat.

  E njė histori e trishtė si kjo nuk mund tė kalonte pa zhurmė dhe me indiferentizėm. Nė gjithė kėto sa thamė mė lart, nė gjithė kėtė gjyq publik ndaj njė babai qė fati e ka vėnė pėrtokė, ka diēka tė gabuar. Gjaku ėshtė gjak, babai ėshtė baba, nėna ėshtė nėnė dhe asnjė fėmijė nė botė nuk mund tė jetė mė i lumtur se sa tė rritet pėrkrah prindėrve biologjikė. Ndoshta ndihma e vetme qė kėrkonte kjo familje ishte njė mundėsi punėsimi pėr Gėzimin dhe dy fėmijėt e tjerė qė tashmė janė nė moshė madhore. E vetmja mėnyrė shpėtimi pėr dy vajzat qė aktualisht jetojnė nė jetimore ėshtė kjo; qė tė jetojnė me motrat e vėllezėrit e tyre nė tė njėjtėn shtėpi, me babanė biologjik. Nėse dikush do tė dėshironte t’i ndihmonte vėrtet, atėherė zgjidhja mė e mirė nuk do tė ishte njė ēek, njė familje birėsuese por mundėsi punėsimi pėr babain dhe dy fėmijėt madhorė. Ėshtė gjė e shėmtuar tė mundohesh tė bėsh show me pėrēarjen e njė familjeje, edhe pse mund tė mos ishte ky qėllimi. Nėse nisma e kėtij emisioni ėshtė tė bėjnė dikė tė lumtur, atėherė rruga e lumturisė nė kėtė rast ėshtė nė drejtimin e gabuar. /Blitz.al/

  http://blitz.al/showblitz/rreth-e-rr...jne-te-lumtur/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: ... Nė drejtimin e duhur ?

  Arsyeja e atij programi (si shume shfaqje "realiteti" ) nuk eshte Humanizmi, por fitimi, biznesi!
  tille.
  Behet nje studim (me se shumti kopjime televizive (plagjiature) nga kanalet Shqiptare), ku studjohet se sa vete shikoj e Televizor, ēfare shikojne dhe ēfare do te deshironi te shikojne.

  Interesin e njeriut e kap Mizerja dhe Fatkeqesia e dikujt tjetri, nuk ke si mos te tregohesh emocional apo i meshirshem.
  Kjo Meshire po shfrytezohet nga kanalet televizive.

  A e bene te lumtur zoterine me familjen e tij?!

  Nuk kemi nevoje te shohim fatkeqesite neper televizione, dhe as per t'iu pergjigjur nepermjet tyre, por te jemi te ndergjegjshem dhe te dashur me bashkombasit ne nevoje ne menyre me intime, te drejtperdrejte dhe jo nepermjet nje ekrani.


  Shqiptaret po i humbin vlerat kombetare, dhe pp adoptojne ato te huajat (Arabo-Perendimore).

  Besa, Bujaria , vlerat familjare -shoqerore dhe mirpritja mbeten vetem citime historike tashme.
  Keto jane shenderruar ne, Pabesi, Armiqesi, Perbuzje dhe Egoizem kundrejt njeri-tjetrit.

  Ky program qe permende si dhe tifozeria jane produkt i ndryshimit shoqeror.

  Une jam aq i ri/vjeter sa te mbaj mend vitet: 80,90 dhe mijevjeēarin e ri.
  Dhe e kam pare dhe ndjere ndryshimin e shoqerise dhe kombit ne 30 vjet, fatkeqesisht, perkeqesimin e nivelit.

  Ti ke te drejte, ai Baba (bashkombas), nuk ka nevoje per Lek (meshire), por ndihme qe te jep integritet, Pune!


  Skamja dhe mizerja te bejne nje Baba te mjere te ndaje femijet e tij.
  Nuk mund te gjykosh nje person ne kete gjendje, nese vete nuk ke perjetuar nje situate te tille.

  Sa prind si ky ka sot ne Shqiperi?

  Sa familje te mjerueshme ka sot ne Shqiperi?

  Kujt i intereson?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •