Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime

  A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

  A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

  Se pari, shteti (mbreteria) ekzistonte si Albania-Iliria, e me pas mori trajten Arberi me pushtimin e Durresit (Lufta e Durresit 1082) nga Guiskardi (Anzhute) Normani i Napolit.

  Nuk eshte se kryqezatat ishin faktor i krijimit te shtetit te Arbrit dhe as pjese e saj, thjesht evulimi i zones ne pushtues dhe emra.
  Kryqezatat me se shumti kalonin nga Siilia sesa Shqiperia.

  Nuk ka gjetje historike qe te fortifikoje idene e ndikimit te kryqezatave ne Shqiperi si ne ndertim te qyteteve, keshtjellave etj.
  P.Sh, Normanet ndertuan keshtjella ne shume vende ne Lindjen e Mesme, kurse tokat Shqiptare duke qene se ishin te krishtera (Riti Bizantin dhe Roman) ato thjesht sherbenin si "bujtine" apo rruge kaluese!

  Anzhute Mbreteronin nga Durresi e gjer ne Gjirokaster.

  Komnenet kane pasur me shume ndikim ne fuqizimin e nje shteti Shqiptar, dhe me pas u zhvendosen ne Kostandonopoje.

  Komnenet me Romen (Normanet emdhe Latine) kane patur vetem Armiqesi, pasi i perkisnin Bizantit.
  Prandaj dhe Perandori i fundit Komnen ne Kostandinopoje e refuzoi ndihmen e Perandorise se Perendimit kundra Osmaneve.

  Ai tha:

  Me mire ta marrin Osmanet Kostandinopojen sesa te kerkoj ndihmen e Pernadorise se Perendimit.


  Mos te harrojme, Shqiponja dykrereshe eshte dhe simbol bizantin, dhe Shqiperia ka qene nen perandorine Bizantine per nje kohe te gjate.
  Shume mbreter dhe princa Shqiptare mbanin Shqiponjen si embleme te deres se tyre.


  Nuk ka dokumenta deri tani qe te mbeshtesim teorine e ndikimit te Kryqezatave per formimin e Shtetit te Arbrit.

 3. #3
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime

  Pr: A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

  Harta e Kryqezates se pare.

  Emri: First Crusade Map.jpg

Shikime: 812

Madhsia: 80.2 KB

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

  Patjeter qe kryezatat kane pasur si per arsyet gjeografike dhe per ato etnike... Edhe se te pergjithsosh termin kryqezata ku mundet te futesh gjithka ne ate kohe nuk eshte se ndihmon shume.

  Por edhe ky identitet i papercaktuar i krishterimit shqiptar aty ne ate kohe e ka zanafillen,ne "luften" midis Romes dhe Kostandinopojes. Edhe sot eshte e veshtire te percaktosh pasardhesit e principates se Arberit si psh Kastriotet se far feje vertet kishin.


  Pastaj te flasesh per kryqezatat eshte nje rremuje e vertete,jo vetem si numur,si qellim,por edhe si teminologji eshte e veshtire per tu shpeguar sepse nuk eshte fjale e kohes (nuk e permbante as latinishtja dhe as ajo qe quhej vulgare)eshte fjale e shekullit te XV,nuk eshte fjale e 8 kryqezatave te famshme...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Harta e Kryqezates se pare.

  Emri: First Crusade Map.jpg

Shikime: 812

Madhsia: 80.2 KB


  http://www.waytojerusalem.com/en/his...-the-holy-land


  Ketu ke disa rruge qe ndiqeshin per ne Jeruzalem.

  Duhet te kesh parasysh, ne ate kohe qe paraqet ti Durresi ishte nen pushtimin e Guiskardit/Anzhuve, keshtu qe ushtaret Normane mund te zgjidhnin Durresin si rruge kalimi, por JO te vetmen apo Kryesore.

  Rrugetimi detar ishte i rrezikshem, keshtu qe, rruga Ballkanike (Hungaria, Serbia, Bullgaria, Greqia, Turqia, Siria, Jeruzalem) ishte meme favorshme sesa ajo e Durresit.

  Messina, Siilia ka qene me e njohur sidomos per luftrat ne Marok, Algjeri dhe Egjipt.

  Betejat nuk kane ndodhur vetem ne Jeruzalem, por dhe ne Siri, Irak, Jordani etj etj.

  Une e thashe, qe Durresi ishte rruge kalimi, jo qender e Kryqezatave.

  Pra, Kryqezatat nuk kane patur ndikim.ne ndertimin e Shtetit te Arbrit!

  Shteti i Arbrit nuk eshte shtet Kryqezatash apo nga ushtaret dhe Lordet.

  Pasuria nuk ekzistonte ne Europen Perendimore, por, Bizantin e Lindjes dhe ne boten Arabe!

  Nuk ka dokumente qe mbeshtesin teorine e Kryqezatave per formimim e shtetit te Arbrit vete Lordet Shqiptare zoteronin ne tokat e Arbrit, jo Kryqezatat!

 6. #6
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime

  Pr: A ishin Kryqzatat faktor prcaktues t krijimit t shtetit t Arbrit?

  Permes arkivave franceze do te rrekem te provoj se ne u ringjallem dhe u shpluhurosem nga terri i dyndjeve sllave dhe nga pushtimi bizantin, pikerisht nga francezet dhe se mbreti i pare i albaneve (shqiptareve) ishte Charles d'Anjou.

  Emri: 20191117_171800.jpg

Shikime: 437

Madhsia: 72.0 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 17-11-2019 m 12:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •