Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Sa her ka nj ngjarje kriminale t rnd ose aksion t Policis, Prokuroris, nj numr gazetarsh kronike vrapojn nga studio n studio si fallxhor dhe japin informacionet e tyre n betimin, se jan t sigurt n ato q po thon.

  Sapo zne vend n banaqet e televizioneve fillojn t lexojn SMS q ju vin n celulart e tyre, me burimet e tyre t sigurta. SMS q sistematikisht kan shrbyer pr t hedhur m s shumti mjegull dhe jo drit mbi ngjarjet n fjal. Secili flet me siguri pr ngjarjen, grupin apo bandn q e ka kryer, partin politike q sht e lidhur me t, e n fund krijojn aq shum tym sa nuk ka mendje e ftoht q e ndjek nga ekrani ta kuptoj t vrtetn.

  N fund rezultati: Asnjher, por asnjher nuk ka rezultuar q ato q thon gazetart e kronikes, burimet e tyre t jene t vrteta. Me nj munges integriteti, serioziteti, profesionalizmi dhe nn prdorim t plot shprthejn n studio edhe kundr njeri-tjetrit, kush t lexoj m shpejt SMS q ju vin n celularin e tyre. Dhe ka nj moment q duhet ndalur.

  Pohimet e tyre nn siguri t plot pr ngjarjet n fjal asnjher nuk jan marr n shqyrtim nga Policia apo Prokuroria, edhe pse ata bjn n moment zbardhjen e do ngjarje t pazbardhur deri m sot.

  Pse ndodh kjo? Pse nuk merren n konsiderate si burime t hapura? Apo kta gazetare kronike jan thjesht prcjells t mjegulls q vet Prokuroria, Policia, Politika dhe krimi krkon t mbuloj ngjarjet q nuk duhet zbardhur asnjher.

  A jan br kta gazetar pjese esenciale e prdorimit nga krimi pr t mbuluar krimin? Nj pyetje duhet t marr prgjigje: Pse Prokuroria nuk i merr n konsiderat dshmit e tyre?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Problemi eshte i vertet. Jo se perdoren se ne ate vend nuk meret vesh i pari me te dytin. Imagjino qe ka dal edhe Nishani dhe flet per sigurine nacionale.

  Por qe jan po ato gazetare qe mbulojn te gjitha tipet e krimit,e kan bere gazetarin e krimit monopol.Eshte bo ky Artan Hoxha si Lali Eri qe mbjell peme.

  Problemi nuk jan gazetar qe ja fusin kot,problemi jan politikanet qe si degjon me njeri. Edhe kur degjojn Ramen mileti mendon se ku e ka hallin per ate qe thote,degjojn Berishen po ate pune "a halli ka" . Degjojn pastaj dhe Lul Bashen, edhe thone "kur do vej Luli musteqet".

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Media perdoret ne do vend te botes si lobim per politiken.

  Eshte normale qete kesh gazetare pa integritet (si puna e Fevzit, Frrok upit etj etj), sepse interesi vetjak vihet para profesionalizmit.

  Jo vetem kjo, por dhe shantazhi dhe kercenimet i ndalojne gazetaret te hetojne apo te bejne punen e tyre si duhet, sidomos ne vende si Shqiperia.

  Keshtu qe , disa gazetare (ndoshta si Artan Hoxha) gjejne mbeshtetje te pushteti aktual.

  Nuk ka gazetare te mirefillte Shqiperia, te gjithe duken pseudo-gazetare dhe servile.

  Te bejne te vjellesh me cilesine gazetareske qe shpalosin.

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Ne majen e hierarkise se fajeve ne keto 27 vite, qendrojne politikanet tane. Ky eshte fakt.
  Por mos ta neglizhojme edhe rolin e mediave. Ishte pikerisht propaganda e forte mediatike naziste qe beri nje komb te tere si gjermanet qe shquhen per punetore, te ndershem e serioz, te mbeshtesnin shfarosjen dhe genocodin kundra hebrenjve! Edhe ky eshte fakt..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Ne ate vend pothuajse do problem eshte problem i vjeter,qe do te thote qe do problem trashegohet nga nje qeveri tek tjetra. Ku ka permirsime apo keqsime por problemi asnjehere nuk zhduket me themel.

  "Jane problem mediat-gazetaret",asnje nuk mendon qe duhet bere nje ligj p.r.sh ku pronaret e mediave mos kene bisnes tjeter perve se ne fushen e telekomunikacionit,pra per aq sa eshte e mundur te kemi te ashtequajtur "editor puro". Sepse kur pronaret e mediave varen nga aferat shteteror kjo pune do jete gjithmon me gazetarine dhe gazetaret.

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Eshte e zymte situata. Edhe nese behet ky ligj, do gjendet vakumi per tu shkelur.
  Njesoj si me ligjin e dekriminalizimit, nuk votohem une si ish i denuar, por oj vellain, unin e halles, shokun e ngushte etj etj.
  Sot fatkeqesisht numerohen me gishtat e dores gazetaret me nje fare integriteti. Kemi pafund portale e kanale, por qe i sherbejne interesave te iksit apo ypsilonit dhe jo informimit te publikut. Kaq shume ka devijuar misioni i gazetarise saqe edhe kur dikush thote nje te vertete te detyron ta vleresosh!
  Per mua e keqja me e madhe sot jane disa gazetare qe jane kthyer ne sherbetore te bandave rivale kriminale..
  Jemi me pak fjale Kolumbia e shekullit te 21-te e Ballkanit.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Ajo eshte e vertete qe menyra per te anashkaluar ligjin do gjendet,por prap ne qofte se eshte problem ligji duhet bere.Ne mos nje ligj,nje organizem qe kontrollon kodin etik per gazetarin.etj etj...Se pastaj jemi gjithmone tek "duam zgjedhje te lira e te ndershme" dhe nuk bejne asgje qe ti garantojne.

  Gazetaret si kane qene jane,jo vetem si e konceptojne gazetarine por edhe nga ana "fizike",ke po te njejtet gazetare qe nga mbas 90-dhjetes.


  Megjithate mediat kane problem investigimin,nuk ke gazetare qe te ndjekin nje eshtje nga fillimi deri ne fund (me shifra,fakte),dhe e dyta qe lidhet edhe me te paren qe kane nje trysni e frike jashte mase.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Pr fat t keq n jetojm n nj vend i cili n t gjitha aspektet t kujton nj vend mesjetar t tipit feudal. Pavarsisht emrtimeve bombastike ne nuk kemi qen kurr nj vend me sistem republikan. Pr 45 vjet ky vend u qeveris nga ana e nj despoti absolut si nj mbretri e vrtet mesjetare. Mbas vdekjes s tij pati nj shthurje t sistemit politik dhe rnie t mbretris e shoqruar me nj transition t shkurtr 5-7 vjear. Kjo periudh mund t konsiderohet tranzicioni shqiptar, pjesa tjetr prej 25 vjetsh nuk sht tranzicion. Nuk ka tranzicion q vazhdon 25 vjet. Nj periudh kaq e gjat sht baraz me nj brez n jetn njerzore. Ajo q erdhi m pas, pra kjo periudh q ne po jetojm(duke krkuar gjithmon ngjashmrit me mesjetn feudale) mund t konsiderohet si anarkia feudale. Dhe mund t thuhet me plot gojn q sht nj shembull klasik i ksaj anarkie. Filloi me banditet e vegjl q zinin prita pr t grabitur ans rrugs dhe npr zyra, t cilt gradualisht u fuqizuan ekonomikisht dhe politikisht dhe si rezultat u krijua kjo klas feudalsh t cilt kan ndar vendin n feude dhe jan t lidhur dhe grupuar n tarafe q sundojn vendin dhe q jan n luft t vazhdueshme me njri tjetrin. Kta feudal kan qahllart, sejment(ose jesmen-t po e desht n anglisht), ushtart dhe shrbtort e tyre, t cilt jan strukturat e qeverisjes qendrore dhe vendore, drejtsia dhe media prfshir edhe kriminelt ordiner dhe q kan pr detyr t mbrojn interesat e ktyre sundimtarve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga King Bardhyl : 04-03-2018 m 12:01

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Kush po i prdor gazetart e kroniks/ Krimi, politika, policia apo prokuroria?

  Vetem se politika shiptareve e ketyre 25 viteve edhe ne feudalizmin e saje ka qene dhe eshte gjithmone nje politike e programuar.

  Nga zgjedhja e Shokut Sali e deri tek Meta si president ka patur nje trashgimeri (kulture,morali) qe e ka mbajtur peng ate vend me nje qellim te caktuar:krijimin e nje kaste per te mbrojtur te kaluaren.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •