Deklarata e fort e Ministrit t Brendshm: Po, ka grupe kriminale t lidhura me politikn

Emri:  fatmir-xhafaj-700x409.jpg

Shikime: 112

Madhsia:  28.9 KB

Ministri i Brendshm, Famir Xhafaj ka br sot nj deklarat t fort pr zhvillimet n vend. I ftuar n Vizion Plus, ai ka pranuar se ka grupe kriminale q jan t lidhura me politikn qndronte dhe ato lokale .

Nuk mund te mohoi qe grupe te caktuara kriminale kane lidhje me politiken, ne nivele qendrore dhe lokale,- tha Xhafaj.

Nj deklarat e till e thn nga numri nj i Ministris s Brendshme, fakton bashkpunimin mes krimit dhe politiks. Sipas Xhafajt, jan m shum se 41 grupe t rrezikshme kriminale q operojn n Shqipri.

Pjes nga intervista:

Ministri i Brendshm Fatmir Xhafaj i ftuar n emisionin Real Story n Vizion Plus me gazetarin Sokol Balla:

Sokol Balla: Z. Ministr nse mund t na jepni detaje m shum nga ky hetim. Si nisi ky hetim nga ku nisi dhe nga kush nisi?

Ministri Xhafaj: Duhet t nnvizoj faktin q ka patur nj komunikat zyrtare t Policis, e cila e ka sqaruar gjith rrethanat e momentit t evidentimit, t identifikimit t mallit dhe identifikimit t autorve.

Kompania n fjal pr t ciln ka filluar nj shtje penale ka pasur disa kontenier, t cilt kishin ardhur n Durrs q n datn 19. Kompania ka qen kompani nn risk.

Autoritetet doganore dhe autoritetet e kufirit kan nj list kompanish t cilat paraqesin nj shkall rrezikshmrie t caktuar ose ka dyshime mbi veprimtarin e tyre, por njkohsisht kan dhe nj sistem inteligjence, i cili analizon krahas ktij informacioni q jep Policia apo q kan pr efekt fiskal vet autoritetet doganore, merr parasysh edhe llojin e mallit, merr parasysh edhe vendin e origjins s mallit apo praktika t tjera t mparshme n kompanit konkrete.

Sokol Balla: sht nj lloj algoritmi

Ministri Xhafaj: sht nj analiz risku, mund ta quajm, e cila merr parasysh disa faktor.

Kjo analiz risku inteligjence, i on organet e hetimit doganor dhe policin pr t br nj kontroll plus, specifik ndryshe nga ngarkesat e kompanive t tjera. N rastin konkret kishte nj dyshim t ngritur mbi kt kompani. Ishte n listn e mallrave q do t zhdoganoheshin dhe natyrisht kontrollort e t dy subjekteve ishin t vmendshm, po ndiqnin me kujdes radhn e vlersimit t kontenierve prkats.

Jan katr kontenier n mos gaboj, dhe nga nj kontroll paraprak q u b, ka pasur dy kontrolle. Nj kontroll q bhet me qenin antidrog, i cili ka konstatuar dhe ka dhn shenjat e para, q ktu ka dyshime pr sasi droge.

Padyshim ktu nuk mund t bhej fjal sa mund t ishte kjo sasi. Pastaj sht krkuar t kaloj n skaner. sht br nj rivlersim i dyt, sht krijuar bindje e plot q brenda kontenirit ka sasi droge, pa ditur shkalln e nevojshme, sasin, kjo gj nuk mund t prcaktohej.

shtja sht shtruar pr diskutim. sht njoftuar Prokuroria e Krimeve t Rnda. sht caktuar prokurori i Krimeve t Rnda, i cili do t hetonte shtjen dhe kan rn dakord q t aplikonin dorzimin e kontrolluar t mallit, pra pr t lejuar

Sokol Ballla: Kontroll fizik pra..

Ministri Xhafaj: Jo, pr t lejuar lvizjen e kontenierit, pr t kuptuar se ku do t shkonte kontenieri.

Natyrisht n ambientet e Portit shqiptar sht pak e vshtir, sepse siprfaqja sht e vogl, numri i njerzve q jan aty sht i madh, subjektet q prfshihen, sht nj numr i konsiderushm, por pr shkak t masave q u morn dhe pr fat t mir nuk rrodhi informacioni.

S pari, nuk rrodhi n koh gjat shtat-tet ditve q kishte nj vzhgim nga vet Hetimi Doganor, nga Policia Kufitare dhe pastaj nga t gjitha forcat e Policis q u angazhuan n territorin

Sokol Balla: Po thua q ky sht nj aksion q ka nisur dhjet dit m par?

Ministri Xhafaj: Indiciet jan q n momentin q sht paraqitur. Shqyrtimi i kujdesshm sht br nj apo dy dit prpara nuk jam i sakt. Tani do t rezultoj dhe nga hetimi q do t bhet nga agjentt doganor dhe nga Policia Kufitare, prmes oficerit t policis me qenin antidrog. Pastaj gjith procesi q bhet, q kalohet n vijn e dyt, kontrolli i imtsishm dhe gjith ky operacion sht mbajtur, ka pasur nj diskrecion t plot midis gjith ktyre forcave n mnyr q t kishim mundsi pr ta ndjekur. Kjo tregon, n vlersimin tim sht nj shkall pjekurie e strukturave tona.

Sokol Balla: Krahasuar me t shkuarn.

Ministri Xhafaj: Absolutisht po.

Sokol Balla: Gjithmon kishte rjedhje informacioni.

Ministri Xhafaj: Sepse kan arritur ta mbajn kt informacion. Pr mua ishte n kufijt e s pamundurs.

Ministri Xhafaj: Pr mua madje ishte n kufijt e t pamundurs n kto rrethana.
E kam mbajtur tr mbasditen kt informacion, gjat gjith nats, q ne ishim n dijeni dhe kan vendosur t bjn lvizjen e konteinerit. Konteiner i cili ka shkuar n magazinn e kompanis n fjal dhe aty pastaj sht gjykuar, n momentin q ka filluar shkarkimi, sht gjykuar q t ndrhyhet. Dhe sht ndrhyr nga Policia dhe sht konstatuar sasia e kokains ka qen n nj dysheme me dy nivele, pra ishte pothuajse e pamundur pr t kuptuar cila ishte sasia pa e kontrolluar, dopiodysheme ishte sipas ekspertizs.
sht krkuar ndihm edhe nga zjarrfiksja, pr ta montuar , sht br e mundur q pastaj t peshohet sasia q ka rezultuar nj sasi e konsiderueshme.
Ka disa element besoj un q jan pozitiv n gjith kt histori:
S pari sht fakti q ka nj fokus goxha t ndjeshm t organeve t dogans por n mnyr t veant t edhe t Policis Kufitare dhe t strukturave t tjera t Policis pr t identifikuar raste t ksaj natyre q n thelb kan t bjn me nj nga format m t ashpra t krimit t organizuar.
S dyti ka nj pjekuri n mnyrn sesi ato veprojn, jan shum m profesionale
S treti ajo q sht shum e rndsishme dhe vet ky operacioni Forca e ligjit gjith struktura mnyra sesi sht konceptuar, krijimi i Task-Forcave , marrdhnia q sht krijuar brenda ktyre Task-Forcave, risia q ka sjell q bashkon t gjitha agjencit ligjzbatuese n vend ka sjell dhe nj frym t re mes gjith agjencive
Dhe s katrti q sht gjithashtu e rndsishme sht edhe kuraja pr tu prballur me forma t tilla t krimit t organizuar dhe kjo besoj se meriton gjith vlersimin e duhur n radh t par do t duhej nga opinioni publik dhe e ka marr.
Nga partnert tan me t cilt punojm ngusht dhe ata e kan dhn.
Natyrisht do t duhej n nj pozicion t till, t ishte edhe klasa politike, pr fat t keq opozita si prher n vend q t mbshteste fort Policin, anatemoi at dhe gjith breshrin e balts e rndoi mbi Policin.
Kjo sht nj gj q sht absurde e papranueshme dhe pa dyshim sht me dme t mdha dhe me dme t konsiderueshme n raport me Policin po edhe n raport me imazhin e vendit, n raport me qasjen dhe sjelljen e publikut.
Un do t thosha qndrime t ksaj natyre nuk i bjn mir lufts kundr krimit t organizuar, por prkundrazi mbshtesin dhe favorizojn krimin e organizuar.

Artan Hoxha: Pr kt kompani t importimit t produkteve q vijn nga Amerika Latine, ka pasur nj referim nga Policia e Shtetit me 22 dhjetor 2015, dhe nr.prot. sht 12041, referim q i sht drguar prokuroris s krimeve t rnda. Nuk e di far ndodhi dhe pse hetimi nuk shkoi m tej? Dhe pyetja e dyt, n lidhje me ket pjesn e garantit, sigurisht sfida e policis q nga momenti q u kap, sht si do shkoj m tej hetimi dhe si do shkojm te garanti?
Ministri Xhafaj: Pa dyshim, mund t ket dilema, mund t ket pikpyetje t shumta, ka edhe spekulime t shumta. Dhe pr fat t keq n studiot tona, shpeshher spekulohet pa kufi pr arsye nga m t ndryshmet. Spekulohet sepse shpesh her delirohet, spekulohet pr arsye politike, spekulohet pr interesa t grupeve kriminale, spekulohet pr pasion, por

Sokol Balla: Ju thoni q n studiot televizive arrin influenca e grupeve kriminale?
Ministri Xhafaj: Jo, un nuk them n studiot, them, n njerzit q ftohen

Sokol Balla: Po pra dakord, prmes njerzve kuptohet!
Ministri Xhafaj: Sepse kam dgjuar q , ka ndodhur disa her q ne e kemi pasur kt shqetsim, ose q jan artikuluar mnyra t ndryshme, pozicione t caktuara pr llogari t nj grupi kriminal n favor t nj grupi tjetr kriminal apo pr t nxitur, nga institucione t caktuara pr shtje t konkurrencs s brendshme apo ku di un se far.
N kt kontekst, pr sa m takon dhe pr sa di un natyrisht, sepse gjrat jan t kufizuara, un jam vrtet ministr i Brendshm por nuk jam ministr i operacioneve t Policis s Shtetit, nuk jam as prokuror i krimeve t rnda. Kjo gj duhet t jet qartsisht e dallueshme, un kam kufijt e mi t njohjes s gjrave dhe shum t kufizuara kur vje shtja te hetimi penal.
E para sepse ligji sht i till dhe un respektoj ligjin dhe s dyti, sepse mendoj q kjo sht n t mir t procesit hetimor.
Pr sa i prket pyetjes q bt lidhur me garantin, un nuk besoj q kjo sht shtje drejtorash, policie apo drejtorsh doganash etj., etj., apo ministr, sepse, nse do t kishte nj pozicion t till t organeve t shtetit, sot nuk do ta kishim t kapur kt sasi, sot do t kishte kaluar kjo sasi. N qoft se ata q merren me kt gj, do t kishin dal garant, sot pa dyshim nuk do t kishim kapur 613 kg, nuk do t flitej fare pr kt ngjarje.

Artan Hoxha: Gjithsesi suksesi juaj sht q i keni rrzuar garancin garantit?!
Ministri Xhafaj: M fal, ju nuk mund t thoni at q ne po flasim pr nj situat konkrete, nse flasim pr nj gj tjetr, ne nuk mund t lidhim gjra t ndryshme, n koh t ndryshme sot n kt studio.

Artan Hoxha: Un e shoh si pjes t suksesit
Ministri Xhafaj: Jo, dakord.

Artan Hoxha: Keni rrzuar garantin. Garanti kush sht i ksaj?
Ministri Xhafaj: E para, n vlersimin tim, ktu sbhet fjal pr garant. Nse do t kishte garant, edhe njher po e rithem, sot ky fakt nuk do t ishte publik. Sot do t kishte kaluar, si mund t ken kaluar edhe her t tjera.

Sokol Balla: Po ja pra, ajo q thot z.Hoxha, pra nse ktu paska patur nj paralajmrim nga ana e policis n 2015-n?!
Ministri Xhafaj: M fall, edhe njher, gjith kjo heroin dhe kokain q qarkullon n Europ, nuk besoj se vjen nga Shqipria. Nuk sht Shqipria porti kryesor i hyrjes s kokains dhe heroins n Europ. Jo se nuk ka pasur raste m prpara.

Artan Hoxha: Ssht as Roterdami, as Anversa.
Ministri Xhafaj: Dhe sjan t vetmet, as Roterdami, as Anversa. Dhe duhet t themi psh n Roterdam, vetm 2% e ngarkesave i nnshtrohen kontrollit, se e kan t pamundur ta bjn nj gj t till. Kurse ne, q t jet e qart pr ju dhe pr publikun, bjm 100% sot t kontrollit t automjeteve. Aq sa kemi kaluar n ekstrem. Sot, do ngarkes q hyn dhe del nga portet tona, i nnshtrohet kontrollit t skanimit dhe kur ka dyshime, kontrollit t vijs s dyt.
Esht e paimagjinueshme, sht nj pun e jashtzakonshme q bjn autoritetet doganore dhe autoritetet tona kufitare, por kt e kemi br n funksion t nevojs q kemi pr tu dhn nj goditje, pr ta ndrprer do lloj veprimtarie kriminale q zhvillohet nprmjet porteve tona. Natyrisht gjrat jan aq shum t sofistikuara saq mund edhe t ndodhi, kaloi edhe ky, sht e paimagjinueshme, sht n kufijt e budallallkut t mendosh q nuk do t ket raste t tjera kalimi.
Dhe meq jemi ktu dhe meq e prmendt, un po ju them q vetm gjat muajit shkurt, nga disa fakte q kam un.
N Xhenova 300 kg kokain, e kapur n konteiner. Policia britanike me avion nga Kolumbia, 500 kg. N Spanj 745 kg, gjat shkurtit gjithmon. Dhe n Roterdam 440 kg. Pra nuk sht nj dukuri q sht kaq e rrall.

Sokol Balla: E rrall sht q e kapm ne.
Ministri Xhafaj: Absolutisht. Kjo sht pjes e gjith asaj infrastrukture t jashtzakonshme q ka ngritur perandoria e krimit t organizuar. Natyrisht ajo q ne kemi br t mundur dhe q un e konsideroj nj sukses sht pikrisht, sepse kemi arritur q forcojm kapacitetet tona, q t jen, s pari t organizojn nj kontroll t till me kaq vshtirsi dhe me kaq sakrific si e bjm ne sot, q pr hir s vrtets kemi dhe mirkuptimin e biznesit edhe t qytetarve, sepse ky kontroll i imtsishm kalon jo pa pasoja n qarkullimin e mallrave dhe lvizjen e njerzve, por arsyeja dhe qllimi sht shum i rndsishm se sa pasojat q krijohen.

Sokol Balla: A keni nj prgjigje pr at q thot Hoxha, pra pr nj sinjalizim n dhjetor t 2015 pr kt firm pr nj aktivitet t mundshm ilegal?
Ministri Xhafaj: Po sht e vrtet q ka referuar dhe sht po kaq e vrtet q kjo kompani ka dhe dy raste t tjera, por jo n territorin shqiptar. Personi pr t cilin dyshohet. Un nuk mund t hyj n detaje pr disa gjra q, e para nuk mund t jem shum i sakt, sepse nuk sht drejtprdrejt n juridiksionin ton dhe e dyta q sht shum e rndsishme q jan disa gjra q do t duhen ti mbeten hetimeve. Kur ne kemi filluar t bjm investigimin e personit s bashku me partnert, rezulton q ka dhe t dhna t tjera pr veprimtari t kryera po na i njjti person, por jo n Shqipri, por n porte t tjera. Do t thot q, kta njerz kan tentuar ta bjn kt aktivitet kriminal n porte t tjera, mund ta ken br me sukses shum her t tjera. Pa suks si ka rezultuar n kto t dhna q ne kemi. N kt rast tentuan ta bjn n territorin shqiptar dhe pr fatin ton t mir dhe pr merit t agjencive tona ligjzbatuese u arrit t kapej dhe kjo sht ajo gj q mund t them.

Sknder Minxhozi: Si ka mundsi q kjo drog me kt lloj vlere kaq t madhe t ket ardhur n kt vend dhe t mos ket ato q opozita thot garanci?
Ministri Xhafaj: Sasia e vlers n blerje nuk sht e njjt me vlern n shitje. Ky mall sipas ekspertve, nuk shkon m shum se 3-4 milion euro, n blerje. Do t thot q pr kapacitetet pr fuqi ekonomike t grupeve kriminale q mund t ken qarkulluar ose qarkullojn, nuk jan vlera t konsiderueshme pr tu rihedhur n treg pastaj pr t kaluar n nj shumfish prfitim.
E dyta sht e vrtet q ka kaluar n disa nga kto porte dhe q nuk sht konstatuar. Un nuk besoj q mund t jet rrjedhoj e faktit se t gjith ata kan qen t kompromentuar, por pr shkak t ngarkess s madhe q kan. Dhe nse kjo do t ishte nj gj e njohur paraprakisht q n nisje, un besoj q nuk kishin pse ta falnin q n momentet q zbriti n Livorno, apo n momentin q zbriti n Malt pr ta ln q t kapej ktu n Shqipri.
Edhe praktikat e mparshme t paktn t ktij rasti q njoha un kan ndodhur krejt ndryshe. sht konstatuar n nisje dhe sht ndaluar diku tjetr, ose gjat kontrollit sht dyshuar diku tjetr dhe sht mundur t bhej identifikimi dhe kapja e mallit. Nga ana tjetr nse sot n Itali dhe vende t tjera kapin sasi shum m t mdha se kjo q flasim ne, un nuk besoj se tregojn paaftsin e ktyre vendeve. Nuk besoj q tregojn se n kto vende paska garant pr t kaluar pikrisht produkte dhe mallra t tilla me risk t lart dhe me rrezikshmri t lart shoqrore.

Koha Jone