Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Frankfurter Rundschau: Si po e ndihmon Edi Rama Vuiqin pr ndarjen e Kosovs

  Emri: vr_1519858298-6273217.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 43.6 KB

  Planet e Serbis pr ndarjen e Kosovs kan trhequr edhe vmendjen e gazets gjermane, Frankfurter Rundschau. E prditshmja nga Frankfurti ka shkruar se kryeministri i Shqipris, Edi Rama, po i ndihmon presidentit t Serbis, Aleksandar Vuiq, rreth ksaj ideje.

  Disa forca n Serbi, nn ndikimin e fort t Rusis – sikurse ministri i Jashtm, Ivica Daiq – duan ndarjen e Kosovs n dy pjes – at “serbe” dhe at “shqiptare”, ka shkruar FR.

  Daiq, ka theksuar e prditshmja nga Frankfurti, madje e ka quajtur kt “zgjidhjen e vetme realiste afatgjate”.

  Gazeta gjermane ka shkruar se presidenti serb, Aleksandar Vuiq, nuk sht kundr ksaj ideje.

  “Nj ndarje e shtetit t Kosovs, i cili ka shpallur pavarsin m 2008, jo vetm q do t binte ndesh me kushtetutn kosovare, por edhe me t gjitha prpjekjet politike t Perndimit t 25 vjetve t fundit, q shtetet e Ballkanit t mos organizohen n vija etnike”, thuhet n shkrimin e FR.

  Florian Bieber, shef i Qendrs pr Studime Evropianojuglindore, n Universitetin e Gracit, ka thn pr t prditshmen nga Frankfurti se “vnia e kufijve n baz t etnis do t rrezikonte t krijonte nj efekt dominoje, ku grupet nacionaliste do t inkurajoheshin pr krijimin e kufijve t rinj”.

  Sipas Bieber, “kjo nuk do t ishte vetm triumf i etnonacionalizmit dhe palve ndrluftuese t viteve 90, por edhe do t destabilizonte Ballkanin, e mbase edhe Evropn”.

  Deri m tani, Bashkimi Evropian, ndrmjets n dialogun ndrmjet Serbis dhe Kosovs, nuk ka dhn indikacione se ku duhet t jen vijat e kuqe t nj marrveshjeje, dhe nse mundsia e ndarjes do t prjashtohet, shkruan FR.

  Sipas gazets gjermane, “kartn e etnis”, n lidhje me Kosovn, po vazhdon ta luaj n mnyr kundrproduktive kryeministri i Shqipris, Edi Rama, transmeton Gazeta Express.

  E prditshmja nga Franfurti ka kujtuar sugjerimin e Rams, n Prishtin, pr 10-vjetorin e Pavarsis s Kosovs, q Shqipria dhe Kosova ta ken n t ardhmen nj president t prbashkt, “si shenj t unitetit kombtar dhe t politiks s prbashkt t siguris kombtare".

  Deklaratat, si kjo e Rams, nxisin frikn n rajon se mund t krijohet nj “Shqipri e Madhe”, shkruan FR.

  Express
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-03-2018 m 16:46

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •