Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  BE: Shqipria vatr e krimit t organizuar n Evrop

  Juncker: N Shqipri ka krim t organizuar

  Emri: dbc290d5-dbdc-4557-9f8d-9218f0c11c0a.jpg

Shikime: 156

Madhsia: 28.6 KB

  N intervist pr DW n kuadrin e turit t vizitave n vendet e Ballkanit Perndimor, kryetari i Komisionit t BE-s Jean-Claude Juncker, thekson nevojn e nj perspektive t sigurt europiane pr kto vende.


  Nga Deutsche Welle

  Lidhur me nj kalendar t mundshm negociatash dhe antarsimi t vendeve t Ballkanit Perndimor n BE, presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker thekson: Gjat t gjitha stacioneve t turit n Ballkan un nuk premtova data antarsimi dhe as nuk do ta bj kt n ditt e ardhshme, madje as pr vendet q ndrkoh jan duke negociuar pr antarsimin. E gjitha varet nga substanca dhe jo nga prfytyrimet kalendarike. Mua m interesojn afatet, por jo q prej tyre t harrohet thelbsorja. Kt e kuptuan n Maqedoni, ndrsa n Shqipri disi m pak, sepse Shqipria ende nuk i ka nisur negociatat. Lidhur me kt ne do t japim rekomandimet tona n prill. Por un nuk mund ta parashikoj nga kndvshtrimi i sotm se si do t jen kto rekomandime, sepse duhen br prparime thelbsore. Ne do t na duhet t verifikojm q tani deri n prill, nse do t ket prparime t mjaftueshme substanciale.

  Sa u prket kushteve t antarsimit, Juncker nnvizon problemin e konflikteve t pazgjidhura kufitare n disa vende t Ballkanit Perndimor: Ndr kto kushte bn pjes edhe zgjidhja e t gjitha konflikteve kufitare n shtetet e Ballkanit Perndimor. Ne nuk mund ti importojm brenda BE-s konfliktet kufitare. Ne duam t sjellim stabilitet n kt hapsir, por nuk duam q kjo t na shprblehet me destabilizim.

  Sa i prket emigracionit nga Ballkani Perndimor drejt vendeve t BE-s Juncker thekson: Un e di q shum ktu po e humbasin durimin, kryesisht t rinjt po e humbasin durimin ktu. Ka shum shqiptar, shum maqedonas, shum serb q shkojn drejt pjess tjetr t Europs, sepse ktu nuk shohin m perspektiv. Ky emigracion i inteligjencs rajonale nuk sht as n interesin e vendeve dhe as n interesin e BE-s. Balkani ka nevoj pr nj perspektiv t sigurt europiane. Por e theksoj, se s pari duhet substanca e pastaj kalendari.

  Ku konsiston dallimi mes vendeve m t avancuara dhe atyre ende n pritje t drits s gjelbr pr hapjen e negociatave. Serbt negociojn prej disa kohsh, ndaj edhe kan m shum prparime pr t komunikuar n krahasim p.sh. me shqiptart, q ende nuk kan hyr n procesin e negociatave. Lidhur me shtjen e shtetit ligjor, lirin e shtypit, reformat n gjyqsor, lufta kundr pastrimit t paras s kriminalitetit t organizuar, n t gjitha kto drejtime duhet t bhen prparime thelbsore. Kto probleme i diskutuam edhe n Shqipri. Atje duhet t arrijm shum prparime, sepse hasim intensivisht me kriminalitetin e organizuar brenda vendit dhe si nj artikull eksporti jasht vendit. Pra e kam t qart q gjat ktij turi nuk do t jem i dshiruar, sepse nuk premtoj asnj dat.

  Koha Jone

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: BE: Shqipria vatr e krimit t organizuar n Evrop

  Si do ti veje halli ketij katundit tone? Nuk duken mire bathet.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: BE: Shqipria vatr e krimit t organizuar n Evrop

  Jemi popull me cilesine A+!
  Ai muhabet dihet, burgjet flasin shqip, ne angli gjermani, zvicer, itali greqi.
  Do ishte me interes sikur te regjistroheshin te gjitha krimet tona ne bote
  kam frike se me perqindje mund te zeme vend te pare ne bote si puna e lokaleve.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: BE: Shqipria vatr e krimit t organizuar n Evrop

  Nuk ka BE/KE per Shqiptaret, te pakten jo deri sa ta pastrojme poltiken qe nga themelet (por kjo s'do te ndodhe kurre).

  E kam thene nja 1000 here tash sa vite, se ne nuk na fusin ne BE, dhe ka shume mundesi as Serbia, As Maqedonia dhe as Mali i Zi dhe as Kosova nuk kane shanse qe te integrohen ne Europe.
  Europa po meson nga gabimi qe beri me Rumanine dhe Bullgarine, ndaj, vende si puna jone nuk kane asnje fije shprese qe te integrohen.


  Mafia bullgare eshte 100 here me e demshme se ajo Shqiptare, ne mes te Sofjes po vriten politikane dhe banda rivale do jave.
  Rumenet kane biznesin e fallsifikimit te kartave te bankave ne te gjithe Europen, qe bejne deme me te medha se bandat kriminale Shqiptare.

  Por, Europes nje justifikim i duhet, qe per Shqiperine ka plot.

  Krimi eshte i bashkangjitur me politiken, keshtuqe pyetja: A do futemi ne Europe? eshte retorike tani, dihet se jo!

  Per mendimin tim, bojkotoni zgjedhjet ne Shqiperi, mos votoninper asnje parti, shkaterrojeni voten, sepse kushdo qe te vije ne FRON do te jete njesoj si ata te 90tes dhe ata qe drejtojne sot!

  Ndryshimi mund te vije vetem nga ne, populli, asnjehere nga politika!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: BE: Shqipria vatr e krimit t organizuar n Evrop

  ....vijim  Ne Sllovaki sot eshte arrestuar nje Biznesmen Italian per lidhje me Mafian Italiane dhe zyrtare Sllovake dhe vrasjenne nje Gazetari Sllovak qe po hetonte keto lidhje.

  Problemi i "Mafies" Shqiptare eshte se jane Ushtare te mafieve Europiane, atyre Italiane kryesisht.

  Shqiptaret perdoren per fajin, kur ne te vertete jane te huajt qe drejtojne Krimin.

  Perse vetem Shqiptaret dalin neper lajme?!

  Gazetarja e Maltes qe u vra ne makine me eksploziv po hetonte lidhjet mafioze Italiane me zyrtaret (Ish Kryeministrin) Maltez.


  Europianet nuk jane budallenj te shpalosin problemet e brendshme qe kane me krimim, keshtuqe shembulli Shqiptar eshte gjithmone i gatshem.


  Londra eshte vendi me i korruptuar ne Europe, por dhe ne bote!

  Por Londra leviz lekun, ndersa Shqiperia e harxhon!


  Krimi eshte problem ne Shqiperi sepse nuk ka ekonomi, nese ekonomia do te ishte me lart dhe me nje industri te fuqishme atehere krimi nuk do vihej re.


  Bota eshte Hipokrite, por jemi ne ata qe jemi nevoje jo ata.

  Atehere, ngelet qe ne te ndihmojme veten, rrit ekonomine, nderto industrine dhe terhiq biznese te huaja dhe atehere eshte Europa ajo qe te kerkon.

  Turqia ka marrveshje me Europen per taksat e Importit dhe Eksportit, i ka te njejta me ato te vendeve te BEse, perse nuk i kemi dhe ne te tilla?!
  Sepse nuk kemi i indutsri apo nje ekonomi rivale prandaj dhe po e shnderrojme Shqiperine ne Bateri per rajonin, duke ndertuar, Hidrocentrake, Tece dhe Hece duke sakeifikuar ekologjine tone!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •