Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Policia shqiptare sekuestron sasi rekord kokaine kolumbiane n Durrs

  Hetimet operative goditn rrjetin kriminal duke sekuestruar 613 kilogram kokain me vler tregtare deri n 180 milion euro n magazinat e kompanis Arbri Garden.

  Nj konteiner me banane t nisura nga Kolumbia dhe q pati kaluar tranzit n Malt dhe Itali, mbrriti n Shqipri m 19 shkurt dhe u mbajt nn vrojtim nga policia shqiptare deri sa porositsi, kompania shqiptare Arbri Garden, e mori at n dorzim.

  Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit Ardi Veliu deklaroi n nj konferenc pr shtyp sot se konteineri kishte nj dysheme t dyfisht ku n pjesn e poshtme ishte fshehur nj sasi e strmadhe kokaine me pesh 613 kilogram, e cila u sekuestrua nga policia.

  Sipas vlersimeve t policis, kjo sasi droge, nse do t shitej n tregun Europian, do t sillte t ardhura pr grupet kriminale me vler deri n 180 milion euro.

  mimet e kokains n Europ ndryshojn nga vendi n vend por raporti i fundit i BE-s mbi tregun e drogs [link] tregon se mimi i shitjes me pakic varion nga 46 n 91 euro pr gram, (46 mij deri n 91 mij euro pr kilogram) ku mimi ndikohet shum edhe nga niveli i pastrtis. N baz t ktij mimi, sasia prej 613 kg mund t’u sillte trafikantve nga 28 deri n 56 milion euro. Vlersimi prej 180 milion eurosh nnkupton q policia shqiptare e ka llogaritur mimin mesatar t shitjes n masn 294 euro pr gram.

  “Hetimet kan dokumentuar se lnda narkotike ishte nisur me kontenier nga Kolumbia duke kaluar tranzit prmes Italis, n Malt e m pas me anije ka mbrritur n Portin e Durrsit n Shqipri, n datn 19 shkurt 2018,” deklaroi Veliu.

  “Operacioni ka nisur gjat mbrmjes s dats 27 shkurt 2018, n Portin Detar t Durrsit, n momentin q ngarkesa e ligjshme me banane, u mor n dorzim nga firma porositse “Arbri Garden” shpk, me pronar shtetasin A.,” shtoi ai.

  Sipas t dhnave t Qendrs Kombtare t Biznesit, Arbri Garden sht nj kompani e themeluar n vitin 2012 nn pronsin e Arbr ekajt. Kompania me kapital prej 20 milion leksh, ka aktivitet n tregtin e fruta-perimeve ndrsa objekti i deklaruar i saj prfshin edhe aktivitet n “Investime n fushn e medias, informacionit, reklams dhe marketingut”. Nuk ka t dhna nse ky sht aktivitet i synuar apo real i ksaj kompanie.

  Policia njoftoi se emri n kod i ktij operacioni ishte “Last Sno”, (Dbora e Fundit).

  Dy 25 vjear Donaldo Lushaj dhe Armando Pezaku, u arrestuan n flagranc ndrsa pronari i kompanis porositse, t cilit policia iu referua me inicialet A.., u shpall n krkim.

  Operacioni u krye n bashkpunim me prokurorin e krimeve t rnda dhe me hetimin doganor.

  Kjo sht nj nga sasit m t mdha dhe m t mueshme t drogave t forta t kapura ndonjher nga autoritetet shqiptare.

  Shqipria konsiderohet si nj vend origjine pr eksportin e kanabisit n tregun Europian por gjithnj e m shum gjat viteve t fundit sht vn re rritja e aktivitetit t grupeve kriminale shqiptare n tregtin e drogave t forta n vende t ndryshme Europiane.

  Policia shqiptare shpalli shtatorin e kaluar nisjen e nj operacioni t quajtur “Forca e Ligjit”, me synimin pr t luftuar aktivitetet kriminale dhe korrupsionin.

  Sekuestrimi i ksaj sasie t strmadhe droge prbn nj risi pr policin shqiptare, imazhi i t cils u dmtua rnd vitin e kaluar nga zbulimi i nj numri oficersh t lart me lidhje kriminale.

  BIRN
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-02-2018 m 17:55

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Maminas/Ja magazina e firms q porositi 613 kg kokain VIDEO  DURRES- "Arbri-Garden" sht kompania me baz n Maminas t Durrsit, q ka porositur 613 kg kokain nga Kolumbia, sasi rekord kjo e cila u gjet sot e fshehur n dyshemen e nj kontenieri t ngarkuar me banane.

  Gazetari Arsen Rusta ka qen i pari q ka mbrritur pran magazinave t kompanis n Maminas t Durrsit. N pamjet duken ambientet e kompanis t rrethuara nga policia, si dhe kamioni me targa DR 3819 E, i cili ka kryer transportimin e ngarkess nga porti i Durrsit pr n ambientet e kompanis. Kontenieri sht nisur nga Kolumbia, ka udhtuar tranzit n Itali dhe Malt, ndrsa n datn 19 shkurt ka mbrritur n Portin e Durrsit.

  “Arbri-Garden” rezulton e regjistruar n QKR n vitin 2012 me kapital fillestar 20 milion lek. Pronari i kompanis sht Arbr ekaj, 38-vje, i cili sht shpallur n krkim si porosits i sasis rekord t drogs, e cila m pas do shprndahej n tregun evropian, ndrsa jan arrestuar tashm administratori i kompanis Rolando Lushaj si dhe shoferi, Armando Pezaku.

  Kapanoni i kompanis nuk ka asnj emr indentifikues nga jasht, ndrsa aty pran ndodhen edhe dy ndrmarrje t tjera, t cilat nuk kan lidhje me "Arbri-Garden".

  Shqiptarja

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  SHBA e thot hapur/ Kokaina e kapur, shenj q trafiku sht rritur

  Ambasada e Shteteve t Bashkuara t Ameriks n Tiran ka reaguar n lidhje me kapjen e nj sasie kokaine, e cila vlersohet n 180 milion euro me ccmimin e tregut.

  Ambasada thekson se sht nj tregues pozitiv i vigjilencs s policis, por edhe nj shenj shqetsuese se trafikimi i kokains dhe drogave t tjera sht n rritje.

  “Ambasada e Shteteve t Bashkuara dhe Administrata Anti-Drog e Shteteve t Bashkuara (DEA) prgzojn Policin Shqiptare t Shtetit pr kapjen e 614 kilogram kokain kolumbiane dje n Durrs.

  Kjo sht sasia m e madhe e kokains apo heroins q sht kapur prej vitesh. sht nj tregues pozitiv i vigjilencs s policis, por edhe nj shenj shqetsuese se trafikimi i kokains dhe drogave t tjera sht n rritje.

  Shtetet e Bashkuara do t vazhdojn t ndihmojn dhe mbshtesin prpjekjet n zbatimin e ligjit pr t parandaluar trafikimin e drogave n Shqipri dhe pr t arrestuar personat prgjegjs,”*- thuhet n deklarat.

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Sasia rekord/ Kush jan eksponentt e PS t lidhur me porositsin e 613 kg kokain?

  Gazetarja e kroniks Klodiana Lala ka deklaruar nga studio “Opinion” n News 24 se disa grupe kriminale jan t prfshir n rrjetin e trafikimit t drogs s kapur sot n Maminas. Lala tha se ka dyshime se dy nga kta grupe kriminale jan edhe dy nga 41 grupet e prmendura nga ministri Xhafa.

  Po ashtu Lala theksoi se ka dyshime t forta se Biznesmeni ekaj i shpallur n krkim ka lidhje me eksponent t Partis Socialiste.

  “Kishte koh q prokuroria dhe Policia nuk kishin besueshmri tek njra tjetra. Sot kan treguar se po bashkpunojn shum mir. sht mbajtur nn vzhgim Maunia dhe sht future brenda rrethimit. M ardhjen e Xhafaj ka pasur nj ndryshim t marrdhnieve me ndrkombtart.

  ekaj sht nj biznesmen i njohur n vend, ai operon n disa fusha n at t reklamave dhe n tregtin e bananeve.

  Kapja e ksaj sasie dshmon n fakt, q Shqipria sht kthyer n nj tranzit pr drograt e forta. Nga informacionet bhet fjal pr bashkpunimin e disa grupeve kriminale. N sasin e drogs jan vendosur disa numra t cilt identifikonin personat q do t merrnin n dorzim drogn, pra ka pasur nj kartel.

  Ndrsa n banesn e tij n Manz nuk jan gjetur sende komprometuese. Shumicn e kohs ai qndronte n Gjermani. N Gjermani ka pasur dyshime edhe m hert se ishte i prfshir n trafik droge. Po ashtu ka dyshime q ka lidhje me eksponent t lart t mazhorancs s sotme,” tha Lala.

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Kokaina n Durrs, Artan Hoxha paralajmron vrasje si ajo e bankierit Artan Santo

  Gazetari Artan Hoxha ka folur pr operacionin policor n Durrs, ku u zbuluan 614 kg kokain. Sipas tij kjo sasi e madhe ishte destinuar pr tregun gjerman. I ftuar n studion e lajmeve t RTSH-s, Hoxha u shpreh se sasia e drogs ishte 90% e pastr, por me mbrritjen n Shqipri, ajo do t przihej prpara se t dilte n treg dhe vlera e saj gati do t trefishohej duke shkuar n rreth 1.8 ton. Hoxha theksoi faktin se kjo ngarkes nuk mund t mbrrinte n vend pa nj garanci shum t madhe. Tani q garantt dshtuan, sipas tij, dikush do duhet t paguaj dmin. Grupet kriminale tha ai, do t eleminojn ata q doln garant.

  “Duhet t kemi parasysh se kur lviz nj sasi e till nga burimi fillestar drejt tergut final q sht BE, tregu m i pasur n bot, ka patur nj garanci shum t madhe. Garantt kur kapet nj sasi kaq e madhe kan pasojat sepse dikush do ta paguaj dmin q sht shkaktuar. N pamundsi pr tu kthyer parat si granci n kto raste grupet kriminale eleminojn personat q kan dal garant. N rastin e vitit 2014 menjher pas kapjes s kokains n Malin e Zi, n Tiran ndodhn tre dhe mes ture u vra nje bankier i nivelit t dyt. Uroj q autoritetet tona t ken mundsi q parandalojn goditje t nivelit t lart. Nj ngarkes e till nuk lviz pa nj garanci shum t fort. Deri ku shkon garancia kjo sht pjes q duhet ta zbulojn autoritetet dhe nuk dua t spekuloj”, tha Hoxha.

  Lapsi

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Basha: Kokaina fut n sherr klanet e drogs n qeveri. T besojm Ramn apo Xhafajn?

  Emri: WhatsApp-Image-2018-02-12-at-14.41.16.jpg

Shikime: 199

Madhsia: 41.9 KB

  Kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas sekuestrimit t nj sasie prej t paktn 613 kg lndsh narkotike e dyshuar si kokain.

  Prmes nj postimi n rrjetin social “Facebook”, Basha shkruan se kryeministri Rama dhe ministri i Brendshm Xhafaj kan dal n dy deklarata t ndryshme lidhur me operacionin pr sekuestrimin e drogs, dhe sipas tij jan krejt t pabesueshm.

  Deklarata e plot e kryetarit t Partis Demokratike, Lulzim Basha

  Kokaina fut n sherr klanet e drogs n qeveri.

  Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj jan aq t pabesueshm saq i pari i bands thot se operacioni pr kokainn ishte rezultat vetm i agjencive shqiptare, ndrsa i dyti thot se kapja u krye n bashkpunim me agjencit e huaja.

  Cilin nga klanet e drogs duhet t besojm? At t Edi Rams, pra klanin e kokains s Xibraks, apo klanin e Bolonjs s Agron Xhafajt i cili ka prvoj m t gjat me trafikun e drogs nga Amerika Latine, pr t cilin sht dnuar n Itali.

  Ndrkoh ky q i kapn 613 kg kokain sot, dhe q sht larguar n drejtim t paditur, paska br 97 rrug Kolumbie nn hundn e Edi Rams dhe Tahir-Xhafajve t tij.

  Si demonstron dokumenti m posht:

  https://panjiva.com/Arbri-Garden-Shpk/41582645

  Balkanweb

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Kapja e kokains me vler 180 mln euro, ky sht biznesmeni i bananeve

  Emri: banane..jpg

Shikime: 121

Madhsia: 29.4 KB

  Sasia rekord e kokains prej 613 kilogram me vler 180 milion euro hyri n vendin ton pr llogari t nj kompanie shqiptare.

  Bhet fjal pr nj kompani q merret me importin e frutave nga Amerika Latine dhe sht n pronsi t shtetasit Arbr ekaj.

  Ky i fundit msohet se sht shpallur n krkim nga policia n kuadr t operacionit “Last Snow”.

  Prpos kontejnerit me banane, ekaj dyshohet t ket porositur gjithashtu edhe 613 kg kokain nga Kolumbia. Ai sht aksionari i vetm i kompanis, si rezulton nga krkimi n QKR.

  Nga nj krkim n internet, rezulton se firma “Arbri-Garden” ka marr 97 ngarkesa nga Amerika e Jugut prmes agjencis doganore Panjiva, kryesisht eksporte nga Kolumbia.

  Sakaq, njri nga t arrestuarit nga policia, Donaldo Lushaj, figuron personi i autorizuar nga Arbr ekaj si ai q mund t kryej t gjith veprimet pran QKR.

  N kuadr t operacionit t koduar “Last Snow” n pranga ra edhe shoferi i firms 25-vjeari Armando Pezaku.

  Kokaina e sekuestruar ishte e ndar n 528 pako t mbshtjella me natriban me kode t vendosura nga trafikantt. Ndrkoh Policia e Shtetit bri me dije se vlera e ngarkess me kokain n treg sht mbi 180 milion euro.

  Hetimet pr kapjen e ngarkess rekord, kan nisur para afro nj muaji, kur kamionit i sht vendosur fshehurazi nj pajisje GPS, pr t ndjekur lvizjet e mjetit.

  Shekulli

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Agron Duka: Sa pal zgjedhje blihen me 180 mln euro?

  Ish-deputeti i Durrsit Agron Duka ka ironizuar kapjen e sasis rekord t kokains mbrmjen e djeshme, duke ngritur hipoteza se pas saj mund t jen t prfshir edhe politikan, t cilt, me parat q do t buronin nga shitja e saj, do t’i prdornin pr qllime elektorale.
  Duka pyet prmes nj statusi t shkurtr n “Facebook” se “sa pal zgjedhje blihen me 180 milion euro?”
  Duke br ironi edhe me zbardhjen e qytetit nga reshjet e dbors q bien q prej nats s djeshme, Agron Duka thot q sht porti i Durrsit ai q sht zbardhur m shum se qyteti sot, pr shkak t kokains s madhe.

  Policia n bashkpunim me Prokurorin, prmes nj operacioni arritn t godasin kt trafik droge, duke sekuestruar 613 kg kokain t ardhur nga Kolumbia, sasia m e madhe e drogs e kapur ndonjher m par n Shqipri.

  Koha Jone

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,433
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Me kujtohet para disa kohesh, kur Rama mbajti nje fjalim inkurajues perpara drejtuesve te policise se shtetit.
  Ne nje fjalim te gjate maratone Rama nuk kurseu levdata per policine e rilindur , e madje nuk nguroj t’i jepte dhe nja 2-3 medalje ministrit kampion Tahiri per luften e pashembullt kundra droges.
  Ne fund fare si per ironi te fatit, shoku Edvin i futi dhe nje te share, si i ka denje nje kryeministri, polic Zaganit qe luftonte cilindo person qe merrej me droge.
  Nga te pranishmit ne ate salle, 100 e ca nga ata drejtues policie jane sot te akuzuar per lidhje me trafiqet e droges apo ne kerkim. Ministri kampion Tahiri na doli se qarkullonte kokaine me audin e zi sebashku me kushurinjte e 10-te!!! Dhe qershia mbi torte qinezi me pashaporte amerikane Donald Lu duartrokiste si i mendur arritjet imagjinare te policise se rilindjes.

  E mbylla pikerisht me Lu-ne (qe shume veta ketu i eksiton paanshmeria e tij), per te treguar se vetem i zoti e nxjerr gomarin nga balta! Nese nuk kemi vullnetin per te punuar sado pak per te miren e vendit, le te duartrokasim arritjet imagjinare te Tahirit&Rames sebashku me gjermanet dhe amerikanet qe i kemi verdalle neper Tirane!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 28-02-2018 m 18:50
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. Anetart m posht kan falenderuar Duke_Of_Arberia pr postimin:

  murik (28-02-2018)

 11. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Kapja e 613 kg kokain, Sokolaj: Firma kreu veprime n QKR

  Gazetari Trashgim Sokolaj i ftuar n “Arena” nga Dritan Hila n Ora News, ka zbuluar itinerarin e kontenjerit me banane nga Kolumbia, brenda t cils kishte 613 kg kokain, sasia rekord e kapur ndonjher n Shqipri.

  Sokolaj: Kontenjeri sht nisur n muajin janar nga Kolumbia dhe trajektora q ka ndjekur sht pak e uditshme. Nga Kolumbia ka shkuar n Itali, nga Italia sht kthyer n Malt dhe nga Malta sht kthyer n portin e Durrsit. Ky itinerar ka qen nj nga ata elementt q ka prfshir alarmin e kuq n portin e Durrsit.

  Disa dit prpara se t kapej droga, subjekti ka br disa veprime n QKR. sht tentuar t bhej mbyllja e aktivitetit. Pronari i shpallur n krkim kishte autorizuar nj prej punonjsve q t bnte kto veprime. Ditn e sotme, kompania ka qen aktive.

  Policia e Shtetit ka pasur nj informacion paraprak n lidhje me ngarkesn. Hetimet jan n fazat e para. Mua m rezulton q dy personat e arrestuar kan qen n mbikqyrje q personat kan mbrritur n portin e Durrsit. M 18 shkurt, konjenjeri ka mbrritur n portin e Durrsit dhe vetm 30 minuta pas ka biseda mes dy t arrestuarve dhe personin n krkim ka biseda q kishin kaluar procedurat.

  Policia dhe prokuroria kan qen n dijeni dhe n koordinim. Ky sht nj nga ato rastet e bashkpunimit t suksesshm.

  Prokuroria nuk ka qen vetm n momentet e peshimit, por ka koordinuar dhe certifikuar veprimet e policis.

  Koha Jone

 12. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Kush fshihet pas 613 kg kokain? Gazetarja bn deklaratn ‘bomb’: Ja grupet q jan n konflikt…

  Kush fshihet pas 180 milion eurove drog? N emisionin “Opinion” n “Tv Klan”, sht debatuar n lidhje me operacionin e policis dhe agjensive ligjzbatuese q uan n sekuestrimin e 613 kg kokain.

  Gazetaja Klodiana Lala ka dhn m shum detaje rreth drogs s kapur ditn e sotme n Maminas.

  Lala tha se droga sht identifikuar ende pa ardhur n Itali e ndrsa pr biznesmenin Arbr ekaj Lala tha se ka ndryshuar mbiemrin pas ardhjes nga Tropoja n Tiran.

  “Droga sht identifikuar para se t vinte n Itali. Itinerari ka qen Kolumbi-Itali- Malt – Durrs. sht porositur nga kompania Arbi Garden me administrator t vetm Arbr ekaj i cili pjesn m t madhe e kalon n Gjermani.

  Arbr ekaj sht me origjin nga Tropoja dhe mbiemrin e tij t origjins e ka Kulii n vitin 1990 familja ka lvizur nga Tropoja dhe ka ardhur n Manz, xhaxhai i Arbr ekajt nj ish-gjykats shum i njohur bashk me babain dhe xhaxhain tjetr kan vendosur t ndryshojn mbiemrin”, tha Lala.

  M tej gazetarja ka thn se nj vit m par kan tentuar t ekzekutonin kreun e grupit.

  “Policia e shtetit ka identifikuar t paktn dy grupe kriminale njri prej t cilve vepron n zonn e Manzs dhe nj tjetr n Shijak pr t ciln policia sht duke i monitoruar. Burime dhe informacione thon se kan shum mbshtetje t fort n politik. Grupi q vepron n zonn e Manzs sht n nj prplasje t fort me nj grup nga Shijaku dhe ka pasur tentativa pr t eliminuar.

  17 grupe kriminale jan me rrezikshmri t lart. Grupi q vepron n zonn e Manzs nj vit m par n afrsi t stadiumit Dinamo q sht duke u verifikuar, sht tentuar q kreu i grupit t ekzekutohet nj vit m par,” tha Lala.

  Koha Jone

 13. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Kokaina nga Kolumbia, Lamallari: Po hetohen disa persona, edhe jasht Shqipris

  Intervista e zv Ministrit te Brendshem  Ora News

 14. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Ish-shefi i Antikrimit: Kokaina u kap nga DEA. Labratort e drogs jan n Shqipri

  Emri: kokainaekapurnedurres3.jpg

Shikime: 119

Madhsia: 42.4 KB

  Ish-shefi i Antikrimit Ekonomik, Arjan Hoxha, ka br nj deklarat t fort lidhur me sasin rekord t kokains t kapur jasht Portit t Durrsit. N studion e Report Tv, ish-zyrtari Hoxha deklaroi se 613 kg kokain u kap nga DEA Amerikane dhe jo nuk nga Policia Shqiptare.

  Sipas tij, DEA kishte vendosur GPS brenda lnds narkotike dhe m pas ka njoftuar policit dhe institucionet pr kapjen e saj, ndrsa ka ndjekur gjith operacionin. “DEA ka teknologji shum t prpara, i vendos GPS. Kjo lloj pajisje vendoset brenda lnds ose afr saj, dhe e shoqron gjat gjith udhtimit. Pastaj bn njoftimin her pas here t policive dhe institucioneve t tjera dhe bn dorzimin e kontrolluar”, tha Hoxha.

  Ai thot se kokaina e mbrritur n portin e Durrsit do drgohej n laboratort e posam t cilt sipas Arjan Hoxhs, ndodhen n Shqipr?
Kjo ishte sasia m e madhe e kapur …
Sa i prket aksionit, me vler qindra milion euro, pjesa q e quaj alarmante do t thot se derisa grupet kriminale kan arritur t deprtojn, kan marr aq shum garanci sa t transportojn n nj ngarkes t vetme aq shum, kjo do t thot se Shqipria sht kthyer n nj vend magazinimi t drograve t forta. Marijuana tani nuk prbn lajm, kjo sht alarmante. Kapja e kokains nuk sht rezultat i Policis s Shtetit, rezultat do ishte nse do kishim ngjarjen t faktuar, kokat e grupeve kriminale t arrestuara dhe jo nj shofer.
  Xhafaj e kundrshtoi ..?
sht procedim i nisur dhe zbuluar nga DEA. N kt procedim ka marr pjes dhe Drejtoria e Hetimit Doganor, si dh policia e shtetit, q bn ekzekutimin e vendimit.

  far na bn t besojm se ka instanca tjera? 
Po t kishim, si e propagandojn se e kemi br ne kt procedim, ne sot do kishim t dokumentuar personat q jan prfshir n trafik. Deri tani askund nuk thuhet se ky procedim sht br n filan dat. Nuk kemi deri tani person ndaj t cilit sht ngarkuar ky procedim penal. Ne kemi qen vend q thjesht ka ardhur ngarkesa dhe sht br ekzekutimi dhe sekuestrimi i kokains. Shqipria sht kthyer n vend t sigurt t transportit t heroins dhe kokains, baz e sigurt pr grupet kriminale, q vetm aty ku kan siguri t plot mund t sjellin nj sasi kaq t madhe. Ata kan investuar miliona euro, pasi kan qen t sigurt.

  Nse jan instancat e huaja, DEA, si e ndjek ajo drogn deri ktu, me far metodash?
DEA ka teknologji shum t prpara, i vendos GPS. Kjo lloj pajisje vendoset brenda lnds ose afr saj, dhe e shoqron gjat gjith udhtimit. Pastaj bn njoftimin her pas here t policive dhe institucioneve t tjera dhe bn dorzimin e kontrolluar. Mban nn vzhgim n distanc institucionet deri n finalizimin e operacionit. Ky nuk sht sukses, por dshtim i policis shqiptare, pasi prderisa sht kapur nj ngarkes kaq e madhe me dhjetra raste t tjera kalojn tonelata droge.

  Kjo sasi rekord kokaine q ka hyr, do t thot se grupet kriminale ktu kan garanci. Ajo q sht m alarmante se lnda narkotike ka ardhur e pastr dhe do t prpunohej, tregon se kan garanci m t tepr se vendet e tjera t rajonit dhe do bhej n laboratort n vend. Laboratort n Shqipri bjn przierjen dhe droga shprndahet sipas destinacioneve ku do shprndahet.

  Gjurmt e gishtave jan nj nga llojet e provave q mund t na ojn n zbulimin e autorve, duke i lidhur me provat e tjera. Dy t arrestuarit do jen t dyshuar gjat fazs hetimore dhe m pas gjyqsore.

  Koha Jone

 15. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Kush e dekonspiroi operacionin e 613 kg kokain? Zbardhen detaje nga lvizjet e t dyshuarve


  Emri: auto_donaldo_lushaj1519915003.jpg

Shikime: 123

Madhsia: 49.7 KB

  Porositsi kryesor i bananeve ku u gjetn edhe 613 kilogramve kokain Arbr ekaj rezulton se ka dal nga Shqipria tre dit prpara se prokuroria dhe policia t bllokonin ngarkesn e drguar nga Kolumbia.

  Sipas sistemit TIMS Arbr ekaj sht nisur t dieln nga Rinasi me destinacion Gjermanin. N kt vend pronari i kompanis “Arbri Garden” udhtonte shpesh.

  Sipas dosjes q ndodhet n prokurorin e Krimeve t Rnda hetimi pr kokainn sht regjistruar n datn 27, pikrisht n ditn kur automjeti bashk me kontenierin ka dal nga kalata pr tu zhdoganuar, pra pak or prpara se t zhvillohej operacioni antidrog.

  Pasi mjeti dhe kontenieri kan qndruar n port pr 19 dit, shoferi Armando Pezaku dhe menaxheri i “Arbri Garden”, Donaldo Lushaj jan paraqitur pr t kryer zhdoganimin. Si thuhet n dosje, ky proces ka zgjatur katr or, ku dhe sht konstatuar nga hetimi doganor shqiptar q ka njoftuar menjher autoritetet pr dyshimet.

  Drejtuesit e operacionit t Prokuroris dhe Policis s shtetit kan vendosur gjat ksaj kohe q ta mbajn nn vzhgim mjetin pr t par se ku do t dorzohej ngarkesa e kokains. Ajo far sht par nga skanimi tregojn pjestar t grupit t hetimit sht shtresa e dyfisht e salduar mes ngarkess s bananeve dhe drogs.

  Me vzhgim automjeti i kompanis “Pelikan Transport” sht ndjekur deri sa ka hyr n magazinat e “Arbri Garden” n Maminas. “Pritm”, shpjegoi n anonimat nj burim, “derisa nisi shkarkimi i pak pakove me banane dhe u ndrhy menjher”.

  Por t vetmit t arrestuar jan ata q e shoqruan ngarkesn t cilet do t dalin para Gjykats s Krimeve t Rnda si t dyshuar pr trafik ndrkombtar droge sipas korridorit t ndjekur nga kontenieri, Kolumbi duke kaluar tranzit n Itali, n Malt e mandej n Durrs.

  Arbr ekaj ndodhet n arrati pr t njjtn vepr, ndrkoh q nn hetim prve kompanis s tij sht edhe kompania e transportit “Pelikan Transport”.

  Por prokurort dhe policia duhet t zbulojn m tej nse sht apo jo Arbr ekaj porositsi kryesor i 613 kilogramve kokain. Ajo q dihet sht se nj sasi kaq e madhe nuk mund t jet pr tregun e brendshm.

  Top Channel / Syri

 16. #15
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,179
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Kokaina n Durrs, SHBA- DEA: Prgzojm policin shqiptare, sasi rekord!

  Ambasadori Donald Lu ka prgzuar sot shtetin shqiptar pr kapjen e kokains n Durrs. Sipas amerikaneve, kjo sht sasia m e madhe e kokains apo heroins q sht kapur prej vitesh. sht nj tregues pozitiviv i vigjilencs s policis, por edhe nj shenj shqetsuese se trafikimi i kokains dhe drogave t tjera sht n rritje, thuhet ne njoftim.

  Mesazhi i SHBA

  Ambasada e Shteteve t Bashkuara dhe Administrata Anti-Drog e Shteteve t Bashkuara(DEA) prgzojn Policin Shqiptare t Shtetit pr kapjen e 614 kilogram kokain kolumbiane dje n Durrs. Kjo sht sasia m e madhe e kokains apo heroins q sht kapur prej vitesh. sht nj tregues pozitiviv i vigjilencs s policis, por edhe nj shenj shqetsuese se trafikimi i kokains dhe drogave t tjera sht n rritje. Shtetet e Bashkuara do t vazhdojn t ndihmojn dhe mbshtesin prpjekjet n zbatimin e ligjit pr t parandaluar trafikimin e drogave n Shqipri dhe pr t arrestuar personat prgjegjs shkruhet n njoftim.
  Silence is golden.

 17. #16
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,179
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Ja hodhe edhe kesaj radhe mo Edvin, mire qe e kape se do te ishin hedhur qente sic e kane zakon...
  Silence is golden.

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Ja hodhe edhe kesaj radhe mo Edvin, mire qe e kape se do te ishin hedhur qente sic e kane zakon...

  Do ishte me mire per Ramen qe kjo sasi e madhe droge te mos ishte kapur. Se nje sasi kaq e madhe kerkon "emra te medhenj" nga mbrapa.
  Dhe shume emra,mbase nuk mjafton as vetem nje emer i madh.

  Deri tani kan kapur vetem drogen dhe bananet,por Bota do grupet,do emrat, i intereson pak sasia e kapur e droges.


  Kjo, sikur pjese te qeverise mos jene brenda kesaj droge,se po te jen brenda...saltojn nja dy kulla apo duhen shpikur tre-kater tenderime te reja.

 19. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Pyetja me e rendesishme ne kete kapje nuk eshte "Kush e porositi dhe kontrollonte sasine e droges se kapur?" por "Perse kokaina nuk u shkarkua ne asnje prej ndalesave te meparshme ne Mesdhe, por u shkarkuar ne Shqiperi?" Pergjigjia llogjike eshte e thjeshte: pasi Shqiperia sherben si laborator i perpunimit te kokaines dhe paketimit te saj, perpara se te shkoje ne destinacionin final, tregun evropian te shitjes.

  Hetimet e prokurorise shqiptare do te jene te suksesshme vetem kur te mesojme se "u zbulua laboratori i perpunimit te kokaines" sic bene me laboratorin e nipit te Enver Hoxhes ne Xibrake disa vite me pare.

  Arritje e madhe kjo shoku Rama! E ktheve Shqiperine jo vetem ne plantacion hashashi por edhe ne laborator kokaine e heroine! Mire hashashin qe ia faturove Tahirit, po kokainen cilit ministri te Qeverise do t'ia faturosh?

  Albo

 20. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Duke_Of_Arberia (01-03-2018)

 21. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Armata Kolumbiane prgnjeshtron paln shqiptare: Aksioni ishte i prbashkt

  Emri: armada-368x280-1-350x266.jpg

Shikime: 95

Madhsia: 22.3 KB

  Armata Kolumbiane ka hedhur posht pretendimet e Policis s Shtetit t Shqipris, se operacioni pr kapjen e 613 kilogramve kokain n Durrs, ishte i pals shqiptare.

  Mediat shkruajn se n faqen zyrtare t ushtris kolumbiane thuhet se operacioni q u zhvillua n Maminas t Durrsit sht i prbashkt.

  Gjithashtu, Armata Kolumbiane, tregon se kontenjeri ishte nisur n mesin e janarit nga Kolumbia.

  “Droga ishte nisur n mesin e janarit nga Kolumbia dhe i prkiste nj grupi t trafikut t drogs ‘Clan del Golfo’. Clan del Golfo’ ka kontakte me disa porte n Evrop. Vlera e drogs s kapur shkon n 37 milion dollar. Do vijojm operacionet e prbashkta”, thuhet n njoftimin e Armats.

  Ndrkoh, media meksikane “Sipse” tha se kokaina e sekuestruar nga policia shqiptare i prket nj nga strukturave m t rrezikshmet n Kolumbi, q ka kontakte me disa porte n Europ, ku drgon drogn.

  “Rreh 613 kg kokain t kamufluar n nj kontejner me banane u zbuluan n portin shqiptar t Durrsit n nj operacion t koordinuar nga marina kombtare kolumbiane, agjencit ndrkombtare dhe policia shqiptare,” e nis artikullin media meksikane.

  Koha Jone

 22. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Qeveria e Kokains: Kapet 613kg kokain kolumbiane me vler 180 milion euro n Durrs

  Kokaina, flet nga Gjermania njeriu i bananeve, Arbr ekaj: Jam nisur pr n Shqipri

  Arbr ekaj, pronari i kompanis s bananeve, n kontejnerin e t cils u gjetn 613 kg kokain ka folur ekskluzivisht n nj lidhje telefonike pr News24. Ai mohoi akuzat dhe tha se sht nisur pr n Shqipri dhe do t jap versionin e tij n Prokurori. Sipas ekaj, kompania e tij sht nj biznes mods q furnizohet n shum vende. Ai tha se nuk ka lidhje me kokainn.

  “Jam n nj situat t pafavorshme q nuk ka lidhje me familjen time e as me personalitetin tim. Jam biznesmen modest. Ka shum spekulime n media. Desha t jap versionin tim. Do vij n Shqipri shum shpejt. Jam nisur pr n Shqipri do shkoj n prokurori. Q nga viti 2012 jam regjistruar pran QKR Tiran, kompania ime shum modeste q sot u b shum e njohur. Kompania merr mallra kudo. Arbr ekaj nuk ka lidhje me drogn e gjetur apo gjra t tjera”, deklaroi ekaj.

  INTERVISTA

  Jam n nj situat t pafavorshme. Skam lidhje me ngjarjen. Jam biznesmen modest n Shqipri. Kam nj kontrat pr 4 kontinente. Kam kontrat me nj nga firmat m serioze. Kontejnert s’kan lidhje me kompanin ‘Arbi Garden’. Asnj person nuk sht kapur n flagranc. Ata kan shkarkuar kontejnerin e par, punonjsit ishin duke pritur. Nuk ka asgj t paligjshme. Do shkarkoheshin 20 paleta. Un jam pro kapjes s drogave, pasi s’merrem me to. Jam kundr tyre dhe as cigare nuk pi. Kontejneri rri aty gati 20 minuta, dhe m pas kthehet n port. Ai kontejner nuk sht i ‘Arbi-Garden’. M pas ai largohet. Pron e imja jan vetm bananet.

  A prisni m kontejner ?
  N jav porosis 4-5 kontejner me banane.

  Ju e dini kush e ka ngarkuar drogn?
  Nse do e dija do isha njeriu m i zgjuar.

  Po si sht ngarkuar?
  Dihet q n Kolumbi ka probleme me drogn. Un di t them vetm nj gj, se kontejneri nuk sht ngarkuar pr tek un. Frutat jan ngarkuar pr ‘Arbi-Garden’ s’kan lidhje me drogn.

  Ju that se jeni nisur drejt Shqipris? Kur u larguat?
  M than se jam arratisur. Nuk arratisem me gruan time. Kam ikur nga Shqipria dhe jo nga Rinasi. Jetoj n Shqipri. Arsyeja ime sht familjare dhe do kthehem. Jam larguar pr n Gjermani nga dita e shtun. Dhe jo nga Rinasi. Ju krkoj publikisht juve dhe kolegve tuaj, mos prhapi lajme pr nj familje t ndershme.

  Kur mendoni t ktheheni, pse pritt kaq gjat pr t reaguar?
  N momentin q kam dgjuar lajmin, kam prer biletn. Kam dgjuar politikant shqiptar q thon; ky sht i PD, i ktij, i atij. Jam tropojan por as armn s’di ta prdor, s’kam lidhje politike. Do zbardhet e vrteta. Skam pasur kurr probleme me autoritete gjermane, e as me ato shqiptare. Un lviz nga Kosova sepse bileta sht m e lir. Un kam udhtuar n Dyseldorf. Do kthehem nga Kosova pr n Shqipri. Po thuhen shum t pavrteta. Bravo u qoft atyre q kapn drogn, jam shum i lumtur q u kap droga. Por s’duhen t bhen gjra pa pasur fakte. S’mbaj dot t pavrteta.

  Jeni i gatshm t shkoni n prokurori?
  Jam i gatshm q t shkoj kudo. Kam kapur nj avokat n Gjermani pr t drejtat civile. Nuk jam as i krahut t majt e as t djatht, jemi nj familje e thjesht. Skam vila e as saraje. Jetoj me babain n Sauk. Jam nj qytetar i thjesht q nuk jam dnuar as me nj gjob dhe asgj n Gjermani.

  Kur do ktheheni?
  Do isha shum shpejt n Tiran po t mos bhej gjith kjo. Do vij shum shpejt kto dit, sapo t m thot avokati n Gjermani. Do arrestohem patjetr. Po bhet show politik. policia fare mir mund ta bnte nj gj, q ta linte t shkarkoheshin paletat dhe t shihte se ku do shkonte droga. Do e shihte nse ishte pr Shqiprin apo jo. Aty do t’i gjente trafikantt. Por ajo e dinte se s’do i gjente aty trafikantt, dhe pr fat t keq kjo sht Shqipria jone. E vrteta do dalin pasi jan BE dhe gjermant, avokatt dhe jo vetm shteti shqiptar. Ju falnderoj shum. Falnderoj gjith shqiptart dhe i krkoj ndjes familjes time.

  vijon…

  Koha Jone

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •