Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  "Intelektualt" katundar q dmtojn drejtimin e vendit

  Nuk m harrohet biseda e poeteshs s njohur Mimoza Ahmeti n Top Channel disa vite m par kur e pyetn pr modn q po ndiqej. Dhe ajo u prgjegj se. dikur (n kohn e ditaturs) t tr t rinjt e rretheve i kishin syt nga moda q ndiqej n Tiran, si visheshin, si ecnin, si flisnin, sigurisht pr shkak t izolimit t vndit kurse sot -vazhdoi t prgjigjej ajo- rrethet kan ardhur n Tiran dhe tashm prbjn shumicn. Veshja, sjellja e tyre, t folurit t sjellurit, tashm jan n mod, kshtu q ne (pra duke dhn t kuptoj pr qytetart) jemi t detyruar t ndjekim modn e tyre dhe jo at q duhet t kishim
  Fragmenti q shkruajta dhe q mbajta mnd prej disa kohsh m dha t kuptoj se far po ndodh prej shum vitesh n Shqipri pas ndryshimit t sistemit, ndryshim i cli u b nga lart dhe ja nga rruga normale q duhej t ndodhte, Ndryshimi sistemit u shoqrua dinakrisht edhe me pasoja negative pr disa vite n jetn e popullit dhe njerzve si n qytete ashtu dhe n fshatra, sepse PPSH me t vrtet pranoi ndryshimin e urdhruar nga OKB dhe Perndimi por u hakmorr poshtrsisht ndaj popullit nprmjet vendimeve t padrejta.
  Kjo nisi me krijimin e katr partive, dhe nprmjet katr Partive t reja q u krijuan (dy t majta e dy t djatha) sidomos n fillimet e viteve 1990-1994, drejtuesit e ktyre partive nxitn prishjen e uzinave dhe fabrikave me pretekstin e `ekut t bardh`, pr shkak t t cilave u mbylln t gjitha uzinat fabrikat, u prishn siprfaqe t mbjella, dhe u largua ndr vit pr shkak t ksaj amullie dhe anarkie t drejtuar nga ish-drejtuesit komunist, nj popullsi prej 1.4 milion njerz nga papunsia dhe dshprimi.
  S dyti lvizja e brndshme e popullsis drejt qyteteve t mdha kryesisht n Tiran dhe rrethinat e saj duke ndrtuar banesa n tokat e ish NBSH-ve pa kriter rndoi gjndjen, qeverisjet ishin t pafuqishme q t rregullonin gjndjen pr disa arsye; njera nga ato ishte largimi nga puna me detyrim, dhe emigracioni i punonjsve t kualifikuar dhe profesioniste duke i zvndsuar ata me militant, dhe s treti ishte prishja e hierarkis dhe meritoracis profesionale n t gjitha dimensioned, gj q shkaktoi dmtimin e rnd t administrats shtetrore dhe lokale.
  Me kalimin e kohs problemi i punsimit u b shum i mpreht dhe papunsia mbetet e lat megjithe emigracionin e madh dhe kjo u shkaktua pikrisht nga mungesa e drejtuesve profesionist t t gjitha profesioneve, mungesa e t cilve zgjati tranzicionin dhe anarkin, duke dobsuar shtetin dhe duke rritur korrupsionin me fondet dhe buxhetet e shtetit deri n at mas sa u shkaktuadestabilitet politik dhe ekonomi 1997, 1998, 2007, 2011. Papunsia sidomos n t rinjt zonave rurale por edhe npr qytete mbeti dhe mbetet e lartpr shum vite qoft pr arsye se privatt nuk krijojn sgum vnde pun qoft nga pagesa e vogl qoft dhe nga mungesa e stabilitietit politik, pr kt rini dhe pr popullatn e aft pr pun u krijuan vetm tre mundsi; ose t largoheshin,
  ose t merrshin me pun jo ligjore si Fajdet (t cilat prfunduan me shkatrrimin e shtetit) dhe kanabisi i cili vazhdoi pr rreth 18 vjet kultivim deri sa tashm n 2018 nuk po mbillet m kanabis, por sigurisht do t merren me gjra t tjera jo ligjoresi hashashi dhe kokaina, ose do t hynin n politik dhe do t prfitonin nga ajo n mnyr sigurisht jo ligjore.
  Kjo e treta po ndiqet prej shum kohs dhe po rezulton shum prfituese pr politikant e ktij lloji t veant. Prse i them politikan t nj lloji t veant q un i quaj `intelektualt` katundar n vazhdim t shkrimit tim t dikurshm t botuar para dy tre vjetsh me titull nj thne t Prefektit Qazim Mulleti: `Kur katundaria zbret n qytet atdheu osht n rrezik``. Cfar ka t veant ktu? Epiteti `katundar` ka kuptimin e mentalitetit fshatar q kan ky grup njerzish jo profesonist, por q jan qelepir t drejtuesve politik; madje sot kan zaptuar dhe mediat duke rnduar psikologjikisht popullatn q i sheh dhe gjndet prpara nj realiteti t hidhur t shkaktuar nga kta pseudo-politolog , analist dhe opinionist t paguar,t cilt ve nxijn atdheun n do rast q u jepet. Edhe armiqt m t mdhenj t shqiptarve nuk do t kishin shkaktuar kt katrahur kaq t madhe sa kt injorant t `shkolluar`.
  Po ndodh nj rast i ngjashm me at q prmnda n fillim me poeteshn Ahmeti. Nse n kohn e PPSH u drguan kuadro pr shum vite me rradh, n rrethet e vogla pr t ndihmuar dhe prmirsuar gjndjen e keqe n at koh (me kuadro), pas vendosjes s demokracis, lidert ish-komunist t vendosur nga Ramiz Alia, pr t shmangur prgjegjsit ligjore q do shkaktonin veprimet e tyre t parregullta, morn pran partive militant dhe njerz t pa pun ku nj pjes e mir e tyre kishte mbaruar shkolln e lart si n universitetet publike ashtu dhe n ato private, disa n shkelje t plot t ligjit morn Diploma pa mbaruar as shkolln e mesme, por bn karrier politike sigurisht me mbshtetjen e liderve t Partive t mdha e t vogla. Kshtu u krijua nj kast militantsh me shkoll t lart ose jo kryesisht nga rrethet e vogla t vndit por dhe nga zonat rurale t rretheve t mdha, apo dhe t tjer pseudo-intelektual q gjnden zakonisht npr kafenet e kryeqytetit, t cilt u prdorn nga partit pr t gjitha llojet e paligjshmrive, q nga firmosja e tenfereva, mitmarrje, transport dorge, armsh, drejtues bashkie e komunash, drejtues ministrish, drejtues n polici e ushtri q merrnin grada t menjhershme etj, etj.
  T gjith kta merrnin vendime pa pyetur profesionistt dhe meritokratt t cilt praktikisht u dbuan nga vndet e puns qoft duke thn se jan t moshuar qoft duke prdorur politikn. Agolli i quajti me nj term banal `shkrdhatokrat`, por kta pafillo u vun n krye t Prokuroris, n krye t Drejtsis, n krye t institucioneve vendimmarrse qndrore dhe locale duke br lmsh do gj. Rezultati? Rezultati sht ky q kemi sot: popullsia e re krkon t lagohet, popullsia pensioniste dhe n prag t pensionit megjith pagesat dhjetravjeare pr pensione e sigurime shndetsore, sht e rrezikuar dhe pa ndihm, shndetsia drejtohet nga njerz jot profilit dhe jo kompetent, arsimi ka probleme, dhe, megjith prpjkejet e qeverisjes s tanishme t t reformuar vendin problemet jan akute sepse qeverisja pr t thyer kt munges profesionaliteti duhet t bj n rradh t par dy amandamente ligjore: tu jap ministrave prkats dhe kryetarve t bashkive: Kshilltar profesionist sipas profileve me eksperienc t gjat pun (dhe jo kshilltar) me detyrim, dhe punsimin me konkurim pr vnde publike, dhe detyrimin pr drejtuesin e institucionit public q nse humbet gjyqet per pushimet nga puna t punonjsve, ti paguaj nga xhepi pagat e puntorit t shkarkuar padrejtsisht.
  Reformat e filluara duhet t mbshteten politikisht edhe nga opozita q t ken efekt dhe n bashkpunim m BE dhe SHBA, jo vetm duhen vn para prgjegjsis kokat e politike, por edhe graduaisht t montojn inteligjencn katundare e cila po drejton de fakto vndin duke i shkaktuar popullit kaq shum vuajtje dhe dhimbje pr 27 vite rresht.
  Shqipria pr shkak t tyre e ka t vshtir t ngrej kokn shpejt dhe t integrohet.

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: `Intelektualt` Katundar q dwmtojnw drejtimin e vndit

  75% e popullsise jetonin ne kampe sklleverish qe quheshin kooperativa. Kjo eshte shtresa qe vuajti me shume gjate diktatures.Po keta 75% e mbajten ne kembe ate sistem dhe sot po korrim kete produkt te mbjellur pergjate 45 vjeteve.
  Ca pret nga sklleverit?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: "Intelektualt" katundar q dmtojn drejtimin e vendit

  Po ke te drejte.
  Sidoqofte nuk e meritojme kete tip hakmarrjeje te ish drejtuesve komuniste te cilet prishen sistemin pa care koken per te ardhmen.
  Perzgjedhja i intelwkrualit katundar Berisha dhe e ish sigurimsave dhe spiuneve ne drejtimin e shtetit u be me deshiren malinje per ti bere keq popullit. Mbyllen te gjitha vendet e punes dhe popli doli ne rruge dhe nje pjese iku.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: "Intelektualt" katundar q dmtojn drejtimin e vendit

  Si mund ta ndash sot "katundarin" nga "qytetarin" (apo intelektualin).


  Shqiperia katund ka qene, sepse per 500 vite sundoi nje "kulture" shpellare dhe injorante.
  Kush ka qene i edukuar ne Shqiperi?!

  Pas 500 viteve ne erresire, u futem ne diktature, "shperlarje Truri" me ideologji Partiake.
  Ne kohen e Xhaxhit (ashtu sikur dhe kjo zonja poete), po te jetoje ne Tirane, ishe autimatikisht Qytetar.
  Shkollimin njesoj e kishe, si ai qe jetonte neper fshatrat e thella te Shqiperise dhe ai qe jetonte ne bllok.

  Moden qe ndiqnin ne Tirane?!

  Te lejonte xhaxhi te ndiqje mode?!


  Shkodra dhe Kora kane patur me shume kulture dhe "mode" sesa Tirana, historikisht.

  Kultura nuk vjen nga qyeteti, por individi dhe edukimi.

  Pse po te flasesh me dialekt (sidomos nga zonat e Veriut) damkosesh si "Katunar" , ndersa po te kesh dialekt jugor, klasifikohesh si Qytetar ose i kulturuar?!?!

  Shqiptaret vuajne nga komplekse idioteske, sepse akoma kane nje mentalitet te diktatures, Enverist.

  Nuk e masim individin ne fare di apo ne ate qe arrin dhe ben, por se nga vjen dhe si vishet?!?  Edhe ne kohen e xhaxhit drejtonin injorantet e shkolluar, sepse injorant ishte dhe ai i Madhi vete.

  Kete lloj parie kemi trasheguar gjer tani, qe nga renja e diktatures.

  E vetmja menyre qe te ndryshoje sistemin e mendimit dhe te sjelljes se Shqiptareve, eshte integrimi i plote ne BE.
  Hapja e kufijve dhe eksperienca me boten do te ndryshoje dhe mentalitetin "fshataresk" qe kemi, kolektivish!

  Prap, do na duhen nja 2 dekada qe te shohesh ndryshim rrenjesor ne Shqiperi (nese do ishim pjese e BEse), sepse vetem gjeneratat e reja mund ta bejne ate ndryshim.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: "Intelektualt" katundar q dmtojn drejtimin e vendit

  Sakte ashtu eshte.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •