Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Shqipria e para n Evrop pr numrin e bar-kafeve pr bano

  N raport me popullsin prej 2.87 milion banorsh, n Shqipri ka 654 bar-kafe pr 100 mij banor, sipas prllogaritjeve t Monitor, ose 1 bar kafe pr 152 banor

  E Mart, 20 Shkurt 2018 - 8:30 albinfo.ch

  Shqipria n shum renditje sht nga fundi, megjithat, n nj renditje sht n vendin e par.

  Sipas t dhnave m t fundit t Ankets Strukturore t INSTAT-2016, n Shqipri numri i bar-kafeve e restoranteve arriti n 18,795 (14,200 bare dhe 3,965 bar restorante), me nj rritje prej 6.3% n raport me vitin e mparshm.


  N raport me popullsin prej 2.87 milion banorsh, n Shqipri ka 654 bar-kafe pr 100 mij banor, sipas prllogaritjeve t Monitor, ose 1 bar kafe pr 152 banor, prcjell albinfo.ch.

  Shqipria ia kaloi n 2016-n edhe Spanjs, e cila deri tani mbante rekordin n Bashkimin Evropian (BE) dhe n bot pr numrin e lart t bar-kafeve pr banor, me 592 bar kafe pr 100 mij banor, ose nj bar-kafe pr 169 banor, sipas nj studimi t fundit t BE.

  Deri nj vit m par, Shqipria ishte n vend t dyt n bot pas Spanjs, por n Spanj katr vitet e fundit jan mbyllur rreth 70 mij bare e restorante pr shkak t krizs, sipas mediave spanjolle.

  N Shqipri ka ndodhur e kundrta. N katr vjet 2013-2016, sipas t dhnave t INSTAT, jan hapur 4,569 bar-kafe dhe 1,160 bar-restorante t reja, ndrkoh q popullsia sht n tkurrje.

  INSTAT raportoi se n Shqipri ka gjithsej 108 mij biznese aktive, dhe bar-restorantet prbjn rreth 17.5% t tyre.

  N Evrop, pas Spanjs dhe Shqipris, pr nivel t lart baresh renditet edhe Qipro, me rreth 470 bare pr 100 mij banor.

  N Itali, sipas FIPE ka rreth 250 bar-kafe pr 100 mij banor, apo gati sa gjysma e Shqipris.

  N Amsterdam ka 63.5 bare pr 100 mij banor, sipas Trade Association for Horeca and Catering, n Berlin 36, n Bruksel 148.3, n Londr 32, n Stamboll vetm 2.1, n Nju Jork 32.5, n Paris 27.2, Stokholm 19.1, n San Paolo 133.3. M i lart sht n Seul me 186.4, Tokio 216.5, Rio De Janerio 191 etj.
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Shqipria e para n Evrop pr numrin e bar-kafeve pr bano

  YES! YES! YES!
  tani le te fillojme dhe te bejme exportim bar-lokalesh
  te mesojme gjithe boten se kafeja do 2-3 ore per tu pire
  dhe tju hapim syte te gjitheve

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Shqipria e para n Evrop pr numrin e bar-kafeve pr bano

  baret dhe klubet jane nje kulture intelektuale ashtu si shetitjet ne ambjente te qeta, ndryshe nga kultura sportive, kjo kulture kujdest qe peshen trupore tja kaloje legenit dhe vitheve ndersa rrine ulur dhe kur shetisin ngadale trauma e levizjes se qafes te jete sa me e vogel, kjo edhe u siguron vazhdimesin evolutive te trurit qe sipas tyre do ti coje ne zbulimin apo ndertimin e parajses ne jetet e tjera ne vijim. kurse ne nje shoqeri si kjo e jona si te ishin krimba varresh masive per shkak luftrash, baret dhe kafete jane vetem nje kohekalim i merzitshem.

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Shqipria e para n Evrop pr numrin e bar-kafeve pr bano

  ....dhe jo vetm. Besoj q z vendin e par edhe pr shrbime funerale, farmaci, klinika private, stomatologji dhe kioskeri lagjesh.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 5. #5
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,660
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Shqipria e para n Evrop pr numrin e bar-kafeve pr bano

  Kafeneja eshte pjese e kultures,tradites shqiptare.
  Robt shkojne Te kafeneja
  Te pijne kafen sepse ka lezetin e vet aty
  Eshte shume me ndryshe se sa
  Te pish kafe ne shtepi.
  kafeneja I mbledh robt
  Te bejne ndonje thashethem,
  Diskutojne politike,shajne
  Ndonje politikan,shohin ndonje ndeshje
  Fusin ndonje bast,diskutojne ndonje
  Biznes whatever...
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •