Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Transparency International: Edi Rama vjedh m shpejt e m mir se sa Berisha

  TI: PS-ja vjedh m shpejt e m mir se sa PD-ja

  Emri: bbb.jpg

Shikime: 118

Madhsia: 32.0 KB

  Transparency International, organizata botrore me qendr n Gjermani q monitoron korrupsionin n gjith botn e vlerson Shqiprin si nj vend m probleme serioze pr ryshfetin e zyrtarve dhe qeveritarve. N raportin e vitit 2017, Shqipria renditet n vendin e 91-t, mes 180 vendeve nn monitorim, ku n vende e para renditen shtete si Zelanda e re, Danimarka dhe Zvicra. Nga raporti rezulton se korrupsioni sht rritur, pasi nj vit m par, n 2016-n, Shqipria renditej n vend t 83. Sipas dokumentit, pr nga niveli i korrupsionit n vitin 2017 Shqipria sht n t njjtn renditje me shtete q kan probleme serioze me demokracin, apo jan n luft civile. Konkretisht, Shqipria ndodhet posht gjith vendeve t BE, por dhe rajonit, si Serbia, Maqedonia dhe Kosova. Kt vit, jemi n t njjtt nivele me shtete si: Suazilandi, Guajana dhe Siri Lanka, t cilt jan ose diktatura t shpallura, ose vende t sapo dala nga luftra t prgjakshme civile. I vetmi shteti i rajonit q na bn shoqri sht Bosnje-Hercegovina, nj vend q qeveriset me vshtirsi pr shkak t ndarjeve etnike, serb, boshnjak dhe kroat dhe q ka nj nga nj president pr t tre komuniteteve kryesore.
  Transparency International e monitoron Shqiprin prej dhjetra vitesh dhe jep t dhna pr mnyrn sesi e perceptojn nivelin e korrupsionit qytetart. Nj krahasim i shifrave prgjat viteve tregon t dhna alarmante pr qeverin aktuale t kryeministrit Edi Rama. Konkretisht, n vitin 2010 gjat kohs q n pushtet ishte PD dhe qeveria Berisha sapo kishte konsumuar mandatin e par n pushtet, Shqipria renditet n vendin e 87-t n Transparency International. N 2017 Shqipria renditet n vend t 91-t. E thn ndryshe, n mandatin e par t qeveris Berisha dhe Rama rezulton se Transparency International klasifikon si m t korruptuar qeverin e Partis Socialiste. Brenda nj mandati qeveriss rezulton se PS-ja ia ka kaluar me disa pik n korrupsion Sali Berishs sipas raportit t Transparency International.
  Krahasimi vlen pr mandatin e par, pasi n mandatin e dyt, n vite t veanta Berisha e renditi Shqiprin dhe n vend t 100-t duke thelluar distancn. N mandatin e par Berisha bri disa reforma kundr korrupsionit, por ato q prmirsoi n 4 vitet e para i prkeqsoi ndjeshm n mandatin e dyt. Ndrsa qeveria Rama duket se e ka nisur q n mandatin e par prkeqsimin me korrupsionin. Nse vazhdon me kto ritme, n raportin e ardhshm do t renditemi n nj nivel me shtetet si Siria dhe Somalia. Sigurisht q Berisha qeverisi keq, por nse u besojm t dhnave t raportit, sepse del qeverisja e PS-s m e keqe sesa ajo q iku n 2013-n.
  Transparency International sht nj nga organizatat m serioze ndrkombtare q vepron thuajse n gjith botn. Raportet pr korrupsionin e shteteve shrbejn dhe si pik referimi pr bizneset ndrkombtare. Ndaj dhe renditja e Shqipris n listn e vendeve t korruptuara sht nj paralajmrim pr do biznes t huaj q dshiron t investoj n Shqipri.
  Sigurisht nj raport nuk i thot t gjitha dhe metodologjia e prdorur mund t ket defekte n llogaritje. Por nj shifr m pak apo m shum, n rastin e Shqipris nuk ndryshon nivelin e vendit, pasi srish jemi mes shteteve t Afriks dhe vendeve me junta ushtarake. Me gjith gabimet q mund t ket, raporti sht pasqyra e vetme ku qytetart mund t shohin suksesin e reformave, jo si i servir propaganda e qeveris. Gjat premtimeve elektorale PS-ja dhe Rama deklaronin shpesh se do tejkalonin qeverisjen e Berishs duke br reforma.
  N vitin 2017 PS-ja jo vetm e arriti qeverin Berisha pr nivelin e korrupsionit, por edhe e tejkaluan.

  Koha Jone

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Transparency International: Edi Rama vjedh m shpejt e m mir se sa Berisha

  Ne pergjithesi ndryshimi i korrupsionit midis Berishes dhe Rames ose PD-PS,ka qene dhe eshte se Berisha e kishte korrupsionin me popullor,ndersa socialiste dhe Rama kane kerkuar gjithmone ta bejne korrupsionin me elitar. Korrupsioni i Berishes qe me i perhapur dhe me i lire (ne kuptimin e lirise individuale,i perhapjes,i mundesive),ndersa ai i socialisteve ka pasur gjithmone tendencen qe korrupsioni te kaloje ne pak duar. Ne qofte se korrupsionit mundet ti japim nje ngjyrim ideologjik do te thoshim se korrupsioni i Berishes eshte nje korrupsion socialist,ndersa korrupsioni i Rames eshte nje korrupsion kapitalist.

  Natyrisht,ka disa fusha ku korrupsioni ka mbetur i njejte si trashgimeri,ka fusha ku korrupsioni ka ndryshuar simbas kushteve dhe kerkesave te momentit. Por,po te marim dy fushat me emblematike te korrupsionit qe jane arsimi dhe drejtesia do te shikojme qe ishin ne nje shkalle te tille qe ishte dhe e veshtire per tu tejkaluar.

  Jo vetem numri pa fund i universiteteve private por edhe vete diplloma e universitetit ishte kthyer ne rolin e valutes. Egzistonte,leku i ri dhe i vjeter,egzistonte,egzistonte dhe dollari dhe euro me gjithe valutat e huaja,por egistonte dhe diplloma e universitetit qe kryente rolin e monedhes ne shit-blerje. Rasti i punetoreve,bojaxhinjve qe lyenin universitetin dhe per punen e tyre,po nga ai universitet,u paguan me diplloma per punen e kryer..,eshte fantastik.
  Tjeter,ne drejtesi egzistonte lista e shit-blejses se postit te gjyqtarit,gjyqtari i kushtetutes kishte nje mim,gjytari i kasacionit kishte nje mim tjeter e me radhe. Dhe ishin mime qe flitej per 300 -400 mije dollare. Imagjino, se fare pune te madhe duhet te bente nje gjyqtar i tille per te rekuperuar kete investim qe kishte nxjerre nga xhepi !

  Pastaj ka dhe fusha ku qasja e korrupsionit eshte e njejte si numuri i 500 e ca heceve,qe natyrisht me gjithe potencen ujore shqiptare,si llogjike,duhet te jete nje plan ballkanik,se nuk ka mundesi ose llogjike investimi qe te derdhesh beton e te ndertosh diga ne do prrua dhe kanal te ujerave te zeza.

  Si perfundim,si shifra dhe sistemi i korrupsionit nuk ka ndryshuar. Jane vetem disa fusha ku korrupsioni i Berishes (nga budalleku) ariti ne maksimum,qe japin perceptimin ne popull qe ;"si do qe te jete qeveria e Rames eshte me pak e korruptuar se ajo e Berishes". Ky perceptim mer parashysh edhe perhapjen e industrise te droges a hashashit,ku Rama pati rezultate shume me te larta se qeveria e Berishes.

  Jane keto gjera,keto simbole qe e shpetojne Ramen,qe e bejne ne syte e opinionit publik me pak fajtor se PD dhe Berisha. Rasti psh i mediave,sa do kurrupsion a blerje te beje Rama,deri sa nuk do kercenoje dhe rrahi gazetaret si Berisha...mediat do konceptohen ne opinioni publik si me te "lira",me demokratike... ne kohen e Rames.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 24-02-2018 m 02:41

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •