Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Sociopatt q i kan shpallur luft memories

  Nga Fatos Lubonja

  Kur u prish stadiumi Qe mal Stafa, nj pjes e shoqris civile, q ishte kundr, ftoi arkitektin italian Leonardo Nardi pr t folur pr kt shtje. M kujtohet se kur u pyet se a do t mund t ndodhte kjo n Itali, n stadiumin e Firences, (q sht edhe ai i periudhs fashiste) dha nj prgjigje shum t shkurtr: Te ne as do ti shkonte ndrmend kujt t bnte nj gj t till. Dhe stadiumi i Firences nuk sht asgj n krahasim me trashgimin e jashtzakonshme t Firences.

  Gjja e par q m vjen ndrmend kur dgjoj ide si kjo e prishjes s teatrit, sht pikrisht pyetja: Si u shkon ndrmend?!. Kjo pyetje, q me pikuditsen e saj habitore sht shprehje e moshumbjes s aftsis pr tu revoltuar ndaj autorve t krimit, me pikpyetjen e saj sht edhe shprehje e nevojs pr kuptim t njerzve q e lejojn kt krim. E n kt prpjekje pr kuptim, pr mua ishte e trishtueshme t dgjoja edhe vet aktort e teatrit t formulonin iden se ata duan aty nj teatr t ri, vese ndrtes m vete, jo brenda nj kulle. Argumenti qe se kjo na qenka nj ndrtes e rrnuar, e ndrtuar vetm prkohsisht me mungesn e ngrohjes e ku di un.

  E pra, kur dgjon aktort e teatrit ta trajtojn ndrtesn ku ka filluar historia e teatrit shqiptar, ku nj pjes syresh kan kaluar jetn, madje disa me dy breza, si kan trajtuar banort e thjesht t Tirans shtpit e tyre t vjetra, ku kan lindur e jan rritur, mund t kuptosh edhe m mir psen e shkatrrimit t Tirans historike. Mund t kuptosh se kjo nuk sht thjesht shtje e nj sociopati si Edi Rama dhe e disa sociopatve t tjer t babzitur pr para, por shtje e nj zbrazsie kulturore e shpirtrore, pa t ciln sociopat dhe injorant t till nuk do t kishin pasur asnj mundsi t lulzonin dhe sundonin.

  N Itali, koht e fundit kan rn disa trmete, q kan shkatrruat disa qytete dhe fshatra gati trsisht. Ajo q t bije n sy, sht se askujt prej banorve apo ndrtuesve nuk u shkon ndrmend se n vend t ktyre ndrtesave t vjetra dy-tre katrshe, t ndrtojn atje ndrtesa t larta, moderne, nga t cilat t gjith do t nxirrnin fitim, duke filluar nga pronart e ndrtesave t vjetra vet. Fjala inkurajuese q dgjohet nga t gjith, me n krye politikant q i vizitojn, sht se do ta rindrtojn Comme era, dove era (Ku ishte dhe si ishte). Sepse prndryshe ata do t humbisnin dika, q sht vet vetja e tyre sepse sot jan t gjith t vetdijshm pr vlern e pazvendsueshme kulturore e shpirtrore q kan ato kisha e ndrtesa t vjetra. Prandaj, sa m shum piqen e rriten n prvoj, aq m shum njerzit ruajn memorien e tyre shpirtrore e materiale. Sipas kohve, i kan pajisur kto ndrtesa t vjetra historike me elektricitet, pastaj i kan pajisur me ngrohje, por nuk i kan rrnuar. Dhe kjo jo pse jan m t bukura se t rejat, por sepse bukuria e tyre m e madhe, vjen edhe nga historia e tyre m e hershme. Se t ruajtura t gjitha s bashku sipas kohs kur jan ndrtuar, shkruajn kapitull m kapitull librin e historis s tyre dhe garantojn t ardhmen e tyre.

  Se far vlere ka kjo ruajtje e kujtess, e tregon nj episod nga jeta e piktorit t famshm Marc Chagall. Ai ka lindur e ka kaluar fmijrin e rinin n qytetin Vitebsk, nj qytet i bukur me kisha dhe sinagoga, q gjat Lufts s II psoi shum shkatrrime dhe djegie, q nuk u ringritn si kishin qen nga komunistt. Kur Chagallit t ikur n Perndim pr shkak t diktaturs iu dha mundsia (pas zbutjes) t shkoj t shoh Vitebskun, ai refuzoi sepse donte ta ruante n kujtes ashtu si e kishte ln; se prndryshe nuk do t duronte dot dhimbjen.

  Pr t mbetur n Lindje, le t kujtojm se gjat Lufts s II, qendra historike e Varshavs u rrnua krejt. Por polakt nuk ndrtuan atje shpejt e shpejt ndrtesa t reja, por avash-avash mblodhn do gur dhe e rindrtuan qendrn historike t Varshavs, ashtu si ishte dhe ku ishte. E pra, pyetja q shtrohet sht: Si ka mundsi q ne nuk e kemi kt ndjeshmri, kt dhimbje pr qytetin ku kemi lindur dhe jemi rritur? Si na shkon ndrmend t rrnojm edhe mbetjet e fundit t Tirans historike?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Sociopatt q i kan shpallur luft memories

  Lubonja eshte nga te paktet persona qe mundet ti jepet titulli " qytetar qe ka lindur e jeton ne Tirane". Eshte nga te paktet qytetar qe i degjohet zeri i protestes ne ate turme katunaresh e babezie pa fund.

  Ky shkaterrimi i identitet dhe memorjes arktitektonike ka sjellur nje shkaterrim psiqik kolektiv qe nuk ka me asnje qytetar qe te di se fare eshte harmonia dhe fare eshte bukuria.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •