Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,547
  Faleminderit
  257
  356 falenderime n 332 postime

  Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Sot shnohet Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Q nga viti 1999 kur UNESCO kishte shpallur 21 shkurtin Dit Ndrkombtare t gjuhs amtare, do vit n gjith bot organizohen aktivitete me qllim t ruajtjes dhe promovimit t gjuhve amtare. N vitin 2007, e njjta dit sht pranuar nga Asambleja e Kombeve t Bashkuara.

  Profesoresha e Universitetit t Prishtins, Nerimane Kamberi, tha se n dekadn e fundit ka pasur shum lvizje pr gjuht n Kosov.

  “Gjuha shqipe ka qen tem diskutimi pr shkak t rrethanave q ishin n Kosov nn administrimin ndrkombtar”, tha sot ajo n televizionin publik. Sipas saj, diaspora shqiptare duhet t kujdeset t ruaj gjuhn shqipe. “sht gabim kur mrgimtart tan q jetojn n perndim thon se duhet t msohet vetm gjuha e huaj”, theksoi ajo.

  Kamberi vlersoi se arsimi sht ai q duhet t ket rolin pr gjuhn. “Gjuha sht baza e msimit, pa gjuh nuk mund t shkohet askund”, tha ajo. Sipas saj, aq m shum gjuh q flet njeriu sht m mir.

  “Nse dim gjuhn amtare, do t kemi mundsi t qasemi m shum n gjuh t huaj. Un shoh se ka shum t rinj q kan msuar gjuh t huaj nga serialet, por gjuha amtare sht element identiteti”, tha ajo.

  Data 21 shkurt sht caktuar pr t prkujtuar vitin 1952, ku ndodhi vrasja e disa studentve t Universitetit Dhaka me origjin Bengali, t cilt qen vrar nga polict pakistanez derisa protestonin pr t drejtn e gjuhs s tyre bengaleze./ KultPlus.com

  http://www.kultplus.com/libri/sot-sh...gjuhes-amtare/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,547
  Faleminderit
  257
  356 falenderime n 332 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  " T mbrojm shqipen "


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,547
  Faleminderit
  257
  356 falenderime n 332 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare


 4. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  aimilius (22-02-2018)

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Nje nga gjerat qe duhet te bejme urgjentisht eshte vendosja e redaktoreve gjuhesore te pakten ne redaksite e gazetave, revistave, televizioneve dhe radiove te medha. Dikur ne kohen e komunizmit kishte dhe redaktor letrar krahas atij gjuhesor, ne menyre qe gjuha e perdorur te ishte jo vetem korrekte por edhe e kendshme ne te lexuar dhe degjuar. Sepse jo te gjithe dine qe te flasin Shqip bukur dhe ne menyre korrekte. Nje njeri i zakonshem gjate gjithe jetes se tije nuk perdor me shume se 2.000 fjale, e shumta. Ndersa Shqipja eshte nje gjuhe me rreth, ne mos gaboj 35.000-40.000 fjale. E dyta duhet te bejme ate qe beri Franca me ligj, te gjitha tabelat e dyqaneve, njoftimet, etj, duhet te jen vetem ne Shqip. Meqe ra fjal, a kemi ne nje ligj per mbrojtjen e gjuhes? Gjithashtu te gjithe keta rripat tane qe jane rritur me presh edhe fasule, perfshire dhe politikanet, duhet te ndergjegjesohen dhe te flasin Shqip dhe te eleminojne fjalet e huaja. Anglishtja eshte ne sulm frontal ne te gjithe biten. Nese vazhdojme ne kete menyre do te hum,basim gjuhen tone.

 6. Anetart m posht kan falenderuar King Bardhyl pr postimin:

  sirena_adria (22-02-2018)

 7. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Gjuha shqipe eshte bere lecke. Pasi nuk kemi nje institucion akademik gjuhesor te merret me ceshtjet e saj. Nuk mjafton fakti qe skemi shume fjale, se 40 mije fjale nuk eshte se jane shume, por sejcili ben ben ci do qejfi. Psh ligj diktature nuk mund te behet, por brenda llogjike po, ke te drejte. Psh. akoma sot e kesaj dite vete ne bashki apo institucion shteteror, merr nje shkrese dokumentacion zyrtar, i cili ska as dhe as .
  Pr mediat po, mund t ket gjobitje, me kane thene qe ne greqi nese nje ushtar per fjalen tank, nuk perdorte fjalen greke e hante nje dite burg. Ndersa per tabelat dhe dyqanet, eshte kollaj, emertimet e huaja do paguajne nje tarife emri te huaj. Fjale te huaja do marrim dhe eshte e paevitueshme por te ndodhe brenda rregullave dhe jo ne menyre kaotike. Pasi shume terma ne fusha te ndryshme, ndonjehere nuk ndryshojne. shiko cfare behet me angjinaren nje fjale qe e kemi ne fjalor.
  psh ne vitet e komunizmit kur ndikimi francez ishte me i madh ne shqiperi kompjuterit to thoshim ordinator sic i thone francezet. Me alarmante jane shkollat, qe nxenesit dalin andej pa nxene gje. Nje gje tjeter e mire do te ishin edhe mesimi is shqipes ne diaspore dhe krijimi i metodikave te saj ne baze te vendit, si greqisht, italisht, frangjisht, gjermanisht.
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 23-02-2018 m 00:57

 8. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  sirena_adria (21-02-2019)

 9. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Kjo puna e institucione per gjuhen kerkon ne radhe te pare shtet,pastaj parate dhe njerezit a profesionistet e kesaj fushe. Gje,qe kam frike se asnje nga keto tre aspekte-shtet-profesionist-para nuk egziston,dhe si e tille nuk egziston dhe as vullneti ose deshira.

  Plus qe dolen edhe ca ithtar te gegnishtes qe duke mos ja patur idene se fare eshte gjuha ja vun kazmen ne themel gjuhes si istitucion ose asaj tradite qe kishte ky institucion.

  Megjithate kur degjon kryeministrin qe perdor fjale te tipit ;lungomare dhe pedonale e "ka marre ferra uraten".

 10. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,547
  Faleminderit
  257
  356 falenderime n 332 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Gjuha sht e t gjithve dhe pr t duhet t kontribuojn t gjith - Prof. Dr. Salvator Bushati

  http://www.forumishqiptar.com/thread...-gjuhn-shqipe

 11. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,547
  Faleminderit
  257
  356 falenderime n 332 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Shqipja n Ditn Ndrkombtare t Gjuhs Amtare

  Prof. dr. Rami Memushaj


  21 shkurti sht Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare, q kremtohet n t gjitha vendet e bots. Qllimi i caktimit nga UNESCO-ja t ksaj dite si dita e gjuhs amtare ka qen vlersimi i gjuhs si mjeti m i rndsishm pr ruajtjen dhe trashgimin e kulturs s do populli dhe i nevojs pr t nxitur lvrimin e gjuhve amtare t popujve dhe t etnive dhe t popujve t bots, t cilat jan pjes e thesarit kulturor t njerzimit.

  Duke u ndalur kt dit te gjuha shqipe, si gjuha amtare e shqiptarve kudo ku ata jetojn, vrejm me knaqsi se statusi i saj kta 100 vjett e fundit ka ardhur duke u rritur. Nga gjuh e ndaluar nn pushtimin otoman, me shpalljen e Pavarsis m 28 Nntor 1912, ajo u b gjuh zyrtare e shtetit shqiptar, ndonse mbeti gjuh e ndaluar pr pjesn tjetr t kombit q u bn me dhun pjes e shtetit grek dhe e Mbretris Serbo-Kroato-Sllovene. Kjo gjendje u prmirsua pas Lufts s Dyt Botrore, kur shqiptart e Kosovs, t Maqedonis dhe t Malit t Zi fituan t drejtn e shkollimit n gjuhn amtare dhe hapn shkolla t t gjitha niveleve deri te Universiteti i Prishtins dhe katedra e gjuhs shqipe n Universitetin e Shkupit. Me kushtetutn jugosllave t vitit 1974, shqipja n kto troje u ngjit n shkalln e gjuhs zyrtare rajonale n Kosov dhe t gjuhs zyrtare paralele n Maqedoni. Kt fillim shekulli, me shpalljen e Kosovs shtet i pavarur, shqipja u b gjuh zyrtare kryesore, ndrsa n Maqedoni q nga vitet 80 t shekullit t kaluar e deri nj vit m par, shqipja ra n statusin e gjuhs rajonale t paprkrahur nga shteti. Po vitin e kaluar, me miratimin nga parlamenti maqedonas i ligjit pr gjuhn shqipe, kjo u njoh si gjuh zyrtare rajonale, pra fitoi status zyrtar, po jo me t njjtin status me maqedonishten, sikundr ia kishte njohur kushtetuta jugosllave. Prtej ktyre trevave, n Mal t Zi shqipja ruan statusin q ka pasur, si gjuh rajonale e prkrahur nga shteti; n Greqi pr popullsin e trevave shqiptare brenda kufijve t ktij shteti dhe pr arbrort shqipja sht gjuh e paprkrahur nga shteti, por jo e ndaluar t msohet nga fmijt e emigrantve; n Itali shqipja sht gjuh e prkrahur e pakics arbreshe dhe e lejuar t msohet nga fmijt e emigrantve shqiptar, ashtu si n gjith Europn; kurse n Turqi shqipja nuk msohet nga fmijt e emigrantve.

  Gjuha shqipe ka prparuar shum kta njqind vjet edhe pr sa i prket shkalls s prpunimit t saj. Nga gjuh me disa variante letrare e dy gjuh zyrtare (toskrishtja n Shqipri, gegrishtja n trojet shqiptare n ish-Jugosllavi), prej vitit 1972 ajo sht ngritur n shkalln e gjuhs letrare kombtare, t pranuar nga t gjitha pjest e kombit. Ishte Konsulta e Prishtins e prillit 1968 ajo q hodhi hapin e madh t bashkimit gjuhsor, kur intelektualt shqiptar t atjeshm, t udhhequr nga motoja nj komb nj gjuh letrare, shpalln se shqiptart n Jugosllavi pranonin si gjuh t vetn letrare gjuhn letrare t vendit m. Kongresi i Drejtshkrimit e sanksionoi kt vendim t tyrin, duke shnuar n kt mnyr fundin e periudhs kur shqipja shkruhej n disa variante dhe fillimin e jets kombtare shqipes letrare. Periudha nga Kongresi i Drejtshkrimit e deri m 1990 vlersohet nga t gjith si periudha e prpjekjeve pr zotrimin dhe prdorimin e normave t gjuhs letrare n t gjith veprimtarin ligjruese t shkruar e t folur. N trojet shqiptare t ish-Jugosllavis Konsulta u vuri detyr shkolls enteve botuese, redaksive e gazetave dhe administrats zbatimin e normn letrare; kurse n Shqipri, zbatimi i normave t gjuhs letrare nga shkolla, entet botuese dhe administrata shtetrore u b i detyrueshm me nj vendim t vitit 1978 t Kshillit t Ministrave.

  Pas viteve 90, me prmbysjen e sistemeve politike njpartiake dhe kalimin n pluralizm, u vu re nj rnie e theksuar e kujdesit pr gjuhn nga t gjith, nga shteti e shoqria, q u pasua edhe me kontestime t gjuhs letrare e me prpjekje pr krijimin e gjuhve t reja letrare. N praktikn e ligjrimit t shkruar e t folur, pr fat t keq, kjo gjendje vijon edhe n ditt tona, kur vijon mungesa e pafalshme e kujdesit t shtetit pr gjuhn, ndonse kushtetutat e t dy shteteve shqiptare e shpallin mbrojtjen e gjuhs si detyrim shtetror. Sa pak e mbrojm gjuhn shqipe, kjo duket po ta krahasojm gjendjen n kt pik me vendet fqinje. Maqedonia e Veriut ka nj ligj pr gjuhn i cili parashikon sanksione t rrepta pr shkelsit e tij institucione, redaksi apo ente botuese. Kurse as Shqipria dhe as Kosova nuk kan ende nj ligj pr gjuhn, ndonse projektligji prkats sht depozituar prej kohsh n t dy kuvendet.

  Si pasoj e mungess s kujdesit shtetror pr gjuhn, n botimet, n gazetat e revistat, n televizionet dhe n dokumentacionin zyrtar vrehen shkelje t pafalshme t normave t gjuhs letrare. M e dukshme kjo dukuri e shmtuar sht n fushn e fjalorit, ku vrehet nj vrshim i fjalve t huaja t panevojshme, madje i fjalve kopile, si realizoj, akses e aksesoj, tentoj, mesazh etj., t cilat po e drunjzojn e po e venitin gjuhn, duke u zn vendin dhjetra fjalve t bukura shqipe q prdoren n kontekste t ndryshme sintaksore; edhe n fushn e drejtshkrimit mosprdorimi i shkronjave dhe sht tregues i injorancs kompjuterike, po edhe munges e respektit pr alfabetin ton, pr shkronjat e t cilit sht derdhur gjak. N televizione po sundojn modele akcentologjike t huaja, duke i theksuar fjalt e thjeshta e kompozitat n rrokjen e par si n anglishte, kur modeli theksor i shqipes krkon theksimin fundor t fjals, veanrisht t fjalve t prbra, n t cilat pa asnj prjashtim theksohet prbrsi i dyt. Ky model i huaj theksimi ka prishur edhe melodin dhe metrikn e frazs, q nuk tingllon m si shqip, po si nj surrogat shqip-anglisht-italisht.

  Sot, n Ditn Ndrkombtare t Gjuhs Amtare, sht rasti tu drejtohemi shkolls, shtypit dhe t gjith atyre q jan prfshir n ligjrimin publik, me thirrjen q t tregojn respekt pr gjuhn ton, e cila sht tipari i vetm q na dallon prej t tjerve dhe na bashkon ne shqiptart n nj komb. Thirrja jon i drejtohet edhe shtetit q t kujdeset pr gjuhn, n radh t par, duke miratuar ligjin prkats, i cili do tu jepte zgjidhje shum problemeve, duke krijuar nj mjedis t pastr nga ndotjet gjuhsore e shkeljet e normave t gjuhs letrare. Dhe deri n miratimin e ktij ligji jemi t mendimit q shteti t kthej n fuqi vendimin e Kshillit t Ministrave t vitit 1978.


  http://www.gazetadita.al/shqipja-ne-...gjuhes-amtare/

 12. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  755
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Kjo puna e institucione per gjuhen kerkon ne radhe te pare shtet,pastaj parate dhe njerezit a profesionistet e kesaj fushe. Gje,qe kam frike se asnje nga keto tre aspekte-shtet-profesionist-para nuk egziston,dhe si e tille nuk egziston dhe as vullneti ose deshira.

  Plus qe dolen edhe ca ithtar te gegnishtes qe duke mos ja patur idene se fare eshte gjuha ja vun kazmen ne themel gjuhes si istitucion ose asaj tradite qe kishte ky institucion.

  Megjithate kur degjon kryeministrin qe perdor fjale te tipit ;lungomare dhe pedonale e "ka marre ferra uraten".


  Ku t,i gjeje fjalet shqipe kryeministri (gegnisht) ose kokministri (toskerisht),,,,,,,,ku vete gjuha jone eshte perbame nga fjalor i huazuar i cili merr trajte ( gjoja shqipe ) duke deformuar fjalet e huaja

  Ja e gjitha kjo qe ke shkruajtur;


  puna,,,pono= greqisht
  istitucion,,= latinisht
  egziston,,,= latinisht
  deshire,,dessiderio,,=latinisht
  shtet = latinisht
  parate ,,= turk
  profesion = latinisht
  frike,,friki = greqisht
  aspekt= latinisht
  idhtar,,idol,,= latin
  tradite,,tradicion,= latin
  themel = grek
  ferra = latin,,
  ide = grek
  urate ,,= grek
  kazma,,,,,kazan ,,,,etj,etj,
  Ndryshuar pr her t fundit nga loni-loni : 25-03-2019 m 09:22

 13. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Fjale shqipe per te zevendesuar "lungomaren dhe pedonalen" ka sa te duash.
  Nuk eshte e thene te zevendesohen te gjitha fjalet e huaja qe te pakten kan nje tradite perdorimi,e mira do ishte te mos futeshin fjalet e huaja kot...

  Emri: 98.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 27.4 KB
  Emri: 99.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 34.4 KB

 14. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  755
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Fjale shqipe per te zevendesuar "lungomaren dhe pedonalen" ka sa te duash.
  Nuk eshte e thene te zevendesohen te gjitha fjalet e huaja qe te pakten kan nje tradite perdorimi,e mira do ishte te mos futeshin fjalet e huaja kot...

  Emri: 98.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 27.4 KB
  Emri: 99.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 34.4 KB


  Rruge latinisht,,,,,,,,,,,udhe( Odo) Greqisht ,,,,,,,,,,,ngado qe te rrotullohemi ,mbrapa veshit e kemi

  mire bojne ata qe ja fusin kot pa mendu,,,,,,,,shenojne ARGJENDARI dhe shesin flori,,,,,,e bojne me qellim qe te corodisin gjuhtaret dhe etnologet

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Citim Postuar m par nga loni-loni Lexo Postimin
  Rruge latinisht,,,,,,,,,,,udhe( Odo) Greqisht ,,,,,,,,,,,ngado qe te rrotullohemi ,mbrapa veshit e kemi

  mire bojne ata qe ja fusin kot pa mendu,,,,,,,,shenojne ARGJENDARI dhe shesin flori,,,,,,e bojne me qellim qe te corodisin gjuhtaret dhe etnologet
  Qe si gjuhe kemi shume fjale te huaja eshte e vertete, por si u veprua me fjalet qe vinin nga turqishtja qe u zevendesuan fjalet te tjera... Deri ne vitet mbas lirimit nga 4000 e ca fjale qe vinin nga turqishtja dhe me vone u kthyen ne me pak se 1000 dhe sot duhet te jene edhe shume me pak. Megjithate prsh edhe bullgarishtja ne vitet 1880-90 kishte reth 10.000 fjale qe vinin nga turqishtja dhe ariten te tkurreshin deri ne 2000 ne vitin 1936...
  Eshte edhe eshtje dembelizmi se shume fjale edhe mundet te zevendesohen me fjale qe vijne nga shqipja pa problem...

 16. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  755
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Qe si gjuhe kemi shume fjale te huaja eshte e vertete, por si u veprua me fjalet qe vinin nga turqishtja qe u zevendesuan fjalet te tjera... Deri ne vitet mbas lirimit nga 4000 e ca fjale qe vinin nga turqishtja dhe me vone u kthyen ne me pak se 1000 dhe sot duhet te jene edhe shume me pak. Megjithate prsh edhe bullgarishtja ne vitet 1880-90 kishte reth 10.000 fjale qe vinin nga turqishtja dhe ariten te tkurreshin deri ne 2000 ne vitin 1936...
  Eshte edhe eshtje dembelizmi se shume fjale edhe mundet te zevendesohen me fjale qe vijne nga shqipja pa problem...


  Dyqan - shitore

  Dyshek - shtroje

  nga kosova keto

 17. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Nnkrie (nnkrye) per jastek - arvanitase.

 18. #15
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Dita Ndrkombtare e Gjuhs Amtare

  Perpjekje per zevendesimin e fjaleve jane bere gjithmone....

  Emri: 124.jpg

Shikime: 52

Madhsia: 60.6 KB
  Emri: 125.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 77.8 KB

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •