Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Popullsia e Shqipris bie ndrsa lindjet shnojn nj rekord tjetr negativ

  Migrimi i fort dhe rnia e lindshmris solli rnie t popullsis banuese n Shqipri gjat vitit 2017, bri t ditur Instituti i Statistikave. N prkeqsim rezultoi edhe raporti meshkuj-femra n lindje.

  Emri: canvas.png

Shikime: 190

Madhsia: 18.7 KB

  Popullsia banuiese n Shqipri ra me 0.2 pr qind gjat vitit 2018 n 2.87 milion banor, si pasoj e emigrimit t lart dhe reduktimit t shtess natyrore, bri t ditur Instituti i Statistikave n vlersimin e vet t publikuar t hnn.

  Numri i lindjeve m 2017 ishte 30,869, shifra m e ult e regjistruar n Shqipri q nga vitet 1930 t shekullit t kaluar, koh kur vendi filloi t mbaj statistika pr lindjet dhe vdekjet. N vitin 2016 pati 31,733 lindje ndrsa m 2015 lindn 33,221 shqiptar.

  Lindshmria e shqiptarve ka ardhur n rnie t vazhdueshme nga vitet 1980, kur brenda nj viti regjistroheshin 70-80 mij lindje. Por shifrat e dy viteve t fundit jan edhe m t ulta se sa periudha para Lufts s Dyt Botrore, kur Shqipria kishte vetm 1 milion banor.

  Rnia e lindjeve paralajmron pr nj kriz demografike n dekadat e ardhshme, kur gjenerata e shqiptarve t lindur n vitet 2010-2020 t hyj n mosh pune dhe t detyrohet t paguaj pensionet e gjeneratave t mparshme, t cilat jan shum m t mdha n numr. Por rnia e popullsis n vitet e fundit sht shkaktuar jo aq shum nga rnia e lindjeve se sa nga emigrimi masiv i popullsis s rritur. Sipas vlersimit t INSTAT, gjat vitit 2017 rreth 40 mij vet ikn nga Shqipria ndrsa 25 mij u kthyen, me nj diferenc negative prej rreth 15 mij personash. Kto shifra jan vetm hamendsime dhe saktsia e tyre duhet t merret me rezerva.

  INSTAT e vlerson popullsin banuese duke u nisur nga censusi i vitit 2011 dhe duke marr parasysh lindjet, vdekjet dhe nj vlersim pr flukset migratore t ndodhura q nga cencusi i fundit. Realiteti i flukseve migratore mund t jet m i ult ose m i lart se sa vlersimi.

  Nnt nga 12 qarqet e Shqipris psuan rnie t popullsis, ku Gjirokastra, Dibra e Berati psuan rniet m t mdha. Popullsia e Qarkut Tiran ka psuar rritje n masn 25.1 pr mij banor ndrsa Qarku i Durrsit u rrit me 16.9 pr mij banor. Edhe Qarku i Vlors njohu nj rritje minimale prej 2.15 banor pr mij.

  Pas nj prmirsimi t vockl gjat viteve t mparshme, raporti gjinor n lindje u prkeqsua srish m 2017 n 110.5 djem pr vajza. Shqipria ka nj problem t vazhdueshm me numrin m t lart t foshnjave meshkuj, gj q sugjerohet se ndodh pr shkak t abortit selektiv t vajzave. Gjendja natyrore e raportit meshkuj-femra n lindje sht 105 djem pr vajza ndrsa n Shqipri q nga fillimi i viteve 90 ky raport ka qen 106-114 djem pr vajza.

  Mosha median e popullsis shqiptare sipas vlersimit t INSTAT n vitin e kaluar ishte 35 vje. Kjo do t thot se gjysma e popullsis sht mbi kt mosh dhe gjysma nn 35 vje. Pema e Popullsis, grafiku q vendos n njrn an meshkujt dhe n ann tjetr femrat sipas grupmoshave vijon t jet n formn e njohur nga demograft si molla e kafshuar ku numri i fmijve sht i ult, pasuar nga nj brez m i gjer n moshat 20-30 vje q ngushtohet m tej n moshat 30-40 vje pr shkak t kafshimit nga emigrimi masiv i t rinjve n vitet 1990 dhe q zgjerohet m tutje n moshat 50-65 vje.

  Emri: Piramida-e-popullsise.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 25.0 KB

  BIRN

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Popullsia e Shqipris bie ndrsa lindjet shnojn nj rekord tjetr negativ

  Nuk ka problem, per nja 20a30 vjet do e rregullojme edhe ne problemin me importim emigrantesh sic e beri gjermania...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  43
  59 falenderime n 51 postime

  Pr: Popullsia e Shqipris bie ndrsa lindjet shnojn nj rekord tjetr negativ

  azili ka bere te veten
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •