Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  Skema e mbifaturimit; OSHEE nn akuz se i ngarkoi humbjet konsumatorve

  Kompania publike e shprndarjes s energjis elektrike OSHEE, sht nn hetim nga prokuroria pr akuzat se mbifaturon nj pjes t klientve t saj, duke i krijuar mundsi vetes t ul artificialisht nivelin e humbjeve n rrjet.

  Emri: OSHEE.jpg

Shikime: 189

Madhsia: 50.8 KB
  Banor t Tirans duke pritur n rradh, pr t paguar energjin m 27 shkurt 2015. Foto: LSA / MALTON DIBRA

  Fatos Krasniqi sht 53 vje, kryefamiljar dhe i papun prej disa vitesh. Ai thot se situata e familjes s tij sht shum e vshtir dhe prej 1 muaji kan mbetur edhe pa energji elektrike.
  Ne jemi fukarenj, nuk kemi drita. Mendojm se kemi mbifaturim, n muajin mars 2017 na ka ardhur nj fatur ku tregon se jemi debitor pr shumn 1.5 milion lek [t vjetra], tha Krasniqi gjat nj interviste pr BIRN n muajin dhjetor.
  Krasniqi shprehet se ka shkuar n shum zyra t kompanis dhe t institucioneve t tjera, edhe n at t Entit Rregullator t Energjis, por kudo ku ka shkuar e kan kthyer mbrapa dhe i kan thn q t paguaj shumn.
  Kemi nj muaj pa drita, i lutemi t na japin zgjidhje sepse kam vajzn shtatzn, tani sht dimr, shtoi ai, i cili m pas tregon se dhe vet ka nj gjendje shndetsore t rnduar.
  Rasti i Krasniqit nuk sht i izoluar. N zyrat e Kujdesit t Klientve pran njsis qendrore t OSHEE radha e ankesave sht e gjat. Vetm gjat vitit q shkoi kompania mori 62 mij ankesa me pretendime pr keqfaturim.
  Sipas OSHEE-s keqfaturimi ndodh n raste sporadike, kryesisht si gabim teknik i lexuesve ose paprgjegjshmri e tyre, ose ne rastet kur nuk kan shkuar rregullisht sipas grafikut t prcaktuar pr leximin e abonenteve.
  Por ndryshe nga far pretendon kompania, dokumente dhe dshmi nga zyrtar, ish zyrtar dhe faturist t OSHEE-s t siguruara nga BIRN, ngren dyshime se disa drejtori rajonale t kompanis s shprndarjes s energjis elektrike i mbifaturojn qytetart n baz t nj plani mujor q shprndahet nga zyrat qendrore dhe ka pr qllim t fsheh humbjet n rrjet dhe t prmirsoj treguesit e kompanis.
  T dhnat e siguruara nga BIRN, tregojn se kompania sht nn hetim nga Prokuroria, pasi dyshohet se zyra qendrore e saj qndron pas mbifaturimit t nj numr qytetarsh n Shkodr.
  E pyetur nga BIRN pr akuzat se mbifaturon n mnyr masive abonentt, OSHEE i hodhi posht si t pavrteta.


  Plani i rimkmbjes

  Emri: 20141027_145256_27101427-1_T4qBe8P.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 22.5 KB

  N vitin 2009 grupi ek CEZ bleu kompanin shtetrore t shprndarjes s energjis elektrike n Shqipri duke paguar 102 milion euro pr 76 pr qind t aksioneve, ndrsa premtoi t investonte 200 milion euro brenda katr viteve.
  Pavarsisht premtimeve pr investime, kompania eke e thelloi gropn e borxheve dhe n janar 2013 humbi licencn pas nj konflikti me qeverin shqiptare pr shkak t humbjeve t mdha teknike dhe vjedhjes s energjis n rrjetin e shprndarjes. Pas vendimit t heqjes s licencs, ERE emroi nj administrator t prkohshm n krye t kompanis.
  CEZ pr rrjedhoj nisi nj proces arbitrazhi kundr Shqipris duke krkuar 150 milion euro dme pr prishjen e kontrats dhe shpronsim t paligjshm. Pas ardhjes n pushtet qeveria e qendrs s majt e udhhequr nga kryeministri Edi Rama ra dakord n vern e vitit 2014, ti paguante grupit CEZ, 95 milion euro pr t rimarr pronsin e kompanis.
  Andi Halluni, i cili ka punuar si drejtues i njsis s OSHEE-s n Shkodr pr dy vjet, nga nntori i vitit 2013 deri n dhjetor t 2015, kujton se pas konfliktit me CEZ dhe si rrjedhoj e keqmenaxhimit, asetet e kompanis ishin trsisht t amortizuara.
  Kushtet e puns kan qen skandal! Asgj n magazin! Pjesa m e madhe e punonjsve rrinin n shtpi dhe merrnin rrogat, kujton Halluni.
  N shkurt 2015, qeveria shqiptare shpalli Planin e Rimkmbjes s Energjis Elektrike, i cili premtonte reduktimin e humbjeve n sektorin e energjis elektrike me 5% n vit, duke filluar nga 37.6% n vitin 2014 n vetm 8 pr qind n vitin 2020.
  Halluni kujton se kur mori prsipr detyrn e drejtorit t njsis s Shkodrs, u mundua t rikthente besimin te qytetart.
  Kisha prgjegjsi pr dy shtje, faturimin dhe uljen e humbjeve n rrjet, tha ai, duke shtuar se n at koh Shkodra ishte ndar n dy zona influence.
  Nj pjes ishte ndar pr punonjsit e ndrmarrjes dhe nj pjes pr t fortit e Shkodrs. Ata mbanin bizneset, baret, lokalet dhe merrnin nj kout mujore. Faturimi pr ta ishte zero nga ana e OSHEE-s, kujton Halluni.
  N mes t rrugs q nisi pr ta rimkmbur njsin e tij Halluni u detyrua t ler detyrn, pasi parimet e menaxhimit t kompanis nga lart me ato t tij filluan t mos prputheshin.


  Skema e mbifaturimit

  Emri: Ardian-Cela-OSHEE1.jpg

Shikime: 131

Madhsia: 31.9 KB
  Drejtori i OSHEE Adrian ela, duke folur gjat nj prej ceremonive pr prezantimin e suksesit t fushats s qeveris pr energjin elektrike. Foto: LSA / GENT SHKULLAKU

  N tetor 2014, qeveria shqiptare nisi nj val arrestimesh t qytetarve t ndryshm t akuzuar pr vjedhje t energjis elektrike.
  T dhnat e marra nga BIRN nga sistemi i drejtsis tregojn se n periudhn shtator 2014 qershor 2015, mbi 2600 syresh u akuzuan pr vjedhje t energjis elektrike. Frika e gjithprhapur duket se u shprblye me rritje t pagesave t faturave t prapambetura, duke ulur humbjet e OSHEE-s dhe duke rritur t ardhurat.
  Por t dhnat e marra nga Enti Rregullator i Energjis Elektrike, ERE, prmes nj krkese pr t drejt informimi tregojn se reduktimi i humbjeve n sektorin e shprndarjes efektivisht ka ngecur q nga ajo koh. N vitin 2016 humbjet ishin 28% ndrsa n periudhn janar-gusht 2017, humbjet ishin 27.5%.
  Pr vitin 2016, objektivi i qeveris ishte reduktimi i humbjeve n 26% ndrsa pr vitin 2017 humbjet duhej t reduktoheshin n 21%. Ecuria e keqe e dy viteve t fundit e ka br t vshtir arritjen e objektivave pr vitet 2018-2020.
  Sipas Andi Hallunit, ndrsa reforma pr reduktimin e humbjeve n rrjet filloi t ngecte, OSHEE filloi t aplikonte n Shkodr nj skem mbifaturimi ndaj konsumatorve familjar, duke i fryr faturat e energjis elektrike me energji t palexuar.
  Ish drejtori tregon se pasi faturistt drgonin leximet e abonentve pr secilin muaj, prpara se t lshonte faturn me vlerat respektive, zyra qendrore e OSHEE-s n Tiran llogariste humbjet pr secilin rajon ose do njsi dhe pastaj i frynte faturat e qytetarve pr t ulur humbjet.
  E llogaritin sa blerje ka br rajoni ose do njsi, sa ka faturuar dhe sa ka shitur, aty del i sakt rezultati i humbjeve n rrjet, shpjegoi Halluni.
  Pjesa drejtuese bashkpunonte pr t rritur kilovatt aq sa kan pasur ata nevoj dhe pr t rregulluar humbjet n mnyr abuzive, duke ia mbifaturuar abonentve, shtoi ai.
  Matja e nivelit t humbjeve del si rezultat i energjis q sht hedhur pr konsum nga kompania e shprndarjes minus energjin e faturuar. Kjo tregon se nj pjes e saj ka shkuar dm pr shkak t amortizimit t rrjetit e nj pjes tjetr pr shkak t vjedhjes.
  Ata kan llogaritur sa mijra kilovat i duhen pr t uar rezultatin aty ku kan pasur ata dshir, i kan futur n sistem n kompjuter dhe kompjuteri i shprndan, tha ish drejtori i njsis s Shkodrs.
  Sipas Hallunit, pasi filloi procesi i mbifaturimit n Shkodr, filluan t dalin probleme dhe shum qytetar u ankuan, madje dhe bn padi n polici dhe prokurori.
  Ata thon q nuk sht mbifaturim, por keqfaturim. Pra nj gabim i faturuesve. Por prse ndodhin vetm gabime keqfaturimi me mbifaturime? Pse nuk ndodhi njher keqfaturim pr ti uar faturn zero atij q ka konsumuar 1000 kilovat? pyet ish drejtori.
  Pikpyetjet q e mundojn Hallunin shqetsojn disa prokuror n rrethin gjyqsor Shkodr, t cilt kan hetuar padit e qytetarve pr mbifaturim nga OSHEE.
  N baz t asaj q m sqaruan prokurort t cilt kan nisur hetimet pr kto shtje, nga hetimet e kryera n Shkodr rezulton se nuk ka prgjegjsi ktu, por mbifaturimi sht br nga drejtoria qendrore n Tiran, pr kt arsye shtjet ia kemi kaluar Prokuroris s Tirans, shpjegoi Anton Martini, drejtuesi i Prokuroris s Shkodrs.
  Martini i tha BIRN se vetm gjat vitit 2017 ka pasur 8 kallzime nga qytetar t ktij qarku kundr kompanis OSHEE pr shtjet e mbifaturimit t energjis elektrike, t cilat i kan kaluar pr kompetenc Prokuroris s Tirans.
  E pyetur nga BIRN mbi akuzat e Hallunit, n nj prgjigje me shkrim OSHEE mohoi se nj skem e till mbifaturimi t ekzistonte.


  Mbifaturim me plan mujor?


  Emri: OSHEE-1.jpg

Shikime: 134

Madhsia: 23.2 KB

  Dokumentet e siguruara nga BIRN zbulojn se OSHEE shprndan n drejtorit rajonale nj plan mujor pr faturuesit. Nj burim konfidencial, n pozicion drejtues n kompanin OSHEE, deklaroi se do muaj drejtori i shitjeve shprndan te lexuesit nj shkres mbi nivelin e sasis s energjis q sht hedhur at muaj n rrjet dhe planin q duhet t prmbush faturuesi. Letra lshohet nga drejtori dhe firmoset vetm nga lexuesi.
  Ekipet e faturimit t energjis marrin do muaj planin mujor nga shefi i tyre pr t faturuar energjin elektrike. Plani tregon sasin e energjis q sht hedhur n rrjet n fiderat q mbulon ai lexues dhe nivelin q duhet t faturohet. tregon zyrtari i OSHEE-s.
  Dokumente t tjera tregojn se si lexuesve n drejtori t ndryshme rajonale u shkon niveli i faturuar nga sistemi prpara se t nisin leximin e matsve. N shum raste vlera e printuar nga sistemi sht m e lart se ajo q faturuesit lexojn n mats.
  Sipas fotove t siguruara nga matsa t ndryshm dhe nga plani i sistemit informatik me numr kontrate q u shkon lexuesve, rezulton q pr shum familje mbifaturohen.
  N nj dokument t siguruar nga BIRN, tregohet se si nj pjes e kontratave jan faturuar nga sistemi me vlera shtes q shkojn n disa qindra kWh m shum se sa rezultojn n mats.
  Printimi i ktyre kilovatve q i shkon faturistve bhet prpara se t ndodh leximi i matsit. shpjegoi pr BIRN nj lexues, i cili n kushtet e anonimatit vuri n dispozicion faksimilet e dokumenteve.
  I njjti burim tha pr BIRN se pothuajse do muaj, i shkon nj list me rreth 250 rilexime q duhet t bj pr matsat q rezultojn me rnie konsumi, por edhe nse konsumi sht i njjt pas verifikimit, srish faturat pr abonentt shkojn m t larta se ato q ai i drgon zyrs rajonale.
  Edhe fotot q drgojm pran zyrave tona na jan fshir n shumicn e rasteve. shton ai.
  E pyetur nga BIRN pr planet mujore q i shprndahen faturistve, OSHEE u shpreh se ato kan si qllim uljen e abuzimeve.
  Si do kompani, edhe OSHEE ka planet e saj t realizimit t nivelit t humbjeve teknike dhe jo-teknike. Kto objektiva shrbejn si elemente orientues dhe frenojn do lexues t keqfaturoj abonentt mbi nj trend konsumi historik, tha OSHEE n nj prgjigje me shkrim.
  Duke e orientuar leximin mbi nj plan historik t konsumit, minimizohen abuzimet e mundshme, shtoi kompania.


  Auditet ngren dyshime

  Emri: OSHEE2.jpg

Shikime: 105

Madhsia: 20.3 KB

  Vlera e faturimit t energjis elektrike nuk lidhet me at t arktimit, pasi e rndsishme sht q kompania ta ket t identifikuar konsumatorin q ka nj detyrim ndaj saj. Ish- kreu i njsis s OSHEE-s n Shkodr thot se pikrisht pr kt arsye ndodh edhe manipulimi.
  Por ai nuk sht i vetmi q nge dyshime ndaj sistemit t faturimit t OSHEE-s.
  Tre raporte audituese t kompanis, dy nga ekspert kontabl t kontraktuar nga Ministria e Energjis dhe Industris dhe nj tjetr nga kompania ndrkombtare KPMG, ngren pikpyetje mbi saktsin e t dhnave t faturimit me at t arktimit dhe humbjeve n kompanin e shprndarjes t energjis elektrike.
  N raportin e vitit 2015 t auditit t kompanis t kontraktuar nga Ministria e Energjis dhe Industris, audituesit shprehen se sistemi i arktimit dhe ai i faturimit t kompanis nuk prputhen me njri-tjetrin.
  N pasqyrat financiare t shoqris ekziston nj mosprputhje e llogarive t arktueshme, midis sistemit t faturimit dhe arktimit (billing-ut). Menaxhimi sht n dijeni t ktyre mosprputhjeve pasi diferencat kan rezultuar n periudhat e mparshme por edhe gjat vitit 2015. thot grupi i ekspertve kontabl shqiptar.
  Nj akuz e ngjashme bhet dhe nga kompania ndrkombtare e auditit KPMG pr t njjtin vit.
  N 2015 kompania raporton se ka faturuar 68.66% t totalit t sasis s energjis q ka injektuar n rrjetin e shprndarjes. Humbjet e energjis n rrjet n nivelin 31.34% tregojn mosprputhje mes mekanizimit t matjes dhe energjis s faturuar si t konsumuar, shkruan raporti.
  T dy raportet e auditimit kan refuzuar t japin opinion mbi pasqyrat financiare t OSHEE-s, duke mos i certifikuar ato e duke vn n dyshim besueshmrin e t dhnave.
  Edhe pr vitin 2016 ekspertt kontabl t cilt kan br auditimin e pasqyrave financiare t OSHEE-s, shprehen se refuzojn t japin nj opinion, pasi nuk ka fakte konkrete q t dhnat n kto pasqyra t jen t besueshme.
  Nj prej shkaqeve sht mosprputhja mes sistemit t faturimit dhe atij t kontabilitetit. Madje ky grup ekspertsh ka evidentuar se jan 2.5 miliard lek, (19.5 milion euro) krkesa pr arktim nga ana e kompanis s shprndarjes pr klientt, m shum se sht regjistruar te sistemi i faturimit.
  Shoqria regjistron t dhnat analitike n sistemin e faturimit dhe arktimit mbi baz t faturimeve dhe pagesave n nivel kontrate, ndrsa n sistemin e kontabilitetit t dhnat regjistrohen n mnyr t prmbledhur manualisht, shkruajn audituesit.
  Shuma e krkesave pr arktim pr klientt sipas sistemit t kontabilitetit n datn 31 dhjetor 2016 sht 2.5 miliard lek m shum se t dhnat sipas sistemit t faturimit dhe arktimit, thuhet n raportin e auditimit.
  Nj nga argumentet pr refuzim pr dhnie opinioni nga ana e audituesve sht se nj korrigjim mund t jet i nevojshm pr kto shuma, me pasoja pr bilancin total t OSHEE. Ne nuk ishim n gjendje t prcaktonim nse korrigjime do t ishin t nevojshme n krkesat pr arktim nga klientt, llogarit prkatse t fitimit ose humbjes dhe pasqyrn e flukseve monetare, shkruan audituesit.
  Kompania e shpartalluar
  F.R. sht lexues n nj zon n veri t Shqipris dhe thot se ka probleme t shumta me bashkfshatart e tji, pr shkak t faturave t fryra q drejtoria e Tirans i on n shtpit e tyre.
  Ai dha nj intervist pr BIRN n kushtet e anonimatit, por deklaroi se nse kompania nuk do ta rregullonte kt problem ishte gati t linte edhe vendin puns.
  Nse i hyni me themel ksaj pune le t hiqem un nga puna, por t paktn t zgjidhet kjo histori dhe t rregullohet zona. Para disa orsh isha te nj biznes q ka marr 320 mij lek n baz t asaj q i kam br [faturuar] un, por i ka ardhur fatura 400 e ca mij lek. tha faturisti duke folur me lek t vjetra.
  Lexuesi tregon se sht detyruar q t mbaj kudo me vete listn e leximeve q i bn matsave, madje edhe kur shkon n dasma.
  Ktu ka mbifaturime n mas. Un n fakt e mbaj listn e faturave me vete, q tiu shpjegoj njerzve q kilovatt nuk i shtoj un. Ky sht problem masiv. shtoi ai.
  F.R. tregon se sht nj nga votuesit e Partis Socialiste dhe priste nj ndryshim m t madh pas ardhjes s saj n pushtet, sidomos me gjrat q lidhen me jetn e prditshme t qytetarve, por ankohet se i gjith manipulimi bhet nga drejtuesit e lart t kompanis dhe beson se kryeministri nuk sht n dijeni.
  I kam thn dhe shefit t zons dhe nuk ka br gj. Kjo sht pjes e qeveris q kam votuar un. Kjo sht kompania m e shpartalluar q mund t ekzistoj, kta japin shifra sikur dalin mir dhe kryeministri i beson, tregon faturisti socialist.
  Ne shkruajm numrat dhe emrat dhe sa kan konsumuar i shnojm pr vete n nj list q nesr pasnesr kur t vijn te ne t mos e mbajm ne prgjegjsin, thot F.R.
  Ai rrfen se ndjehet i zhgnjyer dhe po ashtu ka keqardhje kur sheh njerz q jan n luft pr t mbijetuar dhe q mbifaturohen.
  Ktu ka qlluar edhe auditi q ka qen duke m kontrolluar mua dhe ishin dy pleq q maksimumi harxhojn 30 kilovat, jan t dy q lahen me tasa, harxhojn a sharxhojn 7 mij lek t vjetra dhe kur vjen puna i ka ardhur 60 mij lek (t vjetra) fatura, tregoi ai.
  Ktu sht duke u br masakr. Auditi nuk ka zgjidhur gj pr ata t dy, prfundoi faturisti i zhgnjyer.

  Institucionet publike nuk paguajn

  Emri: rrjeti-rruge.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 24.5 KB

  Pr vitin 2017-t ankesat e pran zyrave t Kujdesit Ndaj Klientit pr shtjen e faturimeve pran OSHEE-s arrijn n 62,626, nga t cilat kompania raporton se ka zgjidhur 48,141.
  Zgjidhja e tyre jo domosdoshmrisht sht n favor t klientit, por OSHEE raporton se kthimi i prgjigjeve brenda afatit ligjor sht zbatuar masn 79%, dhe se krahasuar me vitin 2016 ato jan me ulje.
  Numri mesatar i ankesave n raport me numrin total t faturave sht 0.45% e faturave totale, thot OSHEE.
  BIRN iu drejtua me nj krkes pr t drejt informimi OSHEE-s pr ankesn e paraqitur nga Fatos Krasniqi. N nj prgjigje me shkrim n janar, OSHEE deklaroi se klientit i ishin prer dritat pr shkak se nuk ishte treguar korrekt me pagesat, far kishte sjell prishjen e aktmarrveshjen s tij me kompanin pr detyrimet e prapambetura e njohur si AKM.
  Pasi u njoh me situatn, abonenti me kontratn emr mbiemr Fatos Krasniqi, ka rihyr n AKM n t ciln jan prfshir t gjitha detyrimet e prapambetura deri n 31.12.2016 si dhe fatura pr muajin mars 2017, e cila prfaqson nj konsum t akumuluar t abonentit, tha OSHEE.
  N t njjtn koh abonenti ka likuiduar t gjitha faturat e tjera t vitit 2017, shpjegoi OSHEE, duke shtuar se pas pagesave energjia elektrike sht lidhur prsri.
  N kontrast me zhurmn dhe njerzit q jan npr sportelet e KNK-ve t kompanis s shprndarjes, zyra e trajtimit t ankesave t konsumatorve n ERE-s sht m e qet.
  Fluksi i ankesave nuk arrin m shum se dy n dit, ndrsa nj pjes i presin edhe me post.Pr vitin 2017 ERE ka drguar 468 ankesa q kompania OSHEE duhet tu jap zgjidhje; 168 prej tyre jan pranuar nga OSHEE, e cila ka anuluar faturat m pas, pr 64 kompania e shprndarjes sht shprehur se nuk disponon dokumentacionin e duhur, e pr 232 ka rrzuar pretendimin e klientit.
  N qoft se konsumatort familjar kan normn m t lart ankesave, institucionet publike kan normn me t ult t arktimeve n 3 vitet e fundit.
  Pr vitin 2018, sipas konsulentve t angazhuar nga Kshilli i Mbikqyrs i OSHEE, norma e arktimit pr institucionet jo-buxhetore- kryesisht ujsjells dhe ndriim publik do t jet 44%, nga 105% q sht pr abonentin familjar. Pr buxhetort arktimi pritet t jet 86%, ndrsa pr bizneset 94%.
  N total detyrimet q kan institucionet publike ndaj kompanis OSHEE arrijn n 16 miliard lek [120 milion euro]. Pavarsisht borxhit, ndryshe nga sa ndodhi me Fatos Krasniqin dhe familjen e tij, kta abonent vazhdojn t furnizohen rregullisht me energji elektrike.
  Olta Xama

  BIRN
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  Edhe pak i mbifaturojn,duhet t'ja dyfishishojn-trefishojn mbifaturimin. Ai popull mban. Jo vetem qe mban po sa me shume ta varferosh aq me shume ri urte.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  murik (16-02-2018)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  une jam i mendimit qe fushata e pare qe u be per mospagesen e dritave, qe e domosdoshme, e nevojshme dhe pati rezultat
  tani duhet nje tjeter fushate qe tek institucionet dhe nepunesit shtetetore qe dhe ata te behen te pergjegjem dhe te mos vjedhin sheshit
  jemi nje nga popujt me te papergjegjshem dhe kokekrisur, dhe vetem focimi dhe zbatimi i ligjit mund te na vere ne rrugen e duhur

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  une jam i mendimit qe fushata e pare qe u be per mospagesen e dritave, qe e domosdoshme, e nevojshme dhe pati rezultat
  tani duhet nje tjeter fushate qe tek institucionet dhe nepunesit shtetetore qe dhe ata te behen te pergjegjem dhe te mos vjedhin sheshit
  jemi nje nga popujt me te papergjegjshem dhe kokekrisur, dhe vetem focimi dhe zbatimi i ligjit mund te na vere ne rrugen e duhur
  E para, shteti nuk behet me fushata.
  E dyta, shqiptaret nuk jane te papergjegjshem. Shqiptaret jane shume te pergjegjshem. Pikerisht sepse jane te pergjegjshem edhe nuk i paguajne dritat. Perse valle duhet qe ti paguajne dritat? Qe te mbushin bytthen me leke nje kaste e degjeneruar personash qe na e quajne veten elita politiko-ekonomike, etc, e ketij vendi? JO. Nje njeri i pergjegjshem nuk ka si objektiv kete gje. Nje njeri i pergjegjshem shikon mbarevajtjen dhe interesin e familjes se tij.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Pikerisht sepse jane te pergjegjshem edhe nuk i paguajne dritat. Perse valle duhet qe ti paguajne dritat? .
  Dritat paguhen pasi, e ke per detyre te paguash ato qe shpenzon. une nuk identifikohem me ndonje parti. por anglosaksonet i paguajne ato qe harxhojne, kultura turkoarabe nga beri te pijme kafene kater ore
  dhe te vjedhim ku te mundim. nese do behemi si evropa te veprojme si ta. nese duam te rrime ku jemi le te vazhdojme si te jemi. cke ti le ta vjedhin shtetin hajdutet mund te vije neser nje dite dhe kapen.
  se ashtu u tha per dritat saliu, amnisti amnisti, por ne defter qene te gjithe debitore. pastaj ju ra te gjitheve ne koke per te paguar me miliona dritat e disa viteve...
  njeriu pas zotit duhet te kete frike dhe respektoje ligjin.

 7. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  murik (16-02-2018)

 8. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Dritat paguhen pasi, e ke per detyre te paguash ato qe shpenzon. une nuk identifikohem me ndonje parti. por anglosaksonet i paguajne ato qe harxhojne, kultura turkoarabe nga beri te pijme kafene kater ore
  dhe te vjedhim ku te mundim. nese do behemi si evropa te veprojme si ta. nese duam te rrime ku jemi le te vazhdojme si te jemi. cke ti le ta vjedhin shtetin hajdutet mund te vije neser nje dite dhe kapen.
  se ashtu u tha per dritat saliu, amnisti amnisti, por ne defter qene te gjithe debitore. pastaj ju ra te gjitheve ne koke per te paguar me miliona dritat e disa viteve...
  njeriu pas zotit duhet te kete frike dhe respektoje ligjin.
  Une jam plotesisht dakord qe ti paguaj detyrimet e mia sepse e kam te qarte konceptin e shtetit, por me nje kusht, te qeverisem nga njerez me mentalitet anglosakson. Ne momentin qe qeverisem prej mese 30 vjetesh prej disa hajdutesh, injorantesh dhe te babeziturish turkoshake, atehere c`do njeri fillon qe te shikoj brenda oborrit te vete, ndryshon prioriteti. Eshte nje reagim normal dhe nuk eshte tipik i shqiptareve, por edhe i Amerikaneve po qe se do ta dish. Mund te te jap edhe shembuj konkret ne rast se ke intertes.

 9. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  Nderkohe, ne kemi ndertuaar mbi 100 hece dhe tece, dhe do te ndertojme afro 500 (se bashku me hidrocentrale).

  Ne kemi nga nje hec/tec per shtepi, dhe perseri faturat jane me te shtrenjtat ne Europe ne propocion me te ardhurat.


  Ajo 'ka po ndodh ne ekonomine e energjise neper bote eshte renja e mimeve per arsye te teknologjise se re, energjise se paster: panele diellore dhe turbina (mullinj) ere.

  Mbi 35% e energjise ne Gjermani vjen nga energjia e paster, dhe kompanite energjitike ne Gjermani (5 me te te medhajat) shperndajne tani vetem 10% te energjise ne Gjermani, fitimi eshte ulur.

  Kjo po ndodh sepse POPULLI eshte i angazhuar sebashku per ndertimin e rrjeteve (me kredi bankare) energjitike me lagje, fshatra dhe zona, duke nxjerre jashte loje kompanite e medhaja.

  Kompanite Amerikane po investojne ne Ballkan, pasi ne jemi akoma ne Revolucionin Industrialist te Dyte (kur bota e avancuar eshte ne te treten).


  Ndertimi i Heceve, teceve dhe hidrocentraleve ne Shqiperi nuk eshte per Shqiptaret, por per te furnizuar ballkanin me eneegji, Biznes energjitik!

  Shqiptaret jane injorante, nuk eshte faji yne, por faji yne eshte moskokarja dhe refuzimi per tu informuar!

  Ne po shkaterrojme ekologjine tone!

  Sistemininrini energjise se paster me panele diellore dhe turbina ajri eshte perfekt per Shqiperine ne kemi diell (mesatarisht) 300 ditet e vitit, dhe ere sa te duash, duke patur parasysh luginat, malet dhe detin.

  Atehere, perse nuk po investojme ne kete teknologji?!

 10. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Skandali: OSHEE ua faturon qytetarve gjith humbjet energjitike n rrjet!

  tec-et jane thejsht per pastrime parash, vjedhje parash tenderash.
  si ai trimi baschetti. qe paguante me 10mije dollare ne muaj gazetaret

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •