Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 114
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Ndihme kerkojme:

  Ne tik takun e nje ore,
  dhe sekondin tej e hedh
  oret,ditet, muajt,vitet
  ikin zhduken pa u ndier.
  ...................
  Femijeri e tille eshte
  gjithe kerkesa pa kuptim
  ikin vitet nuk i ndalim
  sikur qiellin muzgu nxin
  ...................
  Si te jemi pjell e tije
  hall te madh kur ankojme
  dhe per dhembjen dale nga
  shpirti
  koken lart atje veshtrojme
  .....................
  SI pergjigje,ndihme marrim
  ne fole token tone
  te gjunjezuar shenje respekti
  dheun e saje puthim bekojme
  .........................

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Enderr:

  Kanarinen shoh ne enderr
  befas gjumi sec me doli
  historia eshte e larget
  por kujtimi prane e solli
  ..............
  Jete te gjate ka kanarina
  s'ka mundesi te marre
  vendim
  qe nga uji e ushqimi
  dhe te femra per shumim
  ................
  Jo c'fare sheh a t'kerko
  syri
  eshte e jotja te takon
  jo n'kafaz s'qendron bilbili
  mbi nje dege zerin leshon
  ..................
  Dhe tani zogu bilbilit
  Pupelverdhen sheh ne kafaz
  zemerate e kanarine
  krahet rreh me maraz
  ....................
  Vitet duam pse te ikin
  s'ka ma bukur plote kuptim
  pse kjo jete shko si flutur
  kthehet n'dhe,mize a krimb.
  ..........................

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Adolishenca , kalimtare:


  Ne perballje jete c'fare te
  them
  vjen e iken s'ka cudi
  vitet rinore a tatepjeta
  sot i kujtojme nostalgji
  ................
  Le te perplasen valet dallg
  lart nga siper me madheshti
  lumi mbartet fuqishem
  se ti je deti plot lumturi
  ..................
  Me teje jeta do vazhdoje
  si loti vrere e kripesi
  vendi endrave paharruara
  gjithenje e para me shfaqesh ti
  ...................
  Kujtimin do mbaje dhe ne
  boten tjeter
  dheu i zi te na mbuloje
  krahasuar me ndonje tjeter
  emri yte do te ushtoje
  ...........................

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Nga buron:

  Gjithe krenari strukur te ti
  fuqishem therret dot se
  perball
  thirrja jote me te larte
  me buxhet nder veshe
  e s'ka te ndale
  ..................
  Ngado shkojme,kudo vemi
  ne enderrat mesnate a
  gjumit n'agim
  gezimi i ndjenjes paharrua
  -r,
  kujtim perher i shpirtir tim
  .................
  vitet kane ikur s'te kam
  harru
  relike e vyer,valle ku te gjesh
  eshte jete c'fare kemi kalu
  ishe frymezimi vazhdon
  te jesh.
  .....................
  Fuqine e jetes gjithandej
  pyes vehten s'te bej balle
  ne endrat ngacmimet ku
  s'di ku ishe
  kur isha femi thjesht djalo
  -shar.
  ............................


  ..

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Vendlindjes:


  Atje lart me bore mbuluar
  fryen fort me egersi
  dhe pelhura qe ka shtruar
  ne qytet e ne rrethin
  ................
  Ne pranvere kudo ka lule
  aroma tyre kundermon
  edhe pemet mbushe me
  gjethe
  ne mes tyre bilbil kendon
  .................
  Kujtojme veren me te nxeh
  -htin
  lule s'kishte si me pare
  fusha kish marre ngjyre
  jo te gjelber s'kish as bare
  ...................
  Gjethet gjitha ike e ra
  erera t'forta qe s'ndalojne
  peme e lule jane zhveshur
  diku larg tani kujtojme
  ....................
  Poshte bardhesi porsi
  shtroje
  mali n'balle gjithe ftohtesi
  por tek ti moj toke aterore
  ndihem mire e gjejme
  ngrohtesi.
  ..............................

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Perjetim ne detin e veriut:


  Prane detit veriut ne muaj
  te janarit
  kembezbath ne uje
  ti dalloj ngjyren,kripesin
  dhe ftohtesin e ajrit
  ........................
  E desha aq shume
  e s'bera dallim
  uji i ketij deti
  i njejte me detit tim.
  .........................
  Loti me rreshqiti
  me uje e kripesi
  loti u bashkua ne durt e mi
  .......................
  duart me ujin lart drejtova
  pikat rane posht te une
  kripesi e ujit
  dhe lotit pa fund
  .........................
  Mbase mund te ndolle
  kjo neper detera
  bashkohen e ndahen
  vijne e shkojne
  here ne ato brigje
  here ne ujrat tone.
  ................................

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime nė 33 postime

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  ik o ik
  une kujtova se kerkoje ndihme
  ky qenka titull poezie

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Larg:


  Vitet ikin ne si ndalim
  dhe kujtimi fle nder ne
  eshte femijeria,vendi te
  pareve
  vendelindja memedhe
  ..................
  Ikim vemi kudo shkojme
  jane enderat na bejne
  zgjim
  larg shume nga kjo toke
  eshte ai atdheu im
  ....................

  Hapa syte femijerin
  dhe kujtime te pafund
  dheut tend ti marr leje
  te me vere ai perfund
  .....................
  Dhe ne token ku jetoj
  endera te bukura me bejne
  zgjim
  por kuptoj dhe krahun
  ndroj
  larg vendlindjes vendit tim
  ...............................

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Gezimit te jetes:


  Ne mengjezin e pergjumur
  rrezja diellit s'ben leshim
  jete te re ka afruar
  i gezuar ky agim
  ...................
  Zogjte nisin muzik tyre
  aroma lulet kundermojne
  jemi ne, na dhimbset koha
  vecse iken e s'ndalon
  ....................
  Do vije dita t'na kujtohen
  ece,ece gjithe pandale
  do vije koha se pranojme
  do vije dita per te dale
  .....................
  Dhe agimi perseritet
  shkon e vjen shume here
  eshte dielli lulezon jeten
  si per ne dhe per te tjere
  ........................
  Shume jetes i gezohemi
  nga fillimi deri ne fund
  do te linde perseri dielli
  mbase ne s'jemi askund.
  ...........................

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Festes te pavarsise:


  Ane e mbane kudo stolis
  pervjetor do te festojme
  gjithe per festen e pavaresis
  prej Prekazi gjere ne Vlore
  .....................
  Ane mbane kudo cdo ane,
  dhe Prishtin, Shkup,Tirane
  feste ka plaku i riu e reja
  ku flet Shqip,shkrepetin
  rrufeja
  ........................
  Shpirti yne perher zjarr
  prej Vlore ne Prekaz
  se ne Vlore u ngrit flamuri
  ne Prekaz valvitet nuri
  .......................
  Ngjyra e tije eshte liri
  rrenje te forta
  ne perjetesi.
  .....................................

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Nje pike gjaku:

  Dhurat bani perendia
  kete te mire mos me harru
  faqe bardhe doli njerzia
  e robin e tije mos me faru
  .................
  E kam mesu nga historia
  vec degju edhe lexu
  por dyshimi qe kam pase
  ne Prekaz me eshte largu
  ...................
  Dhe ne gjume me vehten
  time
  qe te kemi sadopak
  gjake te tille neper deje
  je i qete e hasmin larg
  ......................
  Dhe ne kohe te Skenderbeut
  ndonese eshte diku larg
  nji ky vend e keto troje
  shpetim gjeten n'Skenderbe e te Jashart.
  ....................

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kasollja:

  rrezen e diellit n'pranver
  gjaku vlon ne rini
  kalit i vendos nje mbules
  siper tije bredh ne vetmi
  .................
  Pranvera me heret mbase
  ardhur
  lule petalet ngado
  uji gurgullonte vallen
  poshte malit rrjedh e shko
  ....................
  Copen e bardh mbi shpind
  kalit
  bashke me te,shok ne
  udhetim
  troku i fuqishem mes ares
  livadhit
  i ketij mengjesi heret n'agim
  .....................
  Ndermjet fushash, ara ne kete rrugetim
  hapin ngadale tani ndalon,
  frerin mbase ia kisha terhqur
  sikur therret,fillon hingellon
  ........................
  E pershendeta,une e njihja
  diku pare ne shtegun tim
  mos ish ender zura buzeqesha
  por zemra rrihte me forc e
  gezim
  .....................
  Ne kasollen dhurate gjyshit
  heret fare ne vogeli
  rrinim luanim te gezuar
  tani ndryshe ne rini
  .......................
  Vitet ikin s'kane te ndalur
  shume here i kujtojme,
  kasollja ne ender
  por dhe zgjuar sa kujtime
  ne na zgjojne.
  ............................

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Njeriu prej debore


  Larte nga qielli vjen gezimi
  ne kete mengjes ne kete agim
  tutje larg atje nga mali
  bashke me eren bora mberrin
  .....................
  Me te madhe vec femijet
  s'ka asgje qe ti ndale
  ngjyra ndryshe e natyres
  eshte gezimi i flokut bardhe
  .......................
  Ne oberr,kopshte fusha
  dhe cdo skaj shesh pallati
  presin boren qe tu shtohet
  dhe t'vendosin ate surratin
  ........................
  Me karrot e thengjill
  ta vendosin ate surrat
  qe ne hund ti vene karroten
  dhe mengjezi ta gjeje prape

  .........................
  Ate surrat ,surrat prej bore
  mendjemadh e tekanjoz
  mund te ndolle pas nje ore
  nje rebesh ta hedh ne toke
  ...........................
  Na u shkri surrati bores
  sikur erdhi ne agim
  dhe veshtrimin hedh nga mali
  per dhuraten si kujtim .
  .........................................

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Bora:Zjarr ne voter

  Hedh veshtrimin lart nga qielli
  shiu force s'ka te bjere
  vend tije ka zene debora
  ftohtesi gjithandej
  .....................
  Dhe te rriturit si femije
  duan,s'munden te fshehin gezimin
  bejne sikur se duan fare
  bardhesia heqe trishtimin
  .....................
  Zjarrin prush e bejne ne voter
  ngrohtesi gjere ne agim
  eshte pamja qe tregon
  bora sjell vetem gezim
  .......................
  Oh kjo bora nuk pyet fare
  floku saje token kur mberrin
  shtrihet fort ngadhnjimtare
  ngjyra bardhe permbi gjelberim
  ..........................
  E ftohtesi,emrin ja themi
  mbi gjethe,lule e mbi gjithshkah
  S'do shkoje gjate do largohet
  do pikoje si vese nder to.
  ...................................

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Pranver:

  Dhe pranvera po troket
  dege ne dege zeri bilbilit
  dhe gezimi zbret nder ne
  me arome trendafilit
  .................
  Ne fshehtesi qendron bilbili
  ndermjet gjethesh zerin leshon
  lulja hapur ka petalet
  dhe me ere kundermon
  ...................
  Se bilbili leshon kengen
  cicerimen gjithe kenaqesi
  ike largohet se ku fshihet
  ne qetesi pushon e rri
  ....................
  Ndryshe lulja nga bilbili
  do shume pune dhe kujdes
  ti punosh dheun e saje
  ti ujitesh qdo mengjes
  ...................
  Kur bilbilit ,degjojme zerin
  s'ke perse ta shikosh
  vec urimin qe i japim
  kengen kurre mos e ndalohesh.
  ...........................

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Udhes per ne shkolle


  Sa te lumtur rrugeve te fshatit
  arome lulet kundermonin
  ne te dy buzeqeshnim
  kenge bilbili kur degjonim
  .......................
  Bashke me te,shoqen time
  udhes bashke si perher
  doren lehtas permbi supe
  ndonje here floket perkedhel
  .........................
  Nje dite rruges kur po vinim
  te terhoqa gjithe dashni
  ti rreshqite une te mbajta
  sec me erdhi nje ndjesi
  ........................
  Nga ajo dite e me pas
  mendja shkollen e mendonte?
  vec te shihja,e zeri tend
  zemra tjeter cfare t'kerkonte
  .........................
  Ndonese imi vertet shpirti
  merr tatepjeta
  sepse brenga rende nga brenda
  mbase nxjerr dufet e veta
  .........................
  Sot e them s'duhet ta beja
  te kam shoqe nder kujtime
  eshte ndjeja s'do ja dinte
  s'linte kohe per mendime.
  ........................................

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  S'ndahen  Nje pasdite te diellit ne perendim
  ne qiellin blu,yjet po ndrinin
  erresira po zinte shtigjet
  ajo dite me sjell kujtimin
  ...................
  Valen e gezimit te asaj dite
  natyren jo s'mund ta ndaj
  udhen nderruam me nje flokezez
  e shoqen e saj , me flokun e bardh
  .....................
  Si dallga anijen godet
  fuqishem pa meshire cep e ane
  mbi flokezezen syri me ndaloi
  te isha une limani i saje
  ......................
  Udhet tona koha qe iken
  rrugeve qe vijme e shkojme
  biondinen radhe e kujtoj
  por flokun e zi shpesh e mendoj
  .........................
  Kohet qe erdhen,vitet pasuan
  jeta vazhdon ka ritmin e saje
  fati deshi s'mund ti ndaja
  njoha nje balukezez dhe nje flokebardh.
  ....................................

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Gjel kokoshi shpirt mire:

  Mendje ndritur gjel kokoshi
  tregon vehten qe me zgjim
  largon t'keqen qe ne mengjes
  kur akoma dielli s'mbrrin
  ...................
  Sikur ne ti ngjasonim
  pendebukurit,penderralle
  qe respektin i bejne pulat
  kakarisin radhe radhe
  ....................
  Dhe mengjesin e nise bukur
  kenge fillon kurre s'harron
  ulur koken sheh poshte vetes
  ritmin shton qiellin bekon
  .....................
  Perfundon kenga e tije
  pa zbardh dita,dielli akoma
  krenari eshte per ne
  gjel kokoshi,ne shpia tona
  ......................
  Te kendofte zemra perher
  sikur ty edhe ne
  fuqiplote jemi n'pranver
  sikur gjeli ne fole
  .........................
  O kendes o pupelbukur
  kengen kurre mos e ndalosh
  kakarisje te gezuar pulat
  s'ben dallim,sje tekanjoz.
  ..................................

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Gjelit te shtepise:


  Gjelkokosh o gjeli shtepise
  i rendesishem sa me s'ka
  tunder shkundet krenaria
  gjel me gjel,fusim mu rrah
  ....................
  Dhe bertasin kakarisin
  hungerojne me zemerat
  pulat flasin e ankohen
  kur kendezi eshte i ngrate
  ......................
  O kokosh sa i vecante
  fiksim je ne mendjet tona
  thua bekimin t'na kesh dhane
  ne fole vatrat tona
  ......................
  Zani yt si diell mengjesi
  me ushtim fat per ne
  le te bertasin kakarisin
  dite e re ka zbrit te ne
  ......................
  S'ka gezim ma te madh
  kur ne gjume a t'jem zgju
  zeri yt talent i rradhe
  kenge pulave rri tuj kendu.
  ..........................................

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kali i nuserise:


  E shoh vashen,vashen time
  siper kalit eshte leshu
  sot eshte vajze ne kujtime neser
  tjeter do jete gru
  ......................
  Me nje pamje kalorsjake
  permbi kale te nuserise
  vello bardhe shtrihet poshte
  terheq frerin jep dyzines
  .....................
  Koken lart ngriti kali
  hapin hedh ai mbi bar
  nje si lak shterngu ne fyt
  kesaj pamje si bej balle
  ....................
  Do te ike hipur mbi kale
  larg nga ketu do kaleroje
  ne nje shtepi fis tjeter
  udhe kali,do ndaloje
  ....................
  E mendoj kur t'ndaloj kali
  burri saje doren ti zgjase
  kohe te shkuar jo shume larg
  per te isha kalorsjak
  ....................
  Ktheva shpinden u largova
  rreze diellit veshtroi lart
  ndonje lule t'kundermoje
  ndonje lugine fushe a shpat.
  ...............................

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •