Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 114
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kujtoj pranveren:

  Ja mberrin fundi i diteve te marsit
  prille a maji me lulezu
  vijne lumenjte shpejtojne hapin
  rrjedhes tyre ne dete me shku
  .......
  Lart ne qiell,shtepi tone
  ne ballkon a mbi nje tel
  cicerojne dallendyshet
  udhen hape harabel
  ..............
  Fryne nga mali vjen nga deti
  permbi fusha pandalu
  fillon cele burbuqi fshehur
  arome ngjyra me tregu
  .............
  Rrjedhe kroi i pandale
  uji i paster ne burim
  rrehe mbi guret i kristalte
  nate e dite papushim
  .............
  Prane tije ngado lule
  edhe pemet me trup t'larte
  nga mengjesi deri t'perendoje
  kenge bilbili,ze i zjarrte.
  ..................

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Me zjarrin dashni:

  Ti vale e kohes rinore
  sa here me shfaqesh dhe tani
  si brigjeve ndjenja jote
  godet me dallgen tende stuhi
  ........
  Mbi shkembin godet e pandale
  e shtrejte e zjarrit tim ne gji
  me hovin e zgjuar rishtas
  rinine me kujtove perseri
  ............
  Ngacmonjese pamja jote
  e fresket perhere me zgjon
  mbremjeve e darkave te vona
  me sillesh me zhyte me kumbon
  ........
  Ti zien nga brenda e pandalur
  perplasesh agimesh te zjarrta stuhi
  para na del ti befason
  mbi zjarrin e shpirtit dashni.
  ....................

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Ecen jeta:

  Nga pemet ikin pandalu
  era ne t'sajen vazhdon me rrembim
  mbi dege,s'levize s'degjohen
  era pa gjethin pa kuptim
  ............
  Ftohte e ngrica papushu
  mali pelhuren mbi shtatin e tije
  fusha kodrina s'nxjerre ze
  ne heshtje pranveren presin te
  mberri
  ..............
  Deti godet me te larten vale
  jashte do nxjerre dallge e stuhi
  uji mbi shkemb rreh e perplase
  gjurme shkaterrimi brigjeve tije
  ...........
  Lumi rrjedhes ecen e shkon
  deri te shkrije do shkoje dalengadale
  jo si dikur kur mberriti pranvera
  ne dete do shtrihet,poshte nen
  vale
  ...............
  Do bashkohen do lidhen te dy
  maja e deti,brigje kodrina
  do dalin lule do gjelberoje bari
  jete do marre fusha lendina.
  ................

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kur shpirti t'jete qetesuar:

  Ne dy kende botes t'ndare
  gjate do shkoje,s'do jemi te gezuar,
  do kalojne jave muaj
  deri shpirti t'jete qetesuar
  .............
  Do fryeje ere e stuhi
  e ftohtesi s'do na ndahet
  do pikoje loti ndarjes
  permbi faqe s'do na thahet
  ..........
  Deri te shpertheje ne anet tona
  vale deti me fuqi
  bore e ngrire majash te larta
  ere mali te ferferije
  .........
  Do te shkoje ne lendina
  arome lulet leshojne pandale
  do i sillem verdallosem
  ti shijoj ,si dikur ty me malle.
  ..................

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Kujtime te shkuara:

  Kur mengjeseve udhen marr
  nje hap te hedhe te mendoj
  rrjedhe burimesh shtrihet shtigjesh
  ndaj me ty eci e shkoj
  .........
  Mbi fjale tona pushon ndjenja
  ftyra jone shpreh embelsi
  asgje tjeter se ndalon
  flake zjarrten dashuri
  ...........
  Kete mengjes ne kete agim
  e me mendjen pas nga ti
  poshte yjeve ndrine hena
  nate dimri,perendimi me sjell ngrohtesi
  ............
  Ti lendina je plot lule
  mbi kodrinat ka dhe mal
  me aroma mbushur ngjyra
  hijeshine asgje s'ta ndale
  ..........
  Jo s'ka tjeter permbi ty
  zgjuar fjetur ne enderrrime
  duke ikur ne boten tjeter
  je parajse,trup e shpirt e ne
  mendjen time.
  ...............

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Tinguj zemre:

  Sa here zemren degjoj trokase
  ze te saje ate tingellim
  e dallojme eshte e merzitur,
  a me te madhe qeshe gjithe
  gezim
  .................
  Mbi lendinat te jete sjellur e aromat
  trupe e shpirte kur e pershkuan
  ndaj iku zemer thyer
  rri godet duke renkuar
  ........
  Midis pllajash ne lugina
  veshton ndjenja zjarre e flake
  s'ndjene lodhje,s'ka treguar
  here me te shpejte here me vrap
  ..............
  Nuk ka mjegull as re pluhuri
  ta frenoje t'kete ndalese
  zemer forte zemer luanit,
  sy shqiponje rend mbi flatra s'ka
  pengese.
  ........................
  Ec mendimi shkon i qarte
  ajer te paster gjithe freski
  ndaj degjohet e gezuar
  mendje,sy e zemer nje.
  ......................................

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Lart mbi henen:

  Lakmitare kjo dashnia
  koken nxjerre a psheretine
  lule gonxhe gjithfare dhojesh
  e mbi varre asgje s'pipetin
  ................
  Sa te heshtur,s'degjon zera
  pse nga varri s'del oshtime
  ecin shkojne qetesisht te gjallet,
  poshte nen dhe,ndonje brenge
  a belbezim
  ..................
  Re te zeza sulmojne qiellin
  me te shpejte pa u ndaluar
  kur del rrezja e pare e diellit
  deri te fshihet,hena vehten t'kete
  treguar
  ....................
  Nga dritarja do te hyje hena
  dhomen time fare s'pyes s'do t'ja di,
  i heqe vellon ishte jeta
  tani enderra ne vetmi.
  ....................................

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Gjethe gjithandej:
  ...........
  Sa here mengjeseve ne te zbardhur,
  diteve t'vjeshtes heshtur rri
  shoh gjethet t'fluturojne,
  te zverdhura te bien te ikin ne
  vetmi
  ...............
  Poshte pemeve te larta
  kujtimi me zgjohet,hije benin dikur
  te tjera prane luleve
  me tej era, s'do gjinden kurre
  .........
  Prane trupit tyre te larte
  te zverdhura do nxihen atje
  jete qe moren nga deget
  do treten poshte nen dhe
  ...........
  Mes dimrit te ftohtit mbi lule
  te bresherit bores stuhi
  gjethet e pemeve rreze tyre
  mirenjohje mbeshtjell me ngrohtesi
  .........
  Te tjera me eren jane zhdukur
  rreze malesh kodrinash lumejsh
  do treten perzihen perhapen
  me pluhurin grimcat e dheut
  ..................

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Brigjeve te detit:

  O dete me sa deshire
  duke ardhur prane teje te mberri
  mallengjim i kohes larget
  dua te shohe perseri
  ...........
  Pikon loti i takimit
  vete natyra s'po nxjerre gaz
  lart nga qielli s'heshtin rete
  pika shiu mbi ty perplase
  ..........
  Rrufete lart s'kane te ndalur
  duke derdhur zjarr nga malli
  fushe kodrine te qeta rrine
  tunden pemet lart kodrines e
  poshte mali
  ............
  Ndaj do shkoj te hidhem ne uje
  me te madhe t'therras si femi
  te heq brengen,me eshte mbledhur
  dallge lart me pershendet ti.
  .............................

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Te ardhmen t'jetonim :

  Sa here fuqishem zbret kujtimi
  papritmas zgjohet si tani
  male deshirash sjelle gezimi
  ne mendje e para shfaqesh ti
  ...........
  Ne vorbullat e jetes,mes stuhive
  godisje gjithnje pandale
  prania ndjenja ngacmimi
  me zjarrin flaken e saje
  ........
  Ne enderrat e heshme t'shkuares
  a pluhurit t'harruar te femijerise
  ikte e vinte pandale
  ndaj zgjohet c'do moshe ja krise
  ..............
  Mbi shtregullen qetesuese te
  moralit
  e ndjenjes me te larte mbi dhe,
  urrejtja s'arrinte t'ja dilte ,
  mbi shtigjet e jetes e jetes re
  ..........

 11. #91
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Nate dimri:

  Kete nate dimri me duar ne xhepa
  duke ecur per te tretur malle
  me kujtohet zhega e vjeter
  e lisi larte prane saje ziliqar
  ............
  Fjale zemre rinore ne njeri tjetrit
  floket shpupurishur me tanet gishterinj
  sec kerciti sikur degjoj lisi
  degezen e thate leshoi ai
  ........
  Hena pas reve fshihej,s'kish dale
  c'fare duhej s'na vlente tani
  fjalet mbushur me malle
  mjaftonte qetesia e nates,erresi
  ..........
  Mengjesit dielli te dale pa droje
  dita te jete bore e ftohtesi
  mbremjeve hena do jete pranverore
  e perseri une dhe ti.
  ................................

 12. #92
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Malli i plakut:

  Sa e donte,ta kish prane
  si at'here dhe tani
  mallin heqe,nje jete e tere
  me te saje fotografi
  ..........
  Foton perkedhel e kemi pare
  dy pika loti i shpetuan
  nga vite zbret deshire e zjarrte
  ne shpirtin e perveluar
  ...............
  Mbase ne vite te kete ngelur
  plaku kujtimet trazon tani
  vitet kohen e shkuar
  e lotin fshine perseri
  ................
  Zotit lutet ai pandale
  ne bote te gjalleve i vrerosur
  sa deshire ka te vazhdoje
  ndonese me dhembje i brengosur
  .............
  Sa shpesh i themi,e dime e merr malli
  presim te heshtur pergjigjen e tije
  kujtimet me mbajne gjalle
  te dashur na thote ju bijte e mi.
  ..................

 13. #93
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Ne mes lulesh:

  Ne mes lulesh kalojme
  udhes ardhur e shkuar
  te shoh si hidhesh,si ece
  ne shpirt me ke trazuar
  ...........
  Te shohe te kuqen e zjarrte
  e rrezen e diellit kur dale
  ne te ftohtin e ngricave dimrit
  ne shpirt me zgjon sa malle
  ...........
  Kopeshtet udhet plot lule
  t'pafundme shtrihen gjithandej
  fusha lendina livadhe
  syri ne ty me ka ngele
  ...........
  Flladin shoh te kaloje
  tunden te gjitha pandale
  e jote hidhet me ngjan
  me e bukura se e detit vale
  ..............
  Lule te ngjashme me jeni
  veshtrimi mbi ju ndalon
  ndjenja dashnia gezimi
  nga ty me shfaqet buron.
  ....................................

 14. #94
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Nene:

  Sa shume te kam menduar
  larg teje e vendit tim
  ate mengjes te ftohte ngrica
  i vetem,dhembje ankim
  ...........
  Te ndare vite larg
  pandale me godet malle
  do ikesh,prane na sillesh
  mes gjakut je pandare
  .........
  Ne dite te bukura gezime
  e dhembjen nga te flakim
  mendja na rri nene
  mengjeseve syte te hapim
  .......
  Erresire te kete rene
  e neteve pus te zi
  endrrave do shperndahesh
  perseri na shfaqesh ti.
  ......................

 15. #95
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Stinet tona,shtrihet jeta gjithandej:

  Veshtrojme lumin rrjedhes tij
  pa fuqi si i cale
  ec e shkon ne tatepjet
  s'mund te hedhe as nje vale
  .........
  Ku perrejte te fshehur jane
  apo te thare te heshtur rrine
  sa e bardhe maje mali
  veren presin qe te shkrije
  ...........
  Vijne tani perplasen rete
  o sa gjate kane duruar
  ngrihet fryhet rrjedhes tije
  nga perrejte,lumi eshte zgjuar
  .........
  Ere e ftohte zhurma pandale
  shi, shterngate qielli gjemonte
  ne lumenj,liqen e dete
  permbi toke zjarre leshonte
  ............
  Kur pranvere ti nxjerre gjelbrimin
  jete gjalleron ndaj te dua
  tani vijne shperthejne fuqishem
  lule aromat,uje kristalte buron
  ne krua.
  ....................

 16. #96
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Varketari ne stuhi:

  Permbi valen e trazuar
  hidhet turret ne thellesi
  bashke me varken udhen merr
  dite te mire e stuhi
  .........
  Shpervjele krahet s'ka te ndalur
  bashke me te ike e shkon
  sulet loze ai me dallgen
  kur vjen mbremja e dite a agon
  .............
  Zogjte mengjesin i urojne
  duke zbardhur mbi varke tije
  ece e iken vjen e shkon
  varketari ne vetmi
  .........
  Bregun sheh i mallengjyer
  kur mbi dallge koken nxjerre
  poshte saje pret valen tjeter
  lart me qiellin jep e merr
  ...........
  Kur mbi brigje n 'toke ka mberritur
  e stuhi mos t'jete ndaluar
  mengjes tjeter diten pret
  me mendime mbi te eshte zgjuar.
  .....................

 17. #97
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Lajmetare natyre:

  Nga bregu i detit udhen merr era
  duke shkuar siper ne lartesi
  ja mberrin i ftohti zbritur prej mali
  ne fusha lendina ka rene qetesi
  .........
  Te rena vjeshtes gjethet mbi lule
  tjerat rrotull jane thare
  do vije do shkoje e perseri
  jete ngrohtesi pranvere do dale
  ..........
  Aromat dehese na sillnin prane
  lule ngjyrat plot hijeshi
  do vije do zhduket i ftohti dimrit
  uji prej s'larti krojeve do mbrrije
  ........
  Veres thate me koke nga qielli
  duke u lutur sa me pare
  shira stuhi,bore ngrica
  per ty pranvere na zgjohet malle
  .......
  Zbresin dallendyshet vijne ne shtepi
  me cicerima lajmetare natyre
  fshehur strukur tjere s'ja thone
  rradhen mbajne pas zerit tyre.
  ............................

 18. #98
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Me natyren duke festuar:

  Ate pasdite dielli ne t'shkuar
  pas pak hena do dale
  nje dridherime ndjeva nga brenda
  udhet nderruam ne te ndare
  ............
  Vale a dallge t'me kete pershkuar
  t'me kete ngjare kjo cudi
  ndaj se fsheh haptas e them
  kete here ishe ti
  .................
  Sa te shoh me zgjon malle
  duke rendur ne mendime
  ndaj vehten se kam n'dore
  me sjell drite ne agime
  ..........
  Si orteku rrokulliset
  permbi fushe e kodrina
  ndaj ne kroje degjojme zera
  e s'ndalojne cicerimat
  .....................................

 19. #99
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Te penduar:

  Darkes vone kur gjumi s'vinte
  me syte hape enderroja
  koha vitet me sillen prane
  turbull, ndhollte qartas n'mendje i kaloja
  .......
  Shpesh doja ti fshija
  me dilnin para s'me pelqenin
  diku ish nje pengese
  heres tjeter s'me rrefenin
  ...........
  Vite te shkuara lagje e vjeter
  shoqe,shoke ne kujtime vijne tani
  pushime shkolle s'donim tjeter
  sa besdi, kur ja nisnim perseri
  ........
  Sot mes enderrave perpelitemi
  librin per asgje se nderrojme
  hapim syte na del gjumi
  me kembe ne toke duam te vazhdojme.
  .................

 20. #100
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Iku dhe nje vit:

  Do te vish e do ikesh
  midis mallit t'paharruar
  ne mes dimri a pranvere
  veres nxehte a vjeshte trazuar
  ...........
  Do largohesh s'do merzitemi
  viti i ri do na gezoje
  ta harrojme dhe nje na iku
  gjethi forte do te lulezoje
  ..........
  Vjen ja thote me t'madhe ne gem
  pas bilbilit kengetare
  do ja marre deri te thahet
  kjo gjinkalla brenge e malle
  .........
  Vijne e shkojne pa u ndalur
  stinet tona jane stoli
  vjen darka zbret mengjesi
  syte lart ne pafundsi.
  ...............

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •