Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 114
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Dallendyshet mberriten:


  Dite e bukur ngrohte vere
  arome lulet kundermojne
  fllad i lehte,puhize pranvere
  eshte natyra qe gezon
  ..................
  Bora rrjedh ne lume
  kudo lule gjalleri
  dallendyshe pende bukura
  japin pamjes madheshti
  ..................
  Nga ballkoni s'ka qetesi
  cicerima s'do ndaloje
  feste ka dhe natyra
  bashke me to shtepia jone
  ..................
  Shume njerez nuk e dine
  fare nuk na njohin
  e perse emri ne dere?
  cicerima eshte ndere
  ...................
  Ato kryejne rite
  rreth oborrit te shtepise
  poshte ballkonit lart avllise
  ketu jane ketu ka nise.
  .................................

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Stinet tona:


  Cdo pranver gezimin sjell
  sa me gjate do te donim
  arome lulesh pa mbarim
  kenge bilbili te degjonim
  .........................
  Do te ike dhe bilbili
  nxehte t'pafund e te pamate
  do shpertheje dhe gjinkalla
  prej te nxehtit ne te thate
  ...........................
  Vende te bukura tani te shkreta
  gjithe gjelberim e bukuri
  Duhet muaj te kalojne
  e te ike kjo thatesi
  ...........................
  Zogjte gjithandej
  do te kthehen jete te nisin
  rrjedha ujit ne lumenj
  bubullimat qiejve krisin
  ............................
  Do na vije bardhesi hyjnore
  prej nga yjet atje lart
  ngjyra saje engjellore
  do zbardhoje shpirt e prag.
  .......................................

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Ne shtepine e vjeter:


  Shkendi,zjarri flakerinte
  kercet druri ne oxhak
  nusja re zonja shtepise
  veshtron te shoqin,shtri rreth
  votres,tani plak
  .................
  Ne gjume plaku ne mendime
  ne ate kohe djalosh i ri
  dhe sojnikja njikjo trime
  drurin hedh zjarr me fuqi
  ..................
  Trazon gacat hidhen lart
  burrin,sec ja ngacmojne
  thua zgjuar ishte
  ngrihen shpejt kuvendojne
  ....................
  Kur i vogel,isha femi
  gjysh e gjyshe asaj kohe
  merrnin cungun te dy bashke
  gjithe kujdes e perkushtim
  kur ne voter e vendosnin
  hidhnin gaca benin tym
  .....................
  Nganjeher me dilte gjumi
  ne erresire larg nga votra
  flisnin ulet si kuptoja
  s'do ja dija dhe me gjumin une
  vazhdoja.
  .................................

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Mbase mundet qe te flase:


  Jam bilbil zog kengetar
  sikur thjesht ta thote
  dhe urimi qe i japim
  te kendosh jete e mot
  .................
  Here te pare te veshtrova
  si besova syve te mi
  shpirtin tim jo se njoha
  kish jetuar ne vetmi
  ...................
  Fjale kane dale shpirtit njerezis
  jeton siper atje lart
  arome lulet te shijojne
  jeta eshte poshte ne prag
  ....................
  Hedhe veshtrimin,
  ne moshe je,mbase i ri
  kur kroin shijon dallon
  prane tije eshte krenari
  .....................
  Mali shkrin,bora s'qendron
  mbase eshte se kupton
  veshtro detin nuk ka dallge
  koken mbeshtet,mbi te pushon.
  ................................

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Larg:


  Pse gjate qendrove
  ne zemer,larg vendit tim
  na ndanin fusha e male te larte
  me ishe ti i vetmi enderrim
  ................
  C'fare ka ndolle atje
  me vashen time nuk di
  mbase lulja per tu shijuar
  fjale ,diku nen lise te ri
  ................
  Kur te shkoje ajo ne takim
  dhe kur rreth belit te saje
  mbase gishtat mes kacurelash
  ndjesine tjetri do marre
  ................
  Mbi gote te veres,i dehur s'jam
  akoma shije,dua te pi
  dalengadale te kam zevendesuar
  me nje biondin te mire sa ti
  ..................
  Mund te vazhdoja pa fund lengaten
  dhembja shtohet s'di ku mberrin
  se keshtu largoj vetmin
  udhe te re,ne kete rrugetim.
  .............................

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Dua ta them,ka ndoll:


  Asnjeher s'kam menduar
  kurre ne jete te me ndolle
  kacurelat qe kam shijuar
  permbi gushta permbi dore
  ...............
  Kur te njoha,shpertheu gzimi
  tjeter shije s'kish askund
  mendje zemer asnje fije
  kjo parajse te ve perfund
  ...............
  Bashke ne e kemi nise
  ne kotec ku gjeli kendonte
  se te ishim brenda shtepise
  dhe ndeshkimi nuk vononte
  ...............
  Vashe ishe ti at'here
  kur e nisem e vazhduam
  erdhi dita kalojne vitet
  ate kohe kurre se harruam
  ...............
  Malle zgjon zeri gjelit
  dhe kotecit ketu perballe
  zeri tije zeri kendezit
  krenari e heres pare.
  ..............................

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Nje kujtim:

  N'ato dite ato vegime
  prap tek mua erdh u shfaq
  fytyra jote,bust skulpture
  dhe me mesin famelart
  ...................
  Hund e buze e gusha jote
  jo s'kulptura s'mund afrohet
  edhe pamja engjellore
  askund tjeter mos kerkohet
  ..................
  Syri yt me bishtin pas
  une palloi gjithnje isha
  ate kemben qe kam fshehur
  neper shkurre lule te brishta
  ...................
  Me kujdes e perkushtim
  nga thellesia do na dale
  eshte virrma,na bashkon
  te dy jemi fitimtar
  ..................
  Jo te dehur ne nga pija
  dhe me fjale plot perkushtime
  ajo c'fare ne kalojme
  me e arrire se ne endrime.
  ...........................

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Perse ndodh:


  Me sulmon ne enderime
  kur une dua te harroj
  dhe kur diten e kam mbyllur
  ne qetesi s'me le te shkoj
  .................
  Do te vije perseri mengjesi
  do me sulesh me terbim
  pse ne ender s'te mjafton
  faji yt a faji im
  ..................
  Mundem t'flak,tej te hedh?
  por fuqia me mungon
  sepse zemra s'pyetka fjalet
  ne ikesh ti,ftohtesi ofron
  ...............
  Dua ti t'me hapesh udhen
  brenda meje ne ngacmime
  mbase jam vete fajtori
  qe s'ndaj zgjuar,enderime
  ...............
  Moshe kam,vitet kaluan
  koken kthej,ne kohe germoj
  mozaik i kohes shkuar
  dhe ai dua t'ngjasoje.
  .........................

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Bilbili a gjel kokoshi:


  Perse nje here ne mendime
  deshire me lindi t'krahasoj
  zerin e embel te bilbilit
  mbi ate pllaje aty te kroi
  .................
  Dhe n'kotec shtepi tije
  oh sa here zerin degjoja
  ndonese isha gjysem gjumi
  gjel kokoshin e uroja
  .................
  O kokosh o gjeli i shtepise
  te kendosh si ngahere
  puplat tuaja zeri yt
  qe s'pyet dimer as pranver
  .................
  Me bilbilin e kenge tije
  kur sheh kroin famelart
  edhe kenge i thure atij
  mes kodrinash poshte ne shpat
  ..................
  O kokosh je i papare
  zeri yt eshte kenge valle
  te kendojne pulat s'ja dalin
  kenga jote ka fame te madhe.
  ...............................

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Cast deshperimi;


  Si te gjithe te shijoj jeten
  i rrethuar nga te afermit e mi
  por nervoz me thoshte gjyshi
  kete vajze kemi komeshi
  ...............
  Syri ne te me kish ngelur
  n'ate flokun kacurel
  ku te ishte ai gabimi
  kush pergjigje pse nuk jep
  .................
  Ik atje,ketu mu largu
  do vije dita mos t'mendojme
  po at'her ku fshihet gezimi
  dhe kur emrin t'ja harrojme
  ..................
  O dashni dashni hyjnore
  vjen nga siper qiellit lart
  vendos paqen e bekimin
  mbase iken por vjen prap
  ..................
  Gjitha te mirat mbulu toka
  mbase ndoll te pushosh
  e gjithe bota te jete e jona
  pa ty duket vetem bosh.
  ..............,,,,,,,,,,,,,

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Larg dashures,violina:


  Muzik fare,asnje gezim
  sado fuqishem le te kercase
  eshte dhemja ka zene brenda
  larg i ndare,fushash e malesh te
  larte
  ....................
  Dhembje fare me nuk ndjeva
  gjere te nesermen ne agim
  mbi gote t'alkolit te rrembehemi
  gjate nuk zgjidhet halli yne
  ....................
  Per violinen kam dobesi
  me rremben i hershmi kujtim
  nuk e di perse mbi tela
  eshte harku perkushtim
  ...................
  Vallja hidhet lart e poshte
  harku shkon si dallge a vale
  si tallazi qe vjen nder gishta
  telat e saje i bejne balle
  ...................
  Ketu harku,larg nje violine
  tingujt e saje muzika qe nxjerr
  i paster si uji qe vjen nga lart
  dhe me rrembimin qe kane lumejt
  ..................
  Harku mbi tela do shkoje e do vije
  zeri tingull qe do te mbledh
  perkujdesi i gishtave te mi
  telat e violines kane per ta nxjerr.
  .....................................

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Balon,avion.


  Te vegjel ne ishim
  si te tjeret,jane tani
  balon te ngjitnim
  lart ne qiell krenari
  ...............,,
  Balonin e merrte era
  s'do ja dinte e ngrinte lart
  fare si sot nuk pyeste
  te shikonte lugine a shpat
  ................::
  Vitet e vite ikin,pas koken veshtron
  baloni femijerise sot u be avion,
  gaz donte baloni te ngrihej ne lartesi,
  energji avioni te shkoje ne hapesir
  ..............
  Karburant frymezimi eshte,
  energji e tije lind ne kokat tona
  fluturon mbi re zhurma me jehona,
  zbret ketu tek ne
  thjeshte nje ndjenje jona.
  ..........................

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Ne atdhe jam tani:


  Me ka ndolle kur jam zgjuar
  ne atdhe vendin tim
  nuk e di me shterngonte
  ndjenje ankthi s'gjeja gezim.
  .............
  O sa shume u rendua
  ne atdhe,ne timen fole
  sa here gjumi mua me dilte
  doja te ishe n'tjeter dhe
  ...............
  Flas me vehte atdhetari
  qe per te vargje kam shkru
  te verteten kush ringjalli
  pse kaq shpejt e kam harru
  ................
  Kjo dashnia te nderuar,
  s'me le shteg te kundershtoj
  ne atdhe gjithe te mirat
  por nje gje sec me mungoj.
  ................
  Me dashni lojra nuk behen
  ka nje peshe ka nje renkim
  eshte ndjeja qe perplaset
  ec e gjeje vendin tim
  ..............
  Valle te kete ajo nje peshe
  merre ndaje ku te duash
  por atje ku vendi saje
  me ate vend kurre mos te luash
  .............
  Po e gjetem,e arritem
  ate vend,ate krenari
  me symbyllur do kuptojme
  vendi yne eshte ai.
  .....................:::

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Deshir e plotesuar:

  Kur shikoj shtatin e vashes
  si liqeni tuj valzu
  e nga siper, gjithe bekimi
  me asgje,s'ka t'krahasu
  ....................
  Rri e pres te vije agimi
  dhe nga endrrat te shpetoj
  ti ze priten,syne ti hedhe
  e nje fjale ti leshoj
  ..................
  Prane saje rri i mpiri
  si ortek do te doja
  t'shkoja shpate e lugine
  atje posht te perfundoja
  ..................
  Vitet shkojne te tjera vijne
  me ne endrra s'do me dalesh
  kur te dua,te shterngoj
  arsye s'ka shpirti te qahet.
  ..........................,,,,,,,........

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  I paharruar dete:

  Atje ne breg fort perplaset
  mes gezimit te papare
  e kur shkembi thyen valet
  ne veshtrojme nga lart me malle
  ..............
  Mrekullisht hidhet vallja
  lart e poshte si kreshte mali
  aq shume me detin lidhur
  si tani,kodrin livadhin
  ..............
  Vite tera te kene shkuar
  e kujtimet poshte n'femijeri
  larg nga ty,me kembe ne toke
  o sa shpesh na therret ti
  ..............
  Dete o dete,dallga jote
  mire e dime e degjojme
  eshte thirrja e te pareve
  ndaj te duam,te respektojme
  ...............
  Tek ty shohim meme e ate
  mysliman e gjithe te tjere
  sikur riti pa mbarim
  ne ate kupen,ngjyre gjaku por
  me vere.
  .................

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Te kujtoj:

  Nje kujtim sa shpesh me zgjohet,
  brenda meje fort kumbon
  eshte ndjenja vjen fuqishem
  kohe t'shkuar me ofron
  ...........
  Enderra bashke thurnim ne
  njeri tjetrit pa kufi
  fusha kodrave u kendonin
  mbi te gjitha ishe ti
  ..............
  Ja vjen koha udhet tona
  ti ke ikur larg se di
  por kujtimin per ty ruaj
  me plot zjarr dhe tani
  ...............
  Udhen merrnim gjithe gezim
  anes fushes poshte kodrines
  zogjte e malit na pershendesnin
  darke vone dhe ne agim.
  .....................................

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Henes lajkatare:

  O ti hena genjeshtare
  atje lart te shoh me rri
  je e vogel nje pike fare
  do te shfaqesh mbi yje ti,
  .................
  Ne ate vend je lajkatare
  edhe diellin ngacmon josh
  halli i madhe te ka zene
  ai ka shoqen,token poshte
  .............
  Ndryshon formen,shkon e vjen
  vehtes tende si ben balle
  kuqesh,zbardhesh e verdhohesh
  si dashnore e zene ne hall
  ..............
  Vazhdo ti punen tende
  tuj perdredh e rrotullu
  kur mbi toke te kete helle vallen
  dhe per ty do kete mendu.
  ...................

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Te verteten atdhe:

  Je gjithmone i pandryshuar
  kur zbardh dite e behet nate
  kur mengjesin presim zgjuar
  dhe ne endrrat me sy hape
  ...............
  Vjen sundon s'do ja dish
  me natyre,pa u ndale
  kam dashni te paharruara
  rinine,lotin e shume malle
  ...............
  Vite teje te kohes shkume
  peshe rende,vec ty t'besoj
  kthehen vitet ne kujtime
  me asgje s'te krahasoj
  ................
  Erdhi dita vashe u shfaqe
  ate dashni bere therrime
  jo atdhe s'te harroj,
  tani t'ruaj ne kujtime.
  ...................................

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Dhembje:

  Me koken ulur,ne heshtje
  sa larg e prane tani
  fjale zemre do gdhend
  mbi pllaken ku ndollesh ti
  ..............
  Erresir ka rene tek une
  ti mbase valvitesh mbi re
  nje gure kemi,na ndane
  e ca lopata dhe
  ..............
  Larg kur ishim dikur
  dy skaje t'pafund pamate
  male, uje,oqeane
  tani nje gure, dhe,pak balte
  .............
  Fjale zemra thote
  duke u dridhe me ze ngadale
  ditet e bukura s'kthehen
  lote ,lutje ,fjale.
  .................,.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-02-2018
  Postime
  114
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme kerkojme:

  Me emrin tend:

  Mendje zemer ti sulmon
  e pas shpirti na rri ngjitur
  dite te re kur vjen agimi
  derisa nata te kete mberritur
  .............
  Dhe ne gjume qetesine time
  se nga vjen nuk e kuptoj
  ti me shfaqesh ne enderrime
  der mengjesi te afroje
  .............
  Duke ecur ne vetmi
  e ngacmimi brenda me zien
  sapo shoh celur lulet
  menjeher me vjen nder mend
  ...............
  Kur lendinash shkoj shkujdesur
  fllad i fresket me zgjon ndjesi
  rreth e rrotull sillem kodres
  emrin tend ka tani.
  ........................................

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •