Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime n 92 postime

  Zbardhet Pakti me Greqin, Shqipria rifiton detin q humbi n 2009

  Top Channel msoi prej burimeve diplomatike n Athin, se marrveshja e re e detit parashikon ndarjen e hapsirs detare me parimin e vijs s mesit.


  N ngushticn mes dy vendeve, q sht 1.8 milje detare, 0.6 milje i takojn Shqipris, 0.6 milje Greqis dhe 0.6 milje jan ujra ndrkombtare. N pjest e tjera aplikohet vija e mesit, duke llogaritur edhe nj hapsir pr lundrim ndrkombtar, distanca kto t bazuara n Konventn Ndrkombtare t Detit.

  Prsa i prket zgjatimit t sovranitetit grek me 12 milje, sikundr tha edhe ministri i Jashtem grek, Nikos Kotzias, ajo do t bhet nga t dy vendet njkohsisht.

  N marrveshjen mes dy vendeve, t prfunduar n Kret, por t detajuar prfundimisht n Kor sqarohet se llogaritja e 12 miljeve do t bhet nga ishulli i fundit i banuar n 1913, periudh q mes dy vendeve sht caktuar nj vij e prafrt kufitare.

  12 miljet greke do t aplikohen nga ishulli i Otonos dhe Mandraqi dhe jo nga fari i fundit n Veri, si n marrveshjen e 2009. Marrveshja do t bazohet n t drejtn ndrkombtare t detit pr prdorimin e fareve, sipas t cils faret dhe shkmbinjt, ose ishujt ku ata jan ndrtuar, i jepen pr administrim vendit q i ka ndrtuar.

  Statusi territorial i ktyre fareve dhe i ujrave q i rrethojn ata, nuk referon pik nisjeje t 12 miljeve, ose vijs s mesit, si ishte vendosur n marrveshjen e 2009, me shkmbin Bakreta n Ngushticn e Ksamilit, duke i dhn Greqis 3/4 e hapsirs detare. Pala greke thot se me mnyrn e re t matjes dhe pikat referuese t vendosura nga Bushati dhe Kotzias n Kret, Shqiperia rivendos sovranitetin n at pjes detare q humbi me marrveshjen e 2009.

  Mes dy vendeve do t riprcaktohet zona ekskluzive ekonomike. Shqipria do ta zgjeroj at n drejtim t perndimit drejt kuadrateve Joni 1 dhe Joni 2, t cilat n baz t marrveshjes s 2009 i merrte Greqia.

  Studimet gjeologjike t kryera q n vitet 1960 prej gjeologve rus dhe shqiptar, por edhe krkimet e kryera n vitet 2013- 2015 prej kompanive norvegjeze, konfirmojn se atje gjendet naft dhe gaz, si vazhdim i fushs naftmbajtse Patos-Marinz-Vlore.

  Burimet than se Greqia dshiron nj zgjidhje sa m t shpejt t shtjes, pasi dshiron aplikimin e precedentit t prcaktimit detar me Shqiprin ta prdor si baz n fazn prfundimtare t negociatave pr prcaktimin e zons ekskluzive ekonomike me Izraelin, Qipron, Libin dhe Egjiptin.

  Ky precedent mund t prdoret politikisht prej saj n nj negociim t mundshm pr kufirin detar me Turqin pr vendosjen e sovranitetit grek n Egje.

  Si dihet, Greqia ka kontrollin e ishujve n pothuaj gjith Egjeun t bazuar n Traktatin e Lozans, ka koht e fundit kontestohet prej Presidentit turk Erdogan.

  Pikrisht frika q Athina ka prej influencs s Presidentit turk n politikn shqiptare, e bn kt marrveshje edhe m emergjente, theksojn burimet e Top Channel n Athin.

  Kjo marrveshje referon nj koordinat pr nisjen e puns pr kufirin toksor. Greqia dhe Shqipria nuk kan ende nj vij kufitare t prcaktuar vet, q prej vitit 1914, kur vija ekzistuese u vendos nga fuqit e mdha.

  Top Channel
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Zbardhet Pakti me Greqin, Shqipria rifiton detin q humbi n 2009

  Shkruhen aq shume budalliqe qe ti komentosh nganjeher eshte e kote.

  Si gjithmone Shqiperia negocion mbi kushtet dhe interesat qe paraqet pala e huaj. Per te mos thene qe per palen shqiptare qe nuk ka marrveshje dhe do gje eshte akoma sekrete.

  Te gjitha marrveshjet bazohen ne te drejtat nderkombetare nuk eshte se bazohen ne Kanunin e Lek Dukagjinit... Budalliku tjeter eshte qe kjo marrveshje mundet te meret si precedent per vendet e tjera... Ketu hyme ne territorin e injorances apsolute.... qe do te thote qe po te ishte firmosur pakti i Berishes edhe ai do merej si precedent !

  Megjithate,per aq sa mund te kuptojme, barazlargesia e supozuar nga Greqia mbron vetem te drejtat e Greqise. Nuk eshte nje barazlargesi e supozuar mbi vijen imagjinare detare,eshte nje barazlargesi qe fillon nga nje pike o ishull grek. Nuk ka nje pike ose ishull shqiptar perballe qe mundet te quhet nje barazlargesi e drejte.(ne det te hapur)

  Si e tille edhe kjo marrveshje,me keto parametra eshte e destinuar te deshtoje. (Qe kur u mbajt sekret u kuptua dhe pseja dhe perseja)

 3. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Zbardhet Pakti me Greqin, Shqipria rifiton detin q humbi n 2009

  Nuk pres ndonje gje te mire nga Rama dhe Bushati.Sidoqofte shpresoj te jem i gabuar

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •