Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Per "gjalloj" ashtu duhet te jete,ti vesh emrin femijes te gjyshit apo te gjyshes. Per ushtoj une e dija ndryshe,mendoja se eshte te veshesh diēka te re,ta veshes per here te pare....(por mbase e kam gabim )

  Dimi-ja apo edhe demi-ja e dija pak a shume qe, jane ne pergjithsi "breke" grash te gjera. Ke dhe dymit nga ana e Peshkopis,dhe nga zona e Shqiperise te Mesme ke dhe demiq,dimiq dhe dymiq-t. Jane pjese edhe e kostumit popullor,jo vetem ne Shqiperine e mesme por edhe ne disa zona te jugut si te Skraparit e te Mallakastres etj
  Jane ato qe Peja i quan shollvare,Shkodra-barnaveke,Ulqini-brenevreke,apo edhe ēitjane dhe tumane etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 01-03-2018 mė 13:15

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  -Telak-e-ja.telakja e ban nuse ēiken...

  =té Z akja.

  zaki/Tezakja.
  Nganjehere tek kodeksi disa rrokje te para jane me theks anglez, se keshtu i duket atij qe dikton e pastaj Qaza e shenon, ma lehte i bijen me diktue psh:
  -thé; si me thane ne franke "Le"...per shembull ne nje rast kur Profeti dikton e Qaza shkruan na del ne fletore ky rezulltat;
  Profeti nis e tregon disa specificitete/ karakteristika te veēanta qe i kane ne botimin e librave anglezet, franket e gjermanet, dhe mundohet me ia spjegue Qazes sa ma lehte qe atij mos ti vje ran puna, ...


  Profeti: fr, ang.dalmatine-Thé anglé(anglishtja), ..."langlė".."lesanglė"(leje kėndin...) "sa se pro-nans"(tingllon); "sa-se-kri"(shkruhet); "Te Hashé"(manzhé) "pa ér"
  Qaza; "thé ēoshin" "lezanglét"(thé-thonin);= (kaselanglė.fr)...
  -"THE" e anglishtes ėshtė specifike si (speci) "THE-VE-Wé"(thé fé- vé) gjermane "DUBLOJE"(a fell/thell dalmate) "THE" "LL" franke ("thé vé");(The "LL" o jé )=thelloje !
  Menoj se kjo "Z" eshte fut ne shipe si ajo shenja e herojit me masken Zoro...!

  Si pershembull te "zemra" te ciles iu ėshtė shtua vetem se ni kllamp ose "zingi" lidhese e trenave apo nje hekur ne form te shkronjes "Z" per lidhjen e trave te pullazit:kulmit...

  Duhej t eishte nga franke;
  -J'ai de l'amertume...(kam hidherim) kurse zani del keshtu;
  "zhe de l' Zémértymė)...do me than kam hidherim (amér)= idht, ...ndaj teje; ne shqipe thuhet " ma ke ba "Zémren tym" si me pas mrena shkum qe i themi shkuma e qyngave te kaftorrit kur i shkunim, do pme than ma ke ba "zemren" si shkuma e tymit qe mbetet ne gypat/ēyngat e kaftorrit:stufes...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Meqé je tek Z-ja,ēfare eshte zem/ér-ra ? P.r.sh : E ēon zemra cullin.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  SERAFIM, keto "Z"-et jane shtuar pasi qe eshte bere diktimi apo eshte rishkruar siper ndonje teksti tjeter te gjuhes franke njesoj siē eshte bere edhe me tekstin e "missaleve" nga latinishtja eshte adaptu/pershtat nje sistem tjeter me pak ndryshime ka ardhur deri te nje perfundim krejte tjeter;

  Ketu disa dorshkrime origjinale(skanime) nga fr; rreth vitit 1700 eshte similua dhe ushtrua e njajta gje si te "meshari" si do ta shifni me zmadhues ju lutemi...

  se si eshte nderhyre mirepo kujdes te fjalet "jeté" si "catund" "zemer" etj..te gjithat te shpikura per mos me thane fallcifikime !

  Emri: 11028031_10153461026678684_7405588604683512528_n-001.jpg

Shikime: 84

Madhėsia: 54.5 KB  Emri: 11057646_10153461026693684_2025340917893681361_n-001 (2).jpg

Shikime: 84

Madhėsia: 51.8 KB


  Emri: 11222703_10153461026698684_3121155405408450602_n.jpg

Shikime: 81

Madhėsia: 45.3 KB
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Ketu do japim disa shembuj se si ka mbetur fjala frnke e paster "si pré" "aqė afėr" pa ndryshime fare...pa diskutim, ne shqipe behet "sipri" (mbi)=toske, os ekatuni "permi"...
  matutje ska diskutim as rrethe fjales "katund" kur me tej eshofim ne tjetrin imazh se eshte ditur te shkruhet edhe "K" e madhe por jo, katund shkruhet me "Catund" SI EKEMI THENE KLLAPAT LUJTEN ROLIN TJETER her behen shkronjat ""c" e here "j" prej dy kllapave e majtes e te djathtes ...

  Emri: 11703144_10153461026703684_2428004785839791469_n-001.jpg

Shikime: 82

Madhėsia: 50.8 KB


  Z=jane te shtuar me laps te thjeshte grafiti e jo me ngjyre si shkrimi origjinal

  Si e permendem me pare, edhe fjala "zemer" eshte krijuar njeloj, tuj bere nje nderhyrje me kete formen si "zoro" mes fjalve franke, qe ka ruajtur kuptimin teresishte ne shqipe e franke;
  =" ma ke bere zemren tyme"
  =je vie avec l'amertume=(jetoj me zemrim, e hidhruar, e idhet, e lenduar,
  "amér" =idhet, kurse rrokja e dyte "tym" u pershtate per shqipen si psh;
  "ishte ba tym n' zemer" ose;
  "iu kishte ba zemra tym"
  "plaine d'amertume" =e zemreuar i zemruar..etj..
  amertume= tingllon "émertym"..

  Emri: ZEMERA.JPG

Shikime: 83

Madhėsia: 11.3 KB


  Emri: K L J - Copie.JPG

Shikime: 83

Madhėsia: 11.6 KB

  Emri: Capture plein écran 02032018 184030.jpg

Shikime: 78

Madhėsia: 39.0 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 02-03-2018 mė 12:44
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  PROTAGARAS PA E LEXUE KETE VEPER QE NA QON NE ORIGJINEN E SHQIPES E CILA A GJUHA E LINEARVE A e B

  dhe kjo e sotme eshte vetem se nje ripertrimje por me nderhymje te hyjniut prej s 'nalti !

  JU KISHA LUT QE TE NDERHYJE DIKUSH QE TI NALI GURTHYESIT ATJE NE MAJE TE KASMAQIT JANE TUJ MA THYE DOREN ME DINAMIT KETA GURTHYES QE S PO MUNET ASKUSH MI NDAL...A KA NAJ NJERI NE BOT QE MANET ME UA NDERPRE PUNEN KTYNE NJERZVE TE PAVETDIJSHEM QE SE NJOHIN NATYREN AS KURRE S KAN LEXUE AS SE DIN KUSH A PROMETEU AS KUSH ISHTE PLATONI E PROTAGORAS ?

  DO TE ISHTE NE INTERESIN E GJITHE BOTES ME I NDERPRE KETO SHKATRRIME QE PO BAHEN NE KOSOVE ASHT DETYR E SHEJT QE TE SHPETOHEN KETO SHENJA E GJURME TE NJE KALUARES SE VJETER PARA 14 000 VITESH TE KESAJ ARKES SE NOJES E CILA KA ARDHUR PREJ KONSTELLACIONIT TE GJARPNIT PER ME ZA VEND KETU NE PLANETEN TONE, JU LUTEMI KENI BESIM NE KETE SHKRES SEPSE KJO A GJUHA E PARE E JONA E KRIJUME ME URDHEN TE HYJNIUT TE CILEN E KAM DESHIFRUE QE A E NJEJTA KOPJE E TESTAMENTIT TE VJETER QE GJENDET ME FIGURA EDHE NE HARTEN E DRENICES SI DHE PROFESIT E TJERA TE CILAT MUJN ME NDODH POR MA E RREZIKSHME PER NEVE A KUR NE VETE I SHKATRROJMI KETO DESHMI ME DINAMIT E GURTHYES PER MI SHTRU RRUGET §

  PROVA NUMER 1.

  Anija e Noes e ardhun prej tjetres planet a perplas me token mrena a tunel ne xhad prej Londer e ne Visoko e deri ne Arabin Saudite....

  Na duhet me u kthye e kemi pre bileten se keshtu a kane kontrata ketu s kemi nejt urte ...vetem po shkatrrojmi, jemi te denum...

  Emri: ABRAHAMI.jpg

Shikime: 71

Madhėsia: 80.3 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 09-03-2018 mė 11:12
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  JU KISHA LUT QE TE NDERHYJE DIKUSH QE TI NALI GURTHYESIT ATJE NE MAJE TE KASMAQIT JANE TUJ MA THYE DOREN ME DINAMIT KETA GURTHYES QE S PO MUNET ASKUSH MI NDAL...A KA NAJ NJERI NE BOT QE MANET ME UA NDERPRE PUNEN KTYNE NJERZVE TE PAVETDIJSHEM QE SE NJOHIN NATYREN AS KURRE S KAN LEXUE AS SE DIN KUSH A PROMETEU AS KUSH ISHTE PLATONI E PROTAGORAS ?

  DO TE ISHTE NE INTERESIN E GJITHE BOTES ME I NDERPRE KETO SHKATRRIME QE PO BAHEN NE KOSOVE ASHT DETYR E SHEJT QE TE SHPETOHEN KETO SHENJA E GJURME TE NJE KALUARES SE VJETER PARA 14 000 VITESH TE KESAJ ARKES SE NOJES E CILA KA ARDHUR PREJ KONSTELLACIONIT TE GJARPNIT PER ME ZA VEND KETU NE PLANETEN TONE, JU LUTEMI KENI BESIM NE KETE SHKRES SEPSE KJO A GJUHA E PARE E JONA E KRIJUME ME URDHEN TE HYJNIUT TE CILEN E KAM DESHIFRUE QE A E NJEJTA KOPJE E TESTAMENTIT TE VJETER QE GJENDET ME FIGURA EDHE NE HARTEN E DRENICES SI DHE PROFESIT E TJERA TE CILAT MUJN ME NDODH POR MA E RREZIKSHME PER NEVE A KUR NE VETE I SHKATRROJMI KETO DESHMI ME DINAMIT E GURTHYES PER MI SHTRU RRUGET §

  Skedarėt e Bashkėngjitur 174328


  shifeni ketu ne te djathte aty ku duket bardh prej gurthyesve tuj dinamitue kete vende te shenjte te bjeshkeve te Kosmaēit ...mos thuani pastaj pse jemi te denum... !


  Skedarėt e Bashkėngjitur 174329
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Fjala 《Telak-ja e ben nuse ēiken》.... e kuptojmi se : veshja / e nuseris qe eshte ne franke quhet perkindrazi : '' habille ne fait pas un moin. .''...
  Veshja nuk tregon se ai eshte njė prift. ..!...
  Mirepo tek rasti i veshjjes se ēikes/vajzes me rroben e nuserise. ..qe quhet ''telak '' nga sllavishtja ''p š tjellak '' ./telak do thote veshje trupit si edhe vete fjala pshtjell pėr pshtjellcin apo mbeshtjellcin si veshje e grave. ...perbehet préj dy tri kuptimeve. ...''p'š'' telak qe do thote mbuloje trupit...!
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  《Telak e ja》telak -ja eshte veshje apo mbeshtjellsja e ben njė vajze te duket si nuse. ...
  Nga sllavishtja ''tella/tjella do thote veshje trupit si ''pšellaki '' njė lloj veshje e grave perndryshe ''zavjaēi'' poashtu me kuptimin si rroba qe mbulojne trupin. ...
  Pra kjo fjala popullore se: ''mbeshtjellja vajzen/ēiken e bejne nuse ''....
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Fjala 《Telak-ja e ben nuse ēiken》.... e kuptojmi se : veshja / e nuseris qe eshte ne franke quhet perkindrazi : '' habille ne fait pas un moin. .''...
  Veshja nuk tregon se ai eshte njė prift. ..!...
  Mirepo tek rasti i veshjjes se ēikes/vajzes me rroben e nuserise. ..qe quhet ''telak '' nga sllavishtja ''p š tjellak '' ./telak do thote veshje trupit si edhe vete fjala pshtjell pėr pshtjellcin apo mbeshtjellcin si veshje e grave. ...perbehet préj dy tri kuptimeve. ...''p'š'' telak qe do thote mbuloje trupit...!
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Ne lidhje me fjalen ''ndigo'' i ndigjon. ..eshte zbardhje se me cilėn menyre eshte bere intervenimi mbi tekstin origjinal te latinishtes pas gerrvishjes te Buzuku te gjitha shkronjat e duhura jane shtuar me ndihmen e ngjyres kineze ''ķndigo ''. ..e cila nuk leshonte ngjyren prapa faqes tjeter. ...i ndigon. ...i ndigo ndigo. ..sot degjo !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Kreksi a te pyes per disa fjale,ēfare kuptimi kan ?

  Arnaic-é a arnaica ?
  Bérshek-u
  Lirek-u
  Mnela-t
  Babiné-a
  Bishtar-i
  Fčleshka
  Rrallan
  Prregull
  Shkulval-a.millin e kollomoqt e ngjeshna me shkulvalé...
  Telak-e-ja.telakja e ban nuse ēiken
  Guglat,ka fillu me guglat culli
  Ushtoj. Kam nja dy dimi qč si kam ushtu...
  Gjalloj, me gjallu emnin
  Hallhalle,ne doré
  SERAFIM, po ia fillojmi prej me te lehtave qe do te thote ti eliminojmi sepse jane te thjeshta, dihet se;

  1.) HALLHALLE = iu thone bylyzykve, (e JO "byzuluk") rratheve hallkave ari:bakri:argjendi qe vehen ne dore nga nuset/grat...

  2.) GJALLU emnin/emrin, do thote me "ripertri", PERTRI = riperserit emrit e babait: gjyshit te vdekur si psh; gjyshi imi me emrin DIBRAN ka vdekur, por njeri prej nipave te tij duhet te emrohej me kete emer; quhet "pertrimje" ripertri emrin e tij....

  3.)USHTOJ/ USTOJ; nga dalmate "usko" USKO me i ngushtue, me i ba taman, merren gerrshant dhe prehen dimijat kurse emri dimij vjen prej numrit te shqiptum ne franke (10 000 ) dix mille "dimij" ....

  3.) GUGLAT, (ka fillu me mu zhugat culli) do thote ja kan nise me i dal "zhugat" puqrrat e kqija djalit...ku je more "zhugan"....!

  4.) TELAKEJA- (tellakja) veshje e trupit nga dalmate "tella" (trupi) rroba: "robe de marije" duvaki, mbuloja ēiken e ben nuse/ veshja: duvaki: odela zaviēaja:zavjaēi....rrethatorja e nuses se re .... "mlade"...telak/ja=veshja e trupit....

  5.)SHKULVALE =valak, lloj thalluse druri si nje "llabud" pendrek....per ti t'hollua kulaēt e pites ose per me ba buken e misrit: kallamoēit rrasapet/ me te holl.....thuhet me i "shkul tirqit" tjerrin apo shtofin prej leshi....me i "shafit"
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  TRE SHEKUJ HESHTJE TE LIBRIT TE BUZUKUT.....
  Tre shekuj bajn =300 vite !


  ZBULOHET ME 1740....DHE ZHDUKET ....!

  SEPSE DUHEJ PERMIRSIME E GERRVISHJE TE REJA SIPAS EVOLUCIONIT TE GJUHES QE NISI TE FLITEJ SIPAS KESAJ
  RECETES/ GERRVISHJE ZEVENSIM GERRMASH/ SHKRONJASH DHE NDRRIM TOTAL I FJALES LATINE E CILA BEHET NJE RISI/
  E RE PER NJE KOMUNIKIM NE NJE GJUHE TE RE TE PANJOHUR, ZBULIM I SHEKULLIT !

  RISHFAQET PERSERI KY DOKUMENT I GERRVISHUN DHE I MODIFIKUAR NE VITIN 1853 ....POR HUMB :ZHDUKET.....SEPSE S ESHTE PERSOSUR SI DUHEJ....GERRVISHJA ....

  RISHFAQET ME 1908 ......RINGJALLET....I KOMPLETUM...POR GERRVISHJET MBESIN TE DUKSHME ME SY SE KY DOKUMENT SKA HY KURRE PREJ NDONJE DORSHKRIMI NGA SHQIPJA NE SHTYPSHKRONJE
  POR ESHTE RISHKRUAR MBI TE GJITHNJE KETO 300 VITE DERISA ESHTE ARRIJTUR KY MODEL I SOTEM GERRVISHJE MBI GERRVISHJE.

  EPILOGU.

  KY DOKUMENT SKA DALUR NGA SHTYPSHKRONJA NE GJUHEN SHQIPE POR LATINE !

  perfundimi;

  SKA AS BUZUK e AS MESHAR NE GJUHEN SHQIPE TE BOTUAR ME 1555 !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  SKA AS BUZUK e AS MESHAR NE GJUHEN SHQIPE TE BOTUAR ME 1555 ! [/B][/QUOTE]
 15. #55
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Kreksi;nje budallék mbetet budallek edhe po ta perseritesh shume here, nuk eshte se behet gje e "zgjuar",behet vetem nje budallik i perseritur a "budallek bajat".

  E para gjuha shqipe ose vetem fjalet shqip jane shkruar edhe perpara Buzukut. Kemi te pakten tre dokumenta te tilla (te sigurta) qe datojne para Buzukut. Pra Buzuku a kush ne emer te tije ka fallsifikuar nje gjuhe qe eshte shkruar perpara tije. Prova e dyte eshte gjuha e folur,edhe per kete kemi dokumentacion historik te pakundershtueshem qe jane arbereshet e Italise,qe kan mbajtur nje gjuhe qe natyrisht daton a faktohet si e folur perpara Buzukut.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Cinque tipi lessicali si trovano per il "papavero" .A Falconara,Firmo,Frascineto si usa ljuljkuqe che KRISTOFORIDHI documenta per Elbasan.Vano insieme le parlate di Acquaformosa,Lungro,Firmo e Civita che hanno il grecismo paparun-i,mentre Piana degli Albanesi ha adottato la variante siciliana paparin. S.Demetrio,S.Cosimo e Cerzeto hanno conservato un altro lessema autoctono,pupagjelji,pero con un differente significato metaforico,secondo KRISTOFORIDHI "mbiemen qe i jipet gjelit,pse ecen duke kercyer a duke hofur" secondo il Fjalor i gjuhes se sotme shqipe "kokerrmisri e pjekur qe ka plasur". Questo tipo si basa sulla cresta del galo come tertium comparationis,che sta alla base di parecchie denominazioni di piante nelle lingue indoeuropee. La stessa matafora pare essere rappresentata da kokoréshe,registrato a S.Sofia d'Epiro e documentato come parola greco-albanese con il significato di "boiled maize" da MANN. Inoltre si trova a S.Sofia d'Epiro e anche a Firmo e S.Benedetto Ullano il prestito papénj con le varianti fonetiche papanj,paponjé. L'origine calabrese pare dubbiosa perche il tipo papagna e documentato soltanto a Rossano e a sud di Cosenza...
  La parlata di Piana degli Albanesi si distingue dalle parlate della Valle del Crati anche nel caso della denominazione del "granoturco" di cui la storia linguistica resta ancora da chiarire. Limporto relativamente tardo in Europa non significa necessariamente che la denominaziona deve essere un prestito dall'italiano,perche da una parte la lingua puo creare una denominazione con i propri mezzi,e dal'altra parte in molte lingue europee la denominazione del "miglio" ha adottato anche il singificato di "mais". La parlata di Piana degli Albanesi si distingue dalle parlate della Valle del Crati con il lessema "bukmoré-a-bukmorja". Secondo CABEJ si tratta di una forma ibrida del alb. buké + it,moro. In Calabria,a Falconara,S.Benedetto Ullano e Cereto "melj" significa granoturco ; per il "pane di granoturco" a Falconara si usa buca e pitiruzit,che pare da connetere con krokomelj a Vaccarizzo. Inoltre Frascineto ed anche Acquaformosa hano "trikomelj",pure documentato per Scutari,trokomelj e comune a S.Demetrio Corone e a S.Sofia d'Epiro. L'origine di questi composti e discusa. Trikomelj e trokomelj potrebbero esser varianti di una base turkumel...Secondo Gustav Meyer krokomelj deria dal gr---"torlo d'uovon +melj.
  Una discssione a parte meriterebbe anche "karbuzh-i" "la pannochia" del granoturco",unaltra parola con etimologia poco chiara,che ho registrato a Falconara e che KRISTOFORIDHI localiza a Scutari. Shefki Sejdiu documenta la voce per Zara nel senso di "kallami i misrit"...


  "Lulekuqja"-(paparum-i Lungo. ljulkuqe/papanj/paparum-i Firmo. paparun-i Acquaformosa. pupagjelj-i Cerzeto. papénj S.Benedetto Ullano. dudekuqe Falconara A. paparun-i Civita. ljuljkuqe Frascineto. popogjelj-i S.Cosimo. pupagjelj-i S.Demetrio C. kokoréshe /papanjé S.Sofia d'Epiro. paparin-a Piana degli Albanesi)


  Gabriele Birken-Silverman.Universita di Mannheim.Concordane e discordanze lessicali nelle parlate arbereshe.(f 69-70).
  Gli albanesi d'Italia e la Rilindja albanese. Antonino Guzzetta .1993

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Pozicioni i gjuhes shqipe sipas Eric Hamp

  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  SERAFIM, po ia fillojmi prej me te lehtave qe do te thote ti eliminojmi sepse jane te thjeshta, dihet se;

  1.) HALLHALLE = iu thone bylyzykve, (e JO "byzuluk") rratheve hallkave ari:bakri:argjendi qe vehen ne dore nga nuset/grat...

  2.) GJALLU emnin/emrin, do thote me "ripertri", PERTRI = riperserit emrit e babait: gjyshit te vdekur si psh; gjyshi imi me emrin DIBRAN ka vdekur, por njeri prej nipave te tij duhet te emrohej me kete emer; quhet "pertrimje" ripertri emrin e tij....

  3.)USHTOJ/ USTOJ; nga dalmate "usko" USKO me i ngushtue, me i ba taman, merren gerrshant dhe prehen dimijat kurse emri dimij vjen prej numrit te shqiptum ne franke (10 000 ) dix mille "dimij" ....

  3.) GUGLAT, (ka fillu me mu zhugat culli) do thote ja kan nise me i dal "zhugat" puqrrat e kqija djalit...ku je more "zhugan"....!

  4.) TELAKEJA- (tellakja) veshje e trupit nga dalmate "tella" (trupi) rroba: "robe de marije" duvaki, mbuloja ēiken e ben nuse/ veshja: duvaki: odela zaviēaja:zavjaēi....rrethatorja e nuses se re .... "mlade"...telak/ja=veshja e trupit....

  5.)SHKULVALE =valak, lloj thalluse druri si nje "llabud" pendrek....per ti t'hollua kulaēt e pites ose per me ba buken e misrit: kallamoēit rrasapet/ me te holl.....thuhet me i "shkul tirqit" tjerrin apo shtofin prej leshi....me i "shafit"
  SERAFIM. ...qe pra ketu ''tellakjen''....e paske harrua ?
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •