Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,365
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  far tha Dash Shehi q nervozoi Edi Ramn

  Ditn e enjte me nj performanc q donte t imitonte at t viteve t para, Edi Rama pa prmendur emr u prpoq t bnte qesharak nj nga emrat e prvem dhe domethns t parlamentit gri dhe pa individualitete t Shqipris: Dashamir Shehin.

  far i kishte then Dash Shehi, Rams q e nervozoi aq shum? Pse e kishte ngacmuar Shehi Ramn, ndrkoh q ai nuk kishte folur fare n parlament. Pse duhej Edi Rama t performonte me gjeste e batuta, t bra njzet vjet prpara, kur ishte m i ri dhe rrekej ti hynte n zemr Ilir Mets?

  Pavarsisht sa u mundua Rama t bnte qesharak nj nga deputett m t vjetr t parlamentit shqiptar, e pati t kot. E tregoi mbeshtetja qe Shehi pati nga publiku.

  Shehi vjen nga nj familje e vjetr tiranase dhe jo t ardhur t vonshm. Babai i tij ka studiuar n Torino dhe ka vuajtur katr vjet burg n ishujt e Italis fashiste si antifashist dhe patriot, se bashku me presidentin e mevonshem te Italise, Sandro Pertinin. Vet Shehi ka studiuar inxhinjeri, nj fakultet goxha m solid, sesa ai i Arteve q ka studiuar Rama dhe sht shum m tepr djal Tirone, sesa t dyzuarit mes bordurave t bulevardit dhe kthess s Bllokut, ku ndrronin t hynin nj dit.

  Edhe karriera e tij politike sht dinjitoze. Dashamir Shehi sht nj i djatht i natyrshm me prejardhje nga familjet e vjetra dhe nuk sht i djatht pr shkak t koloboracionizmit t fisit. Asnjher nuk e ndrroi rreshtimin e tij. Ka qen nj nga ministrat m dinjitoz t qeveris Meksi, i paprfolur n afera korruptive, dhe nga t paktt n mos i vetmi q dnoi fenomenin e piramidave, kur edhe socialistt nuk ndiheshin, ngaq merrnin prqindjet.

  Kur demokratt nuk kalonin dot Shkumbinin, Shehi pranoi t ishte deputet i PD n Vlor dhe vlonjatt ia vlersuan burrrrin. Ishte koha kur Rama nuk kalonte unazn e par t Parisit se i fanepsej fantazma e Izet Haxhis.

  Pas vitit 97, Dashamir Shehi u nda nga PD, por nuk ndryshoi krah. Formoi nj parti e cila ka mse 20 vjet n opozit, por nuk pranoi ofertat e s majts q donte ta shkrmoqte me do kusht PD-n. Ishte koha kur Rama flirtonte her me Ilir Metn, her me Pandeli Majkon dhe her me Fatos Nanon.

  Po far tha Shehi q nervozoi aq shum Ramn. Asgj apokrife sesa i thot nj ekonomist dhe shtetar me mend dhe ia tha ne Komisionin e Ekonomise dhe jo para kamerave: I tha t mos fokusohej vetm n investimet lindore, pasi nse duam t hyjm n BE, duhet ta bjm kt t fundit t interesuar edhe si treg pr kapitalet e saj; se nuk mund t ishin ndrmarrjet strategjike n duar t kinezve dhe turqve; se Turqia vet po rrshqet n abise t errta t koalicioneve lindore me Rusin, Iranin dhe rrymat q luftojn SHBA n at rajon; se nuk mund ta bnte vendin, shesh lufte t rivaleteteve t brendshme t Erdoganit me konkurentt e tij dhe se ky vend sht tepr i vogl pr lojra t mdha; se po humbasim prirjen ton perndimore. Kaq.

  Asgj m shum sesa nj radiografi t situats vendore, por e cila i tregonte Edi Rams se nga nj kryeministr q u prit me shpres t madhe nga gjith shqiptart, kishte degraduar n nj satrap t stilit lindor. Kjo mesa duket i ka djegur Rams. Por jo vetm kjo. Sepse m shum sesa fjalt, sht e shkuara dhe e tashmja e Dash Shehit, q i kujton kryeministrit t vendit at q i mungon me shumic dhe q nuk mund tia japi asnj ofiq: karakterin. /Dritare.net
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,057
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: far tha Dash Shehi q nervozoi Edi Ramn

  Rames i dogji sepse diskutimi i Dashamir Shehit ishte nje diskutim politik. Diskutim qe kerkonte te shpegonte sistemin ekonomik dhe te ardhmen e ketij sistemi."Kush po investon ne kete vend dhe pse investojne vetem keta" ? Ne ate vend ku nuk diskutohet kurre per politik diskutimi i Shehit ishte nje "rrufe ne qiell te hapur" ku u mundua te shpegonte qe politika duhet te kete nje plan ekonomik per te ardhmen,ku ekonomia perve korrupsionit duhet te mendoje edhe per interesat strategjike dhe politike te vendit.

  Qe nje arsyetim i thjeshte politik per ekonomine dhe prandaj i dogji Rames sepse pika e dobet e Rames gjate ketyre viteve eshte mos patja e nje strategjie ekonomike. Aty ku vertet Rama ka deshtuar eshte ekonomia. Sistemi ekonomik dhe menaxhimi i tije eshte totalisht i njejte me ate te Berishes...

  Keshtu qe pergjigja injorante dhe maskarallike e Rames kundrejt Shehit nuk mundet te ishte ndryshe. Dash Shehi ne kete rast me nje arsyetim te thjeshte politik,si perrallen e Andersenit,si ai femija ku kur te gjithe mahniteshin nga veshja e re e mbretit...tregoi qe mbreti... (sulltani i Vilajetit ne kete rast),tregoi me gisht qe mbreti ishte lakuriq.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •